Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Made of Metal 2014

Made of Metal 2014

15. - 17.08.14
Hodonín, Vodní cvičiště Rohatec

Letos v polovině srpna se u nás konal první ročník nového metalového festivalu pod názvem Made of Metal. Report jsem rozdělil na dvě části (popis hudebních zážitků a hodnocení areálu, zázemí a organizace).

Pátek 15.08.

Areál festivalu se nachází nedaleko města Hodonín, tudíž cesta z Prahy trvá poměrně dlouho. Po aklimatizování a zakempování vcházíme na hlavní stage, kde probíhají přípravy pro kapelu DALRIADA. U nás celkem málo známá kapela z Maďarska hraje zajímavý folk metal v čele se zpěvačkou Laurou Binder. Fanoušci se teprve scházeli, muzikanti si však show užívali a ve tvářích mnoha z nich bylo vidět nadšení a radost, že mohou hrát u nás. Některé písničky se zdají být trochu zdlouhavé a méně akční, jiné oplývají skvělými melodiemi a nápady. V songu "Hajdútánc" slyšíme Lauru i growlovat a jejich hudbě to tak dává nový rozměr. Na druhé stage mezitím rozeznívají tóny rakouští DRAGONY. Skupina má za sebou jedno plnohodnotné album a hrají klasický melodic power metal. Na živo jejich tvorba není příliš zajímavá, slyšíme průměrný power bez větších nápadů a inovací. V kapele se celkem vyjímá kytarista Andreas Poppernitsch, který jako jediný má odlišný vzhled od ostatních muzikantů.

Přesně v pět hodin odpoledne nás přijeli pozdravit němečtí folk metalisté SUIDAKRA. Tato celkem nedoceněná kapela disponuje jedenácti alby a fungují již od roku 1994. Zvuk ze začátku poměrně kolísá a jejich písničky se nám jednotlivě nedaří rozeznat od sebe. Přibližně v půlce setu zvukař vylepší dosavadní situaci a dostává se nám tak kvalitní porce muziky. Ze seznamu kapel bych nadnesl tvrzení, že se jedná o jedno z nejtvrdších seskupení dne. Návštěvníci vypadali spokojeně, tvoří se první velký circle pit. Následovala skupina ATROCITY, kde mimo jiné figuruje plno muzikantů i z LEAVES' EYES, která měla připravené vystoupení na sobotní program. Co se týče prvních jmenovaných, byli jsme svědky nadprůměrného živého vystoupení, ale s celkem zbytečně hlasitým zvukem. Když už hodnotíme zvuk, musím podotknout, že na první stage se zdá vždy ze začátku velmi nevyrovnaný a hlasitý, zatímco na druhé stage vše klape jak má. Podrobněji o zvuku se však dočtete v druhé části reportu.

Druhou maďarskou kapelu obstarává smečka WISDOM. U nás stále více populární skupina, která si určitě pozornost zaslouží, předvědla skvělý výkon s perfektním nazvučením. Jakmile fanoušci slyší první tóny "War of Angels", pod pódiem panuje skvělá atmosféra. Muzikanti hází samé úsměvy, vzájemně se pošťuchují a není téměř co vytknout. Na open air prostředí za částečné tmy jim to klape ještě o poznání lépe, než u klubového vystoupení. Osobně hodnotím jako jednu z nejlepších power metalových kapel letošního prvního ročníku. Muzikanti čerpají ze všech jejich tří desek a máme možnost zaslechnout "Somewhere Alone", "Marching for Liberty" či "Live Forevermore".

Po více jak půlhodinových přípravách přicházejí skotští piráti ALESTORM. Kapela vydala nedávno album "Sunset on the Golden Age", které z mého pohledu hodnotím určitě lépe než předešlou desku "Back Through Time" z roku 2011. Téměř na začátku vystoupení se však vyskytly technické problémy s kytarou a zbytek muzikantů mezitím jamuje. Nechápu, že po tak dlouhé přípravě je zaskočí problémy, ale chybička se vloudí. Jakmile Christopherova banda spustí své melodicky úderné písně, lidé v kotli uváděli prostor pod pódiem do varu. Ostatně co se týče fanoušků, při této kapele bylo jejich chování a odezva ke kapele nejvíce akční. Zpěvák/klávesák Christopher Bowes bravurně komunikoval s publikem a neopomene se vždy napít whisky či piva. Kolikrát jsem ho už viděl po vystoupení ve velmi opilém stavu, se nedá snad ani spočítat. Je vidět, že kapelu muzika a hlavně koncertování velmi baví a zasvěcují tomu svůj život. Z nové desky zazněly celkem tři písničky včetně skladby "Drink", ke které skupina natočila videoklip. Nejsou opomenuty ani starší hity jako "Keelhauled", "Captain Morgan's Revenge" nebo "Wenches & Mead".

Páteční večer jako headliner obsadilo seskupení LUCA TURILLI'S RHAPSODY. Ihned ze začátku nás tito Italové oslňovali audiovizuální projekcí a po několikaminutovém představení se na nás valila "Riding the Winds of Eternity", cover od původních RHAPSODY. Zpěvák Alessandro Conti sice Fabia Lioneho netrumfne, odvádí ale skvělý výkon. Celý setlist se nese v duchu z již zmíněných coverů a alba "Ascending to Infinity". Této skupině zcela evidentně více prospívá vystoupení v otevřeném prostranství a celkově vše působí jako precizní filmově-hudební zážitek. Zdlouhavá basová a bubenická sóla a některé zbytečné vsuvky v podobě videa bohužel přetahovaly vymezený čas pro vystoupení a tak následující SIRENIA měla několikaminutové zpoždění. Zvukař byl už asi velmi unaven, protože nejhorší zvuk za tento den měli právě tito Norové. Velmi hlasitý zvuk, šířící se daleko do dáli a přebasované nástroje kazil celkový dojem z nasazení skupiny. Kapela už vystřídala několik zpěvaček, aktuálně se za mikrofonem blyští Španělka Pilar Giménez García. Z těžce rozeznatelných písní zazněla "Cold Caress" či "My Destiny Coming to Pass".

Sobota 16.08.

Po prozkoumání stánků jsem se šel mrknout na lokální kapelu ENRAGE. Hudební žánr metalcore zařadit do vesměs power/folk/symphonic metalového festivalu byl krok zpestřující, ale odvážný. Fanoušků pod pódiem není mnoho, kapelu to však nijak netrápí a sypou jednu ostrou sypačku za druhou. Mladíci hráli s velkým nasazením a oceňuji zejména zpěváka, který energií nešetřil a několikrát lákal lidi k nějaké akci, i když celkem bezúspěšně. Ono popravdě z osmi fanoušků pod pódiem wall of death neuděláte. Poté mířím na dalšího zástupce průměrného power metalu EAGLEHEART. Kluci z Brna na nahrávkách nezní úplně tragicky, naživo mě však příliš neuchvátili. Moc tomu také nepřidal náhlý silný déšť a tak jsme utekli do krytu v přilehlém hangáru.

Na druhé stage se schylovalo k folk metalové bitvě v podání kapely ODRAEDIR. Podle mého názoru v současné době jedna z nejlepších kapel v rámci žánru na území naší republiky. Jejich muzika nabízí propracovanost, leckdy neohrané melodie a na živém vystoupení velký zápal. Určitě by jim ale neškodilo sehnat klávesáka, protože v jejich hudbě klávesy a samply hrají podstatnou roli. Na další skupinu bylo z mé strany poměrně velké očekávání a zvědavost, jak jim to pošlape naživo. Řeč je o kapele nesoucí název ORDEN OGAN, pocházející z Německa. Fungují již od roku 1996, nicméně první deska vznikla až v roce 2004. Muzikanti hráli celkem se zápalem, zvuku nešlo téměř co vytknout a fanoušci vypadali spokojeně. Zpěvák/kytarista Sebastian nosí na rameni zajímavou část kusu pneumatiky. Problémem této kapely je fakt, že mají dva, tři velké hity na co fanoušci slyší a zbytek tvorby tvoří průměrná vata. Živé vystoupení však nebylo špatné a z povedených skladeb mohu zmínit třeba "Land of the Dead" a "We Are Pirates".

Na druhé stage jsem tento den stihnul ještě dvě kapely. První byla domácí TEZAURA, hrající symphonic metal. Vystoupení celkem klapalo, ale skupina více než na hudbu sází na šarm krásné zpěvačky a na pódiu nechybí ani striptérky u tyče. Jestli chtějí zaměřit pozornost od průměrné hudby někam jinam, určitě se jim to daří. Druhá skupina pochází až z Ruska a nese název WELICORUSS. Pro mě dosud neznámí chlapíci předvedli skvělou show a stali se tak překvapením festivalu. Na jejich kontě skýtají zatím jen dvě alba, ale naživo vystupují jako profesionálové. Hráli v deset večer a pro symphonic black metal není lepšího času. Doufám, že o této smečce ještě v našich luzích a hájích uslyšíme.

Poté proběhlo přesunutí na hlavní stage, kde vystoupili ještě dvě kapely. Plno lidí jistě čekalo na hlavní eso večera, HAGGARD. Není se čemu divit, kapela fungující od roku 1991 figuruje na prvních příčkách symphonic metalu. V čem by určitě trhli rekord, by se stal celkový počet členů. Co musím velmi pochválit, byl povedený zvuk a v takovém množství nástrojů to určitě není lehká záležitost kvalitně nazvučit. Jejich hudba samozřejmě není na nějaké skákačky, ale na klidový poslech. I když si v této odnoži příliš neholduji, pro mě se konalo překvapení a určitě si jejich tvorbu na nahrávkách někdy poslechnu. Ze skladeb nám třeba zahráli "Prophecy Fullfiled", "Upon Fallen Autumn Leaves " či "Eppur Si Muove". Posledními účinkujícími se stali DREAM EVIL. Formace, ve které hrál i kytarista Gus G., který nyní působí ve FIREWIND a OZZY OSBOURNE. Tito Švédové byli příjemnou tečkou za sobotním dnem a jejich kombinace heavy/power metalu patří k těm povedenějším v nekonečném množství podobných seskupení. Zpěvák Niklas Isfeldt disponuje stále kvalitním hlasem a poznat jsme to mohli třeba u songů jako "The Book of Heavy Metal" nebo "In the Night".

Neděle 17.08.

Zahajovací pozice nedělního programu připadla tuzemským SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY. Hrají velmi rozmanitou hudbu s různorodými nástroji a u nás jsou stále více populární. Plno fanoušků nosilo ten den také trička a mikiny s logem kapely. Vystoupení nebylo špatné, ale už jsem viděl jejich lepší. Osobně mi přišlo, že když hráli ze starší tvorby, fanoušci vypadali spokojenější. O další kapele RIMORTIS nemohu říci nic moc dobrého, jelikož jejich vystoupení bylo pro mě zklamáním. Uvádějí, že hrají speed metal, ale přišlo mi to spíše jako nějaká laciná zábavovka pro pár pupkatých opilců. GORMATHON, velmi specifická banda, kterou poznáte nejen podle hudby, ale také dle zjevu zpěváka. Když bych ho měl k někomu přirovnat, nenapadne mě nikdo jiný než Saruman z Pána Prstenů. Hudba, zvuk i nasazení se pohybovalo na dobré úrovni, za mě první nadprůměrná kapela dne.

Po půl hodině si dali dostaveníčko nizozemští HEIDEVOLK. Za dvanáct let působení na scéně si získali poměrně slušnou fanouškovskou základnu díky jejich netypickému folk/pagan metalu, ve kterém zpívají i rodnou řečí. Mnoho písniček však jelo ve středním tempu, proto vždy uvítám nějakou rychlejší na probuzení. Vystoupení proběhlo bez větších problémů, odehráli celkem jedenáct songů včetně "Saksenland", "Opstand der Bataven" a "Nehalennia". Další nastupují Španělé DARK MOOR, které ze začátku sužovaly značné technické problémy, ale ani když toto je vyřešeno, vynikající zážitek nepřichází. Tvorba ze studiových nahrávek se mi líbí, naživo však u mě proběhlo zklamání. Z muzikantů nikdo nebyl příliš akční, všichni téměř nehybně stáli na pódiu. Překvapením se stal i fakt, že s publikem komunikoval kdosi v backstage, jelikož z hudebníků asi nikdo neoplývá dobrou angličtinou.

Skvělý zážitek přišel až s kapelou DEAD LABEL. Irská trojice s ženskou bubenicí hobluje řízný metalcore s prvky death metalu. Vždy mě překvapí skupina, která dokáže ve třech lidech vytvořit slušnou atmosféru a vynikající hudební zážitek. Frontman Dan O' Grady skvěle hecoval diváky a přitom mistrně ovládal baskytaru. Mají prozatím jedno album, jehož pár kusů Dan házel do davu. Osobně na mě působila první část setlistu lépe než druhá, ve které se opakovalo stále více stejných breakdownů. Předposlední kapelou na hlavní stage se stali finští ENSIFERUM, což pro mnohé značilo jeden z hlavních taháků festivalu. Kapela, která si za svých pět plnohodnotných alb získala nesmírný počet fanoušků, vděčí hlavně skvělým riffům, chytlavým melodiím a energickým nasazením na živém vystoupení. První skladbu, kterou uslyšíme je "In My Sword I Trust" z jejich posledního alba "Unsung Heroes". Fanoušci finské pětici hltali každé slovo i tón. Petri Lindroos si nechal narůst vousy, opět trochu přibral na váze a skvěle komunikoval s publikem, které odpovídalo skvělou zpětnou vazbou. Velmi jsem uvítal dlouhé skladby jako "Victory Song" a "Lai Lai Hei". Lidé zpívali refrény tak hlasitě, že někdy přeřvali i části skladeb. Z playlistu ENSIFERUM zazněla třeba ještě povinná "Token of Time" či "Twilight Tavern".

Další z předních kapel festivalu byli bezesporu švédští THERION. Zmíním, že existují od roku 1987 a na kontě disponují třinácti dlouhohrajícími alby. Na poslední skupinu se přišli podívat téměř všichni účastníci festivalu a mohutně podporovali výkon jejich oblíbenců. Uvítal jsem průřez celou diskografií a na své si tak přišli všichni. Některé pasáže mi připadaly celkem nudné, ale u symphonic metalu s operními zpěvačkami se nedá čekat ultra rychlá jízda jako u ENSIFERUM. Z chování muzikantů bylo jasně vidět, že si koncert užívali, Christofer Johnsson řádil jako za mlada. Zvukově to zase taková hitparáda nebyla, jelikož Linnéa Vikström mnohdy zněla daleko hlasitěji jak druhá zpěvačka i jiní muzikanti. Celkově se však konala skvělá jízda plná energie a Švédové nám naservírovali třeba song "Lemuria", "Flesh of the Gods" či "To Mega Therion". Hudební zhodnocení máme tedy za sebou a nyní se pojďme podívat na druhou slíbenou část reportu.

Především bych chtěl poděkovat pořadatelům za skvělý první ročník Made of Metal, jelikož není vůbec lehké něco takového zorganizovat.

1) Areál – velmi vhodný prostor pro konání akce takového rozměru. Areál se nachází na ploše bývalého vojenského cvičiště a obě dvě pódia jsou od sebe v rozumné vzdálenosti, nachází se zde i dost krytého místa k posezení. V blízkosti je i oplocený kemp.

2) Hygiena – Tady patří velká pochvala, jelikož byla zaručena jak mnoha toi toikami, tak i čistými pevnými záchody. Celkem se zde nacházelo i dostatečné množství sprchovacích míst v kempu a nestály se ani velké fronty, na rozdíl třeba od Brutal Assault.

3) Jídlo – Zde převládala festivalová klasika v čele s klobásami, langoši, burgery či pizzou. Větší výběr by určitě neuškodil, ale za to velmi překvapila festivalová prodejna ENAPO, což byl velký stánek s čerstvými potravinami od koblih až po rohlíky. V neděli mě jen zaskočilo, že plno stánkařů balilo již před poslední kapelou.

4) Pivo – Velký výběr piv převážně však z pivovaru Uherský Brod. Na výběr byl třeba Kanec, Podlužan, rodinný pivovar Hodonínský Vojáček, Klášter, Rychtář, Démon, Patriot, Kvasar a mnohé další.

5) Kapely a zvuk – Na první ročník zcela jasně skvělý a odvážný výběr, co jsem měl možnost se dočíst, organizátoři na další ročník plánují i širší zaměření žánrů (zejména prý více melodic black a death metalových kapel). Skvělým krokem bylo střídání kapel na obou pódiích v rozumných časech, takže se dalo stíhat oboje. Zvuk na první stage občas kolísal, někdy byl více přebasovaný a zbytečně hlasitý. Na druhé stage pokaždé vše bez problému. Zajímavé je zjištění, že kapely co si přivezly vlastního zvukaře, zvuk byl většinou na začátku špatný, zatímco kapely, které to nechaly v režii zvukaře pořadatelů, vše klapalo jak má.

6) Organizace – Na první ročník si myslím, že pořadatelům vyšlo víceméně vše jak má a mohou být na sebe hrdí. Skvělá byla i komunikace s fanoušky ještě před akcí na webovém fóru, kde se ptali organizátoři účastníků, co chtějí za kapely, jaké pivo obstarat apod. Co se týče nedostatků, určitě zmíním selhání externí firmy, která měla být zodpovědná za pořádek a úklid v areálu. Pořadatelé tento problém alespoň vyřešili rozmístěním sáčků na odpad. Druhé selhání proběhlo hned na začátku u příjezdu, kdy u vstupu selhala technika a skener. Návštěvníkům tedy nemohli zkontrolovat zakoupenou vstupenku a tvořila se početná kolona.

7) Security – Zcela určitě nejhorší hodnocení ze všech výše vypsaných kolonek. To, co předvedli hoši ze security především u stage, byl děs. U koncertů fanoušek běžně při crowd surfingu jede po rukou z kotle dopředu, kde ho zachytí ochranka, jenže zdejší hoši vždy každého nebožáka srazili nemilosrdně dolů. Chápu, že tam člověk nemá co dělat, ale kdyby se někomu něco stalo, odnese to v tomto případě ochranka. Dále nechápu, že u vstupu do placeného kempu nikdo nekontroloval pásky, tudíž tam mohl kdokoliv. Místo toho tam vždy postával jeden znuděný chlapík se založenýma rukama. V sobotu jsem zase nepochopil náhlé vyhánění fanoušků z areálu ihned po odehrání poslední kapely.

Tak a to by bylo snad celé a myslím celkem vyčerpávající hodnocení prvního ročníku skvělého festivalu Made of Metal. Organizátoři náměty na vylepšení mají, tak nezbývá než nepolevit a dál pokračovat ve zdokonalení jejich práce.

Ondřej Vyskočil

Diskuze

Cekem příspěvků: 10

Jirka28.08.14 | 11:05:35
Štěpán Šime...28.08.14 | 13:57:03
Jirka29.08.14 | 08:23:56
Štěpán Šime...29.08.14 | 11:39:09
johny28.08.14 | 09:10:27
Petr Čípek28.08.14 | 09:48:15
johny28.08.14 | 15:05:50
Stick27.08.14 | 05:44:37
satanist26.08.14 | 11:48:23
Petr Čípek26.08.14 | 12:35:16

Petr Čípek | 26.08.14

Zobrazit profil redaktora - Petr Čípek

Další články autora:

FEAR FACTORY, ONCE HUMAN, DEAD LABEL | 10.12.15
POWERWOLF | 01.11.15
JUDAS PRIEST | 30.06.15
Metalfest 2015 | 13.06.15
SKELETONWITCH, GOATWHORE, MORTALS | 13.05.15

Všechny články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube