Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Reporty

Brutal Assault 2015 - sobota

Brutal Assault 2015 - sobota

05. - 08.08.15
Jaroměř, vojenská pevnost Josefov

A konečně, po mizerném spánku, nastává závěrečný den festivalu. Neslibuje nic menšího, než vystoupení CRADLE OF FILTH a legend z AT THE GATES, doplňených o islandské mágy SÓLSTAFIR. Plus několik dalších zajímavých jmen a hlavně přidaná Oriental Stage (která nakonec skončila docela slušným organizačním failem). Ale o tom až později.

První bandou posledního dne se pro mě stávají brutalisté PSYCROPTIC. Vcelku záživný a nařvaný setík. Bohužel predikce zajímavého večerního programu mě nutí při dalších číslech bloumat od sezení k sezení a sledovat poobědový cvrkot na place spíše prostřednictvím obrazovek. PROCESSION předvádí zasněný doom a SKÁLMÖLD se tasí se sice pohodovým, ale místy až nepěkně triviálním folk metalem. V rámci i tak malé země původu jako je Island se najde spousta záživnějších kapel. Hoši plní zřejmě roli lokálních KORPIKLAANI, samé heja-hej. Nepěkně začíná i vystoupení MODERN DAY BABYLON, český groove metal na velké pódium zdaleka nedorostl a pivní zívání části publika je mu přiměřenou odměnou.

Ve stanu mezitím rozbalili fidlátka CARACH ANGREN a chystají se předvést symfonický black metal těch nejvyšších kvalit. Sice nemám příliš obavy o jejich studiovou tvorbu (v názoru na poslední album se naprosto shoduji s Radkovou recenzí), ale živá podoba by si opravdu zasloužila velké pódium a kulisy. Jen tak by naplno vyniklo ono divadlo, které se snaží frontman rozehrávat a do davu by i lépe pronikly milióny orchestrací a samplových smyček. Nechci samozřejmě tvrdit, že se jednalo o průšvih, naopak, nizozemským strašákům šlo vystoupení pěkně od ruky, leč místo na velkém pódiu by si dle mého názoru rozhodně zasloužili. SKALMÖLD, MODERN DAY BABYLON či RATOS DE PORAO by na Metalgate seděli mnohem více.

Apropo RATOS DE PORAO. Crossover ze slumů sice zněl hybně a živě, ale nijak více mě nezaujal a nikterak nepobírám kultovní odér, který se kolem této průmerně znějící smečky vznáší. Fandové prominou, já na HC/cross kulturu a muziku nikdy nebyl. Zběsilí kanďané CRYPTOPSY předvádí našlapané představení, plné technicky-prstolomných pasáží a vokálních výlevů až z paty. Do pohybu se dává i unavené publikum a myslím, že si můžeme směle odškrtnout první opravdu dobrý výkon závěrečného dne. Bez problémů na něj navazují i THE HAUNTED. Marco Aro se mění v aktivního velitele předních řad a více než na pódiu skáče mezi sekuritkou po bednách. Živý a hybný program vykazuje rovnoměrné zastoupení všech desek. Samozřejmě s důrazem na novinku "Exit Wounds". B - tým AT THE GATES zkrátka dal do svého představení vše. Sympatické a uvěřitelné vystoupení. Já ale před koncem odcházím do Octagonu (na jehož nádvoří roste Oriental Stage) a snažím se nacpat k Meet'n'Greet s DØDHEIMSGARD. Což jde celkem těžko, jelikož setkání s DHG je nacpáno mezi beznadějně narvané podpisovky SÓLSTAFIR a "krejdlíků". Nakonec se mi daří, ale vysvětlujte naštvanému davu, že i když jste oblečen v tričku SÓLSTAFIR, tak nikoho nepředbíháte a k Islanďanům nejdete :-)

Se zapadajícím sluncem se chystá levé pódium právě pro post metalové malíře z ostrova ledu a ohně. Vytáhlý frontman Aðalbjörn Tryggvason se sice během celého vystoupení rozčíleně kouká po zvukaři, ale já žádnou chybu v nazvučení nezaznamenávám. Naopak, od začátku se jede v klasické lince SÓLSTAFIR, kteří otevírají posluchačsky relativně těžším kouskem "Svartir Sandar". Paprsky slunce se dotýkají hradeb a pomalu sklouzávají po pevnosti, když éterem zní vytoužená "Fjara". Černá pláž. Zelené louky a lávové kamení. Island. Magie. Jeden z nejsilnějších hudebních zážitků! Nedokázal mi ho zkazit ani milovník konopí, co mě celou dobu aktivně zatravňoval. A kdyby si Tryggvason odpustil čepici jak z německého fetish porna, neměl bych k SÓLSTAFIR jedinou výtku. Velice silné a zapamatování hodné vystoupení. Což se nedá opět říci o předcházejícím setu SUICIDE SILENCE, který jsem zachytil jen částečně. Učebnicový deathcore, který disponuje slušným hudebním potenciálem (viz moje recenze), ale podaný opět divně, hulvátsky neurvale a zoufale neinvenčně. To neumí tetovaná "omladina" zařadit různětempé skladby pro zvýšení dynamiky? Zkrátka a dobře u drtivé většiny metalcorů jsem měl pocit, že poslouchám jednotvárný buchar o dvou houpavých riffech a "fucking" circle pitu.

Poslední den festivalu jsem vzal velmi relaxačně a podívat jsem se byl na pět následujících kapel. První byli Islanďané SKÁLMÖLD hrající folk metal, který mám rád a kterého na tomto festivalu moc nebývá, takže jsem si tuto melodickou kapelku nemohl nechat uniknout. Početní muzikanti dodali islandskou atmosféru, skvěle jim to hrálo a fanoušků bylo poměrně také velké množství. Další skupinou sobotního programu, co mě zaujala, se stali crossoveroví harcovníci RATOS DE PORAO. Základ kapely se datuje do osmdesátých let a mají velmi bohatou diskografii. Energičtí Brazilci byli dobře připravení a bez větších servítek nám předvedli slušnou dávku řízného crossoveru. Člověk se i proběhl v circle pitu a posléze proběhl přesun na Metalgate stage.

Zde totiž za chvilku měli pódium okupovat moji oblíbenci CARACH ANGREN. Jedná se o povedený symphonic black metal, pocházející z Nizozemska. Fungují od roku 2003, na kontě mají čtyři alba, z nichž poslední "This Is No Fairy Tale" jim vyšlo v tomto roce. Této kapele by rozhodně prospěla pozdější doba hraní a větší stage, každopádně i tak jsem si jejich show řádně užil. Konalo se skvělé nasazení muzikantů a povedený zvuk. Výborné klávesové pasáže až někdy mrazily v zádech.

K večeru jsem přišel okouknout CRADLE OF FILTH, žánrově podobní Holanďanům. Ty se lepšího času i nějaké té tmy dočkali, každopádně CARACH ANGREN se mi líbili více. Hudebníci sice nehráli špatně, atmosféra také nějaká byla, ale postrádalo to větší grády a napětí. Možná mi i trochu vadilo všudypřítomné skřehotání Daniho Filtha, když oznamoval další písničku a najednou se ozval jen pořád stejný skřek, takže člověk netušil, co přijde za skladbu. Jeho zpěv mi přišel monotónní i v průběhu show. Setlist zvolili celkem chytře, tedy průřez celou jejich tvorbou. Zazněly třeba "A Dream of Wolves in the Snow", "Cruelty Brought Thee Orchids" nebo "Her Ghost in the Fog".

V půl jedné jsem ještě stihl Poláky VADER, kteří u nás hrají velmi často. Kdo jejich představení prošvihl, mohl je vidět druhý den ještě na after party v Praze v klubu Modrá Vopice. Konala se klasická show, tak jak to tito death metalisté umí a v dobře zvolený čas, tudíž skvělá tečka na závěr. Slyšet jsme mohli třeba "Triumhp of Death" či "Cold Demons".

Další ročník Brutal Assaultu je tedy za námi, výběr kapel byl opět excelentní, atmosféra výborná, co by tedy člověk mohl vytknout? Snad jen hloupý systém žetonů v areálu, na nějž si člověk už pomalu zvykl. Další věc, která se pořadatelům moc nepovedla, byla organizace u vstupenkové boudy. Tento rok si totiž mohli fanoušci objednat přes Metalshop lístky a vyzvednout až na místě. Jenže se konala velmi dlouhá fronta a na vše byla jedna slečna, která ještě z boku rozměňovala cizincům peníze. Takže toto snad pořadatelé pro příště vychytají, jinak jsem byl nadmíru spokojen a nic výrazně negativního mi zážitek nezkazilo.

foto: Martin Laga

Že bych konečně šel na PHURPU? Ale ne, dám ještě pár minut šanci poslednímu modernímu metalu, mým oblíbencům HEAVEN SHALL BURN. Nakonec se z pár minut vyklubala hodinka naprostého šílenství. Němečtí slušňáci totiž rovnají do latě všechny detkóry, metalkóry a melodické deathy celého Brutal Assaultu (promiňte AT THE GATES, vy jste byli skvělá nostalgie, ale HSB přejeli všechno kolem sebe). Energie, kterou pětičlenné komando mění na krystalicky čistý melodický death metal s příměsí moderny působí totiž maximálně nakažlivě. Hity typu "Hunters Will be Hunted", "Forlorn Skies", nebo "Black Tears" by rozhýbaly snad i mrtvolu hozenou do ledové studny. Marcus Bischoff pracuje s neuvěřitelně čistým a srozumitelným vokálem a přitom ani o píď neustoupil agresivitě. Totální nářezy "Endzeit" a "Voice of the Voiceless" a už se ocitám v divokém kotli. Kdo zná moji přirozenou lenost (a únavu čtvrtý den v pekelném hicu), tak asi chápe, jak moc mě HEAVEN SHALL BURN letos vzali. Jeden z absolutně nejlepších koncertních zážitků. Následováno třičtvrtěhodinkou ve společnosti PHURPA. Mnohahodinové rituály této ruské "formace", umožňovaly si odskočit téměř po celý večer a načerpat od nich životodárnou energii. Náměstíčko u oriental stage obsadili v hojném počtu sedící a ležící posluchači a tak byl celkem problém si najít klidné místo. Což se podepsalo i na vnímání slyšeného. První půlhodinku jsem proseděl se zavřenýma očima a jen jsem tiše vnímal, bez ostatních myšlenek. Bohužel se s postupujícím časem objevovalo stále více individuí a jejich hloupých komentářů. Vrcholem byl "sympatický" ruský páreček, který si bez skrupulí natáčel vystoupení na kameru s ostrým přísvitem. Ani po slušném požádání tak neskončil. Jelikož jsem si chtěl uchovat alespoň částečný zážitek, odešel jsem. Moc chválím organizátory za podobný experiment, ale chtělo by to jiný čas (první den) a jiné místo (chill-out louku). Případné sólové vystoupení PHURPY si ale ujít nenechám, to slibuji.

Stíhám tedy závěrečné tři songy od CRADLE OF FILTH. První k pozornosti dávám klávesačku, která otevírá pusu, ale nic není slyšet. Druhak nabuzené bicí Marthuse, které zabíjejí vše okolo. A musím se přiznat, i dost rozpačité reakce publika, na to, že hraje skoro domácí kapela. Ale abych jen nehanil. Chytil jsem tři klasické pecky ("Cruelty Brought..", "Her Ghost In The Fog" a "From Cradle To Enslave") na kterých se toho dá zkazit celkem dost. Ale COF šli za svým velice sveřepě, nevynechali jednou vyhrávku a Dani se tlačil do svých dávných poloh, co to šlo. Názory na celé vystoupení jsem zaznamenal spíše rozpačitě-pozitivní a dle své zkušenosti jim budu věřit. AT THE GATES přilévají svoji trošku do ohně za doprovodu velice tichého zvuku. "Death and the Labyrinth" neměla ani zdaleka takové koule jako na desce. Nebyl jsem sám, kdo se tvářil zpočátku velice rozpačitě. Ani fans v kapelních tričkách neměli úplně jasno. Jenže čas a postupně se rozjíždějící kapela dala na rozpačitý začátek rychle zapomenout. "Tompa" Lindberg působil velice lidsky, přirozeně a nakažlivě pozitivně. A jeho nálada brzy ovládla celý set ("we don´t like death metal...we fucking love death metal!!"). Hojně zastoupená reunionová placka byla prokládána klasikou "Slaughter of the Souls". Při "Blinded by Fear" se už hýbal snad každý dvounohý tvor v areálu. A já odcházím opět se širokým úsměvem ve tváři. Na Oriental stage se ovšem znovu nedostávám, jelikož je totálně ucpaná a organizátoři zkrátka nepouští. Škoda, CULT OF FIRE jsem chtěl rozhodně vidět, hlavně kvůli zajímavému vizuálu a velkému divadlu, co se kolem nich poslední dobou děje. Opakuji znovu, nápad skvělý, provedení zabité místem a neodhadnutím počtu lidí.

Jelikož se začíná dostavovat opravdu pekelná únava, šetřím své síly na závěrečné vystoupení (odnesli to EINHERJER) a posedávám pod hvězdami v blízkosti Metalgate, odkud pár minut pozoruji běsnění ANAAL NATHRAKH. Fandové si určitě přišli na své a musím říct, že i z dálky zněla hudba čistě, jak z desky. Poslední cesta celou pevností (již zdaleka ne zaplněnou), mě vede na koncert ESOTERIC. Doznívající VADER mě nechávají celkem v klidu, moc je nemusím ani studiově. Zato britští mistři progresivního funeral doomu (to je škatulka), vytáhli s drtivým válcem, který se absolutně nesere s nikým pod pódiem. Obří stěna zvuku představuje test výdrže nadšenců a zamezuje mi usnout opřen o zábradlí. Pouze zírám s otevřenýma očima a zmohu se na decentní potlesk. ESOTERIC. Čtyři obří monumenty, čtyři závěrečné písně Brutal Assaultu 2015, který dopadl na jedničku. A je konec!

PS: Omlouvám se čtenářům za případné vynechání jejich oblíbené kapely v reportu. Přesto že jsem pojal festival jako dovolenou a odpočinek od práce s lidmi (docela ironie v osmnáctitisícovém davu), snažil jsem se obsáhnout nejen oblíbence, ale i kapely, které jsem neznal a zkusil jsem spoustu nového. Někdy mi v podrobnějším reportu zabránil nacpaný program a poslední den mě únava donutila ignorovat malou stage. Tak zase za rok...

Pět plusů a mínusů čtvrtého dne:

Plusy:

  • nádherně kýčovitá kombinace = zapadající slunce, prodlužující se stíny a "Fjara"
  • sympaťáci AT THE GATES, kteří ten death metal prostě kurevsky milujou
  • energie a nespoutaná zuřivost HEAVEN SHALL BURN
  • odvaha za Oriental Stage a umístění PHURPY do programu BA
  •  maximálně pozitivní dojem z celé akce, který druhý den ráno bezvýhradně převážil

Mínusy:

  • poloha a katastrofální nedostatek místa u Oriental Stage
  • CARACH ANGERN za světla ve stanu
  • přítomnost opilců, společensky unavených a otrávených lidí, co měli potřebu negativně komentovat PHURPU a nebo si ji natáčet svítícími neřády
  • s blížícím se koncem omezení prodeje v některých stáncích (došla např. neperlivá voda)
  • blbeček, co mi během SÓLSTAFIR vyhulil pod nosem dva jointy..vraždil bych

foto: Zdeněk Zelený

Diskuze

Cekem příspěvků: 3

johny24.08.15 | 16:05:38
Jaroslav Burda24.08.15 | 22:53:55
Ivoš Otcovský...24.08.15 | 22:26:49

Související články

Brutal Assault 2015 - pátek
20.08.15

Brutal Assault 2015 - čtvrtek
17.08.15


Brutal Assault 2015 - středa
12.08.15

Brutal Assault 2015 - fans
11.08.15


Brutal Assault - vol. 19
16.08.14

Brutal Assault - vol. 18
17.08.13


Brutal Assault - vol. 18 - II. část
16.08.13

Brutal Assault - vol. 18 - I. část
15.08.13


Brutal Assault - vol. 17 - fans
21.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - sobota 11.08.
20.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - pátek 10.08.
17.08.12

Brutal Assault - vol. 17 - čtvrtek 09.08.
16.08.12


Brutal Assault - vol. 17 - Warm-up party
15.08.12

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - fans
23.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - shrnutí
23.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - sobota 13.08.
20.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - pátek 12.08.
18.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - čtvrtek 11.08.
16.08.11


BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Warm-up party
15.08.11

BRUTAL ASSAULT - vol. 16 - Original Fire Show
15.08.11


JESU, KYLESA, CALLISTO
25.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - sobota 14.08.
22.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - pátek 13.08.
19.08.10

BRUTAL ASSAULT - vol. 15 - čtvrtek 12.08.
18.08.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 15
18.08.10

Brutálně se zasnít
19.01.10


BRUTAL ASSAULT - vol. 14
10.08.09

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - sobota 16.08.
22.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - pátek 15.08.
21.08.08

BRUTAL ASSAULT - vol. 13 - čtvrtek 14.08.
19.08.08


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - sobota 11.08.
17.08.07

BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - pátek 10.08.
16.08.07


BRUTAL ASSAULT - vol. 12 - čtvrtek 09.08.
16.08.07

BRUTAL ASSAULT vol. 11
27.11.06


BRUTAL ASSAULT - vol. 11
16.08.06

BRUTAL ASSAULT - vol. 10
13.08.05


BRUTAL ASSAULT - vol. 8
24.08.03

BRUTAL ASSAULT - vol. 7
27.08.02


Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube