Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Masters of Rock 2014

Masters of Rock 2014

10.07. - 13.07.14
Vizovice, areál likérky R. Jelínek

Čtvrtek 10.07.

Máme tu opět po roce oblíbený festival a tentokrát jsme tam nechyběli ani my. Do areálu vcházím, když už hraje kapela RUSSKAJA. Tato převážně rakouská smečka muzikantů s ruským zpěvákem má za sebou tři plnohodnotná alba a několik EP. Jejich bláznivá muzika označovaná jako "polka metal" se na první den Masters of Rock určitě hodí a je to příjemné rozproudění na první den festivalu. Frontman je správný muž na správném místě a bravurně hecuje fanoušky. Z jejich tvorby můžeme slyšet song "Traktor", "Change" či skočnou "Energia".

Následuje skupina AXXIS, kterou asi není třeba více představovat, jelikož k nám jezdí stále častěji. Tito Němci mají čtrnáct studiových alb a tak neváhali hrát průřezem z celé diskografie. Muzika i zvuk není špatný, ale lehce postrádám energičtější nasazení muzikantů. Fanoušci ale vypadají celkem spokojeně a možná i proto, že je to první heavy/power skupina na festivalu. Z jejich tvorby můžeme slyšet "Venom", "Heaven in Paradise" či "Blood Angel".

Máme lehce po sedmé hodině večerní a pódium se připravuje pro neurvalé Australany AIRBOURNE. Začíná se songem "Ready to Rock" a muzikanti obsazují stage. Plno lidí jejich hudbu odsuzuje a tvrdí, že jsou pouhá kopírka AC/DC, ale já tento názor nesdílím. Hrají energeticky, živěji, hudba disponuje velkým potenciálem a hlavně v dnešní době můžeme říct téměř o každém, že někdo někoho kopíruje. Buďme spíše rádi, že tu po AC/DC nastupuje nějaká mladá krev. Pojďme ale zpět k aktuálnímu koncertu, muzikanti na pódiu řádí jako tygři, atmosféra i setlist dokonalý. Zvuk byl sice na začátku lehce horší díky velké hlasitosti kytar, ale později se rapidně zlepšil. Frontman Joel O'Keeffe mi ale dnešní večer připadá buď mírně unaven nebo si přihnul Jacka Danielse. Při písničce "Girls in Black" raději už ani neleze na lešení, což kvituji, protože to je vždy nebezpečné. Místo toho si jen vylezl na ramena sekuriťáka a s kytarou se prochází dole u pódia. Show a nasazení muzikantů je bezchybně výborná, ale když to srovnám s vystoupením na Metalfestu 2013, v Plzni jsem zaznamenal energie více. Zazní celkem jedenáct songů, z toho čtyři z poslední desky "Black Dog Barking".

Následuje headliner festivalu Masters of rock 2014, který překvapivě hraje již první den, řeč je o Američanech DREAM THEATER. Lidí přibývá, i když jejich progresivní hudba určitě nevoní každému nebo alespoň ne na jeden poslech. Osobně jejich studiové desky také zrovna nemusím, ale jsem zvědavý na hráčské výkony muzikantů, zejména Johna Petrucciho. Zvuk i hráčské výkony jsou perfektní, fanoušek kapely nemůže být zklamán. Zazní nám písničky jako "The Mirror", "The Looking Glass" nebo "Lifting Shadows Off a Dream". Sice se nekoná kdovíjaká zběsilá rychlost, ale na to tu máme ANTHRAX, hrající ihned po nich.

Celý den je slunečné počasí a stejně jako na pražském koncertu METALLICY, i před ANTHRAX začíná solidně pršet. Bůh asi nemá rád žádnou kapelu z Big Four. Navzdory dešti se prostor před pódiem slušně zaplňuje a lidé čekají na pravý old school thrash metal. Po půl hodince čekání je to tady. Poslední dobou kapela vždy začínala otvírákem "The Devil You Know" z poslední desky, ale tentokrát zvolila rychlejší a starší cestu v podobě "Among the Living", ostatně celkem z desky "Worship Music" uslyšíme pouze dva songy. Zvuk potěší  velmi dobrou úrovní, o tom netřeba polemizovat. Všichni hráči, zejména Scott Ian a Frank Bello, si vystoupení velmi užívají a taková atmosféra se lehce přenáší na diváky. Scott má sice už prošedivělou hustou bradku, ale řádí na pódiu, jakoby mu bylo dvacet let. Dále rozpoznáváme písničky "Caught in a Mosh", "Madhouse" nebo "I Am the Law." Zmínit se určitě musím i o nesmrtelném zpěvákovi Belladonnovi, který disponuje hlasem jako ze starších studiových desek. Podává skvělý výkon, lítá ze strany na stranu a kočíruje celou thrashovou jízdu. Odzpívá i skvělý cover "T.N.T." od AC/DC, dostane se nám i přídavku v podobě čtyř skladeb včetně songu "Antisocial". Podle mého názoru nejlepší kapela dnešního dne. Pak už následuje jen heavy/glam metalová smečka STRYPER, kterou vidět nemusím a jdu zapít dnešní úspěšný den.

Pátek 11.07.

Po nějaké té sprše a ranním pivku se chystám na Angličany GLORYHAMMER, projekt frontmana, klávesáka a zpěváka Christophera Bowese ze skupiny ALESTORM. Zatím vydali jedno studiové album, tak jsem byl zvědavý, jak jim to bude šlapat naživo. Po menším čekání se na pódiu objevují zajímavě oblečení muzikanti, v čele se zpěvákem Thomasem Winklerem, který jinak působí ve své prioritní skupině EMERALD. Na sobě má zelené brnění, známé z videoklipu. Hudba naživo působí celkem zajímavě, ale kromě dvou až tří hitovek považuji skladby spíše za vatovité a  to platí i o studiové nahrávce. Ze zajímavých skladeb, které máme možnost slyšet, zmíním "Angus McFife" a "The Unicorn Invasion of Dundee". Chtělo by to vymyslet více riffů, melodií a chytlavějších refrénů. Následuje domácí skupina DOGA, kterou sleduji jen chvíli a zpovzdálí. Celkem povedený koncert kapely, která vystupuje téměř každou chvíli.

Další kapela, kterou si nechci nechat ujít, jsou Finové KORPIKLAANI. Jejich skočný folk metal není třeba dlouze představovat, devadesát procent návštěvníků MoR 2014 je určitě minimálně jednou naživo vidělo, každopádně vždy se jedná o veselou a energickou podívanou, i když po obsazení nového houslisty Tuomase energie poněkud ubylo. Od jeho působení v kapele hrají více pomalejší písničky s důrazem právě na housle. Sice jde o změnu, ale nevím, jestli k lepšímu. Každopádně muzikanti i fanoušci se těší na pořádný kus veselého metalu. Dobrá nálada se projevila i na frontmanovi Jonne Järvelövi, který z fanoušků dostane stoprocentní oporu. Kromě pomalejších songů uslyšíme taktéž staré známé písničky jako "Vodka", "Juodaan Viinaa" či "Wooden Pints". Z lidí čiší spokojenost, tvoří se poctivý circle pit. Skupina volí playlist převážně z jejich posledních tří desek, ale na závěr uslyšíme již dlouho nehranou "Happy Little Boozer". Vystoupení skvělé, muzika výborná a jsem tedy spokojen. Od téhle kapely totiž přesně člověk ví, co chce a také co dostane.

Následuje EPICA v čele se zpěvačkou Simone Simons, která úspěšně absolvovala těhotenství,  takže ji nic nebránilo maximálnímu nasazení. Kapela nedávno vydala aktuální album pojmenované "The Quantum Enigma" a z něho také slyšíme nejvíce skladeb. EPICA je zřejmě nejlepší symphonic metalová smečka letošního ročníku a fanoušci jsou si toho vědomi, proto je před pódiem skoro k nehnutí. Skvělý hlas zpěvačky i muzikantské umění doplňuje precizní zvuk. Zazní "Unleashed", "Storm the Sorrow", "Natural Corruption" nebo dokonce "The Obsessive Devotion".

Plno návštěvníků ale více čekají na následující kapelu a není to nikdo jiný než u nás populární SABATON. Jejich koncert jsem měl možnost vidět již několikrát a pokaždé jsem si odnesl dobrý zážitek,  nikdy ne zklamání. Nová sestava přináší do švédské úderky svěží vítr a novou energii, kterou ale i tak mistrně zvládne sám zpěvák Joakim Brodén. Kapela nedávno vydala album "Heroes" a tak očekávám nové pecky z této desky. Začíná se starší "Ghost Division", pokračuje novou "To Hell and Back" a třeba velmi známou "Uprising". Muzikanti nezapřou parádní sehranost a na pódiu panuje skvělá atmosféra i nálada. SABATON si s sebou tentokrát přivezli i tank, na který občas Joakim naskočí. Fanoušci hltají frontmanovi každé slovo, nechybí typické české hlášky "ještě jedno pivo" či "kočka leze dírou". Joakim však přeci jen občas zahlásí novou hlášku a hlavně na kameru ukazuje svůj pas, aby dokázal, že je napůl Čech. Pak se pokračuje metalovou jízdou v podobě "Attero Dominatus" nebo novou "Far From the Fame", která pojednává o československém letci Karlu Janouškovi. Jediné, co bych tomuto vystoupení vytkl, je tišší zvuk, pár decibelů navíc by určitě nevadilo. SABATON nám celkem zahráli patnáct skvělých skladeb, z toho čtyři nové. Myslím si, že nikdo nemohl být zklamán.

Jak jsem si před chvílí stěžoval na méně hlasitý zvuk, u další kapely BEHEMOTH mi bylo dopřáno decibelů dle libosti. Když na pódium vstoupil Nergal a jeho banda, otevřelo se samotné peklo. Zcela jasně se jednalo o nejtvrdší kapelu festivalu. Čtyři pekelní muzikanti, perfektní zvuk a děsivá atmosféra proudila z pódia. Není čas na zbytečné proslovy, ale na pořádný death/black metal. Kapela představuje kromě starých skladeb i novinky z poslední desky "The Satanist", nechyběla ani pódiová show v podobě hořících obrácených křížů nebo výbuch černých konfet mezi posluchači. Z playlistu mohu zmínit "Conquer All", "Slaves Shall Serve" nebo "Ov Fire and the Void".  Po všem tom melodickém metalu velmi zajímavé zpestření a ukončení pátečního programu.

Sobota 12.07.

Sobotní program začínám řeckými thrashery SUICIDAL ANGELS. Tato kapela patří mezi  moje oblíbené a měli přijet už minulý rok, jenže vzhledem k časovému presu na turné s EXODUS to nestihli. Jsem tedy plný očekávání, jestli tentokrát řečtí chlapáci navštíví vizovický areál. Když slyším první tóny "Marching Over Blood" a vítání frontmana Nicka, je mi jasné že tentokrát se zde odehraje pořádná porce thrash metalu. Opět dokonalý zvuk a nasazení muzikantů ve mně vyvolává skvělý pocit. Lidí stojí pod pódiem celkem málo, ale i tak to stačí na kvalitní circle pit nebo wall of death. Věřím, že plno návštěvníků festivalu, co tuto kapelu neposlouchá, se přišlo vyřádit. Z posledního alba nám dále zazní "Seed of Evil", "Divide and Conquer", "In the Grave" nebo velmi málo hraná "Pit of Snakes". Muzikanti jenom září, zvládají perfektní hráčské výkony a přitom hecovat fanoušky. ANTHRAX jsou sice klasika, ale tito mladí Řekové dávají thrash metalu novou energickou sílu, pro mě zatím jasná kapela soboty. Dále máme možnost ještě pokývat hlavou u "Beggar of Scorn" a "Apokathilosis".

Kapelu CITRON sleduji bez většího povšimnutí, protože k ní nechovám velký vztah. Lidí přichází ale více, než v případě předchozích řeckých thrasherů. Další zahraniční kapela následuje GRAND MAGUS, kteří disponují již sedmi deskami na kontě. Jejich studiová alba mě moc nezaujaly, ale naživo by to mohlo být jiné kafe. Bohužel velkého překvapení se nedočkávám, trojice hudebníků nehraje špatně, ale jedná se celkem n motónní hudbu, bez větších nápadů, možná by jejich produkci osvěžila druhá kytara. K poslechu nám nabídli většinou písničky z posledních alb, například "Steel versus Steel" nebo "Sword of the Ocean".

Další skupinou na programu jsou u nás stále více populární FREEDOM CALL, nedávno vyšlo jejich poslední album s názvem "Beyond", z kterého uslyšíme také pár skladeb. Jejich desky mi nikdy nepřišly nějak více zajímavé, ale naživo získávají zcela jiný rozměr. Frontman Chris Bay dokonale spolupracuje s fanoušky, lidé zpívají refrény, muzika nezapře správné grády. Skvělé živé vystoupení a jakoby jejich studiové desky nahrávali za účelem živé interpretace. Žánrově podobné STRATOVARIUS mám sice rád více, ale i tak jsem byl spokojen. Kromě nových skladeb rozproudí naše sluchovody třeba "Farewell", "Warriors" či "Land of Light".

Mezi další pozoruhodnou kapelu letošního ročníku patří Švédové ARCH ENEMY. Skupina, která prodělala velmi zásadní personální změnu na postu zpěvačky, kdy talentovanou Angelu Gossow nahradila Alissa White-Gluz z THE AGONIST. Už díky nové nahrávce "War Eternal" jsem konstatoval, že nemohli najít lepší náhradu a na živém vystoupení se to potvrdilo ještě více. To, co na posledních vystoupeních ARCH ENEMY scházelo, Alissa vykompenzovala velmi dokonale. U hudebníků se víceméně nic nezměnilo, perfektní souhra kytaristů a skvělé melodické vyhrávky jsou samozřejmostí. Bylo velmi zajímavé slyšet skladby jako "Ravenous", "My Apocalypse" nebo "Nemesis" v jiném podání. Nahrávky z nového alba zněly naživo také velmi dobře a určitě pro mnohé fanoušky se jednalo o  překvapení festivalu

CIVIL WAR - kapela složená převážně z ex-členů SABATON bude mnoho lidí s ní, ale to by bylo celkem neobjektivní. Zatímco SABATON hrají víceméně chytlavý power metal, druzí jmenovaní se více stáčejí k heavy metalu a struktura skladeb působí taktéž rozdílně. Hrací čas v jednu ráno není zrovna žádná výhra, ale fanoušků přišlo pod pódium celkem dost. Skupina prozatím nahrála jedno dlouhohrající album, takže šlo očekávat, které songy nám zahrají. Co se týče muzikantských výkonů, nemám co vytknout, bohužel mi ale k jejich tvorbě moc nesedí zpěvák Nils Patrik Johansson. Jeho projev působí celkem fádně a samotná hudba bez větších nápadů. Naživo to sice není až taková tragédie, ale na festivalu hrály lepší kapely. Z jejich alba "The Killer Angels" jsme mohli slyšet "Gettysburg", "King of the Sun" nebo "Rome is Falling".

Neděle 13.07.

Nadešel poslední den festivalu a nutno podotknout, ten nejslabší, co se týče hudebního programu. Kolem jedenácté vyrážím na Italy CPT. MENDESS & ROCK´N´ROLL ARMY. Tuhle smečku jsem doposud vůbec neznal, tak jsem si chtěl rozšířit obzory. Hrají glam rock/metal a na Masters of Rock si odbyli premiérové vystoupení. Fanoušků zatím moc nepřitáhli, asi vyspávají kocovinu. Hudebně to není špatné, na probrání z včerejší párty produkce úplně dostačuje. Frontman celkem úspěšně hecuje diváky, hudba se valí dopředu, na první pohled to ale vypadá, že kapela drtí na kytaru pár akordů a myslí si, že to bude stačit. Asi jak komu.

Areál se zaplňuje a koukám na program, co přivábilo tolik fanoušků - LEGENDY SE VRACÍ. Kapela v čele s moderátorem pořadu Nic než pravda Petrem Šiškou a frontmanem kapely DOGA Romanem Izaiášem. Celkem vtipná čtveřice chlapíků, kteří hrají známé hity na akustické nástroje. Můžeme slyšet věci od ABBY přes TWISTED SISTER až po MR. BIG. Nechybí nahrané intro na obrazovce či lákání Petra Šišky na koupi jejich CD. Velmi dobré a netradiční zpestření po všech těch metalových interpretech.  

Kapela ŠKWOR opět na MoR. Tady není co dodávat, poctivý český rock, který naživo asi neurazí nikoho. Kolem 15:00 má vystoupit deathmetalová úderka KATAKLYSM. Další jedna z mála tvrdších kapel, která u nás poslední dobou také stále více koncertuje. Výborný technický death metal se skvělým zpěvákem Mauriziem Iaconou. Za svou hodinku působení stihli odehrát mimo jiné "The Ressurected", "In Shadows & Dust" a "Elevate".

Po těžkotonážním death metalu následuje seskupení kapely Mikea Terrany, nazvaném příhodně TERRANA. S Tarjou třeba mimochodem nahrál výborné album coverů klasických skladatelů jako třeba Dvořák, Mozart či Bach. Spíš než hudební požitek je však jeho vystoupení skvělá podívaná.

Není čas na pořádný odpočinek a už se nám tu připravují Švýcaři ELUVEITIE. Pět vydaných alb, šesté v dohlednu co nevidět a skvělá živá vystoupení. Toť ke krátkému představení těchto folk metalistů. Studiově mě tolik neoslovují, ale naživo si jejich vystoupení téměř nikdy nenechám ujít. Početná skupina muzikantů vchází na pódium a spouští se song "Helvetios". Co velmi chválím, je vynikající zvuk i při tak velkém množství různorodých nástrojů. Plno kapel právě s tímto má velké problémy, u ELUVEITIE se to však neděje. Frotman Christian předvádí svůj excelentní growl, komunikuje s fanoušky a do toho stíhá i hrát na folkové nástroje. K poslechu máme rychlou "Thousandfold", refrénově chytlavou "Neverland" či klasické songy jako "Inis Mona" a "Omnos". Skvělé vystoupení a za mě kapela nedělního celkem slabého programu.

Poslední kapelu, kterou mám možnost zhodnotit, jsou UNISONIC, skupina stojící hlavně na kytaristovi Kai Hansenovi z GAMMA RAY a zpěvákovi Michaelovi Kiske, působícího dříve v HELLOWEEN. Toto seskupení zatím vydalo jedno album, druhého se dočkáme v sprnu. Celkem chytlavá muzika i vystoupení, ale zároveň nic nového pod sluncem, pro fanoušky podobných kapel se musí jednat dozajista o kapelu dne. V našich uších se vystřídají skladby jako "King for a Day", "Star Rider" a různé covery od HELLOWEEN.

Letošní ročník Masters of Rock uplynul a můžeme se opět těšit za rok na další skvělé kapely. Návštěvníků dorazilo mnoho, muziky i piva taktéž,  počasí celkem přálo, až na mírné přeháňky. Jen už by to chtělo pestřejší dramaturgii a ne ob rok střídat pořád ty samé kapely, kromě pár výjimek. Troufnu si tipnout čtyři, které pořadatelé vyberou na příští ročník: HAMMERFALL, STRATOVARIUS, RAGE a něco s Tobiasem Sammetem. Co myslíte vy?

Diskuze

Cekem příspěvků: 5

Kataklysm - technick...peliculiar11.08.14 | 15:03:13
Kataklysm - technick...Ivoš Otcovský...11.08.14 | 16:10:59
johny21.07.14 | 11:11:28
Ivoš Otcovský...21.07.14 | 09:01:33
Petr Čípek21.07.14 | 09:36:53

Petr Čípek | 21.07.14

Zobrazit profil redaktora - Petr Čípek

Další články autora:

FEAR FACTORY, ONCE HUMAN, DEAD LABEL | 10.12.15
POWERWOLF | 01.11.15
JUDAS PRIEST | 30.06.15
Metalfest 2015 | 13.06.15
SKELETONWITCH, GOATWHORE, MORTALS | 13.05.15

Všechny články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube