Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Brutal Assault - vol. 19

Brutal Assault - vol. 19

06. - 09.08.14
Jaroměř, vojenská pevnost Josefov

Středa 06.08.

Pevnost Josefov u Jaroměře nám opět po roce nabízí metalový zážitek, tak se pojďme podívat, jaké kapely přijely tentokrát. První ke zhodnocení se mi dostává thrash metalová stálice FLOTSAM & JETSAM. Muzikanti i fanoušci vypadají natěšeně, však se jedná o první větší kapelu, jež sází na jistotu a hraje převážně písničky z prvních dvou alb. Vystoupení není špatné, ale nic, co by posluchače úplně zvedlo ze židle. Další na řadu přicházejí THE AGONIST, kapela, co prodělala velkou personální změnu na postu zpěvačky. Alissa White-Gluz nám utekla k ARCH ENEMY a její místo nahradila mladá Vicky Psarakis. Skupina vystupuje sebevědomě, instrumentálně vše zahráno skvěle, jen v některých starších písničkách Vicky trochu nestíhá. Myslím si, že postupem času nová zpěvačka určitě zlepší svůj výkon.

Zajímavou kapelou dnešního dne se stávají bezesporu Taiwanci CHTHONIC. Jejich hudba působí velmi rozmanitě a tento symphonic black metal je velkou inovací v žánru. Dočkali jsme se skvělého živého vystoupení s vynikajícím nasazením muzikantů. Po nich následují death-grindoví TERRORIZER z Los Angeles, jejich produkci a vystoupení bych definoval jako totální údernou smršť, která s sebou bere všechno, co se jí postaví do cesty. Zcela bezpochyby nejtvrdší seskupení večera. Z hodinového playlistu nám třeba zazní "After World Obliteration", "Fear of Napalm" či "Ripped to Shreds". Kapelu VENOM jsme bohužel nestihli, jelikož nás zdrželi jiní upovídaní fanoušci. Ostatní hodnotící nám však druhý den potvrdili, že se jednalo o velkolepé vystoupení.

Čtvrtek 07.08.

Čtvrteční den nabízí velké množství thrash metalových kapel, bude tedy co porovnávat. První z tohoto žánru vystupují coloradští HAVOK. Nadějná smečka s pokaždé skvělým zvukem nezklame ani dnes. Jindy celkem tichý frontman David Sanchez tentokrát bravurně komunikuje s publikem a dočkáme se i celkem velkého circle pitu. Z jejich tvorby uslyšíme "Give Me Liberty…or Give Me Death", "D.O.A." nebo starší "Afterburner". Následovně probíhá přesun na druhou stage, kde řádí hardcoroví RINGWORM. Kapela hrající již od roku 1991 má stále co nabídnout, bohužel toto vystoupení jim zcela zkazil pan zvukař. Kromě bicích a baskytary není slyšet téměř nic a z hudby sálá velká nepřehledná hudební koule. Vracíme se zpátky do thrashových vod a na Jägermeister stage probíhají přípravy pro skupinu ONSLAUGHT. Jejich poslední album "VI" sklidilo kladný ohlas a jsem vcelku rád, že tito Angličani nepověsili nástroje na hřebík. Skvělá show s výrazným frontmanem Sy Keelerem nabídne k poslechu mimo jiné "The Sound of Violence" nebo "Chaos is King".

Na nejmenší Metalgate stage začíná program ruskou smečkou SIBERIAN MEAT GRINDER. U nás velmi málo známá grupa, hrající crossover, však dokáže vytvořit skvělou podívanou s výborným nasazením. V kapele vystupují dva zpěváci, kteří nosí speciální masky. Velmi nadějná hudební formace, o které snad ještě uslyšíme. Na hlavní Metalshop stage rozeznívá tóny legenda OBITUARY. Tuto kapelu není třeba déle představovat, death metalovou formaci v čele s Johnem Tardym zná snad každý milovník tvrdé muziky. Vynikající zvuk s perfektním setlistem považuji za jednu z nejlepších kapel tohoto dne.

Do areálu pak vcházíme až na hlavního headlinera festivalu. Nespočet lidí před celým prostorem značí, o kom tu je řeč... SLAYER. Z původní sestavy nám už zbyli jen Kerry King a Tom Araya, avšak pánové i po mnoha letech stále válcují svým precizním thrash metalem. Po prvních tónech songu "Hell Awaits" probíhá pravé nefalšované peklo, zvuk ze začátku velmi kolísá a působí nerovnoměrně, po několika skladbách se zlepšuje. Energičtější nasazení bych uvítal od kytaristy Garyho Holta, za to mě mile překvapil frontman Tom Araya, který nešetřil úsměvy a zjevně si show užíval. Z výčtu skladeb, co jsme slyšeli, zmíním "Mandatory Suicide", "Hate Worldwide" nebo povinná "Raining Blood".

Není času nazbyt a probíhá přesun na CHILDREN OF BODOM, severskou smečku, kterou bylo možno vidět nedávno v Praze před METALLIKOU. Už od samotného začátku se line kvalitní zvuk a opět výborné sehrání muzikantů. Alexi opět drtí svou kytaru precizními sóly, fanoušci si vystoupení vychutnávají. O této kapele zní heslo, že ji buď milujete, nebo nenávidíte. Něco na tom pravdy asi bude, ale tak či onak, skvělé vystoupení večera. Od Finů jsme měli možnost slyšet "Halo of Blood", "Hate Crew Deathroll" a třeba "Living Dead Beat". Zcela jiný hudební žánr nám dále poskytli angličtí ARCHITECTS. Za svou desetiletou kariéru stihli natočit šest plnohodnotných desek, což považuji za úctyhodný výkon. Jedná se o celkem zajímavý metalcore, který naživo nefunguje špatně. Ve světě si získali oblibu, kluci však víceméně hrají osvědčené postupy. Pro dnešní den vše, na pátek nás čeká také slušné množství kapel.

Pátek 08.08.

Máme tu nový den a s ním začínám koncertem CRIPPER, nadějný thrash metal z Německa vedený zpěvačkou Brittou Görtz. Aktuálně disponují třemi dlouhohrajícími alby a kapela vyjíždí často koncertovat. Před polednem lidí zatím moc není, to ale nebrání skvělé thrashové jízdě, okořeněné chytlavými vyhrávkami. O půl čtvrté se na náš těší američtí SKELETONWITCH, představující řízný thrash metal, obohacený o prvky blacku. Poměrně zajímavá banda, dokazující, že skloubení několika žánrů nemusí dopadnout pokaždé zle. Na odpočinek není stále čas a míříme zhodnotit vystoupení Italů FLESHGOD APOCALYPSE. Tato stále více známější kapela se těší u nás velké oblibě, a proto fanoušků pod pódiem přibývá. Nazvučení zpočátku není příliš valné a třeba doprovodné čisté vokály basáka Paola Rossiho nejsou vůbec slyšet, ale zvukař vše vylepší a dostává se nám k poslechu slušný techničtější symfonický death metal.

Další na řadu přicházejí deathmetaloví vikingové UNLEASHED. Švédové se mohou pochlubit jedenácti alby, tudíž nepatří mezí žádné nováčky scény. Hromotluk Johnny Hedlund bravurně hecuje diváky, zvuk i nasazení muzikantů dosahuje vysokých kvalit. Jako jistou výtku bych viděl playlist, neboť si myslím, že tato kapela disponuje lepšími songy, než jaké zahrála. Následují velmi známí floridští SIX FEET UNDER, na které bych tedy čekal více publika. Show i zvuk však nedoznává žádné chyby, ovšem když je srovnám třeba s dalšími klasiky žánru OBITUARY, druzí zmínění vyhrávají na plné čáře. Metalgate stage následně okupují Rakušané SCHIRENC PLAYS PUNGENT STENCH. Tato kapela hraje poměrně netradiční death metal a ve složení tří muzikantů jim to šlape velmi dobře.

Skupinou večera se zcela určitě stávají nezdolní AMON AMARTH. Během show nás tito Švédové oslňují od výborné muziky přes mohutné ohně až po velkou rekvizitu draka, co si přivezli s sebou. Kapela vystupuje velmi sebevědomě a téměř se tváří jako hlavní headliner festivalu. Co se počtu fanoušků týče, s thrashery SLAYER je to velmi vyrovnané. Ze známých písniček uslyšíme "Guardians of Asgaard", "Twilight of the Thunder God" či "The Pursuit of Vikings ". Před třetí hodinou ranní čekáme na českou kapelu RADIOLOKATOR, hrající na poslední stage. Čekání přineslo kýžený pocit, neboť se nám dostává poctivého říznutého thrash metalu. Frontman Iny vypadá na sešlého staříka, kterého byste pustili sednout v tramvaji, ale opak je pravdou. Jen co je nazvučeno, zahodí stojan od mikrofonu daleko do dáli a řve, co mu síly stačí. Velmi dobrá spolupráce s publikem a skvělá pódiová show.

Sobota 09.08.

V poslední den festivalu je pro mě zajímavá skupina NERVECELL. Jsem rád, že se zde objevují i kapely z celkem exotických míst, jelikož tito techničtí death/thrasheři pochází ze Spojených arabských emirátů. Z mého pohledu mohu konstatovat o překvapení festivalu a naživo to klukům šlape vskutku dobře. Žánrově celkem podobní DEW-SCENTED také nezůstávají pozadu a v čele s charismatickým Leifem Jensenem odvádějí skvělou práci. Disponují velkým množstvím desek, nicméně hrají pouze ze tří. Z playlistu mohu zmínit "Turn to Ash" nebo "Cities of the Dead". Další netradiční zemí, z které nám přijíždějí zahrát HAMMERCULT, je Izrael. Stále se pohybujeme v death/thrashových vodách a proto mohu s klidem tyto tři kapely porovnat v rámci žánru. Co se týče nasazení a komunikace s publikem, HAMMERCULT díky zpěvákovi Yakirovi určitě vítězí. Hudebně to bude nejspíše remíza, zpočátku se nedaří ani moc zvuku, ale také musíme brát v potaz velký rozdíl hrát na malé a velké stage.

Zhruba kolem šesté hodiny si poslechneme německou mlátičku SODOM. Skupina z velké teutonské čtyřky odvádí precizní práci, skladby naživo však zní celkem jednotvárně. Z thrash metalového soudku se předvedlo určitě lépe více kapel, nicméně poctivá thrashová jízda to stále je. Uslyšíme od klasické "Agent Orange", přes "City of God", až po nejnovější "Stigmatized", z alba "Epitome of Torture". Z něj bych určitě uvítal více skladeb, snad se dočkáme při nějakém samostatném tour. Od hardcorových luhů a hájů k nám přijíždějí Američani SICK OF IT ALL. V rámci žánru pro mě zcela zásadní kapela, která naživo funguje mnohokrát lépe než poslech studiových nahrávek. Fanoušci tvoří za celý festival jeden z největších moshpitů a circle pitů vůbec. Česká legenda KRABATHOR vstala z mrtvých a pokračují v šíření svého svojského death metalu. Kapela nám kromě hudby představuje i novou knihu "Revoltikon" frontmana HYPNOS Bruna a láká fanoušky k její koupi. Naše sluchovody rozproudí třeba písnička "Faces Under The Ice" nebo "Imperator".

Na pár minut si nemohu nechat uniknout ani kapelu DOWN a to zejména kvůli zvědavosti na zpěváka Phila Anselma. Jejich hudba určitě není pro každého, každopádně Phil disponuje velkou škálou vokálního rejstříku a čerpá i z dob PANTERY. Času není nazbyt a na nejmenší stage hraje legendární britská úderka BENEDICTION. Nechápu, proč pořadatelé dali jednu z nejtvrdších a známých kapel do okrajové stage. Fanoušci se samozřejmě táhnou až daleko před areál a vyhlížejí nespoutaný death metal. Jako poslední tečku celého Brutal Assaultu si vychutnám ještě blackmetalové SATYRICON, které netřeba dlouze představovat. K poslechu nám nabídli songy "Now, Diabolical", "Die by My Hand" či ikonickou hymnu "Mother North".

Na závěr přijde vhod menší zhodnocení a mohu konstatovat, že co se týče kapel a dramaturgie, jedná se o jeden z nejlepších ročníků. Fanoušci, kapely, výborná atmosféra v areálu a mnohé další zanechává v posluchači tvrdé muziky dobrý pocit. Jediné, co bych vytknul, je nedostatek sprch v celém areálu. Jedny sprchy na několik tisíc lidí není zrovna ideál.

Diskuze

Cekem příspěvků: 15

Karel Lacina23.08.14 | 14:10:25
Ivoš Otcovský...19.08.14 | 08:01:15
Štěpán Šime...19.08.14 | 08:56:42
WTF ?hancock18.08.14 | 23:43:42
WTF ?Petr Čípek19.08.14 | 01:30:11
WTF ?Tom21.08.14 | 20:02:35
WTF ?Štěpán Šime...19.08.14 | 08:51:20
Reportáž versus ak...Štěpán Šime...17.08.14 | 14:44:12
Reportáž versus ak...johny18.08.14 | 17:02:41
Reportáž versus ak...Štěpán Šime...18.08.14 | 17:30:17
-Belzeblb-17.08.14 | 12:03:07
Petr Čípek18.08.14 | 15:27:13
brumla17.08.14 | 13:40:38
Štěpán Šime...16.08.14 | 21:37:32
brumla17.08.14 | 13:45:18

Petr Čípek | 16.08.14

Zobrazit profil redaktora - Petr Čípek

Další články autora:

FEAR FACTORY, ONCE HUMAN, DEAD LABEL | 10.12.15
POWERWOLF | 01.11.15
JUDAS PRIEST | 30.06.15
Metalfest 2015 | 13.06.15
SKELETONWITCH, GOATWHORE, MORTALS | 13.05.15

Všechny článkyMilan Jurkas | 16.08.14

Zobrazit profil redaktora - Milan Jurkas

Další články spoluautora:

Aerodrome festival 2016 | 18.06.16
Tattoo Convention 2016 | 24.05.16
Night of Wolves | 23.04.16
THELL BARRIO, SKYWALKER | 18.02.16
Europa Blasphemia 2016 | 05.02.16

Všechny články

Související články

Brutal Assault 2015 - sobota
21.08.15

Brutal Assault 2015 - pátek
20.08.15


Brutal Assault 2015 - čtvrtek
17.08.15

Brutal Assault 2015 - středa
12.08.15


Brutal Assault 2015 - fans
11.08.15

Brutal Assault - vol. 18
17.08.13


Brutal Assault - vol. 18 - II. část
16.08.13

Brutal Assault - vol. 18 - I. část
15.08.13


Brutal Assault - vol. 17 - fans
21.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - sobota 11.08.
20.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - pátek 10.08.
17.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - čtvrtek 09.08.
16.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - Warm-up party
15.08.12

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - fans
23.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - shrnutí
23.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - sobota 13.08.
20.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - pátek 12.08.
18.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - čtvrtek 11.08.
16.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Warm-up party
15.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Original Fire Show
15.08.11


JESU, KYLESA, CALLISTO
25.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - sobota 14.08.
22.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - pátek 13.08.
19.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - čtvrtek 12.08.
18.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15
18.08.10

Brutálně se zasnít
19.01.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 14
10.08.09

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - sobota 16.08.
22.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - pátek 15.08.
21.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - čtvrtek 14.08.
19.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - sobota 11.08.
17.08.07

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - pátek 10.08.
16.08.07


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - čtvrtek 09.08.
16.08.07

BRUTAL ASSAULT vol. 11
27.11.06


BRUTAL ASSAULT - vol. 11
16.08.06

BRUTAL ASSAULT - vol. 10
13.08.05


BRUTAL ASSAULT - vol. 8
24.08.03

BRUTAL ASSAULT - vol. 7
27.08.02


Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube