Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Galerie

HIM

Více

Reporty

Obscene Extreme 2014 - den čtvrtý

Obscene Extreme 2014 - den čtvrtý

19.07.14
Trutnov, Na Bojišti

Poučen z předchozího dne a s dostatkem načerpaných sil přicházím do areálu až kolem jedné hodiny. Takže jsem propásl BEHIND THE CEMETERY WALL z jižních Čech, švédské UTANFÖRSKAPET, death metalové DEHYDRATEDze Sibiře, domácí ŠKODA 120, Španěly FORENSSICK a Frantíky FILTHY CHARITY. Takže jsou pro mě prvními tohoto dne až NUCLEAR z Chile, což byl dřevní thrash metal ne nepodobný SLAYER. Ale perfektně zahraný a kytaristi se dokonce střídali v sólech stejně jako jejich vzory. Jako další nastupují BOLESNO GRINJE z Chorvatska. Tohle je čistokrevný grindcore a nic jiného. Sázka na šťastnou "13" (jak se jejich aktuální album jmenuje) jim evidentně vyšla. Skvělá show.

RADIOLOKÁTOR kdysizačínali jako projekt hrající covery starých tuzemských kultovních metalových kapel. A jejich vystoupení, včetně vtipného uvádění skladeb, bylo příjemným oživením na domácí scéně. Ovšem ty časy jsou pryč a s nabídkami na nahrávky přišla i tvorba vlastních věcí a teď už je to regulérní kapela jako jakákoliv jiná. I když je fakt, že hodně kvalitní, vždyť Inyciátor, Žrouttor, Korkátor, Čertor a Honza Kapák působí v kapelách jako GRIDE, LAHAR nebo AVENGER. Chlapi nastoupili ve skvělé formě, a kdo je viděl, musel být náležitě spokojený. Hlavně pohled na nepříčetně se tvářícího Inyho, který samopalem na vodu kropil kotel, ve mě vyvolával srdečné úsměvy. Kromě songů jako "Vzpoura"nebo "Chilli & Thrash Attack" nakonec zahráli i cover "Black Magic" od SLAYER. Toto byl další z vrcholů víkendu.

Gore grindové ULTIMO MONDO CANNIBALE z Itálie a německé crustcoristy ACCION MUTANTE vynechávám za účelem nákupu desek a přicházím až na německé KADAVERFICKER. Měl jsem kdysi od nich "Promo 2005", ale tehdy mě vůbec nebavili. A to samé můžu říct o jejich krvavém vystoupení. Jo TURBOKRIEG z Texasu už byl jiný šálek kávy. Grindcore masakr a thrash metalové riffy. Navíc členové kapel jako INSECT WARFARE nebo PRETTY LITTLE FLOWER jsou určitou zárukou kvality stejně jako to, že s nimi vydali naši GRIDE split 6"EP.

V dětském koutku byli prcci pomocí toaletního papíru vyfešákováni v parádní mumie a vyrazili nahoru k pódiu, protože aktuálně měli na programu "kinder stage diving". A nemohla jim k tomu hrát lepší kapela, než CONTRASTIC, kteří jsou v plné síle. Bylo jen otázkou času, kdy se na OEF zase objeví. Jejich experimentátorský mix grindcore a elektroniky nenechal nikoho klidným. Nemohly chybět staré pecky jako "Sex With Four Walls" nebo "Lairs Are Winners". Ale došlo i na nějaké novinky (z aktuálního split 10"MP s ATTACK OF RAGE). Song "Basima" si s kapelou, stejně jako na desce, odeřvala Šárka z kapely ASO-NAGA a "Libri Prohibiti" zase Žlába z BRUTALLY DECEASED. Tohle byla jedna z nejlepších kapel tohoto ročníku.

Texaští PROPHECY hrají klasický US brutal death metal první vlny. K Česku mají určitě kladný vztah, vždyť u PigeonShitAgency jim v roce 1999 vyšlo split 7"EP s našimi PERVERSIST a jejich druhé album vydal Shindy. Zahráli poctivě a pěkně od podlahy. Vystoupení španělských grinderů MACHETAZO bylona poslední chvíli zrušeno ("z důvodů mimo jejich kontrolu") a tak byli jako náhrada připraveni zaskočit domácí GUTALAX s vystoupením plným hostů. Raději jsem ale zaběhnul na hotel dát si sprchu, abych byl připraven na večerní maraton.

Ten o půl osmé odstartovali britští VALLENFYRE a snad není potřeba připomínat, že tam zpívá Gregor MacKintosh z PARADISE LOST a jeho spoluhráči jsou z kapel jako MY DYING BRIDE, AT THE GATES nebo DOOM. Tohle byl návrat ke kořenům a pořádně valivý death metal načichlý z hrobů vylézajícím doom metalem. Skvělé vystoupení, navíc s posilou na postu druhého kytaristy (Sam z L SOL TACE). Zazněly jak skladby z debutu "A Fragile King", tak z nového alba "Splinters".

Dalšími v pořadí byli dobře známí CRIPPLE BASTARDS z Itálie. Pro někoho možná jsou kontroverzní kapelou, v každém případě grindcore v jejich podání lidi opravdu bavil a náležitě si jej užívali. I když bylo možné vypozorovat v publiku už jakousi únavu a tento den mi přišlo, že ubylo i skokanů z pódia. Třicetistupňová vedra po celý víkend vyčerpávala a nic na tom nezměnil fakt, že "ochranka" z pódia kropila lidi vodou.

MORGOTH jsou další kapelou, kterou jsem poslouchal už před spoustou let. Dokonce plakát s motivem obalu alba "Cursed" (1991) vytrhnutý z německého RockHardu (zpěvák Marc Grewe tam v té době dělal redaktora) mi visel v pokojíčku na zdi. Díky nim jsem se pak na střední začal zajímat o Tolkiena. V roce 2011 prodělal "Černý nepřítel" reunion, i když s novými členy v rytmické sekci. Tento večer odehráli výborný set pořádně hutného death metalu. Hity "Body Count" nebo "Isolated" nesměly chybět, ale byly představeny i nějaké novinky z chystaného alba.

A je tady vystoupení WEHRMACHT číslo dvě. Tentokrát i s novějšími skladbami a songy od CRYPTIC SLAUGHTER. A na závěr nechyběla ani předělávka "Wrathchild" od IRON MAIDEN. Ale tentokrát mi to přišlo trochu slabší, než předchozího dne. IMMOLATION už jsou za čtvrtstoletí existence taky legendou. Kdo by v životě neslyšel o tom jejich brutal death metalu? Sice je to pořád konzervativní a nikdy neuhnuli stranou, ale i tak je to prostě špička ve svém oboru.

DOOM z Birminghamu jsou legendou nejen britského hardcore, vždyť začínali hrát už koncem 80. let a na kontě mají spoustu stěžejních nahrávek tohoto stylu, z nichž během svého setu čerpali především (např. song "Claustrofobia"). Tenhle špinavý hrubý a špinavý crust vycházející z anarchopunku se sem výborně hodil.

Ale tímto pro mě Obscene Extreme 2014 končí a vynechávám poslední tři kapely. Hlavně u TWISTED TRUTH, kterým byl namíchán Černý Petr v podobě poslední kapely festivalu, mě to mrzí (tak jindy, chlapi). Závěrem nezbývá než dodat, že stejně jako každý rok to byl perfektní víkend. Počasí bylo víc než příznivé a taková vedra snad byla jen na prvním a třetím ročníku. Navíc jako vždy panovala všudypřítomná přátelská atmosféra. A k tomu hrály skvělé kapely. Takže co si přát víc? Potkáme se zase za rok! Díky moc, Čurby!!!

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube