Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Obscene Extreme 2015 - den čtvrtý

Obscene Extreme 2015 - den čtvrtý

08. - 12.07.15
Trutnov, Na Bojišti

A máme tady poslední den festivalu. Hled první kapelou ve vražedný čas 10:00 byli slovenští grinders ALEA IACTA EST, ale přivstal jsem si, protože je znám už hodně dlouho a chtěl jsem je už sakra konečně vidět. A jsem rád, že jsem je stihnul, protože to bylo super vystoupení, odehrané s nasazením, jen by se kapela mohla trošku víc hýbat. I pod pódiem se sešla početná skupinka fanoušků a přátel, takže co víc si na probuzení přát? Následovali LOWER THAN ZERO z Německa a jejich deathík s oboupohlavními vokály docela šlapal. Hlavně zpěvačka měla zajímavý kanální hlas. Death/grind od Holanďanů COTE D'AVER mě moc nebavil, ale aspoň měli hodně zajímavé oblečky, takže všichni vypadali jako stažení z kůže.

U následujících PRIMARY RESISTANCE od nás z Ostravy jsem měl strach, jak zapadnou do konceptu festivalu a jak budou přijati, ale tyhle obavy se nakonec ukázaly liché. Tihle ostřílení hráči (netřeba snad připomínat kapely DISFIGURED CORPSE, DEAF1CULT0, AWRIZIS) to pořádně rozjeli, navíc s výkonným hnacím motorem v zádech, kterým byl za bicími na záskok Cichoň (ex-RUBUFASO MUKUFO, CEREBRAL TURBULENCY). Zazněly starší věci z debutu "Devastated Souls", ale samozřejmě i novinky a na závěr cover NAPALM DEATH. Přišlo mi, že synci trošku přitvrdili. A přitvrdila i následující kapela. DILUTION z Itálie (s americkým zpěvákem) totiž hrají jakýsi mix fastcore a power violence, takže rychlé, krátké a uvřískané songy šly jeden za druhým. Tohle mělo ten správný drive.

V nastoleném tempu nepolevila ani další kapela. Tou byli angličtí EVISORAX, hrající pouze s kytarou (sic zdvojenou). Ty krátké grindcore rozbušky měly náboj, ale chyběla jim potřebná hutnost. To už však od pódia začal hrát Ennio Morricone svou znělku ze seriálu Chobotnice, kterou RABID DOGS použili jako intro i na dva roky starém albu "The Octopus". Tohle spaghetti trio z Itálie hraje opravdu zajímavou hudbu, ve které míchá hardcore, grind, punk, metal, chvilku stoner rock, pak zase rychlé nebo svižné pasáže. O variabilní vokály se starají všichni členové ať už jednotlivě, nebo sborově. Bylo to hodně dobré vystoupení a milé překvapení tohoto dne. Po nich nastoupili HEAD CLEANER z Řecka, hrající death/grind ne nepodobný kapelám typu NAPALM DEATH. Ostudu si určitě neudělali.

Abych vydržel do večera, rozhodl jsem se pro krátkou pauzu, díky čemuž jsem přišel hlavně o hardcore/grind CLOUD RAT z Ameriky, jihočeský thrash attack LAHAR a floridský death/grind MARUTA. Stihnul jsem odpoledne až JASAD z Indonésie. Ti mastili pořádně brutální death metal, za který se rozhodně nemuseli stydět. Ale jako už po několikáté, po chvíli mě přestali bavit. O to víc jsem si užil žánrovou změnu v podání švédských MARTYRDÖD. Prostě ten špinavý crust se svižným punkovým feelingem mi vlil čerstvou energii do žil.

INHUMATE z Francie jsme na Obscenu už několikrát viděli, takže určitě všem bylo jasné, co přijde. Tohle byla poctivá a energická porce grindcore. V jedné skladbě si zahostoval i zpěvák RECTAL SMEGMA. Samozřejmě nejvíc pozornosti na sebe strhával vokalista Christophe, který je v pozitivním slova smyslu opravdu blázen. Během wall of death odeřval skladbu přímo uprostřed kotle, po celé vystoupení skákal, běhal a dělal různé vylomeniny a to už mu musí táhnout na padesátku. Nechybělo ani klasické rozbití čela mikrofonem. Další grindcore legendou, která se na nějaký čas rozpadla, byli američtí HEMDALE. V roce 1997 jsem je viděl v Uherském Hradišti a byl to pořádný nářez. Teď jsou zpět, takže jsem byl zvědavý, jestli budou v podobné formě, jako před lety. Musím uznat, že jim to valilo pěkně. Ale zase, tři čtvrtě hodiny je u tohoto stylu opravdu víc než hodně.

O THANATOS vím, že jsou deathmetalová legenda, ale během středoškolských let kolem mě jen tak prosfištěli. A bylo tomu tak i tentokrát, protože jsem jejich vystoupení prokecal někde u dister a strávil loučením s přáteli, to kdybysme se už neviděli. Ovšem UNHOLY GRAVE ze Země vycházejícího slunce jsem si ujít nenechal. Sakra, kolik už to je let, co tahle grindcore legenda s nekonečným seznamem nahrávek hrála v Havířově? Šestnáct? A byla to nekompromisní smršť toho nehrubšího zrna. Kapela to do publika tlačila bez zbytečných pauz a ono jí to vracelo masivním moshpitem. Album "Golem" od následujících PROTECTOR bylo jednou z mých prvních nahraných kazet. I tahle thrashová legenda se na nějaký čas odmlčela, aby se nakonec před pár lety původní zpěvák obklopil muzikanty ze Švédska a rozhodl se tu svou metalovou káru tlačit dál. Jejich vystoupení bylo jako cesta do pravěku nebo minimálně na přelom 80. a 90. let. Ale únava po tomhle hudebním maratonu už byla velká, takže jsem je sledoval více méně jen z povinnosti. Dal jsem si ještě kousek grindových BLOOD, kteří měli odehrát celé kultovní debutní album "Impulse To Destroy" z roku 1989 a vyrazil jsem na hotel.

Obscene Extreme Festival opět dokázal, že patří mezi ty nejpohodovější a moje nejoblíbenější hudební setkání. Tohle snad nikde na světě nejde zažít. Byl to zase parádní víkend a skvěle strávený čas. Takže se uvidíme v Trutnově zase 13. – 17. července 2016! Jdu si nahlásit dovolenou. A Čurby, díky!!!

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube