Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

TROLLECH

TROLLECH

Až z pohanských hvozdů k nám přijelo toto black metalové trio, jenž se zove mystickým jménem TROLLECH. V současnosti jim vyšla již třetí deska "V rachotu hromů", takže proč si nepopovídat s lesním skřítkem, strážcem Helmy Severu a bran říše Trollech Asurou Godwarem Gorgon's Rayem.

Sáha: První otázka je taková netradiční. Můžeš trochu představit kapelu, historii, členy...

Asura: Kapela TROLLECH vznikla v roce 1999, byla založena mnou a Lordem Morbivodem, posléze asi v roce 2002 nebo 2001 přišel Johannes. Pro mě ten čas je relativní, já to tak neberu. Takže sestava jsem já, teda Asura Godwar Gorgon's Ray, stačí napsat Asura, mám na starosti basu a zpěv, sem tam nějaký různý nástroje navíc. Pak Lord Morbivod, kytara, zpěv, programování bicích a Johannes - kytara. Já nevím, jestli chcete ještě něco víc, nějaký desky nebo tak třeba...

Sáha: Dáme tam odkaz na stránky, kde je to poměrně dobře popsaný, co jsem se díval.

Asura: Prostě kapela vznikla v roce 1999.

Sáha: Jak hodnotíš dnešní akci? (report)

Asura: Samozřejmě podle toho kotle dole jsem velmi spokojen. Bylo to prostě paráda. Co na to říct? Co si kapela může víc přát, než když polovina nebo až tři čtvrtě sálu začne bengat hlavama a znají písničky, řvou. Je to super, nebudu si na nic hrát, je to příjemný.

Sáha: Další otázka se týká textů, inspirace k nim, kdo je dělá. Jestli se zajímáš o takový věci, jako o historii, mystiku, o fantasy, o přírodu, okultismus...

Asura: Texty píšu převážně já s Morbivodem, něco nám napsali kamarádi, co se kolem TROLLECHu motají v Plzni a něco bylo převzato z různých knížek. Většinou se jedná jen o jednotlivé texty, jako příklad na poslední desce V rachotu hromů jsme převzali text od českýho básníka Jiřího Wolkera "Koloběh vod", který bylo asi jeho rodný dílo kolem 18 let. Nevím proč, prostě to tam sedlo, tak jsme k tomu udělali hudbu. Můj zájem o přírodu, to je hrozně složitý vysvětlovat, protože TROLLECH jako slovo neznamená nic, tak už to je pro nás mystický slovo. My se snažíme popsat takový pohanský rádoby duchovno, jestli to mám takhle na rovinu říct. Nejedná se o nějakou konkrétní rasu, protože ty lesní bytosti, který se dnes nachází v legendách nebo pohádkách, skřítci, víly, sylfy, různí živelní běsové a čarodějnice a tenkrát byli součástí běžnýho života našich předků, ať jsou to Keltové, ať jsou to Slovani, ať jsou to Germáni či Hunové a Avaři, to už je jedno. Příroda je jediným bohem pro pohany. Takže od toho se to všechno odbíhá, ta filozofie je děsně složitá... Vysvětlovat třeba, kde se to bere... Je to někde uvnitř a těžko říct, ta otázka by byla na strašně dlouho... Historii samozřejmě studuju se zájmem, jen to co mě zajímá, neříkám, že bych ti řekl přesně nějaký detaily, kdy se co stalo, jakej letopočet, to asi ne. Fantasy čtu, minimálně, spíš literaturu faktu, historickou samozřejmě, sem tam. Pana Tolkiena samozřejmě, to je jednoznačný.

Sáha: Jasná inspirace...

Asura: To jo. Okultní knížky velmi okrajově. Byl to dřív můj žánr, ale tak do těch 18 let, kdy jsem četl hlavně převážně Elifase Leviho, to byl asi můj nejoblíbenější autor. A to je asi zhruba všechno. Ono všechno souvisí nějak se vším. I ta magie nebo okultismus, některý ty prvky pocházejí z pohanských kultů, třeba Vika, to z toho vzniká...

Sáha: Další věc už jsme tady trošku nakousli. Uvažujete o živým bubeníkovi? Protože, když vezmu zvuk první desky, tak si myslím, že ten automat to srazil strašně dolů.

Asura: To je u nás věčná otázka. Nechci nic vykřiknout do tmy, ale jeden člověk se objevil. Bubeník, co u nás byl minulý týden na zkoušce. Dohodli jsme se, že to zkusíme, nechci nic říkat na 100 procent, zkusíme to s tím člověkem.

Sáha: Takže uvažujete o živým bubeníkovi.

Asura: Jo, ten člověk je. Vím, že ten automat není ono a živej člověk je samozřejmě živej člověk.

Sáha: Ještě narazím trochu na první desku na text: "Každý potřebuje svůj strom od kolébky po rakev". Máte někdo svůj strom?

Asura: Každej máme vlastní strom.

Sáha: Tady s těma textama o lesech, o přírodě, o hvozdech souvisí ještě další otázka. Co říkáš na stav našich lesů? Myslíš ty texty jenom z takovýho toho pohanskýho pohledu nebo třeba taky trochu ekologicky?

Asura: Nepovažuju se za nějakýho ekologickýho teroristu...

Sáha: Tak jsem to nemyslel...

Asura: Je to spíš z toho pohanskýho duchovního hlediska. Nejedná se o nic moc víc. Samozřejmě to nikdo z nás neovlivníme, ani ty, ani já. Je to i svým způsobem byznys a politika v tom a to do té hudby nepatří. Ta je čistě o té síle toho lesa, stromů. Protože pohané třeba věřili, že skrze stromy promlouvají bohové, protože dýchají. Když byly ty svatobory, háje různý zasvěcený bohům a bytostem, takže z tohohle hlediska.

Sáha: Když jsme u toho lesa, znáš třeba knížky Roberta Holdstocka, "Les mytág" a tady tyhle věci? Trošku to souvisí s tou fantasy...

Asura: Jo, Robert Holdstock, slyšel jsem o tom, ale nečet jsem to. Psal mi to jeden človíček, abych si to přečetl, ale zatím ne...

Sáha: Tam je právě ta síla stromů a duchovna přírody, té kontinuity, že nějakých 500 let tady nic neznamená, že důležitý je to, co tady bylo, nějaký tisíce let starý kořeny.

Asura: Fakt se přiznám, nečet jsem to.

Sáha: Ještě mám otázku, co vlastně pro kapelu znamená pohanství, tys už to tady naznačil, myslíš, že to má cenu ještě nějak rozvádět?

Asura: Já myslím, že asi ne, že už to bylo řečeno...

Sáha: Teď je tady taková trošku kontroverzní otázka, jaký máte názor na NS scénu v black metalu? Jestli k tomu můžeš něco říct, myslím, že jste taky měli nějaký problémy.

Asura: Ty problémy byly zapříčiněný vlastně jenom nevědomostí lidí. Já jsem zakládal TROLLECH s tím, že to nebude žádná NS kapela, že mě nezajímá žádná jednotná rasa. Je to prostě jen lidská pošetilost, která jednou zemře s tím člověkem, kterej takhle smýšlí, dál se to nebude rozvádět. Je to možná, dá se říct, "víra" nějakejch jedinců, kteří v to věří, ale já v to nevěřím a odsuzuju to. Prostě politiku jako takovou, ať je to pravice nebo levice, to si myslím, že vůbec do hudby nepatří. Vůbec. TROLLECH není NS kapela a nikdy nebude, zatím si stojíme a já se toho asi nikdy nezřeknu. Je to nesmysl.

Sáha: Přesně tak.

Asura: To není otázka pro mě. A já jsem rád, že tu desku někdo vydal. Blackiemu se líbí ta nebo ta muzika a je jeho věc, jestli to vydá. Ten label (Eclipse prod., pozn. Stephen) je rozběhlej takovým způsobem, že to je oficiálně, že to není nějak podzemně, na černo, je to normálně klasicky na živnost, takže Blackie asi ví, do čeho jde. Já jsem spokojenej, že je tady nějaká základna našich fanoušků a pro ty ty desky vlastně děláme. Není tady žádnej jinej label, kterej by to byl schopnej vydat.

Sáha: Český texty versus možnost prosadit se někde venku. Má TROLLECH vůbec nějaké aktivity, odezvu ze zahraničí? Koncerty?

Asura: Tak začneme u těch koncertů. Naše filozofie je koncertovat co nejméně.

Margarita: A proč?

Asura: Proč? To je taky divná otázka, proč. Nevím, asi to bylo zapříčiněný tím, že nebyl ten živej bubeník, zvukaři s tím mají spoustu práce a vysvětlovat někde někomu v zahraničí, že to prostě špatně slyšíme, to by bylo asi na dlouhý lokte a... Jak to bylo dál?

Sáha: Odezva v zahraničí a český texty.

Asura: Jo, odezva v zahraničí... No, divil bych se, ale je to velice kladný, lidi to vnímají tak, že ten jazyk je pro ně něco úplně jinýho, hlavně ta čeština, protože, když slyší třeba nějaký "ř". Píšou lidi ze Srbska, že se jim to děsně líbí, i když tomu nerozumijou, líbí se jim přímo ta řeč, že ta muzika dostává takovej ten správnej nádech a atmosféru. Já bych v tomhle vůbec problém neviděl. Většina rozhovorů, co píšu do zahraničí, tak stejně dělám v angličtině, takže tam zhruba lidem nastíním, o čem to je, a když je muzika kvalitní a dejchá to z toho, tak ty lidi pochopí. Nebyl s tím nikdy žádnej problém. Ptali se nás proč používáme češtinu, tak jsem odpověděl, že je to jeden z nejtěžších jazyků na světě a že ta řeč je natolik krásná, že spousta slov se vůbec nedá přeložit do angličtiny. Proto.

Sáha: Jasně, už jenom to krásný spojení zatrollené lesy, který mě fakt dostalo, protože zatrolený se používá v trošku jiným významu...

Asura: Já vím, že jo. Taky je tam takový krásný slovo, nevím, kde to Morbivod vzal: Přehršel. To ani nevím, co je...

Sáha: Tak jako to se tady v Brně používá docela často nebo na Moravě. Přehršel je typický.

Stephen: Mnoho.

Sáha: Takový jako víc než mnoho, ale míň než málo... (takový kladný i záporný nekonečno je pořád nekonečno, pozn. Margarita, přehršel je polovina habaděje, pozn. Sáha) Nebudem to rozebírat.

Azura: To se prostě nedá přeložit. Ale já nechci prznit nějakej jazyk.

Sáha: Natáčeli jste novej videoklip, jak ho budete šířit? Protože v televizi asi moc šancí není, maximálně na Očku nebo na cédéčku na multimediální stopě...

Asura: No, ono je to natočený amatérsky na digitální kameru, takže to není možný převést na televizi, není to ve formátu betacam, není to možné pouštět v televizi, protože ten převod na betacam by stál slušný peníze, my jsme to zjišťovali. Je to jen jako multimediální stopa na tom novým cédéčku "V rachotu hromů". Takže kdo má možnost nějakýho počítače, tak si to může ve formátu nevím, jestli je to avi, já jsem to z cédéčka nikdy nepouštel. Bude to jako multimediální stopa.

Sáha: Můžeš představit svoje boční projekty a projekty dalších členů, protože všichni asi máte nějaký a hodně.

Asura: Já jsem ještě zpíval v kapele MYTHOPOEIA, doom/deathová kapela, která se loni na podzim rozpadla, takže moje aktivity stranou už nejsou žádný, já už se věnuju pouze TROLLECHu, Johannes, ten už vůbec nikde nehraje, taky pouze v TROLLECHu. Nejvíc aktivní z nás je Lord Morbivod, který má vlastní one man band STÍNY PLAMENŮ, který jsou vydávaný pod německou firmou Barbarian Wrath, potom hraje v takovém kontroverzním projektu s názvem UMBRTKA, na to se zeptejte jeho, vysvětlovat filozofii UMBRTKY, to je nad moje síly, pak je zainteresovanej ještě v doomovém projektu KVERKUS, to je těžkotonážní doom ve stylu a la WINTER. Myslím, že teď mají dokonce vydat desku někde v Americe. Takže on je z nás asi nejvíc aktivní na poli hudebním.

Sáha: Předposlední otázka je věnovaná předělávkám, které hrajete na každým koncertě, třeba dneska IMMORTAL. Jak je vybíráte? Budou někdy někde vydaný?

Asura: Vydaný to nikdy nebude, protože tam by se musely platit práva. Možná bysme se třeba s IMMORTAL nějak dohodli, ale nechystáme nic jako cover verze na CD. Myslím, že vlastní tvorby je dost a vybíráme to třeba podle toho, že IMMORTAL patří mezi naše oblíbený kapely, "Blashyrkh" je takovej stěžejní song, i pro ty IMMORTAL poznávací znamení a vlastně je tam i trochu přírody, protož to je havran, a pak máme ještě coververzi od DARK THRONE a to bylo "Transylvanian Hunger", s tím přišel Morba, protože ten děsně miluje takový jednoduchý riffy, říkali jsme si, že ten DARK THRONE asi ještě nikdo nehrál, tak sme to zahráli. Neexistuje žádný konkrétní pravidlo, který by určovalo, jo, tohle bude coververze pro nás. Prostě to přišlo spontánně a spontánně se to udělalo. Nebyl v tom žádnej důvod ani žádná vyšší vůle. Řeknem si jo, to je pěkný, zkusíme to udělat, když to půjde a hotovo. Nic za tím zbytečně nehledat...

Sáha: Takže na závěr, díky za rozhovor a nějakej vzkaz pro naše čtenáře a vaše posluchače...

Asura: Máme jenom jednu větu a to: "Sláva lesům!"

Diskuze

Cekem příspěvků: 35

Rozhovoro.p.a.t28.07.08 | 12:56:46
RozhovorAntitrollech25.04.09 | 13:59:32
RozhovorMiroslav Med27.04.09 | 19:30:38
RozhovorOndrajs MJC28.04.09 | 12:01:38
RozhovorTomáš Kouřil...28.04.09 | 12:22:10
RozhovorOndrajs28.04.09 | 16:18:42
RozhovorŠtěpán Šime...28.04.09 | 18:23:18
RozhovorOndrajs28.04.09 | 18:47:45
RozhovorMiroslav Med28.04.09 | 20:43:51
RozhovorOndrajs28.04.09 | 21:22:54
RozhovorMiroslav Med28.04.09 | 21:56:12
RozhovorTomáš Kouřil...28.04.09 | 22:00:12
Rozhovormireček28.04.09 | 20:07:35
RozhovorMiroslav Med28.04.09 | 17:19:49
Rozhovormireček27.04.09 | 21:10:01
RozhovorJan Škop27.04.09 | 19:44:04
Rozhovormireček27.04.09 | 21:18:08
RozhovorFilip Kozderka28.04.09 | 23:34:29
RozhovorJan Škop29.04.09 | 00:17:03
RozhovorFilip Kozderka29.04.09 | 00:23:49
RozhovorJan Škop29.04.09 | 00:42:08
RozhovorFilip Kozderka29.04.09 | 00:47:39
RozhovorTomáš Kouřil...26.04.09 | 00:02:21
RozhovorAntitrollech26.04.09 | 10:18:52
Rozhovormireček26.04.09 | 18:25:52
RozhovorTomáš Kouřil...26.04.09 | 20:24:17
Rozhovormireček27.04.09 | 19:25:57
RozhovorJan Škop27.04.09 | 19:48:07
Rozhovormireček27.04.09 | 21:06:57
RozhovorMiroslav Med27.04.09 | 21:42:28
Rozhovormireček27.04.09 | 23:04:49
RozhovorFilip Kozderka28.04.09 | 23:47:39
RozhovorJan Škop26.04.09 | 19:18:33
RozhovorTomáš Kouřil...26.04.09 | 20:22:56
RozhovorTomáš Kouřil...26.04.09 | 11:13:27

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube