Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Brutal Assault 2015 - středa

Brutal Assault 2015 - středa

05. - 08.08.15
Jaroměř, vojenská pevnost Josefov

Rozhodnutí jet letos na Brutal nezlomili headlineři, ale zvrátila ho účast mnoha kapel mé milované norské scény. Plus příslib výjimečných vystoupení SUNN O))), DØDHEIMSGARD , ARCTURUS, SVARTIDAUDI, SKEPTICISM  a mnohých dalších, na živo málo viděných kapel. Co se týká obecných věcí, nešel jsem trhat rekordy ve stání pod pódiem ve čtyřiceti stupních (pozdrav hasičům, kteří měli se svým strojem na osvěžení kolikrát větší ohlas, než ranní kapely). Stejně tak jsem fungoval na bázi fanouška jdoucí po svých oblíbených kapelách, ale nepohrdnuvši ani nějakou tou čumendou na známé záležitosti. Hned při vstupu jsem trochu nepobral nad-dimenzovanost VIP campu, kde se skvělo spousta prázdných sektorů. Holt někomu (jako mě) stačí neupravená louka. Pitný režim obstarávalo letos několik typů Budvaru, z nichž jsem jako odpůrce klasické budějovické desítky volil pouze černé, tudíž nemůžu globálně hodnotit. Ale vyslovené stížnosti jsem  nezaznamenal. Rovněž bych chtěl pochválit security, žádní hoši co chodí ukazovat panu Vandasovi a podobným na náměstí, jak vysoko skáče jejich pes, ale slušná, organizovaná a precizně fungující partička. Palec nahoru hlavně za práci ve stanu při TOXIC HOLOCAUST. Areál, který postrádá chyb se stává už koloritem, čůrací korýtko u zdi při hlavních podiích je nápad na výbornou a čím dál víc se rozšiřující Octagon vděčným místem pro ochlazení. Nejdůležitější změnou se ale stal ZVUK na malé stagi. Bez failů, bez kraválu, kolikráte lepší, než na hlavním pódiu. Snad největší radost celého festu, vzhledem kolik času jsem na ní trávil. Ale dost keců honem do víru dění.

První chytám českou bandu DROM právě ze zvědavosti na malé pódium. Nabušený a zmáknutý set a na časný start poměrně dost lidí. Po času stráveném prohlídkou areálu dávám na Metalshop stagi MELECHESH. Přestože na jejich desky občas trochu brblám, naživo se daří. Ještě víc by asi fungovali ve tmě, ale počtu a množství špičkových kapel, se musí brát zavděk i horším časem. A " Grand Gathas Of Baal Sin" je prostě bomba. O zem se mnou ale praštili až NUCLEAR ASSAULT. Nejsem thrasher, podobný styl mě moc nebere, ale staří kozáci se ukazují v nejlepším světle. Dan Lilker válí. Roztáčejí se první nesmělé pity. Na ně v daleko větší moshující míře naváží CARNIFEX a jejich deathcore. Přeci jenom trochu na sílu vedený set, plný fuckování a siláckých póz mě nutí vyhledat večeři. První večer padla volba na klasické distro, ala nádražní stánek. Klobása a hranolky. Člověk odkojený podobnými laskominami, zkrátka nic nezkazí. I když vegetariánské stánky vypadají lákavě, cena a hlavně strach z neznámého (a prvotní neočekávané reakce později na Toice) velí zůstat zpočátku u klasiky.

Pohled od Petra Čípka

Jubilejní dvacátý ročník festivalu Brutal Assault je za námi, tak se pojďme podívat na jeho zhodnocení. Nejprve se podíváme na jednotlivé dny a kapely, v závěru shrneme organizaci, atmosféru v areálu apod.

Když jsem vešel do areálu, na pódiu už frčela slovenská smečka OBLITERATE. Jedná se o syrový grindcore a naši bratři mají na kontě čtyři plnohodnotná alba. Na živý poslech to není špatná muzika, více mě však bavili čeští TORTHARRY a MORTIFILIA. U obou seskupení máme co dočinění s poctivým death metalem. Obě kapelky měly precizní zvuk, muzikanti disponují skvělými hráčskými technikami a na úvod festivalu skvělý začátek.

Po mě první zajímavější kapela byli izraelští MELECHESH, kteří startovali před devatenáctou hodinou. Plno lidí by si je určitě představilo hrát v pozdějších hodinách, kdy je tma, ale letos byl festival přeplněn skvělými jmény, takže některé skupiny se musely spokojit s určeným časem. Tito Výchoďané drtí melodický death/black s orientálními prvky a na živém vystoupení to neznělo vůbec špatně. Zazněly profláklé vály, ale nechyběly ani songy z novinky "Enki", vydané v tomto roce.

Pro plno fanoušků byla stěžejní kapela středy legenda NUCLEAR ASSAULT. Není se čemu divit, jelikož to byla možná poslední šance vidět kapelu na živém vystoupení. Písničky ze stěžejních alb "Game Over" a "Survive" do nás sypala muzikantská esa jako Danny Lilker a John Connelly. Zvuk na začátku nebyl optimální, později se však dostavila náprava. Je vidět, že muzikanty živé hraní baví a nehledě na svůj věk řádili na pódiu. Některé songy se mi dokonce líbily více zahrané živě, než-li na poslech z desky. Také se poprvé tento den vytvořil pořádný circle pit pod pódiem a fanoušci náležitě podpořili syrový a jednoduchý thrash/crossover metal. Za mě nejlepší kapela dne.

Zběžně a z dálky jsem poslechl několik skladeb od deathcoristů CARNIFEX. Přesto, že mě tento žánr až tolik neoslovuje, absolutně energické vystupování frontmana Scotta Lewise mě dostalo. Jednou už nám oznámili konec fungování kapely, načež se pak hned vrátili na scénu. Jejich konto disponuje pěti alby a z tohoto žánru hudby se jedná o tu kvalitnější kapelu. TRIPTYKON a KATATONII jsem vynechal, jelikož mě hudebně nijak neoslovují.

Moje síly byly šetřeny až na SOULFLY, vedené Maxem Cavalerou. V rozhovoru s pořadatelem festivalu jsem se dočetl, že SEPULTURA a SOULFLY nechtěli hrát ve stejný den a ani se potkat ve stagi. Bohužel stará krev ještě není zakopána. Každopádně vystoupení Cavalerovců bylo pro mě celkem rozporuplné. Zvuk zněl hodně rozkolísaně, Max měl občas zbytečně dlouhé proslovy, měnil často kytary, na které pak téměř nehrál, jelikož se držel mikrofonu a další malé nedostatky. Také pěkně odflákli song "Prophecy". Samozřejmě fanoušci očekávali staré sepulturovské věci jako "Arise" či "Roots Bloody Roots", kterých se dočkali. Nebylo to úplně tragické, ale bezpochyby mívají lepší koncerty.

Na norské MAYHEM jsem se šel podívat hlavně ze zvědavosti a z vyhlášené pódiové show. O kapele, jejích členech, vraždě Euronymouse a vypalování kostelů toho bylo napsáno kvanta, takže to určitě není nutné opět rozebírat. Vystoupení se lidem líbilo, pro black metalisty to byla jasná povinnost. Zazněly songy jako "Deathcrush", "Freezing Moon" nebo "Pure Fucking Armageddon". Pro mě však hudebně MAYHEM představují celkem nudný black metal, takže jsem se odebral do stanu nabrat síly na čtvrteční den, který byl pro mě dnem nejpestřejším.

foto: Martin Laga

Večerní program načínají TRIPTYKON. "Procreation of the Wicked". Skutečný black/doom bez zbytečných kravin a kecání okolo. Tom Warrior ve své pletené čepičce. Gigerovská kytara. Inteligentní vystupování a gentlemanská omluva za krátkou podpisovku. První skutečně atmosferický koncert letošního ročníku. Co víc dodat, já jsem spokojen (i když úplná nirvána se nekoná) a konečně se naplno nalaďuji  do celého festu, místa konání a začínajícího večera. "Abych se s tím hlavně nesrali", praví neznámý filištín před KATATONIÍ. Hraje se průřez spíše novějších desek a uklidňující set postupně graduje.  Jonas Renkse zpívá naplno, až mám chvílemi pocit, že jde na hranici možností. Zaznamenal jsem i stížnosti na falešné linky, ale v první řadě mi přijde vše naprosto OK. Potěšila mě dvojice "Criminals" a "Ghost of the Sun" z moji nejoblíbenější fošny "Viva Emptiness". Ale i krásně gradující "July", kterou bych mohl slyšet stále a stále dokola. Z konceptu příjemného rozjímání se mě snaží vyhodit SOULFLY. Pamětliv proklínaného vystoupení z roku 2007, hledím na Maxe s určitým despektem. Výsledek ale není tak hrůzyplný, jak jsem se bál. Překvapivě hybný set, hodně staré SEPULTURY. Ukázka z nové desky je strašná kravina, ale "Blood, Fire, War, Hate" a "Roots.."  se naopak daří až nečekaně. Kdyby si Max odpustil nošení kytary (v jeho případě spíš ozdoby), rozezpívávání davů halekačkami a idiotský zákaz focení na Meet'n'Greet, odnesl bych si ze SOULFLY mnohem víc. Takhle nemohu hovořit o vysloveném průseru,jako ve zmínném roce 07, ale že bych se nějak extra bavil se říct nedá..

Po půlnoci nastupují MAYHEM. Očekávám všechno možné. Blbý zvuk například, či Attilu naprosto mimo realitu, převlečeného za cokoliv. Případně sázku na staré odrhovačky a ignoraci novodobé tvorby. A i když nezanělo nic z poslední "Esoteric Warfare", nemohu si stěžovat. Za bicími totiž rovná Hellhammer do latě kolegy o generaci mladší. Necrobutcher je naprosto v pohodě, celý set provází úsměvy. Teloch si to dává v nazghůlovské kápi. Attila připomíná zombie führera na řečnickém pultíku z kostí. "All the stars in the north are dead now..." A je hotovo. Po prezentaci  "Symbols of Bloodsword" jsem pohlcen a plní se mi dávný sen, slyšet tuhle skadbu v živém provedení. Pak ať si kluci na podiu rozjíždí třeba 80's pop. I když následující, skvělá odprezentovaná "To the Daimonion" je vlastně taková MAYHEM diskotéka:-). A co teprve "Freezing Moon" s měsícem vycházejícím nad pevností. Nyní je jasno, že jsme svědky prvního opravdu strhujícího setu. Když klasický black, tak takhle prosím. "Pure Fucking Armageddon".

Jak jste si asi všimli, první den jsem trochu šetřil síly a nepřebíhal na malé podium.
Podle poslechové přípravy před festem, se stejně nic moc pro mě na Metalgate první den nedělo. Až zítra. Po prašné cestě směr stan a očekávání dalšího dne.

Pozn.: Autor nepožíval během festivalu výhod akreditace, vše jel za svoje.

Pět plusů a mínusů prvního dne:

Plusy:

  • Hellhammer a jeho zběsilý kulomet, to vše hrané v New Rockách na podpatku
  • Skvěle fungující Brutal Crew
  • Jonas Renske a jeho zpěv nesoucí se do noci
  • "Symbols of Bloodsword"
  • "hovnóóó – Rubýýý – hovnóó". Jelikož první noc je to ještě sranda.

Mínusy:

  • horko
  • CARNIFEX a přílišná zásoba testosteronu
  • nezajímavý program malé scény
  • Max Cavalera a jeho "hra" na kytaru
  • borec na konec, co mi pomočil stan

foto: Zdeněk Zelený

Diskuze

Cekem příspěvků: 2

Koty19.08.15 | 07:25:28
Jaroslav Burda12.08.15 | 22:16:27

Související články

Brutal Assault 2015 - sobota
21.08.15

Brutal Assault 2015 - pátek
20.08.15


Brutal Assault 2015 - čtvrtek
17.08.15

Brutal Assault 2015 - fans
11.08.15


Brutal Assault - vol. 19
16.08.14

Brutal Assault - vol. 18
17.08.13


Brutal Assault - vol. 18 - II. část
16.08.13

Brutal Assault - vol. 18 - I. část
15.08.13


Brutal Assault - vol. 17 - fans
21.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - sobota 11.08.
20.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - pátek 10.08.
17.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - čtvrtek 09.08.
16.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - Warm-up party
15.08.12

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - fans
23.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - shrnutí
23.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - sobota 13.08.
20.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - pátek 12.08.
18.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - čtvrtek 11.08.
16.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Warm-up party
15.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Original Fire Show
15.08.11


JESU, KYLESA, CALLISTO
25.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - sobota 14.08.
22.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - pátek 13.08.
19.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - čtvrtek 12.08.
18.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15
18.08.10

Brutálně se zasnít
19.01.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 14
10.08.09

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - sobota 16.08.
22.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - pátek 15.08.
21.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - čtvrtek 14.08.
19.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - sobota 11.08.
17.08.07

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - pátek 10.08.
16.08.07


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - čtvrtek 09.08.
16.08.07

BRUTAL ASSAULT vol. 11
27.11.06


BRUTAL ASSAULT - vol. 11
16.08.06

BRUTAL ASSAULT - vol. 10
13.08.05


BRUTAL ASSAULT - vol. 8
24.08.03

BRUTAL ASSAULT - vol. 7
27.08.02


Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube