Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

Matěj Lipský

Matěj Lipský

Na tuzemské scéně byste asi těžko hledali většího workoholika, než Matěje Lipského. Nejen o jeho aktivitách v kapelách NEGATIVE FACE či MASTURBACE se můžete dočíst v následujícím rozhovoru.

Ahoj Matěji. Nepřipadáš si někdy jako český Devin Townsend? Tento Kanaďan rovněž působí v rozličných projektech napříč metalovými žánry, od těch poklidnějších až po ty extrémní. Ty rovněž na jedné straně hraješ v pohodárnách typu NEGATIVE FACE, ANHEAD a na druhou stranu v extrémnějších záležitostech typu MASTURBACE či LYKHATÉ.

Devin Townsend? To je velká pocta. Nicméně mou velkou inspirací je jiný workoholik Arjen Anthony Lucassen… ale nepřipadám si ani jako jeden z nich. Já prostě miluji hudbu všech možných žánrů a zároveň dělám různorodou muziku.

MASTURBACE je moje první kapela a je to opravdu nářez plný legrace. Je fakt, že někomu masturbační humor příliš nesvědčí a musí kvůli němu zasedat i nějaká společnost, aby posoudila, zda jsme nepřekročili zákon ve smyslu mravního ohrožování mládeže a společnosti.

V ANHEAD jsem jen textař a zpěvák. Většinu muziky dělá Vladimír Stibůrek a Petr Maliňák. Já opravdu jen dodělávám pěvecké linky a textíky. Takže na tomto místě píší a zdůrazňuji, že ANHEAD nejsou žádným mým projektem. Je to kapela, ve které jen zpívám a blbnu nic víc.

To samé se dá říct o LYKHATÉ, kde však nepíšu texty. Jen vymýšlím melodické zpěvy. To je vše. V poslední době ale nějak nestíhám spolupracovat na tomto projektu kvůli škole. To se snad brzy spraví.

A NEGATIVE FACE, to je moje srdcová záležitost. Tam si dělám, co chci. Míchám styly jeden přes druhý. Zvu si na nahrávky nejrůznější muzikanty a jiné na koncerty. Je to takový projekt, který tu bude dokud budu živ a mít do něj chuť. Moc už se těším na nové album. Bude měkčí a hodně smutné. Hudba se připravuje, bude to 9 skladeb slitých v jednu. Už teď jsou však skoro všechny texty hotové a jejich české překlady jsou na www.negativeface.tk. Je to příběh o člověku, kterého řeka dovede až do zahrady přání. Má jen tři přání, mezi třemi kameny, pod třemi stromy. Kameny představují nejrůznější mindráky, stromy moudrost a ta přání jsou vlastně strašně jednoduchá. Přeje si nebýt sám. Pak potká ženu a přeje si být s ní. Ona ho ale trápí a tak prosí o vedení. Nakonec sám odchází z této zahrady a vstoupí do zahrady emocí. Ale to už je jiný příběh a jiná deska.

Teď ještě úplně odbočím. Historicky první koncert k desce "Stín" a její křest proběhne zdarma v prostorách pražského Rock café 30. 5. 2006.

Na internetu jsem zjistil, že působíš ještě v dalších projektech, např. THE KHONDELUXE či KLAUNŮV SEN. Zkus tyto skupiny blíže představit. Který projekt je pro tebe v současné době prioritou a hlavně, jak to všechno stíháš? Máš vůbec čas na další mimohudební aktivity?

Nestíhám a řeším to tak, že se prostě určitý čas věnuji něčemu z mých aktivit naplno. Teď jsou to např. školy.

THE KHONDELUXE byl projekt se dvěma koncerty a pak jsme jej uspali. Šlo o mé folkové písně upravené pro celou kapelu. Jinak, folkově čas od času vystupuji jen sám s kytarou. Nejbližší koncert mám 25. 3. 2006 v Balbínově poetické hospůdce v Praze. Pokud se to zdaří, tak by v té době mělo být venku mé první folkové album. To bude obsahovat 15 písní. 5 budu jen já s kytarou, 5 budou věci z THE KHONDELUXE a zbylých 5 bude speciální úprava pro piano, housle, kytaru a příčnou flétnu. Moc se na tu desku těším. Mám pocit, že si zde na nic nehraji a bude to album písní od srdce.

KLAUNŮV SEN je příběh. Dělám na něm už řadu let. Víc jak 10 roků. Dřív jsem nevěděl jak to pojmenovat, tak jsem tomu začal říkat muzikál. Dnes se od tohoto názvu distancuji. Prostě je to hudební příběh. Má představa je, že až ho dokončím, tak bude vypadat jako ilustrovaná knížka podle nejstarších tarotových karet se dvěma cédéčky. Hudba má už teď přes dvě hodiny a ještě to není hotové. Zajímavé na tom je, že v podstatě nic nevymýšlím. Jako bych si za ta léta prostě odněkud vytáhl celou píseň i s textem a přesně věděl kam patří. Třeba jsem jako jednu z prvních takhle dostal předposlední skladbu a až po letech k ní přišla poslední. Zajímavé je, že hudba i texty na sebe navazují a postupně utváří příběh. Asi ho nebudu teď prozrazovat, ale je to docela maso. Navíc ho neznám ještě celý. Jen přiblížím, že ten sen je vlastně takový stav mezi životem a smrtí, kdy je klaun provázen bláznem po snovém kraji až do sluje se starou ženou, která je smrt. Hudebně je tomu, co jsem kdy dělal asi nejblíže poslední skladba "Pán zrcadel" na desce "Stín" od NEGATIVE FACE.

A mimohudební aktivity? Dělám dvě vysoké školy, pracuji jako hudební supervizor v diagnostickém ústavu pro lidi s mentálním postižením a jako muzikoterapeut v kojeneckém ústavu. Kromě toho rekreačně dělám už řadu let Judo a občas přispívám jako dopisovatel do Fobiazinu a RockShocku. V zimě rád lyžuji a v létě se potápím a plavu.

Ono se může zdát, že toho mám fakt hodně, ale za tu dobu, kdy takto workoholičím, jsem zjistil, že čím víc toho člověk dělá, tím míň má. A s tím musím něco udělat. Musím ubrat. Já jsem vlastně všude tak nějak napůl a nic nedělám naplno.

Letos díky agilnímu vydavatelství Élysion vyšlo album "Stín" od NEGATIVE FACE a "Teplo domova vychází z pochvy" od MASTURBACE. Jak se ti podařilo label Élysion, specializující se spíše na post doom metal, ukecat, aby vydal i úderku MASTURBACI? Ta by se spíše vyjímala v katalogu Obscene Prod. Nechtěl mít náhodou vydavatel současné hudební aktivity Matěje Lipského pod jednou střechou?

Svým způsobem to tak je a já jsem tomu rád. Sice jsem je musel na vydání MASTURBACE trochu ukecávat, ale ta deska má svoje kouzlo a navíc se dobře prodává. Všechny ty oplétačky kolem jí udělaly zajímavou pověst a reklamu. Teď navíc byly zase nějaké stížnosti po odvysílání našeho antifašistického klipu k "Vůni Hitlerova pečeného masa" na ČT. Museli jsme psát i nějaké prohlášení. K vydání desky zase napsali prohlášení Élysion. Co se té jedné střechy týče, tak pokud vše půjde tak jak má, tak by mi u nich měla vyjít v březnu knížka o Muzikoterapii. V plánu je možná i album ANHEAD, ale až na sklonku roku. Uvidíme. Záleží na tom, jak se budou prodávat NF a MASTURBACE.

Pojďme se podívat blíže na desku "Stín" od NEGATIVE FACE. Hned na první pohled si všimneme, že se na ní podílel i tvůj děda, renomovaný český herec, Lubomír Lipský. Co říkal na finální výtvor?

Dědovi se ta deska docela líbila. Teď nás dokonce nechal zahrát ve filmovém medailonu o něm jednu skladbu. Víc se mu samozřejmě líbí ty měkčí skladby. On je hlavně rád, že máme nějakého zajímavého koníčka. Že se někde neflákáme a že máme alespoň nějak smysluplně strávený čas. Jsem moc rád, že se ujal úvodního slova na albu NEGATIVE FACE. Dodal mu tak noblesu a lesk.

Představ blíže ostatní hosty, jenž vnesli kus svého srdce pro album "Stín". Jak se ti podařilo ukočírovat tolik persón? Podíleli se ostatní hudebníci i autorsky?

Tentokrát ne. Vše jsem složil já. Je ale pravda, že v rámci některých hudebních improvizací, kterým jsem rozhodně ve studiu nebránil, dal každý muzikant do té či oné skladby kus sebe.

A muzikanti? Klávesy nahrál Petr Maliňák z ANHEAD a David Tlustý z NEŘÍZENÝ STŘELY. Oba jsou skvělými klavíristy. Obě zpěvačky Klára Kondelíková (ex. LUS3) a Tereza Staňková (TECHTLE MECHTLE) mají zajímavou barvu hlasu a jsou opravdu profesionální. Spolupráce s nimi pro mě byla inspirující a rozhodně nebyla zdaleka poslední. Láďa Kutiš z GSB je skvělý saxofonista a známe se už léta. Společně jsme byli instruktory na lyžařských kurzech a v minulosti se mnou už spolupracoval na demáči MASTURBACE. Z období těchto demosnímků znám i Jolanu Ronkovou z HKO, která nahrála skvělé housle. Na bubny zahrál můj dlouholetý kamarád Michal Knotek (EROSION OF SANITY) a můj bratranec Martin Jandourek (mnoho kapel - máme to v rodině :-)), který nahrál ještě perkuse a baskytaru do některých skladeb. A konečně můj skoro-bratr Maťo Mišík, se kterým jsem vyrostl a který je skvělý kytarista a spolupracoval se mnou na všech nahrávkách NEGATIVE FACE formou aktuálních improvizací ve studiu.

Rovněž mě velmi příjemně překvapil obal CD od vašeho kytaristy Maťo Mišíka a sám jako grafik si vždy této nehudební stránky všímám. Jak je pro tebe grafické ztvárnění hudebního díla důležité? Nebo zastáváš obecný názor, že hlavní je samotná hudba a vše ostatní jde zcela stranou?

Myslím si, že obecně dobře udělaná grafika desky je opravdu důležitá. Skvěle totiž doplní náladu skladeb skrytých v albu. Osobně strašně rád při poslechu hudby listuji bookletem a dívám se na titulní stránku. Je to také umělecké dílo a může celé náladě alba pomoci. Maťo se tentokrát opravdu vytáhl. Ten booklet je jednoduchý, precizní a nádherný. Jakmile se mrkneš na obal, hned můžeš tušit, jaká nálada se na desce asi ukrývá. Maťo je profesionál, který dělá obaly nejrůznějším kapelám a ne jen to. Je skvělý výtvarník, zvládá design, loutky, plastiky apod. (viz www.matomatic.com). Protože je pro mě obal vždy důležitý, svěřil jsem album NF do jeho rukou a jsem rád, že jsem to udělal. Patří mu velký dík. Stejně zajímavý obal udělal kapele ANHEAD na desky "E=mc3" a "Pop Orthodox".

Jen MASTURBACI nám tentokrát nemohl udělat (to zní zajímavě :-)), protože jel turné s Anetou Langerovou. Nakonec obal MASTURBACE udělal náš bubeník Martin Jandourek a dopadl skvěle. Je to jak přebal na nějaké dílo Antonína Dvořáka… dokonalá ironie.

Obecně je mi líto, že už v naší zemi nejdou tak na odbit Lpíčka, tam ten obal měl dvojnásobný význam.

Tvůj další projekt ANHEAD se vloni dočkal již třetího následovníka a to v podobě CD "Pop Orthodox". Desky ANHEAD stále vycházejí ve formě samovydání či chcete-li dem, ačkoliv hudebně a zvukově mohou konkurovat regulerním deskám. Máme to chápat tak, že projekt ANHEAD je taková tvoje osobitější neboli sólovější záležitost a nechceš ji přiřazovat punc oficiality?

Jak jsem výše napsal s ANHEAD mám pramálo společného. Jsem tam jen jako zpěvák a textař. Ta kapela je docela originální a baví mě hudba, co kluci dělají. Punc oficiality jsme tomu tentokrát nedali, protože to na desku bylo příliš krátké a předchozí počiny si, pole mě, zatím tento luxus dovolit nemohli. Trošičku pokulhávali zvukově i hudebně. Novinka "Pop Orthodox" na to má. Čehož si všimli i Élysion (kdo jiný že :-)) a přislíbili vydání na konec tohoto roku. Samozřejmě záleží na tom, jak se budou prodávat NF a MASTURBACE.

Novinka "Pop Orthodox" je opravdu úlet a muzika na ní zachycená nám umožnila dělat support třeba WALTARI. Ta deska (i když 100%ně nakrkne ortodoxní metalisty i popery) se povedla, a tak jsme se snažili, aby i Cédéčka nějak vypadala. Obal tedy udělal profík Maťo a krom toho, že jsou CD pálená vše zachovává puncík oficiálních alb.

Z celé desky "Pop Orthodox" čiší svatební atmosféra. Počínaje fotkami z bookletu, konče názvy skladeb jako "Se žením... " či "Svatba". Prošel jsi osobně tímto rituálem nebo jsi stále šťastně svobodný? Věříš na jednu lásku na celý život, jak si před oltářem svatebčané přísahají?

Věřil jsem a teď jsem šťastně rozvedený a šťastno-nešťastně zamilovaný :-). Můj život se za poslední dva roky otočil takovým způsobem, že z toho teď u klávesnice naprosto nechápu a určitě to bude pokračovat. Bojím se zítřka… co asi přinese. Ale o zítřku nikdo z nás nikdy nic neví… ani jasnovidci. Jinak skladba Svatba byla napsána na "zakázku". Kluci udělali takovou radostnou punkovou věcičku a chtěli po mně napsat ironický text o svatbě. To se nějak povedlo. Fotky na CD se šimpanzem ve svatební košili pramení z textu. A celé focení ve svatebním duchu byl velký zážitek. Opičák mi dal jazyk do pusy, kytaristovi praštil do nohou, naplácal mu přes pusu a málem mu utrhl ucho :-). Šílená akce.

V současné době můžeme zaregistrovat trend, že dřívější leadeři metalové scény (hlavně té doomové) přestávají mít o tvrdou hudbu zájem a mnozí zabředávají až do popových vod. Ostatně i tvorba NEGATIVE FACE v sobě absorbuje převážně nemetalové vlivy a tvůj další větší projekt ANHEAD na metal téměř zanevřel. Jedná se i o tvůj případ?

Jedná i nejedná. Já mám metal moc rád. Z toho důvodu hraji v MASTURBACI, která pravda trochu uhnula do HC, ale třeba se nepovažuji za metalistu. ANHEAD… zde to prostě ze srandy šlo do popu, ale stále se objevují metalem nasáklé skladby, i když sporadicky. Na příští nahrávku s ANHEAD chystáme cover jedné metalové legendy a chceme ho udělat do popu až techna… asi budeme ukamenováni :-). Já klukům říkám, že to musíme udělat tak, aby na to všichni nadávali, ale doma to tajně poslouchali :-). NEGATIVE FACE… to je opravdu můj projekt… srdcová záležitost. Je tak trochu jako otisk mé duše. Co se tam děje a bude dít je ve hvězdách.

Jinak doom metal měl vždy blíže k melodiím i klasickému rocku, takže mě tento vývoj ani nepřekvapuje. Musím se přiznat, že mě třeba baví nemetalová éra PARADISE LOST víc než ta metalová (a ta mě bavila hodně). Schválně, co budeš říkat na novou desku NEGATIVE FACE (bude asi až v roce 2007) :-).

Z white metalovém webzinu Combatant jsem se dozvěděl, že ti rovněž není cizí křesťanská víra. Co osobně pro tebe termíny jako víra, náboženství, církev či Bůh znamenají? Uznáváš názor, že víry by měl člověk dosáhnout přirozenou a nenásilnou cestou až v době, kdy dospěje k názoru, že nedokáže racionálně vysvětlit mystéria našeho světa a ne cestou dogmatického "vtloukávání" křesťanských zákonů, na něž si v útlém věku ani nedokáže vytvořit vlastní vytříbený názor?

Já si vážím křesťanství, ale též ostatních náboženství. Mám pocit, že všechny dobré cesty vedou k jednomu cíli k živému Bohu. Nejsem zastáncem nucení víry. Přesně jak jsi napsal, každý by měl k víře dojít sám. Toto téma by bylo na delší diskusi a tak to takto ukončím. Jen dodám, aby si lidé nepletli křesťanskou víru a katolickou církev. Spousta dogmat je právě odtud. A ještě varuji před sektami… pravé se prostě pozná po ovoci :-).

Na stránkách kapely MASTURBACE jsi uveden pod přezdívkou Aragorn. Co říkáš na současný boom Tolkienova díla, potažmo celkový zvýšený zájem o fantasy? Jaké by jsi osobně doporučil zajímavé knihy, filmy z fantaskního žánru?

To je má stará přezdívka. Po boomu Pána prstenů jsem si přezdívku změnil na Ágos. Osobně miluji Tolkienovo dílo. Baví mě jazyk jakým píše a jak krásně vykresluje krajinu. Často jsem se toulal sám po různých místech Velké Británie a nasával atmosféru starých lesů a stromů. Mám rád sci-fi a fantasy, ale nemám na něj tolik času, jako dřív. Takže raději nic nebudu doporučovat snad jen knihy Raye Bradburyho. V současné době čtu samé psychologické a filosofické knížky, kvůli studiu. Jediné, co jsem teď rozečetl a není to v daném žánru… je od Bulgakova "Mistr a Markétka". Je to geniální a já se stydím, že to čtu až teď.

A klasická otázka závěrem. Jaké jsou tvé hudební plány do budoucna? Nechystáš třeba další projekt či nepřemyslíš o čistě sólové kariéře?

Jak už jsem výše naznačil vyjde mi knížka, na které spolupracuji s několika muzikoterapeuty. Také mi vyjde folková deska. Nepůjde o oficiální nosič, ale o pálené CD. Nahrávat budu samozřejmě v profesionálním studiu a album řádně vybavím. Dál se po všech státnicích chci vrhnout na nové NEGATIVE FACE a LYKHATÉ. Pak se budu snažit už dokončit Klaunův sen a pak…

A otázka na úplný závěr. Je o tobě známo, že rovněž přispíváš do různých hudebních zinů a rovněž vydáváš svůj fanzin Melody Gardos (dříve Metal Gardos). Zbilancuj dění na tuzemské zinařské scéně. Jaké webziny pravidelně navštěvuješ?

Fanzin už nevydávám a ani na webu jej už nedělám. Píši do Fobie a sporadicky do RockShocku. Občas i do jiných zinů či časopisů. Času je málo. Dnešní scéna je jiná než dříve. Dříve nebyl tak dostupný internet, a tak většina zinů vyšla z xeroxu. Některé se dostali dál k tisku, barvě, křídě. Ale v dnešní době je to skoro ekonomická sebevražda. Proto obdivuji zinaře, co ještě tisknou… nad jejich nadšením smekám pomyslný klobouk. Dnes je spousta lidiček rozesetých po webzinech a je to dobře. Weby jsou aktuální a grafika záleží jen na webmastrech. Pěkný zin na webu je často příjemné zpestření pracovních dnů u netu.

Díky za tvé odpovědi a přeji hodně úspěchů ve tvých hudebních i nehudebních aktivitách.

I tobě díky za zajímavé otázky. Omlouvám se, že odpovídání na ně trvalo tak dlouho. Drobet se do toho připletlo psaní diplomky a kniha :-).

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube