Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

TROLLECH

TROLLECH

Ke svému úplně prvnímu rozhovoru jsem si pozval Asuru z TROLLECH. Naše rozmluva po ICQ trvala dvě hodiny a během rozhovoru bylo odkryto několik nových skutečností okolo kapely.

Sláva lesům! Na úvod obligátní otázka, jak se daří v těchto dnech?

Ahoj. Jde to. Co se týká kapely, vše v nejlepším pořádku. Jinak dost práce, ale to asi znáš sám...

Album "Skryti v mlze" už je již nějakou dobu venku. Jsi s ním s odstupem času spokojený?

Samozřejmě. Po všech těch různých průtazích a změnách termínů na vydání. A samozřejmě změnách v kapele, teď mám na mysli Johannův odchod... To, co jsme nahráli, za tím si také stojíme. Je to obraz těch dnů, doby a pocitů.

Pro návštěvníky Brutal Assault jste si připravili překvapení v podobě živého bubeníka. Jak se vám s ním hrálo? Budete jeho služeb využívat i nadále, či se vrátíte k programovaným bicím?

Tak v těchto místech nebudu šetřit chválou na talent Lorda Sheafraidha (bubeník Stíny Plamenů). Vlastně za 8 hodin čistého času zkoušení se s námi vrhl hned na podium. Hrálo se úplně nějak samo. Jinak než s automatem, tak nějak odlehčeně. Jeho služeb možná ještě využijeme. Je to samozřejmě nedostatkem času. Zatím budeme nadále využívat automat.

Hledáte pro TROLLECH náhradu za Johannese, nebo vám současná situace vyhovuje?

Tak do teď nám to vyhovovalo. V těchto dnech již s námi zkouší nový kytarista Kofi, který nám na novém CD nazpíval sbory. Takže využijeme jeho schopnosti zpívat čistě i hrát na kytaru.

Využijete někdy v budoucnu ve vaší tvorbě folkové nástroje?

I to už se stalo - tedy přesně řečeno stane. Na připravovaném split CD s HEIDEN. V jedné skladbě bude možno slyšet mandolínu.

Nechystáte se v budoucnu natočit DVD či nějaký klip?

Tak DVD zatím vůbec, nad tím vůbec nepřemýšlíme. Kdo by se na to díval, že? :-) Ještě by tam byly vidět všechny naše chyby :-) O klipu už jsme i zauvažovali. Ale počkáme, jak se k tomu vyjádří náš nynější vydavatel Alex z Ketzer Records. Fakt nevím, nevidíme to jako něco pro nás vyloženě důležitého...

Několikrát jste vystupovali v zahraničí. Můžeš nějak porovnat fanoušky a atmosféru koncertů u nás a za hranicemi? Jaký byl podle tebe dosavadní nejlepší koncert?

Těch koncertů zas tolik nebylo. A musím říci, že vždy když jsme opustili naší zem a jeli na nějakou tu zahraniční "štaci", fans byli vždy velmi v pohodě. Zatím jsme se nesetkali s nezájmem, což nás těší. Naši fans v ČR jsou fakt ale Ti nejlepší. To, co dokážou vytvořit pod pódiem, to nemá obdoby. Takovou atmosféru snad dokážou vytvořit jen tady u nás. Říká se, že nejlepší koncert je vždy ten první a s tím souhlasím. Výborné koncerty zažíváme v Brně, Ostravě. Co se týká koncertu v zahraničí, tak asi v Belgii... Naprostá pohoda...

Mohl bys z dnešního pohledu okomentovat jednotlivé nahrávky TROLLECH? (vynecháme EP)

demo "Dech pohanských větrů" - Hmmm demo. První a poslední. Většinu hudby jsem už měl připravenou, takže Morbivod jen programoval bicí a "zpíval". Dost syrové. Podle mě to má velmi silnou atmosféru. Vytvořili jsme v té době něco, co na naší scéně nebylo. Mám jej do dnes velmi rád...

"Ve hvozdech" - Debut u Eclipse Productions. Dost kontroverzně přijaté. Někdo v něm viděl genialitu, jiní zase recesi, jiní odpad, jiní NS BM. Z mého pohledu - na debut dost kvalitní věc. Jednoduché a silné melodie, které se zarývaly do paměti. Samozřejmě s odstupem času vidím chyby a to hlavně ve zvuku. Ale to k tomu patří, nic bych neměnil... Ještě v těchto dnech je o toto CD velký zájem.

"Synové lesů" - První co mě u tohoto alba napadá je - syrovost sama a zároveň hudební posun. Je znát, že za sebou máme již nějaké zkušenosti. Na této desce jsme lidem na scéně dali velký náznak, že je třeba s námi počítat. A že kašleme na názory. Jediné co mě trochu mrzí, že tato deska byla dost uspěchaná, ale bylo to tím, že nápady se hrnuly jak na "běžícím pásu".

"V rachotu hromů" - Tuto desku mám velmi rád. Má pořádný zvuk a i když je dlouhá, nenudí. Každá píseň žije vlastním životem. Jede to od začátku do konce a nenechá Tě vydechnout. Zde je již slyšet znatelný posun. Ale opět bylo toto CD přijato kontroverzně. Toto už prý není TROLLECH. Blbost! Vše, co jsme tvořili, jsme dělali 100%-ně. Tato deska je podle mého názoru dost silným materiálem.

"Live Svatoboj" - Tak Svatoboj vyloženě neřadíme mezi naše řadovky. Je to pro nás takový bonus pro fans a vzpomínka na koncert v Brně. Nabídka nahrát live koncert přišla dost nečekaně a bylo to pro nás samotné překvapení. Ale šli jsme do toho. To se nedá nijak blíže hodnotit. Cenu to má především pro ty, kteří tam onen večer byli...

"Skryti v mlze" - Tato deska je velmi různorodá. Od rychlých "sypaček", přes epiku a pagan metal. Dá se říct, že tady je opravdu každá skladba jiná a tak CD může působit neuceleným dojmem. Jak už jsem řekl, jak jsme to nahráli, tak to prostě je. Podle mně jsme nahráli dost kvalitní věc...

Máš nějaký cíl či tajné přání, kam bys to chtěl s kapelou dotáhnout?

No, to je otázka na tělo. A to doslova. Mně už se mé jedno přání splnilo a to zahrát si minimálně před 1000 lidí. Ale asi největší motivací je, že nás to baví. Nemám vyloženě cíl někam to dotáhnout. Pokud nás naše "hudební" cesty zavedou ještě dál a hlouběji, to nevím a nechám se překvapit.

Co MYTHOPOEIA? Chystáš se ji ještě někdy oživit?

No tak takovou otázku už jsem hodně dlouho nedostal. MYTHOPOEIA je minulost. Nad oživením ani nepřemýšlím. Heon Ostamon byl hlavním mozkem a duchovním otcem tohoto tělesa. Již dlouho jsem ho neviděl. A bez něj bych si ani MYTHOPOEIU netroufl dát dohromady.

Hodně lidí by určitě zajímalo,co znamená tvoje přezdívka, a jak jsi k ní přišel?

Ono to někoho zajímá?:-) Tuto přezdívku používám již od dob, kdy jsem začal působit v metalové scéně, tehdy ještě v již zmíněné MYTHOPOEIE. Dnes používám už jen "zkrácenou verzi", se kterou se tak nějak plně ztotožňuji. A i spousta mých blízkých lidí mi tak říká. Asura je přírodní elementární bytost, žijící v astrální rovině. Našel jsem toto jméno v jedné knize o magii. A úplně mě to fascinovalo, řekl jsem si, to jsem celý já :-)

Jaký máš názor na události, které se v Norsku (a nejen tam) začátkem 90. let točily kolem BM scény (vraždy, vypalování kostelů)?

Dříve mě toto "téma" doslova fascinovalo a byl jsem tím pohlcen asi jako každý, kdo se v té době zajímal o BM. Je dost těžké to nějak komentovat. Myslím si, že dost pravd je skryto a některé věci nám stále zůstanou utajeny. Média z toho udělala dost velkou frašku a spousta věcí zapadlo v zapomnění. Víme vše, co se tehdy opravdu dělo? Jsem přesvědčen, že ne. Každopádně se jednalo o dost silnou a šokující revoltu proti společnosti, křesťanství a metalové scéně. Některé kapely jen o hořících kostelech zpívaly a v Norsku nejen zpívaly, ale i konaly. S některými věcmi souhlasím, některé jsou z mého pohledu dost směšné.

Jak pohlížíš na fenomén zvaný warpaint? Pro mnoho lidí je to pouze "šaškárna".

Jestli na to někdo pohlíží jako na "šaškárnu", ať na to tak pohlíží. Mně kupříkladu se to "líbí" a jsem rád, když kapely v BM warpaint používají. Patří to k tomu a je to vyjádření určité odlišnosti a "věrnost" tomu stylu. Beru warpaint, z mého pohledu, jako odlidštění. Jasně, někteří (a naštěstí jich znám málo) to berou jako nějakou pózu a šaškárnu, jak jsi to nazval. My víme, proč ho používáme a budeme tak činit dále...

Co ty a baskytara. Cvičíš doma, nebo hraješ jen na zkouškách a koncertech?

Já a baskytara si stále k sobě hledáme cestu :-)... Zkouším i doma, pokud to samozřejmě čas dovolí. Tento nástroj se mi vždy líbil. I v MYTHOPOEIE jsem nějakou dobu hrál na basu...

Jak trávíš svůj volný čas?

Mimo muziky mně hodně baví posilování. I když na něj nemám takový čas, jako když jsem chodil do školy. A hrozně rád sleduji (a dříve jsem i hrál za juniory 2.ligu) fotbal. Jsem fanoušek Arsenalu! Samozřejmě také rád čtu...

Jak jsi se dostal k metalu? Zkusil by sis vzpomenout, jak ten vývoj probíhal?

No jasně... Bylo to na základce a bylo asi tak 11 let. Má sestřenice (samozřejmě mnohem starší) poslouchala rock. Ale stále jsem si říkal, že to není ono. Pak mi bratranec dovalil nějaké nahrávky s DEATH, BATHORY, ASSASSIN, atd. a to mě dostalo... Samozřejmě také ARAKAIN, M. HAMMER, ROOT atd... To bylo něco...:-)

Co oblíbené kapely? Máš nějaké oblíbence i v českých luzích a hájích?

Samozřejmě mám. Z těch zahraničních jsou to jednoznačně BATHORY, IMMORTAL, ANCIENT RITES, KAMPFAR, FOREFATHER, WINDIR, AT THE GATES a další. Je toho fakt dost. Z našich: AVENGER, MORTIFILIA, HEIDEN, SVARDENVYRD, samozřejmě MASTER'S HAMMER...

Na závěr, máš pro fanoušky či čtenáře nějaký vzkaz či něco o čem jsme nemluvili?

Na závěr nikdy nevím, co říct. Díky moc za Tvůj čas a otázky. Nic mě nenapadá, o čem jsme nemluvili... Fakt nevím... Tak se někde potkáme na nějakém koncertě... Určitě se potkáme 10.11. v Exit Chmelnice. Díky za rozhovor a hodně štěstí do budoucna!

No tak já tam budu určitě :-)... Taky díky. Ať se daří. Sláva lesům!

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube