Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Brutal Assault 2015 - pátek

Brutal Assault 2015 - pátek

05. - 08.08.15
Jaroměř, vojenská pevnost Josefov

Infernální klima, aneb teploty stoupající ke čtyřicítce. Prach už létá všude kolem, když začíná třetí den brutalového maratonu. V uších ještě hvízdá z noční seance SUNN O))). Dopoledne a obědový čas věnuji hledáním stínu v ulicích Jaroměře. Musím podotknout, že všichni místní, se kterými jsem mluvil, berou festival naprosto přirozeně, extravagantní vizáže některých jedinců už nikoho nerozhází. Nejvíc radosti mi udělala radost starší paní na ulici (cca 65-70 let), která mi radila kudy tudy k Tescu. Prý je dobře, že na BA jezdí návštěvníci z cizích zemí, alespoň je vidět, že i u nás lze udělat něco pořádně a světově. K tomu přihodila přání, ať se ve zbytku festu dobře bavíme. A taky že v pátek bylo čím.

S mírným zpožděním vstupuji bránou při počínajícím setu KRISIUN. Bráchové z pralesa válí ostrý death, smíchaný s thrashovými prvky. Tlačí, seč můžou a zvyšují se i obrátky publika, které jede i třetí den na plné pecky. Vděčná děkovačka už je jen bonusem. IL NIŇO a DECAPITATED zase převádí program, který bych si troufl nazvat maximálně profesionálním. V obou případech precizně zahráno, ovšem bez jakéhokoliv bonusu, či nadstavby. I taková vystoupení mají své místo, i když v delším časovém horizontu si na ně asi nevzpomenu.

To už ale vlají na stagi rudé vlasy a do boje velí Candance Kucsulain a její WALLS OF JERICHO. Další corové peklo, při kterém se rozjíždí divoký pit. A opět stejný problém, který mám s většinou vystupujících metalcorových band. Nešlo by to bez toho zběsilého fuckování a siláckých "macho" póz? Vždyť hudebně se jednalo o nadprůměrně slušnou show, podpořenou kvalitním materiálem, spíše novějšího data. Při rychlém přeběhu Octagonem zaznamenávám skvělou věc. Kvůli zrušení KILLING JOKE se přesouvají CANDLEMASS na hlavní pódium a jejich čas zaujmou SVARTIDAUDI. Tak o ně nepřijdu. Přece jen existuje kapka spravedlnosti. S touto myšlenkou vstupuji na malou stage, kde chytám poslední píseň SEBKHA-CHOTT. Valná hromada protagonistů v kostýmech a zdvižený fuckovník, ale také kupa rozesmátých lidí mířících pryč. Očividně jsem se neměl na "Jerichu" tolik zaseknout. Škoda, ale jak jsem již předznamenal, nedá se zkrátka stihnout vše a někdy musí člověk chtě nechtě volit. Já volím úprk zpět na hlavní dvorek, jelikož jsem málem zapomněl na BRUJERIU.

Titán Nick Barker za bicími, Shane Embury na kytaře, Jeff Walker basuje a do toho přibíhají Juan Brujo a Fantasma. Od začátku stoupá brutálním kotlem travní dým a objevují se i první "wrestleři" v typických mexických maskách. BRUJERIA jede na maximálně pohodové vlně, dojde i na zpěvačku Pititis ("Pititis, Te Invoco"), mačety, Pancho Villu ("Division Del Norte"), fuck-off Fidelovi a mnohé další. Prý ke konci zazněla i předělávka "Marihuana". Už ale beze mě, neboť vířím prach zpět, skrze chill-out zónu (proč v ní řve reprodukovaná muzika ale nechápu - chill znamená safryš klid). Mírně pupkatý Chris Naughton totiž vede další "must see" záležitost WINTERFYLLETH ve stanu, a zdá se spokojen až nadmíru. Dobrá nálada se přenáší i do skvělého blackového setu. Bez válečných barev, bez póz a hloupých řečí, gentlemansky anglické vystupování. Mocné hymny britské formace mě uhranuly už na studiové nahrávce a živé vystoupení jim jen dodává agresi a potřebnou patinu. Vrcholem budiž nádherná titulka poslední desky, "Whisper of the Elements". Husí kůže i ve spalujícím horku.

PRIMORDIAL mě studiově nikdy moc nebrali. I když sbírají extrémně dobrá hodnocení, zatím jsme se spolu zkrátka nepotkali (třeba časem). Vadí mi i trochu afektovaný projev zpěváka a nedokáži se u nich nikdy pořádně nacítit na atmosféru. Koncert je sice fajnový, Nemtheanga je frontman k pohledání (trochu mi připomíná suverénní scénický projev Nergala a to nejen paintem), ale naše společná chvíle zkrátka ještě nepřišla. Stejný problém u mě vyvolávají THE DILLINGER ESCAPE PLAN. Jedna z nejenergičtějších show na festu, ale opět prosviští kolem mě a nedokáže mě hlouběji zasáhnout. Muziku Dillingerů vnímám jako nesourodou směs, která má vždy(!) svoje fajnové momenty, ale sbírám je spíše jen po střípcích. Těžko si pak můžu maximálně užít živý koncert. Oceňuji ale zběsilou show a šíleného Grega Puciata, který ze sebe vydává naprosto všechno a vyhrává cenu o nejzapocenějšího frontmana festivalu.

Jak byl čtvrtek zejména thrash metalový, pátek se těšil fandům death metalu. Po prvním pivku jsem zamířil poslechnout indickou kapelu DEMONIC RESSURECTION. Máme čest se symphonic black/death metalem a jejich vystoupení mě bavilo, obdiv patřil k oblečení muzikantů, jež bylo teplé a černé. Hoši z Indie jsou asi na velká vedra zvyklí. Ve dvě hodiny jsem nepromeškal výborné death metalisty KRISIUN. Tříčlenná sestava s bohatou diskografií otevřela dveře pekla a naservírovali nám precizní death metal se skvělým zvukem. Zde se potvrdily slova některých lidí, že Brazilci mají death a thrash metal v krvi. Zazněly bomby jako "Vicious Wrath" či riffově dokonalá "Blood of Lions".

Z dálky jsem sledoval Američany WALLS OF JERICHO, a jelikož v metalcore stylu si kapely hodně vybírám, a plno mě jich nebaví, tato smečka v čele se zpěvačkou Candace Kucsulain patřila k těm lepším. Studiové desky mě nikdy neuchvátily, ale energické vystoupení a atmosféra nezkazily páteční den. Ze zvědavosti jsem neminul ani šílence BRUJERIA. Ačkoliv grindcoru moc neholduji, bylo zajímavé sledovat krvelačné Mexikánce, kteří vypadali, že celou stage rozsekají. Hrají v gangsterských šátcích (dokonce jsem slyšel fámu, že je nosí, aby je nedopadla mexická policie) a zpěvák měl za pasem i mačetu. Za svou celkem dlouhou existenci mají pouze tři plnohodná alba, ale fandů si nadělali nespočet. Hudebně mi ale vše připadalo trochu monotónní.

Kanaďani KATAKLYSM u nás hrají velmi často, nová deska se však velmi povedla a tak jsem zamířil ve velkém vedru na Metalshop stage. Konalo se skvělé vystoupení, přesně tak, jak dobře to umí frontman Maurizio Iacono rozvířit. Jestli byli KATAKLYSM lepší jak KRISIUN? Těžko posuzovat, obě kapely podaly výborný výkon, takže asi remíza. Zazněly songy "As I Slither", "Push the Venom" nebo "Crippled & Broken". Grindcorová stálice NAPALM DEATH rozpoutala ten největší circle pit, co jsem kdy viděl. O tom bez debat. Že to bude velký nášleh jsem čekal, ale tohle neznalo mezí. Muzikanti sypali své krátké skladby jednu za druhou, zpěvák Mark Greenway dělal proslovy mezi skladbami a vše se zdálo dokonalé. Jenže v průběhu setlistu Mark skočil a nechtěně došlápl na kabel od mikrofonu, takže ho odpálil. Po krátké chvilce se vše dalo do původního stavu a jelo se dál. Jenže za chvilku vypadla i kytara. Kapele to nějak výrazně nevadilo a hráli dál. Spravit se to už do konce vystoupení nepodařilo, takže se ani nestihli řádně s fanoušky rozloučit. Každopádně se jedná o kapelu, na kterou se hlavně člověk vyřádí, nežli že by čekal hudebně kreativní extázi.

Doomová klasika CANDLEMASS byla přesunuta na hlavní stage, jelikož KILLING JOKE na letošní Brutal Assault nepřijeli, což byla rozumná volba, protože nevím, jak by se tak velký počet fanoušků vešel do menší Metalgate stage. Na pódiu ukázali své muzikantské umění, ze začátku to vypadalo i na zábavný koncert, každopádně aby vše gradovalo, šlo to spíše opačným směrem. Ke konci nás nudili dlouhými pomalými pasážemi, což jsem nepochopil, protože v jejich repertoáru najdeme i svižnější a na festivalové vystoupení vhodnější skladby. Na porovnání se středečními SOULFLY jsem se přišel mrknout na SEPULTURU. Jejich tvorbu bez Maxe už nějak moc nesleduji a nemusím, každopádně se dostavilo příjemné překvapení a show mě bavila více jak SOULFLY. Plná energie, bez větších zvukových nedostatků a bez zbytečných proslovů. Po druhé za festival jsme tedy mohli vychutnat klasiku "Roots Bloody Roots" či "Arise".

Do prvních řad jsem se cpal na znovuoživenou death metalovou povinnost DEATH. Bývalí Chuckovi spoluhráči se totiž v roce 2012 rozhodli kapelu dát znovu do kupy v rámci projektu DEATH DTA, neboli Death to All. Skvělé vystoupení bylo pro mě jedno z nejlepších pátečního programu. Technicky bezchybně zahrané songy a vonné tyčinky připomínaly přítomnost Chucka Schuldinera. Také se mi líbilo, že zpěvák/kytarista Max Phelps nechal komunikovat baskytaristu Stevea DiGiorgia, jelikož má k DEATH větší vztah. U "Symbolic" se rozjel perfektní kotel, Phelps zvládal složitá sóla i vokály, DiGiorgio zase předváděl frajeřinky s basou. Celkově tedy ještě jednou nádhera. Poslední kapelu dne jsem zvolil thrashery TOXIC HOLOCAUST. Po NAPALM DEATH asi druhý největší circle pit festivalu. Výborné sypačky si užívali jak muzikanti, tak i hladoví fandové. Odměnou za podporu kapely mi bylo chycené trsátko. Zazněly pro příklad písničky jako "Wild Dogs", "Gravelord" nebo "Nuke the Cross". Nevýhodou, respektive nehorázností se stal fakt, že se zde cíleně vyskytovali zloději, neboť plno lidí bylo během koncertu okradeno. Je tedy smutný fakt, že sem lidé nechodí pouze na hudbu, ale i se na cizí úkor obohatit.

foto: Martin Laga

NAPALM DEATH figurovali mezi hlavními taháky celého letošního ročníku. Což se vzhledem k jejich reputaci dá čekat. Nečekal jsem ale prapodivný výkon, nezajímavě podané i ty největší pecky ("Nazi Punks FO", "Scum", "Smash the Single Digit"), rozházený zvuk a hlavně zoufalý konec, kdy nebylo řádně slyšet snad vůbec nic, krom zpěvu. Barney nepatří zrovna mezi lidi, se kterými bych rád poseděl (hlavně díky jeho stupidním, zastydlým, pseudo-levým názorům) a můj dojem nestoupl ani po letošní prezentaci. Zbytečné řečnění, rádoby vtípky a mezi tím vážná prohlášení a názorová poselství. Uff, nějak se nám začíná ten páteční večer kazit. Raději jsem si měl zajít na Finy KYPCK.

SVARTIDAUDI. Konečně se napodruhé podařilo. Islandské kvarteto patří mezi promakané blackovky a jejich živák sliboval mnohé. Včerejší show prý byla vydařená a ani na druhý pokus pánové svůj set neodflákli. Maximální agrese a opravdu divoké tempo. Bubeník místy sahal opravdu už po Blombergovských tempech a zpěvák Sturla Viðar představuje skutečného macho diktátora. Momentálně si nedokáži vybavit jinou černotu, která by naživo těžila z obdobně promakané stavby písní z debutové fošny (průměrná délka 10-15 min) a přitom nenudila neustálými repeticemi. Nálety z rozzuřených úlů samozřejmě nechyběly, ale byly proloženy mimořádně zajímavými vyhrávkami a rozumným množstvím zvířeckého řevu. SVARTIDAUDI umně pracují s atmosférou a rozhodně se nejedná o jednoduchou záležitost na proklepnutí řepy (jako např. MARDUK nebo DARK FUNERAL).

Na velkém podiu se právě exhibuje SEPULTURA a dle reprodukovaných záznamů i svědectví fans se jednalo o povedený koncert, který zadupal SOULFLY do země (což ale asi každý nestranný posluchač po právu očekával). I následní DEATH DTA prý stáli za poslech (snad jediný revival, u kterého se nedostavuje kopřivka). Já jsem ale, žel o DEATH přišel. Jelikož se na Metalgate v pátek jelo, jak kdybych sestavoval line-up já sám, a po SVARTIDAUDI si chytají aparaturu SKEPTICISM. Což nemíním vynechat, i kdyby hlavní stage lákala samotným vzkříšeným Chuckem.

Finští vážno-metalisté se na zvukovce zjevují napůl v oblecích a growler Matti se usmívá (slušný mindfuck). Když se pak rozjíždí samotný koncert, přestávám vnímat okolí a to naprosto dokonale. Hned po oratoriu se SUNN O))) se můžou zamšelí finové řadit na druhé místo, mezi kapely, co letos vzaly člověka při živém vystoupení někam do pryč a tam s ním řádnou dobu pobyli. Krásně čisté melodie. Pomalé a vláčné pohyby, které rozhodně nepůsobí směšně. Nulová komunikace (rovněž nic urážlivého, nebo egoistického vůči fans). Decentní potlesk po každém, mocném kusu a vzdor pokročilé hodině minimum uřvaných pitomců. Vystoupení SKEPTICISM obdrželo jediný šrám na kráse, a to, že měli dostat šanci na velké stagi Brutal končit, stejně jako před pár lety. Nic proti podobně laděným ESOTERIC, kteří zvládli sobotní ukončení s grácií, ale SKEPTICISM byli prostě v doomovém souboji ještě "víc".

Úmysl podílet se okem na show GODFLESH mi "kazí" mlaďoši z TOXIC HOLOCAUST. Jejich muzika reprezentuje sice obyčejný nařvaný thrash/core, ale energie se kterou kluci sypou v půl jedné ráno, mi nedala odejít. Rozjel se divoký mosh, relaxující a unavená ochranka se po nečinnosti najednou musela zapojit. A že pánové nestíhali sundavat plavce (a plavkyně) z rukou rozjařeného davu. Po SKEPTICISM zase jiný myšlenkový katapult a polití živou vodou. Osobně jsem si TOXIC zařadil dokonce do top deseti vystoupení letoška a i to ukazuje, jak moc mě pobavili, vzdor žánru který příliš nejedu.

Konečně se pomalu blíží osobní vrchol celého festivalu. Po druhé hodině ráno nastupují moji milovaní norští experimentátoři  DØDHEIMSGARD. Ještě při čůrací pauze před SKEPTISICM jsem natrefil na Aldrahna. Sice spěchal na SEPULTURU, ale i tak jsem se dozvěděl, že se pánové celkem bojí o počet publika v onu pozdní dobu, a taky že nepřivezli žádný merch. Se setem se prý mám nechat překvapit. Samotný začátek se protáhl skoro až na dvě patnáct, neboť Vicotnik neustále vytahoval z baťůžku další a další kabely. Když se rozjely tóny "God Protocol Axiom", mnoho posluchačů už sotva stálo na nohou. Byli ale rychle probuzeni. Jednak výborným zvukem a druhak Aldrahnovým dervišovským vystoupováním (trhavý tanec, ruce v poloze "trhání švestiček ze stromu", náhlé výpady bokem), které naprosto koresponduje s roztěkanou a nervní muzikou. I ochranka se při psychedelii DHG chvílemi otáčela, co že se to děje. Když se ke konci zmiňované úvodní věci přehoupla klidná pasáž do závěrečné blackové sypanice, bylo vymalováno. Osazenstvo stanu se okamžitě chytlo a "jelo" až do konce. Sonická zběsilost "Ion Storm", nečekaná "Bluebell Heart" a hlavně dvojice "Symptom" a legendární "Traces of Reality". Za DØDHEIMSGARD prostě mluví hudba, ať to zní sebevíc klišovitě. Vytleskaný a vyřvaný přídavek ze "Supervillain Outcast", ve tři ráno (třetí den festivalu), u úzkoprofilově - avantgardní kapely myslím objasní nejen mé nadšení. Rychlý přesun do stanu a snahu spát narušují už jen vzdálené výkřiky skupinky severních sousedů. Zítra se jde do finále!

Pět plusů a mínusů třetího dne:

Plusy:

  • strhující živák DØDHEIMSGARD, donedávna pro mě jen utopie a zbožné přání
  • atmosféra při vystoupení SKEPTICISM a WINTERFYLLETH
  • svíčková v bufetu u jaroměřského Tesca
  • druhé vystoupení SVARTIDAUDI
  • Vicotnikovo (DHG) po-koncertní děkování přední řadě fans

Mínusy:

  • NAPALM DEATH, u kterých proběhlo téměř vše na hnědou
  • kolize večerního programu SEPULTURA, DEATH vs. Metalgate
  • stále ani jeden zajímavý core - metalový koncert
  • nepoužitelnost chill out zóny (muzika)
  • absence mycího korýtka při delším pobytu u malé stage

foto: Zdeněk Zelený

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Brutal Assault 2015 - sobota
21.08.15

Brutal Assault 2015 - čtvrtek
17.08.15


Brutal Assault 2015 - středa
12.08.15

Brutal Assault 2015 - fans
11.08.15


Brutal Assault - vol. 19
16.08.14

Brutal Assault - vol. 18
17.08.13


Brutal Assault - vol. 18 - II. část
16.08.13

Brutal Assault - vol. 18 - I. část
15.08.13


Brutal Assault - vol. 17 - fans
21.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - sobota 11.08.
20.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - pátek 10.08.
17.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - čtvrtek 09.08.
16.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - Warm-up party
15.08.12

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - fans
23.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - shrnutí
23.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - sobota 13.08.
20.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - pátek 12.08.
18.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - čtvrtek 11.08.
16.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Warm-up party
15.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Original Fire Show
15.08.11


JESU, KYLESA, CALLISTO
25.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - sobota 14.08.
22.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - pátek 13.08.
19.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - čtvrtek 12.08.
18.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15
18.08.10

Brutálně se zasnít
19.01.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 14
10.08.09

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - sobota 16.08.
22.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - pátek 15.08.
21.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - čtvrtek 14.08.
19.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - sobota 11.08.
17.08.07

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - pátek 10.08.
16.08.07


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - čtvrtek 09.08.
16.08.07

BRUTAL ASSAULT vol. 11
27.11.06


BRUTAL ASSAULT - vol. 11
16.08.06

BRUTAL ASSAULT - vol. 10
13.08.05


BRUTAL ASSAULT - vol. 8
24.08.03

BRUTAL ASSAULT - vol. 7
27.08.02


Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube