Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Brutal Assault 2015 - čtvrtek

Brutal Assault 2015 - čtvrtek

05. - 08.08.15
Jaroměř, vojenská pevnost Josefov

Druhý den mě hned po ranním probuzení vítá megafronta na sprchy v kempu (ta tam byla snad pokaždé, když jsem do kempu dorazil). Naopak kvituji bezfrontový prodej žetonů a balené vody ve stánku v kempu. Nikdy jsem zde nečekal na žetony déle, než minutu. Opouštím sprchy s povzdechem, že budu tedy za špindíru a vyrážím na obhlídku merchandisu a stánků v chill zóně. Sháním tričko DØDHEIMSGARD, což vyvolává ve většině prodejců spíš nechápavé pohledy. Některé stánky byly zřejmě docela často bombardovány otázkami na méně známé kapely a proto se během akce začaly objevovat cedule, co všechno daný stánek nenabízí ("We donť have Summoning, Arcturus, Mayhem.... T-shirts, so don't fucking ask). Oběd, malinovka (lákadlo na vosy) a NERVOSA. Brazilské thrasherky koulí očima, hází řepou, riffují jak o závod. Vizuálně určitě atraktivní, ale hudebně si zase tolik neodnáším. Nemohu se zbavit dojmu, že zde jde hlavně o absenci vousů a pupků v džískách.

Jiný pohled mi nabízí až mladá úderka BE'LAKOR. Melodický metal, zahraný s přehledem, pěkné melodie, zkrátka moc fajn vystoupení. BE'LAKOR mě vůbec zabavili tak dobře, že si nevšímám, kolik zlatek jsem vypláznul při nákupu ofiko BA merche. Naproti tomu VILDHJARTA se sice snaží, djentové riffy dolují jak rypadla mostecké uhelné, ale já se zase tolik nebavím. Nevyvážený zvuk, přehulené bicí a tak trochu křečovité pózy mi kazí první očekávanou kapelu čtvrtka. Čirou náhodou se pak ocitám u levé stage při HORSE THE BAND. Praštěnej klávesák v tričku s Alfem vypadá jak Napoeon Dynamite, zpěvákovy pohyby zase napovídají přítomnost kvalitního řepeta. Na pohled i na poslech velká psina. Zamíchání zvuku s old school nintendo videoher a corových řezanic bych si doma asi dobrovolně nepustil, ale na živo nemám výhrady. Přítomné dámy (a možná i pánové) se dočkaly i půlvteřinové erotické vsuvky.

Pohled od Petra Čípka

Jak už jsem naznačil v reportu z prvního dne, čtvrtek byl jakožto pro mě, thrashera, programově nejzajímavější. Proto jsem si nenechal ujít hned první kapelu, slovenské kamarády ACID FORCE. Polovina sestavy z ANSTRATUS, kteří vyhráli soutěž a dostali se na Wacken, si založila druhý projekt. Nadějní a talentovaní hoši předvedli syrový thrash, vše krásně odsýpalo, na začátku jen lehce pokulhával zvuk, který se později zlepšil. Dokonce mě jejich hudba bavila více, než z domácího poslechu.

Další thrashovou kapelou, říznutou crossoverem, byli RAMMING SPEED. Na živo se konalo skvělé vystoupení, oceněné circle pitem od fanoušků. Po nich proběhl přesun na Jägermeister stage, kde hasiči ochlazovali rozpálené lidi. Po krátkém osvěžení ale přišlo další rozpálení od ženské trojice NERVOSA. Jejich debut "Victim of Yourself" sklidil výborný ohlas, na temperamentní Brazilky jsem se tedy velmi těšil. Na kapelu hrající ve dvanáct hodin jsem i čekal méně lidí a myslím si, že plno z nich se přišlo podívat na krásné muzikantky, nežli na old school thrash. Každopádně vystoupení bylo dle očekávání skvělé, zazněly songy jako "Into Mosh Pit", videoklipová "Death!" či riffově devastující "Masked Betrayer".

Další z ranku thrash/crossover byli švédští DR. LIVING DEAD. Tuto bandu jsem měl možnost vidět již dvakrát naživo, jednou před Angličany EVILE, podruhé před Řeky SUICIDAL ANGELS. V maskách kostlivců nám naservírovali kvalitní hudební zážitek a člověk se i dost zapotil. Nový zpěvák a nové album "Crush the Sublime Gods" znělo dobře, takže výsledný dojem byl uspokojivý.

V půl páté na Metalgate stage rozeznívali první tóny moji oblíbenci NUCLEAR. Thrashmetalová formace z Chile má na kontě čtyři alba, z nichž "Formula for Anarchy" je z letošního roku. Dostavil se skvělý setlist a výborné nasazení. Frontman Matías Leovicio bravurně komunikoval s publikem, později jsme ho zahlédli u pódia před vystoupením NAPALM DEATH a podařilo se nám s ním vyfotit. Líbí se mi, že muzikanti po svém setu hned neodjíždějí a vychutnávají si celý festival. Dále jsem třeba zahlédl Priku Amaral, kytaristku z NERVOSY, jak dovádí v circle pitu na jinou kapelu.

Po několika náročných thrashových řáděních jsem zvolil menší odpočinek a vracím se až na skupinu BIOHAZARD. Tito velmi známí Američané fungují od roku 1987, sypou řízný crossover a diskografie je na počtu devíti alb. Show nebyla špatná, lidé reagují, ale po hudební stránce mi přijde jejich tvorba velmi monotónní. Z tohoto žárnu bych raději volil třeba jejich kolegy SICK OF IT ALL. Dále jsem měl možnost zhlédnout řezníky CANNIBAL CORPSE, jež není třeba déle představovat. Když jsme mluvili o monotónnosti v hudbě, zde to bylo obdobné, každopádně energické nasazení muzikantů, zejména zpěváka George Fishera se musí ocenit. Zazněla "Evisceration Plague", "Make Them Suffer" nebo kultovní "Hammer Smashed Face".

KREATOR. Jedna z hlavních thrashových kapel osmdesátých let, patřící do Teutonic Big Four. Lidí pod pódiem bylo opravdu velké množství, očekával se skvělý zážitek. Měli jsme možnost zhlédnout světelnou i ohnivou show, do publika létaly i role, připomínající toaletní papír. Hudebníci si show značně užívali, někteří fanoušci však o něco méně. Důvodem byl poměrně netradiční setlist, neobsahující tolik písniček z prvních alb. Také zaznělo jen deset songů, ale bohužel, hodina na kapelu takového formátu je málo. Za mě celkem spokojenost, výtku bych měl jen na kolísající zvuk. Některá sóla a vyhrávky nebyly třeba slyšet.

Poslední kapelu, kterou jsem chtěl poslechnout a zhodnotit byli Kanaďané ANNIHILATOR. Skupina o jednom člověku, Jeffovi Watersovi, zažila nedávno odchod druhého stálého člena, kytaristy a zpěváka, Davea Paddena. Jeff se tedy rozhodl vokály vzít do svých rukou jako kdysi v minulosti, což mi výrazně nevadí, jelikož má skvělý hlas. Jeff je můj hudební vzor, jen nechápu, proč si na každé turné a desku nabírá nové a nové členy. Stálejší sestava by určitě neškodila, takhle to vypadá jako námezdná kapela. Každopádně živé vystoupení na Brutalu bylo výtečné, zvuk i hráčské výkony nedoznávaly chyby. Stejně jako u KREATOR bych volil delší hrací dobu než padesát pět minut. Ze setlistu jsme měli možnost vychutnat sypačku "W.T.Y.D.", kultovku "King of the Kill" či novější "No Way Out". Náročný den plný thrashových kapel byl za mnou a vydal jsem se osvěžit a odpočinout na další den.

foto: Martin Laga

HEADCRASH mě naopak doslova brutálně nebaví (stejně jako o pár hodin předcházející DR. LIVING DEAD, což byla kravina opravdu na n-tou.). Nudný elektro crossover/metal, bez nápadu, bez švihu. Čekání na ARCTURUS bych si dokázal představit při příjemnější kulise. Už zvukovka seveřanů ukázala nadhled a pohodu, kterou tihle avantgardní Norové vždy dokázali do své tvorby propašovat. Alarmující budiž jen Vortexovy a Sverdovy šediny, které mi opět připomínají, že životnost mých oblíbených kapel se zkrátka bude brzy blížit svému konci. Set startuje s "Evacuation Code Deciphered", co plynule přechází v "Nightmare Heaven". Hudebně si mohu odškrtnout další splněný sen, hlavně když se areálem nese "The Chaos Path". Všemu škodí jen trochu přehulený zvuk a hlavně přítomnost slunečního světla, které se navíc při závěrečné ódě rozhodne svítit mi skrze stage přímo do obličeje. Novinku (na kterou jsem vyplivl docela jedovatou slinu), zastupuje "Pale" a ostudu nedělá. Ovšem vrcholy ARCTURUS leží zkrátka jinde. Dobrý dojem nakonec ještě vylepší Sverd a basák Skoll, kteří se objevují na pár minut u oplocení mezi fanoušky a podepisují jak diví.

ASPHYX mi zpřijemňují večerní hygienu u korýtek svým řezavým old schoolem. Vepředu to žije a Martin Van Drunen je maximálně nad věcí. První velká pochvala míří také za zvukařem Metalshop stage, který nazvučil Holanďany prakticky dokonale. "Death...The Brutal Way". U druhého pódia se  ale zvukové faily občas objevily a jeden z nejhorších přišel právě po ASPHYX. ENSLAVED sice vytáhli velké hity, dokonale zapracovali čerstvé album "In Times" do svého programu, ale co je to vše platné. První tři kousky se z pódia ozýval jenom sonický bordel, řev a absolutní absence melodických linek. Zlepšení přicházelo po malých částečkách a než jsem se nadál, koncert končí. Že bych se tvářil dvakrát nadšeně se nedá říct. A to jsem se opravdu těšil.

U BLOODBATH mi stačí úvodních dvacet minut, abych věděl, že se bavit příliš nebudu. Kapele to sice šlape, disponuje chrastivým zvukem, jako správný švédský death, ale vystoupení na mě působí strašně chladně a odtažitě. Když se k tomu přidá i problém s kytarou a několika minutové ticho, které Nick Holmes nedokáže vyplnit ničím jiným, než pár trapnými větami, utíkám z bojiště. Podle ohlasů se ale BLOODBATH celkem líbili. Utíkám směrem malá stage, na které se budu pohybovat (bez krátké chvilky) až do jedné do rána. Sorry za absenci CANNIBAL CORPSE a KREATOR (obzvláště druzí jmenovaní prý zaváleli), ale mezi mé oblíbence nepatří ani jedna. A hlavně nechat si ujít našlapaný a unikátní program na Metalgate, kvůli dvěma dinosaurům, co u nás navíc koncertují velice hojně, fakt nehodlám.

ATARI TEENAGE RIOT jsou v podstatě čistě zábavová věc. Do přehrávače by se prosadili spíše u mé drahé polovičky, metalem nepolíbené. Prý digital hardcore, nebo jak já říkám, trošku zajímavější diskotéka. Jenže ta energie. To nasazení. A neuvěřitelně pozitivní vystoupení, mezi všemi pekelnými zly. Přišel jsem se kouknout na na něco jiného, posadit se a vydechnout od kytarového blázince a nakonec jsem se zapotil na úplné maximum. Nejvtipněji působili zarytí metalisté, co se na začátku tvářili zle a sveřepě (jako co to tu je za diskofily) a na konci už jen bezhlavě pogovali. Úžasná zábava a rozhodně zapamatování hodné vystoupení. Na které navázala AMENRA. AMNERA. A ještě jednou AMENRA, kurva! Zvuková stěna. Drtivé riffy. Očistné melodie přecházející v další zběsilé sonické nuance. Zpěvák zády k publiku vyplivávající hlasivky při každé nasypané pasáži. Divoký headbanging (pro nás, plešaté vousáče, spíš beardbanging). Anonymní odchod z pódia, který mi protentokrát vůbec nevadil. Rituál. Objektivně nejmetalovější, nejdrsnější a nejnabušenější vystoupení celých čtyř dnů (subjektivně se u mě na prvním místě umístili  DØDHEIMSGARD, protože jsem totální fanda, ale zlato za zběsilý výkon patří bez řečí AMENŘE).

AGALLOCH dostali prakticky nepřekonatelnou překážku. Ale popasovali se s ní tak, že mi opět, v rozmezí pár minut, šla huba rundem. Praskavý black metal míchaný s krásnými folk/doomovými melodiemi a skvělými sypačkami, doprovázeli nejen civilně a sympaticky působící protagonisté (jaká to změna proti drtičům z AMENRY), ale i vybroušený zvuk . "Limbs", "Ghost of the Midwinter Fires" a další krásně zaranžované, přitom bušící a odsypávající písně. Krev tuhla hlavně při kytarových výjezdech, kdy se do popředí skvělým způsobem dostávaly blackové kořeny AGALLOCH. Nu do deníčku zvaného "best of" další zářez. Při přeběhnutí na velké pódium zakopávám o prvního spáče přímo uprostřed cesty. A jako by mi toto překročení společensky unaveného vlasáče rozházelo myšlenky, co chci vlastně slyšet. ANNIHILATOR totiž brousili jak kotoučová pila a drtili pevnost výborným zvukem a thrashingem nejvyšších kvalit. A já starý vůl po deseti minutách utíkám na SARKE. Co jsem vlastně čekal? Že by starou školu zahranou s přehledem? Možná také Nocturna Culta.. A nekonalo se ani jedno. Unaveně působící banda s jednou kytarou vypadala jak na povinných přehrávkách. Atmosféra z desek zůstala někde na trajektu z Oslo. Zamračeně odcházím na večeři, ke které mi hrají končící ANNIHILATOR, za obřích ovací publika.

A přichází gigantické dilema. Blíží se koncert šílenců SUNN O))), který následně bude kolidovat s úžasnými SVARTIDAUDI. Co vybrat? Odejít v půlce "sluníček"?  Uvidíme dle výkonu. Hustá mlha jak z pohádky o Rákosníčkovi a hradby z aparátů dávají tušit, že se blíží sonické peklo. Fanoušci vytahují špunty do uší, já hrdinně zůstávám bez nich. První minuty se nic neděje a jen se dál zakuřuje celý areál (pro pozorné, ten terorista s šátkem přes pusu v první řadě, jsem byl já). A pak přichází rána. Úder zvuku, který sráží na kolena. A náhle ticho. Zřejmě pojistky nevydržely prvotní nápor kytarové vazby. Za doprovodu dalšího kouře a krátké omluvy (kterou sice oceňuji, ale dost narušila navozenou mystiku kolem nástupu kapely) se opravuje. Vzniklé ticho vyplňují výkřiky duševně slabších jedinců (hobluj apod.). Na druhý pokus se již elektrické vybavení pódia nevzdalo a umožnilo prožít opravdický zážitek. Ne, nepočítal jsem skladby. Nevnímal jsem stage. Ani Attilu v kostýmu posetého úlomky skla. Zavřené oči a maximální ponoření do slyšeného. Konec přišel až příliš brzy, když jsem opět otevřel oči, SUNN O))) mizeli pryč. Sakra fix, dal bych si ještě tak hodinku, dvě, podobné lázně. Pln dojmů jsem vyšel z areálu a ani se nepokusil o chvilku se SVARTIDAUDI (ti naštěstí další den oznámili druhou show- díky díky díky !!!). Nedokáži ani s odstupem říci, co ve mně vlastně SUNN O))) vyvolali. Ale jsem toho pln ještě dnes. Společně se sobotní magií PHURPA absolutně mimořádný zážitek, něco mimo žebříčky výkonů ostatních kapel. Už jenom pomodlit, vyčistit zuby a těšit se na další den.

Pět plusů a mínusů druhého dne:

Plusy:

  • AMENRA, AMENRA, AMENRA
  • neuvěřitelné ponoření mimo realitu se SUNN O)))
  • společná fotka se Sverdem
  • v rámci možností příjemné klima na Metalgate a příkladný zvuk malého pódia
  • přes obří navýšení počtu lidí druhý den v areálu stále velice čisto

Mínusy:

  • zvuk, který mi zkazil vystoupení ENSLAVED
  • první vycpávková vystoupení (DR. LIVING DEAD, HEADCRASH)
  • světlo = nepřítel ARCTURUS
  • myslel jsem si, že budu v tričku SÓLSTAFIR originální a ono jich bylo snad nejvíc
  • giga fronta u sprch

foto: Zdeněk Zelený

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Brutal Assault 2015 - sobota
21.08.15

Brutal Assault 2015 - pátek
20.08.15


Brutal Assault 2015 - středa
12.08.15

Brutal Assault 2015 - fans
11.08.15


Brutal Assault - vol. 19
16.08.14

Brutal Assault - vol. 18
17.08.13


Brutal Assault - vol. 18 - II. část
16.08.13

Brutal Assault - vol. 18 - I. část
15.08.13


Brutal Assault - vol. 17 - fans
21.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - sobota 11.08.
20.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - pátek 10.08.
17.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - čtvrtek 09.08.
16.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - Warm-up party
15.08.12

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - fans
23.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - shrnutí
23.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - sobota 13.08.
20.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - pátek 12.08.
18.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - čtvrtek 11.08.
16.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Warm-up party
15.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Original Fire Show
15.08.11


JESU, KYLESA, CALLISTO
25.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - sobota 14.08.
22.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - pátek 13.08.
19.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - čtvrtek 12.08.
18.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15
18.08.10

Brutálně se zasnít
19.01.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 14
10.08.09

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - sobota 16.08.
22.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - pátek 15.08.
21.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - čtvrtek 14.08.
19.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - sobota 11.08.
17.08.07

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - pátek 10.08.
16.08.07


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - čtvrtek 09.08.
16.08.07

BRUTAL ASSAULT vol. 11
27.11.06


BRUTAL ASSAULT - vol. 11
16.08.06

BRUTAL ASSAULT - vol. 10
13.08.05


BRUTAL ASSAULT - vol. 8
24.08.03

BRUTAL ASSAULT - vol. 7
27.08.02


Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube