Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Bryan Adams - Europe Summer 2014

Bryan Adams - Europe Summer 2014

18.,06
Brno, Velodrom

Bryan Adams je jedním hudebníků, kteří neplní stránky bulvárních časopisů, a dělá si reklamu především svojí hudbou. Nejsem jeho znalcem par excellence, ale každý asi zná minimálně jednu z jeho hitovek z rádia a proč neudělat radost manželce.  Koncert se konal na stejném místě, kde před několika dny potěšili fanoušky heavy metalu IRON MAIDEN, tedy na Velodromu.  Příchod do areálu byl bez problémů. Po dlouhé době koncert, kde fronta na toalety byla složena převážně z žen. I to dávalo tušit, že se bude jednat o milý a laskavý koncert plný balad. Opak byl pravdou, ale o tom později.

Avizovaný začátek na 19.00 nebyl dodržen. Naštěstí se čekalo pouze půl hodiny navíc. Fanoušci si zatím našli vhodná místa (byla zde sekce stání u podia, ale upřímně mačkat se vpředu, s horším zvukem to není nic pro mě) a využita byla i jezdecká dráha velodromu. Díky internetu si už dnes člověk může zjistit předběžný playlist, který bude daný umělec hrát, jedná-li se o turné. Někteří jedou koncertní šňůru s pořadím skladeb, ve kterém neudělají ani změnu, byť v přesunu jediné písničky. Myslel jsem si, že Bryan je na tom stejně. Chyba lávky.

Hlášen byl večer se samými hity kanadského umělce. Co by si víc mohl velký fanoušek nebo i jeho běžný posluchač přát více, že? Úvod obstarala skladba "Run to You". Tam začínala a končila podobnost se setlistem z jednoho z jeho koncertů před několika málo dny. Ale nápad zařadit hned jako druhou vynikající "Somebody" byl perfektní, protože, díky ní zvedli svá pozadí i lidé, kteří mysleli, že celý koncert tak nějak příjemně prosedí, mě nevyjímaje. "Kids Wanna Rock" zní jako by si ji Bryan vypůjčil z nějaké starší tvrděrockové kapely, ale jeho rukopis se nedá zapřít. Zvuk se začal zlepšovat a tak kytary již nebyly tolik "nabasované". Další pecka hned na úvod: "The Only Thing That Looks Good on Me Is You" z alba "18' til I Die".

Koncert Bryan zvolnil s "Here I Am".  Trochu budu předbíhat, ale celý koncert se nesl ve velice příjemném přátelském prostředí, kdy bylo na muzikantech vidět, že je to baví. Tedy hlavně na Bryanovi a jeho sólovém kytaristovi. Tu se někomu podepsal, tam zase hodil trsátko, protože někdo ukázal ceduli, že by ho chtěl. Jen jeden celkem veselý zásek Adams měl. Ono říkat v Brně, jestli znáte Prahu a že to je krásné město a že ji musíte navštívit, není úplně šťastné, ale vem to čert.  Kompletní playlist naleznete pod reportem, vyzdvihnu tedy výraznější skladby.  Ze starých hitů potěšila "Can't Stop This Thing We Started", která má i milý videoklip.

Ačkoliv byl Bryan na vrcholu slávy ve stejné době jako například ROXETTE, na rozdíl od nich zjistil, že je dobré, aby lidé viděli a že je dobré, mít třeba i nějaké obrazovky, kde bude možné detailně zahlédnout celou kapelu. Kanaďan měl obrazovky po stranách podia a obrovskou obrazovku na podiu za bicí soupravou, díky které mohl například simulovat hraní před zeleným plátnem, pouštět psychedelické obrazy a jiné parádičky.

Kdo má rád blues, ten si přišel na své při "If Ya Wanna Be Bad Ya Gotta Be Good", kde sympatický zpěvák nejdříve žádal o nějakou tanečnici na podium, až nakonec si vybral dívku v červeném topu, která se postavila uprostřed davu snad na nějaký podstavec nebo něco takového. Myslím, že je jedno, co to bylo, ale účel to splnilo a mělo to vynikající efekt. Jedna pohledná dívka, která tancuje nad hlavami fanoušků, vlní se do rytmu a vypadá jako by tancovala jen pro Bryana. Ano, samozřejmě možná tohle dělá na každém koncertu, ale zabírá to a zabralo to i u nás.

Mnoho lidí pookřálo až při profláknuté skladbě "(Everything I Do) I Do It for You" z filmu Král zbojníků Robin Hood s Kevinem Costnerem. Tuto skladbu ještě umocnilo zapadající slunce, které ještě z části osvětlovalo Velodrom. Zde byl slyšet sborový chór fanoušků, který vynikl převážně v klidnějších pasážích. Co by to bylo za koncert, kdyby nezazněla "Summer of '69", ostatně jako všechny skladby v rockovějším podání než je originál. Opět fanoušci pomohli svým zpěvem (ono když si poslechnete koncertní album "Live! Live! Live!" tak zjistíte, že návštěvníky svých koncertů nechává zpívat na stejných místech i dělá stále stejná gesta a někdy i průpovídky, ale člověk má rád některé jistoty, nebo ne?)

Říznou "18 til I Die" střídá sólo verze duetu s Mel C "When You're Gone" odehrána pouze na akustiku a opět připomene skvělé koncertní album "Bare Bones", na kterém je Bryan doprovázen pouze svojí kytarou a klavírem. Ve stejném aranžmá zahrál i původně tanečnější skladbu "Cloud #9", které to velice prospělo. Ano, nesmí chybět "Heaven" a "It's Only Love" bez Tiny Turner, po kterých následuje loučení. Naštěstí nepadají žádná klišé, že to byl nejlepší koncert, že jsme nejlepší publikum atd. Přídavky začínají téměř country stylem s "You've Been a Friend to Me" a jde se do klidného finále s vynikající "Back to You", kde Adams nám i zahraje na foukací harmoniku. Kapela opouští podium, aby zde zůstal jen sám zpěvák a potěšil nás nakonec baladami "Straight from the Heart" a naprosto úžasnou "All for Love" z filmu Tři mušketýři (na soundtracku ji zpívá se Stingem a Rodem Stewartem, tady si vystačil sám s fanoušky).

Skvělá hudba, dobrý zvuk, zpěv bez zaváhání (v 54 letech). Prostě velice příjemný koncert, na který bude člověk s radostí vzpomínat.  V mediích avizován jako hudební událost roku. Možná to zní trochu nadneseně ale pro některé lidi tomu určitě tak bylo. Někteří budou mluvit o IRON MAIDEN, někteří o Herbie Hancockovi, který se chystá na podzim do Brna, ale pro mě to byla jistě velice příjemná zkušenost a neváhal bych jít znovu.

Setlist:
1. Run to You
2. Somebody
3. Kids Wanna Rock
4. The Only Thing That Looks Good on Me Is You
5. Here I Am
6. This Time
7. Hearts on Fire
8. Can't Stop This Thing We Started
9. If Ya Wanna Be Bad Ya Gotta Be Good
10. The Best of Me
11. (Everything I Do) I Do It for You
12. Cuts Like a Knife
13. Summer of '69
14. One Night Love Affair
15. 18 til I Die
16. When You're Gone
17. I Thought I'd Seen Everything
18. Cloud #9
19. Heaven
20. It's Only Love

Přídavky:
21. You've Been a Friend to Me
22. Back to You
23. Straight from the Heart
24. All for Love

Foto: Blaženka Mandić, Klementina Mandić

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube