Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

ASCENDANCY

ASCENDANCY

ASCENDANCY jsou čerstvým přírůstkem české metalové scény a novým působištěm bývalého kytaristy ABSTRACT ESSENCE Libora Kukuly. Debut "Out Of Knowhere" přinesl nadstandardní porci instrumentálně košatého progresivního power metalu, zajímavé zahraniční hosty, naznačil nemalé ambice kapely a navíc měl možnost být prezentován před hojným publikem české metalové legendy ARAKAIN. Nejen o tomto jsme si popovídali právě s leaderem spolku Liborem.

Ahoj, Libore. Na české metalové scéně ses výrazněji zviditelnil poprvé díky debutu tvé předchozí kapely ABSTRACT ESSENCE "Aftermath". Brzy po jeho natočení jsi ale od kluků odešel a za nedlouho ti vyšlo první EP s ASCENDANCY. Jak se stalo, že se původně vedlejší death metalový projekt zvrhl v regulérní kapelu, navíc s dosti odlišným směřováním, než bylo původně v plánu?

Chtěl jsem dělat věci jinak, než tomu bylo u ABSTRACT ESSENCE a prosazoval jsem si styl práce, který klukům úplně neseděl. Proto jsem se rozhodl, že si své plány budu realizovat jinde. Rozhodl jsem se odejít z ABSTRACT ESSENCE a plně se věnovat ASCENDANCY jako regulérní kapele, ale pro nový směr kapely jsem už nedokázal přesvědčit plně původního bubeníka. Začal jsem tedy pracovat na písních pro EP sám a hledat nové hráče pro kapelu společně se zpěvákem Ivanem.

Jak reagovali kluci z ABSTRACT ESSENCE na tvůj odchod? Všiml jsem si, že texty pro váš debut "Out Of Knowhere" napsal jejich zpěvák Ondra Zbránek, tys zas produkoval a nahrával druhý počin této kapely "Manifest". Takže předpokládám, že nešlo o dramatický rozchod a po lidské stránce spolu nadále vycházíte velice dobře…

Tak samozřejmě jsme byli všichni chvíli rozladění, ale přenesli jsme se přes to a normálně se kamarádíme. Kluci si mohli dělat věci podle sebe a já taky. Kvůli vzájemné soutěživosti se i zlepšujeme. Čas od času si navzájem pomáháme. Já klukům točím desky a snažím se radit v produkci. Nedávno jsem jim zaskočil dva koncerty na basu. Jak jsi už zmínil, Ondra nám navíc udělal texty na novou desku. Myslím, že to celé dopadlo dobře.

Kromě tebe a bubeníka Oldřicha "Olssona" Sušila jsou mi všechna jména z kapely úplně neznámá. Bylo složité dát dohromady sestavu, která by odpovídala tvým představám? Kde jsi vlastně na tyto muzikanty narazil?

Když jsem začal dávat dohromady kapelu, jako prvnímu jsem řekl původnímu basákovi Pavlu Amiridisovi, který předtím chvilku hrál právě u ABSTRACT ESSENCE jako náhrada za nemocného Radka Kročila. Pavel si chtěl už dlouho zahrát s Olssonem, kterého znal a tak se k nám dostal tento super bubeník. Klávesačka Sabina se zrovna stěhovala do Vsetína a chtěla hrát v nějaké místní kapele, tak jen zkusila napsat smsku a my jsme jí zkrátka nedokázali odolat (smích). Takže to všechno šlo tak celkem náhodně, ale zároveň jsem získal muzikantsky velmi silnou sestavu, kterou jsem původně chtěl.

Jako autor hudby jsi uveden jen ty. Dá se říct, že chceš mít směřování kapely pevně ve svých rukou, nebo se do budoucna nebudeš bránit i vkladu ostatních spoluhráčů?

Původně jsem chtěl všechno držet pevně ve svých rukou, ale dnes už vím, že to úplně nejde. Já se vkladu spoluhráčů nebráním, ale postupně jsme si vytvořili styl práce, kdy já něco složím a každý se snaží dobrousit svůj nástroj. Hlavně Olsson svým stylem hraní mění písničky k nepoznatelně lepším výsledkům. Ivan dělá zpěvové linky a Sabina vybírá a upravuje zvuky kláves. Každý má tedy nějaký vklad a já na to celé dohlížím.

Mohl bys přiblížit posluchačům textovou složku? Osobně jsem nabyl dojmu, že jde o koncepční dílko. O čem pojednává?

Máš pravdu. Udělat koncepční album byl můj nápad, protože jsem si chtěl vyzkoušet tvořit písně do celku a udělat si takový vlastní hudební příběh. Příběh je o konci lidstva, kdy zemi zasáhne kosmické záření a pár vyvolených je nuceno hledat novou planetu k přežití. Těmto lidem se to ale nakonec nepovede díky odlišným názorům na cíl jejich mise a na to, jestli si oni zaslouží být těmi vyvolenými. Lidstvo tak zanikne, ale pozemský život díky bakteriím z lodi pokračuje ve vesmíru dál. Tvorbu textů jsme svěřili mému bývalému spoluhráči z kapely ABSTRACT ESSENCE Ondřeji Zbránkovi. Ondra dává textům svůj specifický styl nadsázky a emocí a proto jsem ho oslovil.

Váš debut se pyšní i dvěma velmi zajímavými hosty, a to sice švédským zpěvákem Tomem Englundem z předního progresivního spolku EVERGREY a italským kytaristou Marco Sfoglim, který účinkoval například na sólových deskách některých členů DREAM THEATER. Oba můžeme slyšet ve skladbě "Saboteur's Trial". Mohl bys prozradit, jak se vám tyto hudební osobnosti podařilo dostat na desku?

Napsali jsme hodně různým známým osobnostem e-mail, kde jsme se představili a poslali ukázky a Marco a Tom se ozvali hned zpátky. Byli jsme samozřejmě nadšení, protože Marco je můj osobní hrdina a Tom zase Ivanův. Rozhodli jsme se je dát do jedné písně, aby to nevypadalo, že se za ně snažíme schovat.

Jak už jsme nakousli na začátku, tvým velkým koníčkem je produkce, nahrávání a míchání hudby. Po této stránce sis tedy desku ošetřil zcela sám a výsledek je dle mého názoru vynikající. Spolupracuješ kromě zmíněných ABSTRACT ESSENCE ještě s nějakými kapelami? A plánuješ to někdy dělat "ve velkém"?

Zrovna jsem si založil studio na Vsetíně a krom kluků jsem letos spolupracoval s kapelami BASTARDO DENTRO a FLOWERWHILE. Mám teď pracovat na nových ABSTRACT ESSENCE a ještě na nové desce DIEVISION z Českých Budějovic. Zvučení mě hrozně baví a i díky ohlasům na ASCENDANCY jsem se rozhodl to zkusit na profi úrovni.

Novinku jste měli možnost představit po boku tuzemské metalové legendy ARAKAIN při jejich posledním turné. Díky tomu vás mělo možnost shlédnout velké množství lidí. Jak turné probíhalo a jaké sis z něj odnášel pocity? Zafungovala vaše hudba na fanoušky ARAKAINU, nebo jste se setkali spíš s chladnějšími reakcemi? A jak vaše účast na něm, vlastně vznikla?

ARAKAIN jsme oslovili prostřednictvím mailu, pak jsme se osobně setkali na festivalu Masters Of Rock a tam vše domluvili. Turné bylo perfektní. Vyzkoušeli jsme si, jaké to je, jezdit sem a tam a hrát před větším publikem. Hrozně moc nám to dalo a zlepšili jsme se i hráčsky. Zjistili jsme také, že spolu dokážeme vydržet. Reakce byly samozřejmě různé - jak člověk od člověka, tak město od města. Ale myslím, že jsme hodně lidí oslovili.


Měl jsi možnost poznat pány z ARAKAIN i blíže? Jací to jsou lidé? Máš s nimi třeba nějaký zajímavý či netradiční zážitek? Jak se k vám jako neznámé kapele chovali?

S ARAKAIN jsme se hodně skamarádili. Jsou to naprosto úžasní lidi a chovali se k nám jak k sobě rovným. Mají samozřejmě hromadu zkušeností a snažili se nám ve všem poradit. Je s nimi sranda. Nedokážu je dostatečně pochválit. Pro mě osobně byl zážitek, když za mnou poprvé přišel Mirek Mach, dal si se mnou panáka a potom mi věnoval asi 60 trsátek, která mu zbyla (smích).

Hrajete progresivní metal, kterému u nás zatím pšenka příliš nekvete. Nevznikají zde téměř žádné takové kapely a zatím se zdá, že velký zájem o něj není ani ze strany českých posluchačů. Proč myslíš, že to tak je? Co k tomuto žánru táhne tebe osobně?

Já jsem veliký příznivec kapel jako AYREON, DREAM THEATER nebo SYMPHONY X. Byl jsem vždycky fanoušek rozvitějších skladeb a defakto jsem na tom vyrostl. Proto se snažím takovou hudbu dělat. Kapel je málo, ale myslím, že se situace zlepšuje. Složitější hudbu poslouchá míň lidí, ale když jsem byl na koncertě DREAM THEATER, tak mi nepřišlo, že by jich bylo zas tak málo. Je to spíš o tom, se k nim v té záplavě muziky dostat. Navíc si myslím, že my jsme na pomezí mezi klasickou heavy, power tvorbou a progressem.

Jaké máš s ASCENDANCY vlastně ambice?

Chtěl bych, abychom byli známá kapela i v zahraničí a abychom měli co jíst (smích).

Mohl bys prozradit, jaké další máš hudební oblíbence na české i zahraniční scéně?
Co ti vadí na současné hudební scéně nejvíc a co tě naopak těší?

Kromě těch, o kterých jsme mluvili výše, ještě třeba PAGANS MIND, NEVERMORE, MEGADETH, CHILDREN OF BODOM, HELLOWEEN, PERIPHERY… Vyjmenovával bych je asi hodinu. Chtěl bych ale všem fanouškům progresivního rocku doporučit méně známou kapelu FROST* skladatele Jema Godfreye. Z českých ARAKAIN, X-CORE, EAGLEHEART, PORTA INFERI, FLOWERWHILE, ABSTRACT ESSENCE, PALADRAN nebo MODERN DAY BABYLON. Prostě jsem fanoušek všeho, co mě dobře zní. Na současné scéně mi trochu vadí, že všechno se produkuje tak strašně perfektní, až to zní sterilně a také malý přísun opravdu kvalitních kapel s melodickým zpěvem.

Jak vnímáš význam minoritních hudebních magazínů? Čteš sám recenze, než si nějaký počin poslechneš či koupíš? A pokud se týkají tebe osobně, zajímají tě názory hudební kritiky?

Kritiku beru mírně s odstupem. Snažím se spíš pozorně sledovat, jestli na nás recenzenti nemají často stejný názor, protože by to mohla třeba být slabina, na které je potřeba zapracovat. Osobně čtu recenze jen na desky, na které se těším, nebo když se snažím najít něco nového.

 

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube