Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

DIVE

DIVE

Nejlepší způsob, jak poznat DIVE, je naživo

Plzeňská formace DIVE už nějaký ten pátek slýchá, že je "domácí nadějí". Jelikož však kapela bez desky je jako spisovatel s románem pouze ve vlastní hlavě, zůstávali domácí metaloví příznivci ochuzeni o možnost strávit chvilku s DIVE kdykoliv je to napadlo. O přenos energie a spontaneity živého vystoupení se pokusili na debutové desce "Songs to Be Afraid Of".

Recenze na ni a profilový rozhovor uvádí nový cyklus zinu ABYSS, který bude zasvěcen představování pozoruhodných domácích interpretů v době, kdy přijdou na trh s novou deskou. Ke klávesnici zasedl, otázky jménem celých DIVE zodpověděl a své bystré postřehy rozvedl zpěvák David "Da2" Martínek.

Pro začátek gratulace k vašemu počinu "Songs to Be Afraid Of", desce, na kterou se vyplatilo počkat. Čímž hned zkraje narážím na to, že vzhledem k tomu, jak dlouho fungujete (od roku 2000), vypouštíte nahrávky jen sporadicky - tahle je v podstatě vaše první. Prozraďte tedy, jakým způsobem DIVE fungují coby kapela - jak skládáte, zkoušíte, jaké máte možnosti vyjíždět na koncertní štace a jak kloubíte DIVE se svými profesními / studijními / soukromými životy?

Pro začátek zdravíme čtenáře a děkujeme za gratulaci. Tajemství našeho fungování ale neprozradíme. Snad jen, že zkoušíme často a rádi a na zkouškách se především bavíme, i když to většinou vypadá, že jsme hrozně unavení. A vzhledem k tomu, že hudba je pro nás životním stylem, daří se nám to kloubení s civilním životem celkem obstojně.

V souvislosti s časovými možnostmi by mě zajímalo i to, jaké jsou vaše ambice směrem ke koncertování v cizině. Uvažujete o tom, anebo si jste vědomi toho, že bez profesionálního managmentu a konexí to je spíše utopie?

Pochopitelně o tom uvažujeme. Ne, že bychom se chtěli nějak vzdálit české scéně, ale hraní v cizině je přece jen zase trochu jiná zkušenost. Zahraniční pořadatelé se například už dávno smířili s faktem, že muzikanti dlouhá léta tvrdě pracují kvůli tomu, aby mohli právě k nim přijet bavit lidi. U nás zatím, bohužel, převládá přístup: "Když už jste tady, tak si tu teda zahrajte a buďte mi za to vděčný. A moc mě neserte!" :-) Ale nutno říct, že i u nás už se tahle situace zlepšuje. Dramaturgové klubů a pořadatelé akcí začínají pomalu zjišťovat, že se skutečně mnohem víc vyplatí vycházet kapelám vstříc. A ze strany kapel to pak není ani tak o konexích a profi managementu, ale spíš o zodpovědném přístupu - a tomu se my teprve velmi pomalu učíme.

Přijetí vašeho debutu je prozatím veskrze pozitivní. Měli jste, když jste ho pouštěli do světa, jakákoliv očekávání anebo jste spíše opatrně vyčkávali? Přece jenom už jste nějaký ten rok označování za "naděje", tudíž přinejmenším recenzenti z řad "tvrdých magazínů" museli vědět, do čeho jdou.

Jestli to recenzenti věděli, tak jim můžeme jen závidět. Ani my sami jsme totiž pořádně nevěděli, co z toho vyleze, zbývalo jen doufat. Také nás samotné deska v mnohých ohledech nakonec překvapila. Čili odpověď na otázku zní: "Ano, měli jsme jakákoli očekávání, pročež jsme spíše opatrně vyčkávali…:-)"

DIVE už se do povědomí českého posluchače pozvolna dostávají. Existují ale podle vás opomíjené kapely, které by si pro své kvality zasloužily, aby o nich vědělo více hudebních příznivců? Neváhejte a přibližte své domácí favority!

Obecně by se dalo říct, že opomíjených kvalitních umělců je víc, než těch nekvalitních, kteří jsou středem pozornosti. Ovšem měřítko kvality je pochopitelně poněkud subjektivní záležitost. Navíc tu narážíme na samotnou podstatu "šoubyznysu" a ta už asi jiná nebude…

Mám-li zmínit nějaká kvalitní jména z těch opomíjených, musí to být určitě naši zkušebnoví sousedé MADE BY THE FIRE (modří už vědí a ostatní si zajdou na koncert a dají mi za pravdu), z tuzemských nahrávek mě v poslední době zase nejvíc dostalo splitko vodňanských H.A.T.E! (jejich živá vystoupení jsou přesně to, co jsem si vždycky představoval pod slovem "emo") a libereckých LEWISIT (překvapivě lahodný hluk strojů). Víc pozornosti by určitě zasloužili třeba takoví ABUSED nebo UNIVERSAL YOUNG MUSICIAN, to jsou spolky, které mě osobně při společném vystupování docela zaujaly.

Pominu-li demo "Dive", které bylo a je ke stažení na vašem webu, byla až dosud živá vystoupení jedinou cestou, jak se seznámit s vaší tvorbou. V mnohém to odráží počátky metalu, kdy se šířila šeptandou jména výjimečných kapel dříve, než ty vůbec co nahrály. Jako koncertní kapela jste ale zkušení - zeptám se tedy na nějaký exotický zážitek spojený s vaší koncertní kariérou. KATATONIA například vzpomínala na vystoupení v zapadlé chaloupce s kapacitou desítek diváků…

Živá vystoupení nejsou už jedinou, ale stále nejlepší cestou, jak se s naší tvorbou skutečně seznámit. Druhá nejlepší cesta je navštívit nás ve zkušebně, ale to je technicky a prostorově těžko řešitelné :-). Chápeme-li totiž hudbu jako umění probíhající v reálném čase, je jakýkoli záznam v podstatě podvod. Proto se snažíme, aby naší nejsilnější stránkou byla právě živá vystoupení.

Zatímco pro kapelu jako KATATONIA může být koncert v chaloupce pro pár desítek lidí exotickým, pro nás je to takřka rutinní záležitost :-). Naopak koncert na velkém pódiu pro víc než 200 lidí znamená tu pravou exotiku pro DIVE. Výjimečným bylo v tomto ohledu naše účinkování na festivalu FIMU ve francouzském Belfortu. Na asi třiceti scénách tam hráli muzikanti z celého světa od indické meditační hudby či arménského folkloru přes dechovku a jazz až po metal nebo hardcore. Celý víkend byly ulice města k prasknutí plné desítkami tisíc lidí, vládla tam naprosto úžasná atmosféra, kterou jsem ještě nikde nezažil. A my jsme hráli na největší scéně, která tam byla… Cestou domů nám pak exlo auto v mrňavé vesničce poblíž Štrasburku, kde nebyla ani otevřená hospoda, natož krám nebo autoservis, protože byl svátek. A tam jsme čekali čtrnáct hodin na odtahovku z Čech. Z výletu do Francie se tak stala taková směsice exotických zážitků, že jsme se na nějaký čas museli rádi spokojit s rutinou. :-)

A když už jsme u koncertů: jaké jste prozatím zažili nejlepší a nejhorší přijetí a jaké byly okolnosti?

To se dá těžko říct, nejlepší nebo nejhorší. Zatím po nás nikdo neházel pukavce a rajčata, ale ani plyšáky a spodní prádlo. Jsme v tomto ohledu dost nenáročná kapela, od posluchačů nechceme brutální kotel, stačí nám soustředěný poslech, nepotřebujeme bouřlivý aplaus, potěší nás i překvapené ticho. To ale neznamená, že by nám kotel a aplaus nedělaly dobře…

Obecně nejlepší atmosféra bývá z pochopitelných důvodů na domácí půdě v Divadle Pod Lampou, ale moc rádi hrajeme také například v litoměřickém Dynamu. Ten klub je asi nějak magickej nebo má někde v základech zabudován generátor skvělé atmosféry pracující na principu nekonečné nepravděpodobnosti… :-)

No, a se špatným přijetím se setkáváme na akcích, kde jakoby nemáme co dělat. Na takových akcích se z publika, respektive od výčepu, ozývají poloartikulované výkřiky typu "Zahrajte něco vo pivu!", "Dejte ňákou vot Kabátů!" a podobně. Takových akcí ale naštěstí není mnoho.

Hudba, kterou jste zaznamenali na debut, ve své pestrosti prokazuje inspiraci všemožnými hudebními odnožemi či interprety. Je mi jasné, že kapely ne úplně rády prozrazují své oblíbence, neboť se tím vystavují ještě zřejmějšímu riziku srovnávání. Položím tedy tutéž otázku jinak - koho byste rádi viděli na českém pódiu naživo? A který již absolvovaný koncert v pozici diváka patří mezi ty nejnezapomenutelnější?

Já asi nikdy nezapomenu na loňský koncert CLAWFINGER na "Bažinfajrfestu". Publikum už bylo po celodenním blátivém výplachu dost apatické, navíc spoustu mániček CLAWFINGER vůbec nezajímali a pár vožralejch primitivů dokonce házelo po zpěvákovi plechovky! Páni muzikanti ovšem ničeho nedbali a předvedli naprosto precizní koncert i pro "ty zkouřený lenochy tam vzadu" a bylo vidět, že si to docela užívají, vidlák, nevidlák. To byla cenná lekce muzikantství.

A naživo bych nejradši viděl LOUISE ARMSTRONGA. Bohužel…

Kapely jako ta vaše - teda taková, jejíž kompoziční i instrumentální kvality jsou nepopiratelné - musí zajisté disponovat alespoň minimální dávkou sebevědomí. Proč tedy název "Songs to Be Afraid Of"? Vyrozuměl jsem, že se vztahuje ke skladbám, které jsou pro jednotlivé členy kapely strašákem při živém provedení. Anebo ten název prošel dalšími změnami kontextu?

Prošel. Sebevědomí nám stouplo, teď ať se bojí ostatní :D

Píseň "S.L.O.N" jste zvolili za pilotní skladbu a pořídili k ní videoklip. Proč jste vybrali právě tuto píseň se nabízí - je nejlepší a vystihuje všechny polohy DIVE. Co ale vůbec bylo vaší motivací pro natočení klipu? Vzhledem k popularitě Madhousu na TV Óčko jsem se opakovaně setkal s odpovědí, že se kapela pro klip rozhodla, aby "měla Michalovi [Husákovi - moderátorovi a dramaturgovi pořadu] co dovézt".

Už před začátkem nahrávání alba jsme koketovali s myšlenkou na doplnění naší hudby nějakými vizuálními vjemy. A náhoda tomu chtěla, že jsme přímo ve studiu potkali fotografa a kameramana Vaška i Smolíka, který se sám nabídl, že nám k "S.L.O.N.u" video natočí. Michal si nás pak pozval až po jeho zhlédnutí.

V klipu "S.L.O.N." jste použili záběry z filmového projektu "Neovoxer". Můžete přiblížit, o co jde, a zmínit i svůj vztah k takovýmto uměleckým projektům? Co třeba konceptuální tvorba Matthewa Barneyho? A váš vztah k minoritním odnožím industriálu či noise, které bývají často spojeny s neotřelou vizuální prezentací?

Přiznám se bez mučení, že jsem "Neovoxer" neviděl a ani podobnou tvorbu nijak soustavně nesleduji. Zprostředkovaně mohu říct, že se jedná o nezávislý film bez dialogů, jehož zvukovou stránku obstarává živá kapela. Byl k vidění na Finále 2004 v Plzni za doprovodu autora Michaela Poppa a kapely složené z plzeňských muzikantů (MbtF, TRYZNA…)

Vzhledem k tomu, že jsme techničtí antitalenti a sami jsme se věnovali nanejvýš hudbě nebo fotografiím, o tvorbě nějakého filmového či animovaného projektu pouze usilovně přemýšlíme nebo vášnivě debatujeme. V budoucnu bychom ale velmi rádi navázali spolupráci s někým šikovným, kdo tyto naše myšlenky a debaty dokáže přeměnit ve skutečnost. Mělo by tak vzniknout kompaktní dílo, které bude působit na posluchače/diváka větší plochou a tedy intenzivněji.

Zmíněné minoritní odnože nás lákají především svobodou projevu a volby prostředků. Z toho důvodu ve volných chvílích pracujeme na jistém, řekněme retro-industriálním (rozuměj manufakturním :-)) projektu, o němž bych se ale zatím nerad šířil, neb jest stále v plenkách. Na webu se v pravý čas objeví nahrávky.

A když už jsme se dostali k vizuálnímu umění - co DIVE a film? Jaké filmy vás uspokojují a v čem ono uspokojení spočívá?

Obecně jsou to chytré a/nebo vtipné filmy - z dílny pana Svěráka například. Jinak to byl za poslední dobu třeba ruský film "Kukačka". Dávali ho na ČT2 ve filmovém klubu. Je o třech lidech: ruském básníkovi, finském vojákovi wehrmachtu a laponské rybářce, kteří se náhodou setkají a několik měsíců spolu žijí v malém rybářčině domku, přestože si vzájemně nerozumějí ani slovo… Velice vtipný film nabízející řadu zajímavých metafor.

A hovoříme-li o pohyblivých obrázcích - v písni "S.L.O.N." jste se poněkud lyricky obuli do televizní reality show "VyVolení". Máte k tématu této písně nějaký další komentář? Co váš pohled na televizní kulturu obecně?

Televize a média vůbec jsou velmi užitečným a těžko nahraditelným zdrojem informací. Jsou však také zahlceny tunami informací naprosto zbytečných a často i škodlivých. Vzhledem ke svému masovému rozšíření a nenáročné formě sdělení je televize jednou z nejnebezpečnějších. Divák je každou chvíli přesvědčován o potřebě konzumovat úplné hovadiny, které se pak postupem času stávají ideálem. S tím souvisí i stav, kdy se reklama stává důležitějším faktorem než kvalita produktu. Proto je třeba informace třídit a spíš pečlivě vyhledávat, než tupě přijímat. Slogan výše zmíněné reality show je v tomto případě použit jako taková ilustrace, odstrašující příklad, jakým směrem tohle všechno může zamířit…

Některé z písní jsou opatřeny českými texty - mimořádně podmanivými, jak už jsem nastínil u "S.L.O.N.a". Do budoucna údajně počítáte s jejich větším podílem na úkor angličtiny. Existují české kapely - ať už z tvrdého ranku nebo ne -, u nichž obdivujete využití mateřštiny v textech k písním? A co jiní domácí poetové?

Zůstaneme-li u tvrdého ranku, mám moc rád texty, které píše Venc@ z NASTY?, to je skutečná poezie. Z dalších škatulek mi nad průměr vyčnívá třeba RADŮZA nebo VISACÍ ZÁMEK, ale našlo by se jich určitě mnohem víc. Třeba MŇÁGA A ŽĎORP nebo CHINASKI disponují také vcelku kvalitními texty, zato po hudební stránce jsou pro mě nepřitažliví.

Mají-li MŇÁGA a CHINASKI něco společného, pak to je uspávající hudební monotónnost, unylost a neprůraznost. Spočívá právě zde ona hudební nepřitažlivost? Myslíš, že jistá míra agrese hudbě pomáhá?

Ta nepřitažlivost je čistě můj subjektivní názor, což dokazuje počet fanoušků zmíněných kapel. Mě zkrátka jejich hudba nebaví, nemám právo říkat, že je špatná. Jistá míra agrese pomáhá hudbě zaujmout jistou skupinu lidí, zatímco jinou skupinu odradí. Ale v konečném důsledku ani na agresi nezáleží. Zdaleka ne všichni totiž poslouchají jenom agresivní nebo jenom poklidnou hudbu, záleží především na momentální náladě posluchače. Taky dokážu během pár hodin v playlistu vystřídat DILLINGER ESCAPE PLAN s "Eraserem" od THOMA YORKA, což je deska agresivní asi jako Medvídek Pů :-).

Na závěr obligátní otázka - jaké jsou možnosti těch, které vaše tvorba zaujala či dlouhodobě zajímá a baví, vidět vás v nejbližší době naživo? Turné k desce? Zájem vydavatele? Zahraniční ohlasy? Ohlasy přátel? Jednoduše řečeno - poprosím o shrnutí toho, co DIVE potkalo po vydání "Songs.." a co je čeká, řekněme, během zbytku roku 2007?

O nadcházejících koncertech se můžete dozvědět na našem webu nebo na DIVE profilu na Bandzone. Každou chvíli se tam objevují nové. Z těch nejbližších je to koncert v Nové Pace v pátek třináctého dubna, nebo křest nového CD kolegů z B.T.O., který proběhne 28.4. v Plzni Pod Lampou, kde nám bude potěšením hostovat.

Mám-li to shrnout, deska má na svědomí to, že se teď o DIVE maličko víc ví, a že DIVE budou třeba maličko víc koncertovat, kdo ví? Každopádně je to další stupínek vývoje kapely a uvidí se, jaké změny přinese. My se moc nezaměřujeme na plánování, na zkouškách mnohem raději hrajeme hudbu, než bychom vymýšleli marketingové tahy. To, že se teď kolem kapely začalo trochu něco dít, nás musí motivovat především k dalšímu úsilí tvořit a třeba brzy (za pár let?) vydat další, ještě lepší desku.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube