Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

LEPROUS - Coal Tour 2013

LEPROUS - Coal Tour 2013

support: PERSONAL SIGNET, BLINDEAD
17.10.13
Praha, Nová Chmelnice

Norští progresivní metalisté LEPROUS vyrazili na evropské turné ke své novince "Coal", které zahájili koncertem v pražském klubu Nová Chmelnice. Jako support si tentokrát přizvali polské BLINDEAD a volba druhé předkapely na české zastávce padla na zástupce tuzemské scény PERSONAL SIGNET.

Přiznám se, že mě přítomnost českého předskokana poměrně potěšila, neboť si myslím, že naší tvrdé scéně až na výjimky častější živá konfrontace se zahraničními spolky chybí. A lze určitě konstatovat, že PERSONAL SIGNET se rozhodně zahanbit nenechali. Instrumentálně vytříbený progresivní metal korunoval skvělými sóly kytarista Lerry a exceloval rovněž slovenský zpěvák Peter Aristone se svým emotivním projevem a velmi slušným pěveckým rozsahem. Narozdíl od LEPROUS či BLINDEAD však bylo zjevné, že pánové nehrají žádnou metalovou modernu, ale spíše holdují progresivně-kovovému žánru v té nejklasičtější podobě, v jaké ho v devadesátých letech prezentovaly jeho průkopníci FATES WARNING či DREAM THEATER. To samozřejmě může být pro spoustu posluchačů výhodou, návštěvníci klubu ale očividně byli naladěni přece jen trochu na jinou notu, byť kapele obstarali více než slušnou odezvu. Nutno však podotknout, že v uctivé vzdálenosti od pódia. Tím bych ale set PERSONAL SIGNET nerad nějak snižoval, neboť jsem se u něj dobře bavil a lehká archaičnost projevu mi naživo příliš nevadila.

Vystoupení polských BLINDEAD už bylo dosti odlišné kafe. Jejich potemnělý post-metal s elektronickými pasážemi a prvky ambientu, okořenený o doom metalovou ponurost, byl chvílemi skoro mystickým zážitkem. Atmosféru hudby seskupení umocňovala zajímavá videoprojekce a jen velmi decentní světla. Přiznám se, že jsem se s tvorbou této originální polské kapely setkal poprvé, ale určitě ne naposledy. Nezbývá, než si opět povzdechnout nad tím, kolik pozoruhodných spolků s mezinárodním dosahem plodí naši severní sousedé, zatímco u nás se to stále příliš nedaří. Zvýšený zájem jsem zaznamenal i u fanoušků, kteří se přiblížili až pod pódium a jejich ovace během setu postupně mohutněly. Sympatického zpěváka Nicka s velmi charismatickým projevem zdařile vokálně doplňoval italský basák Matteo, výraznou persónou byl rovněž klávesista Bartosz, který pomocí syntezátorů a samplů navozoval vskutku stísněnou a tajuplnou atmosféru. Lze říci, že celá kapela fungovala jak dobře namazaný stroj a LEPROUS si vybrali ke svému evropskému turné opravdu kvalitní a a zajímavý support.

Přestávka mezi BLINDEAD a hlavními hvězdami večera LEPROUS se lehce protáhla, neboť jeden ze čtyř velkých LED televizorů, které byly na pódiu instalovány za účelem videoprojekce, vytrvale odmítal fungovat. Problém však byl nakonec zdárně vyřešen a koncert jedné z nejvýraznějších kapel současné progresivně metalové scény mohl začít. Norové se rozhodli svou albovou novinku propagovat opravdu pečlivě, takže kromě skladby "Salt" byl počin "Coal" přehrán kompletně. Z předchozí desky "Bilateral" zazněla polovina materiálu, reprezentovaná kousky "Acquired Taste", "Forced Entry", "Thorn", samozřejmě singlovkou "Restless" a také "Waste Of Air", která zazněla coby přídavek. Vynikající debut "Tall Poppy Syndrome" byl naopak zastoupen pouze jedinou položkou "Dare You", což je dle mého názoru trochu škoda. Pánové nicméně předvedli strhující show a vystoupení je zjevně zastihlo v dobré formě. Frontman Einar jasně dokázal, že mezi nejlepší pěvce metalové scény patří rozhodně i naživo, byť se trochu trápil s nejvyššími polohami aktuálního singlu "The Cloak". Naopak ovšem zaznamenal zlepšení v brutálnějších partech, ve kterých mi při předchozích koncertech u nás připadal trochu nejistý. Nyní je však podával s grácií a bravurně zvládl i ostřejší pasáže skladeb "Contaminate Me" a "Waste Of Air", které na deskách odezpíval jeho švagr a legenda norské scény Ihsahn. Pěvecky mu navíc skvěle sekundovali kytaristé Tor Oddmund Suhrke a Øystein Landsverk. Kapela představila také svého nového basáka Martina Skrebergeneho a z nějakých důvodů měla i jiného bubeníka, byť Tobias Ørnes Andersen u LEPROUS podle všeho stále působí. To však nic nemění na tom, že šlo o nejlepší klubové vystoupení, které měli možnost fanoušci spolku u nás vidět. Poprvé pánové, coby předskokané AMORPHIS, hráli pouze krátkou dobu a navíc se potýkali s mizerným zvukem, podruhé už sice přijeli v roli headlinera, ale ve stísněných a vydýchaných prostorech klubu (možná bych měl napsat spíš kobky) Exit si je posluchač také nemohl vychutnat dosyta. Nová Chmelnice působí sice poměrně obyčejným až nudným dojmem, nicméně podmínky byly tentokrát ideální. Ukázalo se navíc, že fanouškovská základna LEPROUS u nás se neustále rozrůstá a klub byl velice solidně zaplněn. Zmiňovat bouřlivou odezvu publika asi nemá smysl.

Myslím, že všichni návštěvníci koncertu odcházeli spokojeni. Kapely měly konstantně kvalitní zvuk, nenudily, představily tři rozdílné pohledy na metalový žánr a všechna vystoupení lze označit za velice povedená. Ocenit je nutno i fakt, že možnost předskakovat dostal tuzemský spolek, což by se mohlo klidně dít častěji. Zkrátka po všech stránkách vydařená akce a po nedávné zpackané zastávce ORPHANED LAND doslova balzám na duši.

foto: Marek Vaňoušek

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

jklhjkh22.10.13 | 14:54:12
pleshoun27.10.13 | 22:32:54

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube