Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Metalfest 2015

Metalfest 2015

05. - 07.0615
Plzeň, amfiteátr Lochotín

Máme tady léto a festivalová sezóna opět začíná. Nesmí chybět ani plzeňský Metalfest. Jeho konání však bylo poněkud ohroženo. Celý areál včetně amfiteátru prošel rekonstrukcí a 85% finančních prostředků poskytla Evropská unie. Ta pro dotaci nastavila přísná pravidla a chtěla dát prostor pouze regionálním umělcům. Proběhly petice, pochody, protesty ze strany fanoušků a nakonec díky panu primátorovi Martinovi Zrzaveckému se povedlo EU přesvědčit.

Pátek 05.06.

Do areálu jsem se dostal bohužel až po devatenácté hodině, kdy se na pódium se napasovali portugalští MOONSPELL. Jejich konto skýtá již jedenáct alb, tudíž na scéně nejsou žádnými nováčky. Kapela podala skvělý výkon oceněný bouřlivým skandováním fanoušků, jejich hudba mě však tolik neoslovila. V druhé polovině setu pro mě hráli hudebně lépe stravitelné kousky, takže výsledný dojem byl dobrý.

Headlinerem pátečního dne se stali ARCH ENEMY. Jejich živé vystoupení s Alissou White-Gluz jsem měl možnost vidět na loňském ročníku Masters of Rock a byl jsem tehdy příjemně překvapen. Alissa mi přijde více energičtější a akčnější než Angela, což se potvrdilo i na Metalfestu. Ze začátku do nás nasypali pecky jako "War Eternal", "Ravenous" nebo "My Apocalypse". Plný areál fanoušků melodic death metalu představoval skvělou atmosféru a vynikající zážitek. Komunikace s publikem ze strany kapely nebyl problém, nechybělo ani známé mávání vlajky. Dopilo se poslední pivko a konal se odchod na odpočinek kvůli sobotnímu zajímavému programu.

Sobota 06.06.

Pro mě první zajímavou kapelou soboty se stali ELVENKING. Power/folk metalisté z Itálie chrlí desky celkem rychlým tempem a jejich diskografie obsahuje osm plnohodnotných alb. Poslední album "The Pagan Manifesto" se mi líbí více než dvě předešlé desky, které s nadsázkou lze říci, šly do popu. Z posledního alba jsme měli možnost zaslechnout tři skladby, dále nechyběla lákačka na slečny "The Divided Heart" nebo líbivá "The Wanderer". K obědu celkem solidní hudba, za mě skvělé vystoupení.

MAJESTY - německá smečka, kterou přirovnávám ke klonu MANOWAR. Podobných kapel můžeme nalézt v metalovém ranku spousty, MAJESTY patří k těm lehce nadprůměrným. Hudební originalita se sice nekoná, u tohoto stylu je však důležitá pódiová prezentace a tu mají Němci na jedničku. Chytlavé refrény a hecování davu jim není cizí. Zazněly hity jako "Thunder Rider" či "Metal Union". Další kapelu CIVIL WAR jsem vynechal, jelikož mě tento ex-sabatonovský heavy metal příliš nebaví a vydal jsem se občerstvit. U jednoho stánku musím zmínit kuriózní prodavačku, která neuměla počítat a navíc to sama přiznala. Podařilo se jí někdy vrátit o sto korun méně, jindy jedné slečně vrátila dvoutisícovku.
Lehce po půl čtvrté se nám přišli ukázat němečtí pivní thrashěři TANKARD. Tento zástupce Teutonic Big Four se svými šestnácti alby je rozhodně pojmem, a to nejenom pro thrash fandy. Frontman Andreas Geremia svojí postavou také není zapomenutelný, takže minimálně z laviček se podívat musel každý. S jejich hudbou to začalo pod pódiem značně vřít, takže páni sekuriťáci měli konečně co dělat. Sypací thrash s víceméně pivní tématikou se valil ze všech reprobeden a fanoušci vypadali spokojeně.

Co se týče počasí, rosničkáři vyhrožovali s lehčími přeháňkami v sobotu a většími v neděli. Nyní již mohu konstatovat, že jim jejich předpověď nevyšla a v sobotu bylo velké horko a dusno. V areálu se rojily velké fronty na pivo, které tradičně představoval Plzeňský Prazdroj, nabízející Gambrinus a Plzeň. Větší sortiment zlatavého moku by uvítal jistě nejeden metalista. Pojďme se však vrátit k hudbě. Další na řadě byli Nizozemci HEIDEVOLK, kteří u nás celkem často hrají. Tento rok vydali nové album "Velua" , z kterého také zaznělo pár skladeb. Celkem příjemný folk metal, který jistě neurazí.

V pagan/folkovém stylu pokračujeme a Nizozemce vystřídali němečtí EQUILIBRIUM. Na kontě čtyři alba, nová basačka a show plná energie. Takové nasazení a energičnost jsem dlouho naživo neviděl. Každou chvíli někdo z kapely přiběhl blíže k fanouškům a folk metalovou jízdu si užívali všichni v publiku. Zazněla skladba "Karawane" z posledního alba, "Himmelsrand", což je song z počítačové hry The Elder Scrolls: Skyrim nebo veleznámá hitovka "Blut im Auge". Z mého pohledu se jednalo o jednu z nejlepších kapel soboty.

Předposlední kapela funguje od roku 1983, v jejich řadách najdeme jména jako Alex Skolnick, Chuck Billy nebo Gene Hoglan. Jistojistě je řeč o thrashové formaci TESTAMENT. Poslední koncert v Praze za nic nestál, jelikož se jednalo o mizerný zvuk a Chuck Českou republiku vyplísnil za to, že nekupují jejich alba. Také nezahráli přídavek jako v jiných zemích. Tentokrát se jednalo ale o příjemné překvapení a kvalitní thrashovou podívanou. Bicman udával pekelné tempo, Chuck Billy neustálými grimasami doprovázel svůj výkon a jako vždy pomyslně hrál na kytaru na svém nástavci na mikrofonu. Tentokrát frontman vypadal příjemně naladěn, muzikanti ze sebe vydali skvělý výkon a já byl nadmíru spokojen. Uvítal jsem také písničky jako "Trial By Fire" nebo "Disciples of The Watch", které v Praze nezazněly.

Kapela, která zavírala večer, byli němečtí EDGUY. Velmi často u nás hrající kapela, která je možná až moc nadhodnocená, každopádně plný areál fanoušků mluvil za vše. Nasazení hudebníků bylo skvělé, zpěvák Tobias Sammet skvěle komunikoval s davem, česky dokonce zazpíval song Včelka Mája, nechyběl ani nafukovací maskot z obalu poslední desky. Hudba mě ale příliš neoslovila, třeba kytarové linky by mohly být pestřejší. Čas na drink a odchod z areálu.

Neděle 07.06.

Ráno jsem brzy vstal, abych stihl první kapelu EMBRYO, což se jedná o melodic death metal říznutý metalcorem. Za patnáctiletou kariéru mají vydaná tři alba a naživo to neznělo špatně, nicméně se opakují monotónní prvky. Každopádně stylově podobných kapel na tomto festivalu nebylo, takže příjemné zpestření. Přišla první přeháňka, která ale za chvíli ustala. Následovali Němci EVERTALE se svým power metalem a že půjde o klasickou fantasy drakiádu, nám může napovědět název jejich alba "Of Dragons and Elves". Za mě šlo o power metal, který neurazí, ani nenadchne. Co bych doporučil, by byla lepší komunikace s publikem, jelikož ta na živém power metalovém vystoupení je více než důležitá.

Mladíci z Belgie, co si říkají EVIL INVADERS mají více než dobře našlápnuto. Stejně jako věkově podobní LOST SOCIETY jsou zářným příkladem toho, že pílí a odhodlaností lze i v dnešní době prorazit. Chlubit se mohou jedním EP a novou první deskou, vydanou v tomto roce. To, co předvedli na pódiu, tomu se říká čistá energie. Mladá krev se nazapře a nabitý thrash/speed s plno melodickými vyhrávkami mě velmi bavil. Skvěle sehraní muzikanti dováděli jak to jen šlo a dlouho jsem takovéhle nasazení neviděl. Tohle na deskách neuslyšíte.

Dále jsem byl zvědav na SKULL FIST, kteří jdou více do heavy metalu. Mají o jedno album více než EVIL INVADERS, velké množství fanoušků si už také dokázali získat. Vystoupení se také téměř nedalo co vytknout, tak energičtí ale jako Belgičani rozhodně nebyli. Veterány UNLEASHED není třeba dlouze představovat, jedná se o old school death metal ze Švédska. Za jejich dvacetišestiletou kariéru na scéně stihli vyprodukovat dvanáct alb, takže za čtyřicet pět minut nebylo možné slyšet vše. Několik skladeb zaznělo samozřejmě z poslední desky "Dawn of The Nine". V kotli někdo rozprašoval holicí pěnu ve spreji, takže o zábavu bylo postaráno. Frontman Johnny Hedlund bravurně hecoval dav, kytary drtily vše v dosahu. Příště bych se ale nezlobil ještě na rychlejší a agresivnější skladby, jelikož v jejich repertoáru je najdeme.

Milovníci německé kapely RAGE se mohli těšit na znovuzrození.V rámci reunionu dali dohromady projekt s názvem REFUGE. Zpěvák a jediný setrvávající člen původního složení, basák Peavy Wagner vzal zpět kytaristu Manniho Schmidta a bubeníka Chrise Efthimiadise. Jejich hudba mi přijde stereotypní a nezáživná, takže jsem vystoupení pozoroval z laviček. AMARANTHE se těší u nás čím dál větší oblibě, specifičtí jsou zejména působením dvou zpěváků a jedné zpěvačky. Disponují již třemi alby, hudebně mě však nikdy neoslovili. Vystoupení je postavené hlavně na zpěvačce Elize Ryd, která se na pódiu vrtí jako modelka na molu. Nechybí výměna kostýmů a pózy. Celé to vypadá jako show a hudba není na prvním místě. Lidé na to ale slyší a fanoušci podporují kapelu i z amfiteátru. Celý festival na jedné lavičce řádila jedna fanynka, která si koupila nafukovací kytaru a předstírala hru. Zpěvák z AMARANTHE vyslal sekuriťáky, aby ji přivedli na pódium. Rozverná fanynka neváhala a šance využila. Po poslední písničce k ní basák Johan Andreassen přišel a nafukovací kytarou několikrát třískl o zem.

Předposlední kapelou celého festivalu se stali ELUVEITIE, kteří jsou ve folk metalovém ranku notoricky známí. Značné množství triček s logem kapely dávalo tušit, že v kotli to bude vřít, což se samozřejmě potvrdilo hned po prvních tónech songu "King". ELUVEITIE jsem viděl nespočetkrát naživo, mohu však konstatovat, že metalfestové vystoupení bylo jedno z nejdivočejších. Nejvíc komická situace byla, když se lidé připravovali na wall of death a kapela najednou začla hrát velmi pomalu nebo skladba zrovna dohrála. Fanouškům to pak ale bylo ve výsledku i jedno a řádili i na pomalé skladby. Tím bych chtěl podotknout, že nechápu angažování tolik pomalejších skladeb na festivalové show. Frontman Christian Glanzmann zlepšil svoji angličtinu a také ji využil ke košatému proslovu. Celkově se vystoupení velmi povedlo, zazněly písničky "Neverland", "The Uprising" nebo povinná "Inis Mona".

Headlinerem letošního ročníku se stali legendární ACCEPT. Ikona, od které se inspirovala nejedna kapela, přilákala na amfiteátr i pod pódium plné počty lidí. Tuto kapelu nějak výrazně neposlouchám, ale hity jako "Fast as a Shark" nebo "Balls to the Wall" potěší. Muzikanti si užívali spokojený dav, zvuk i atmosféra byla vynikající. Skvělá tečka na konec letošního vydařeného ročníku. Počasí přálo, možná jen příště méně horka, atmosféra vynikající a z kapel se také dalo vybrat. Uvidíme, co nám Pragokoncert připraví příště.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Petr Čípek | 13.06.15

Zobrazit profil redaktora - Petr Čípek

Další články autora:

FEAR FACTORY, ONCE HUMAN, DEAD LABEL | 10.12.15
POWERWOLF | 01.11.15
JUDAS PRIEST | 30.06.15
Metalfest 2015 | 13.06.15
SKELETONWITCH, GOATWHORE, MORTALS | 13.05.15

Všechny články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube