Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Dawn of New Age Tour

Dawn of New Age Tour

SATYRICON, VREDEHAMMER , OSLO FAENSKAP
13.04.15
Praha, Akropolis

Nový věk na svém počátku a také netradičněji pojatý koncert, na který nejsme zvyklí. Obdobnými slovy lákali norští ďáblové na svoji show v pražské Akropoli. Bude to znít možná trošku naivně, ale obě dvě premisy se z mého úhlu pohledu vyplnily. A řečeno s božským Kájou, opravdu jsem to nečekal.

Čtenáři, kteří mě prostřednictvím mých článků drobet znají, zřejmě vědí, že již nějaký ten čas trpím nechutí k živým koncertům nebo festivalům. Vadí mi mnoho aspektů, které brání odnést si opravdový, plnohodnotný zážitek. Ať už je to nepohodlí, cigaretový puch, nevhodné prostory, nedodržování herních časů, často mizerná organizace českých pořadatelů, či koncentrace výpitků a aktivně se projevujících, duševních mrzáků (přímo úměrná délce trvání akce).

Pondělí a začátek v 18:15 sliboval odbourání mnohých nešvarů. Při příchodu do místa konání mě překvapila sympatická ochranka, nedošlo na  obvyklé lustrování tělesných otvorů a zlé pohledy "dej si bacha chlapečku". Ve zmíněné době korzovalo Akropolí relativně malé množství černokněžníků  a svlažovali hrdla v místním baru. Pro pivumilné, otestoval jsem Plzeň a chutnala skoro jak doma od maminky.

S odumřením první čtvrhodinky po šesté, nastoupili na podium OSLO FAENSKAP. Mladá nadějná formace, sympatický muž tmavé pleti (smí se to vůbec v dnešní, hyperkorektní době napsat?) v  pozici pěvce a vrchního hecíře. Nesměli chybět ani pohlední kytaristé s podstříhanými ostrůvky vlasů na hlavách. Zkrátka samá synonyma pro slovo cool, současnost, vizuální dotaženost. Horší to bylo s muzikou. Ne že by se pánové nesnažili, ale přímočarý nářez, postavený v 90% na houpavých metalcorových riffech mě opravdu nebavil. Chvílemi jsme měl pocit, že slyším jednu dlouhou skladbu. Nedostávalo se příliš ani odezvy od fanoušků (celkem čtyři paroháči během vystoupení), nechytaly se ani čisté refrény, topící se ve zvukařově omáčce. Až mi bylo mlaďochů nakonec docela líto, když jsem viděl jejich očividné nadšení pro metal a divoké paření mezi ostatními fandy v kotli, při setu hlavních hrdinů. Druzí VREDEHAMMER rozjeli jinačejší show. Jak poznamenal kolega Mirek (náhodné setkání u vchodu), takovýto našláplý viking/black opravdu může. A já také. Precizní bubeník, který se během setu nepohnul ani o centimetr. Kapela ve velice dobré náladě, došlo na tradiční přípitek divákům a hlavně na poctivou práci metalovou. Uvolněnost a herní pohoda sálala na všechy strany a opět se mi potvrdilo, že dobří muzikanti nepotřebují silácké pózy a hecování poloprázdného sálu. Tvorbu VREDEHAMMER prakticky skoro neznám (až na závěrečnou "Chthulhu") a poslech živého vystoupení mě k jejímu poznání výrazně nakopl. Lepší vizitky těžko může být.

A konečně přichází čas pro spalující peklo. Satyr a Frost spolu se zbytkem kapely rozhodně neztráceli čas a na podium vlétli během intra poměrně kvapem. Však slíbený dvouhodinový set spolu s policejní stopkou v deset tlačil na Chronosovy stroje. Začátek poměrně netradiční, volná "Rite of Our Cross" a naživo fantastická "Our World, It Rumbles Tonight". Ty kopáky, ty přechody, ten Frost. Mistr bicích si mě svoji prací získal opět hned od začátku. Zalezlý na obří soupravou, plně soustředěný na vlastní výkon. Jestli se během posledních dnů objevily nějaké obavy o návštěvnost akce či ztrátu nadšení českého publika (vyjádřené na oficiálním FB kapely), nejpozději třetí "Now Diablolical" je rozmetala na prach a posypala hlavy rozjetému kotli v předních řadách. Satyr si vystoupení opravdu užíval a vzdor blackovému kodexu výrazů obličeje (smrt, zlo, armageddon) došlo z jeho strany i na opravdu upřimné úsměvy. První, vstupní část setu zakončila neuvěřitelná smršť "Filthgrinder". Nemyslel jsem si, že budu mít ještě někdy tu čest se živou interpretací alba "Rebel Extravaganza". Škoda jen, že fanouškovská odezva nedosahovala té při největších black'n'rollových hitech.

Skutečně interesatní energie a opravdový duch vystoupení na mě dýchl ale až zhruba po hodince. Po povinné skladbě odkazující na název tour totiž pánové tasí  "Ageless Northern Spirit", následovanou "Walk the Path of Sorrow". Kouzelný střet dvacet let staré vykopávky a současné podoby SATYRICON, která dostává od pravověrných céres a přesto pálí neuvěřitelným způsobem. V tu chvíli mi došlo, že jít před rozmlsané publikum se setem málo (či vůbec) hraných věcí, není zas taková sranda. Ve druhé části vystoupení se rovněž ke slovu více dostal nehnutě stojící klávesák, když ozdobil povedenými chorály "Die By My Hand" a "With Ravenous Hunger". DVD z norské opery již visí ve vzduchu a všechna čest pokusu o navození podobné atmosféry, byť jen ze samplů. Hluše vyznívá snad jen snaha o jam a pár ukázek z chystané desky. Nápad určitě skvělý, ale provedení trošku nemastné, nehledě na nabourání rozjeté dvouhodinové akce chvíli před jejím koncem.

A už se blížíme ke zmíněnému konci, Satyr rozezpívává publikum a ve vzduchu visí výbuch nespoutané agrese. "Mother north - how can they sleep while their beds are burning? Mother north - your fields are bleeding".. Co dodat. Mocná hymna zkrátka nikdy neomrzí. Potěšená a dobře naladěná kapela se nechá ještě vytleskat na dva totálně hitové přídavky ("King", "Fuel For Hatred") a odchází. A já odcházím také. S velkou spokojeností a s opravdovým zážitkem. Věřte mi, že koncertní skeptik mého formátu se přesvědčuje velice těžko. Ale když se sejde spičková kapela, plné nasazení, skvělý materiál k poslechu, píijemné prostředí, dobrý zvuk, a absence nepohodlí, byl bych z prominutím kretén, kdybych hledal mouchy a rýpal. Skvělá, povedená a odsýpající akce, plná energie a inspirující. Prostě SATYRICON.

PS: Autor neměl žádnou akreditaci, a šel za svých 600 Kč. A nelituje:-)

Setlist bez záruky: Voice of Shadows, The Rite of Our Cross, Our World,It Rumbles Tonigt, Now Diabolical, Black Crow on the Tombstone, Filthgrinder, The Dawn of New Age, Ageless Northern Spirit, Walk the Path of Sorrow, A New Enemy, Die By My Hand, The Infinity of Time and Space, The Pentagram Burns, The Wolfpack, jam session, With Ravenous Hunger, Mother North, Fuel For Hatred, King

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

ov4215.04.15 | 15:33:38

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube