Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

INSANIA

INSANIA

Nejen o novém CD "Rock'n'Freud" se dočtete v následujícím rozhovoru. Muzikanti např. mohou ocenit více erudovanější pohled do zákulisí tvorby tohoto alba.

Úvodem bych chtěl INSANII poblahopřát k novému CD a popřát, ať se CD fans líbí a najde si cestu i k novým posluchačům.

Pokud mám správné informace, tak INJSANIA vznikla někdy na konci roku 1987, tzn. před dvaceti lety. Chystáte se toto výročí oslavit např. nějakým speciálním koncertem nebo vydáním nějakého archivního a raritního materiálu, nebo snad bude nějaké Best of?

Poly: Děkujeme. Slavit asi nic nebudeme. Já se snažím naopak takovýhle výročí ututlat :-). Nemám z toho dobrej pocit, nikdy jsem starý kapely neměl rád, dýchala z nich na mě zaprděnost a zpátečnictví. Utěšuji se jen faktem, že před takovou dobou vznikla původní INSANIA. Ta nová, současnější, vznikla mnohem později.

Neplánujete vydat i nějaké DVD? Vím, že existovala videokazeta "Poodhalení mystéria INSANIA" s nějakým dokumentem a klipy - co takhle její rozšířené DVD vydání (o vaše klipy atd.) k výročí kapely?

Poly: O DVD opravdu uvažujeme, ale nebyl čas, navíc teď se chceme věnovat ještě promu nového CD, nechceme to podcenit. S DVD bude hodně práce… zaprvé máme tuny materiálu, který by tam mohl být, už jen výběr z něj bude náročný, a za druhé by asi bylo vhodné na DVD dát aspoň kus koncertu kvalitně natočeného více kamerami a s dobrým zvukem, což by stálo taky nějaké peníze. Nebo myslíš, že by tam koncert být nemusel? Ještě uvidíme. Poodhalení mystéria by tam být mohlo, i když jde tedy o opravdu starej materiál a my bychom raději DVD trochu současnější.

Jak byste popsali vaši hudbu těm, kteří vás ještě neslyšeli?

Poly: To je vážně těžký. My se škatulkám bráníme stále víc a mnoho kapel v současné době potvrzuje, že je to možné. (Např. RAMMSTEIN je prostě RAMMSTEIN). Hrajeme tvrdou muziku s různými vlivy, snad by se to dalo trochu přiblížit jako crossover nebo crosscore, v poslední době jsem slyšel další příjemnou definici "post-hardcore". Ale člověk, který nás neslyšel, si obrázek udělá stejně až když nás uslyší na vlastní uši.

Nové CD "Rock'n'Freud je na rozdíl od předchozích počinů celé otextováno česky. Proč ta změna?

Poly: My k češtině směřovali stále více. Jde hlavně o to, že chceme texty něco vyjádřit, chceme, aby ty písničky jazykově "žily" tady, v téhle zemi. Nechceme se schovávat za angličtinu. Angličtina je sice zpěvnější jazyk, ale nikdy v ní nebudu mít možnost použít tolik výrazových prostředků jako v češtině, protože to není moje rodná řeč.

Ke skladbě "Je mrtvá" z nového CD dokončujete videoklip. Kdy bude dokončen a na které TV stanici jej budeme moci zhlédnout?

Poly: Musí být hotov 11. 5., protože ten den točíme Madhouse v Óčku :-). On už je sestříhaný, jen se ještě počítačově zpracovává. Je to úžasné trikové dílko a dal nám spoustu práce, hlavně ovšem jeho tvůrci Mitchimu (dělal i "It's Easy to Fall in Hate"). Moc se na něj těšíme, protože jsme viděli předběžnou verzi a je úžasnej. Pojede na Óčku, rozjednány jsou nějaké pořady na ČT - pokud budeme vědět dobu a kanál, určitě na to upozorníme na našich stránkách - ale určitě ho umístíme někam na net, aby si ho mohli všichni zájemci stáhnout.

Teď k novému členu INSANIE - Tudymu. Můžeš prozradit, jakým způsobem jste Tudyho (hraje ještě v kapelách EQUIRHODONT a EBOLA JOY) dostali do kapely?

Poly: Maria Rosse neměl tolik času se INSANII věnovat a my jsme navíc potřebovali někoho, kdo nás posune i zvukově k trochu "současnějšímu" soundu, jak tomu říká Tudy :-). S Tudym jsme se původně domluvili jen na studiovou spolupráci na CD a potom že se uvidí. Měl zpočátku obavy, jestli si hudebně i osobně sedneme. Ale od první chvíle udělal v kapele tolik práce, že nikdo nemohl pochybovat o tom, že bude plnoprávným členem INSANIE. On je přínos v mnoha směrech. Je totiž navíc technik, takže od chvíle, co je u nás, nám všem všechno funguje :-). A on se svou energií a nadšením byl opravdu injekce, kterou INSANIA moc potřebovala, protože dobu mezi "OUT" a "R'n'F" bych nazval "obdobím letargie", kdy si někteří z nás řešili spíš své osobní problémy, než aby někam dál posunovali kapelu. Tím mám na mysli mimo jiné především sebe :-).

Tudy byl v jeho předešlých štacích i teď v "jeho" EBOLE JOY hodně slyšet. Byl přizván do INSANIE právě proto, aby pomohl obměnit sound kapely, nebo ke změně soundu došlo až při zkoušení a nahrávání "Rock'n'Freuda"?

Poly: Byl přizván s daným záměrem. Chtěli jsme opravdu zvuk posunout tímto směrem, obohatit ho. Pouze s kytarou a basou moc barev nenamícháš. Mohl bych sice použít kytarový syntezátor, ale chtěli jsme znít zároveň tvrdě, takže další nástroj byl nezbytností. My se chceme zvukově vyvíjet a tohle nás v dané chvíli prostě lákalo nejvíc. A mně osobně se do takhle plné, neděravé muziky (ty klávesy vycpou v kytarách kdejakou skulinu) strašně dobře zpívá:-). Má to obrovskej tlak.

Jako kytaristovi mi moc nesedí (resp. zatím jsem si na něj pořádně nezvykl) zvuk kytary na vašem novém CD, který se stal sice hutnějším a zřejmě pro mnoho lidí modernější, ale už to není tak výrazný a nosný zvuk jako na předchozích výborných CD "Out" a "Trans-Mystic Anarchy". Vím, že jsi s Dodem vyměnil aparát ve studiu Hacienda, kde CD vznikalo - chtěl jsi změnit zvuk kytary již delší dobu a Dodův aparát tě zvukově "dostal", nebo to byl nějaký momentální studiový nápad?

Je možné, že zastánci tradičního kytarového zvuku budou zklamaní, ale nás prostě v poslední době fascinují hutný, podladěný kytary. Tradičně naladěná kytara mi teď už připadá skoro příliš středová a slabá. Pro mě je to pocit jako bys přesednul z babety na nějakou silnou motorku. Ty basy mi dělají moc dobře. Je pravda, že čitelnost kytary se při takovém hraní ztrácí - kytara se s basou spojí v jednu tlustou basovou hmotu, takže je od sebe skoro nerozeznáš (ale tyhle tlustý riffy se nám právě líbí :-)). A to, že jsem pořídil od Doda jinej aparát, v tom až takovou roli nehraje. Spíš je to tím, jak jsou ty skladby napsaný, zaranžovaný. Ten zesilovač mi jen pomohl ve větší agresivitě. Já zkoušel poslední rok zesilovačů víc, Mesy, Engly, ale žádnej mi nezněl znatelně líp než ta moje JCM800. Ve studiu jsem pak vyzkoušel tenhle Tech 21 - Trademark 300 a všichni se shodli na tom, že právě tohle našemu zvuku pomůže. Ale jak říkám, to už hraje roli jen z nějakých 5% - zvuk se změnil především už předtím ve zkušebně, kde se nový nevergreeny skládaly a aranžovaly.

Jaké jste zaznamenali reakce na vaše nové CD?

Poly: CD je venku nedlouho, takže skoro žádné. Ale co se týká nových nevergreenů, které už hrajeme koncertě půl roku, je to poprvé, kdy lidi na nové věci, které ještě neznají, tancují a reagují s nadšením. U minulých desek to bylo tak, že když jsme hráli nové věci, jen stáli a koukali a šetřili se na staré. Teď je to jinak a máme z toho velkou radost a naději, že stejně dobře vezmou i CD.

Vím, že na tuto otázku je dost brzy, ale jak jste s CD spokojeni a neobjevili jste něco, co byste na něm třeba udělali trošku jinak?

Poly: To víš, že se dá spoustu věcí udělat jinak. Např. já teď už mám u zpěvu pocit, že některé věci bych víc nařval, že bych tolik "nezpíval". Další věc je poměr mixu kytary-klávesy. Mně se to takto smíchané moc líbí, ale pokud chceme pro příště ještě víc kytar a agresivnější zvuk, musíme syntezátory aranžovat úplně jinak, ale to je na dlouhý zkoušení a hádky ve zkušebně, než k něčemu dospěješ, protože samozřejmě každý máme trochu jiné představy.

V souvislosti s objevujícími se narážkami na termín vydání "Freuda", dlouhým hledáním vydavatele a další ne zcela příjemné věci kolem vydání "Freuda" mi to nedá - můžete k tomu něco říci, nebo si to radši necháte pro sebe?

Poly: Vydavatel byl jasný od začátku. Tam problém nebyl. S Redblack jsme byli domluvení. Termín se posunoval kvůli jiným věcem. Stalo se toho víc (např. jsme dlouho čekali na mastering, booklet v tiskárně vyšel mizerně, takže se muselo tisknout znovu atd.), bojovali jsme s tím ale nakonec jsme zvítězili :-). A myslím, že zpoždění 2 měsíce nakonec není v našich podmínkách tak drastický. Chtěli jsme především, aby CD vyšlo do křtů.

Na novém CD (a bylo to slyšet i na koncertech s Tudym) jste pozměnili celkový sound kapely. Budete i do budoucna takto výrazně ve změnách zvuku pokračovat, resp. můžete prozradit, co plánujete dál a jaké změny nás (a některé trochu vystrašené fanoušky) čekají?

Poly: To vyplyne až ze zkoušení, až začneme tak do roka lepit nové věci. A jak jsem řekl, musíme si mezi sebou hlavně ujasnit, kterou cestou chceme jít. Rozhodě bychom chtěli dál pracovat na tomhle zvuku, ale jde o aranže syntezátorů. Jestli to jde udělat tak, aby tam byly hodně a přitom dostaly kytary ještě větší prostor.

Kdo v kapele skládá hudbu a texty? Je finální verze písničky věcí samotného autora nebo kapelového kompromisu?

Poly: Texty píšu já a základní hudební nápady nosím já. Z nich potom společně na zkouškách lepíme nový věci. O všem rozhodujeme dohromady, kluci mi spoustu věcí vyhodí a někdy je to pro mě těžký, protože o něčem jsem přesvědčený, že je to dobrý, ale neprojde to :-). Tudy nám teď navíc trochu narušil náš demokratický rozhodovací systém, protože teď jsme čtyři a při hlasování už nemůžou být jasné výsledky 2:1, ale vznikají i situace 2:2. Někdy je těžký se shodnout, pak se hodně argumentuje… ale vždycky jsme zatím dospěli k nějaké domluvě.

Dost kapel ozvláštňuje koncerty covery od svých oblíbených kapel. Je mi jasný, že za 20 let fungování máte přehršel svých vlastních věcí, ale zeptám se - neplánujete zařadit do playlistu upravenou verzi nějaké oblíbené skladby od jiné kapely (případně astrální zesměšnění nějaké komerční hitovky)?

Poly: My na covery nikdy moc nebyli… částečně i kvůli OSA. Nechceme, aby tímhle proti nám získali nějakou zbraň. Nechceme, aby za naše koncerty museli pořadatelé platit OSA nesmyslné poplatky. Máme nacvičenýho Půlnočního kovboje (muzika ze stejnojmenného filmu, hrají ji i Faith no More), ale ta je jen pro případ, že mi praskne struna, což se stává často, tak než vyměním kytary, aby nebylo jen ticho :-).

Hraje kromě Tudyho i jiný člen INSANIE v nějakých jiných kapelách či projektech? A kde bych sehnal Klímovu někdejší bokovku - grindové CD s Večerníčkem na obalu?

Poly: Klíma s BlackDrumem měli bokovku Caphileric Mortura, kterou zmiňuješ. Myslím, že Klíma Ti ji rád poskytne na CD. Jinak v současnosti hrajeme jen v INSANII.

Máte nějakou oblíbenou českou kapelu?

Poly: Těch je hodně. Máme rádi hodně redblackovských kapel. Např. Silent Stream, Forgotten Silence, Endless, Dark Gamballe, Animé… já mám hodně rád i alternativní věci. A např. mám moc rád brněnskou kapelu Květy. Na jejich Pasáčku ovcí jsem kdysi vážně ujel. Nemohl jsem tu písničku dostat z hlavy. A tady v Brně jsou mraky dobrých mladých kapel. Jinak jako mladší jsem miloval Pražský výběr a Stromboli.

Se kterou kapelou (naší i zahraniční) byste si rádi zahráli společný koncert?

Poly: To nevím. Z mý strany snad se žádnou. Já bych se radši jen díval. Když bychom ten večer hráli, asi bych si to moc neužil. Mám rád Chumbawambu, z tvrdších Korn, Rammstein, Nine Inch Nails, v poslední době mě hodně příjemně překvapil Marilyn Manson. Myslel jsem, že je to především divadlo, ale je to dobrý i hudebně. A Rob Zombie… tyhle věci jsou výborně zvukově udělaný.

Co považujete za největší úspěch INSANIE?

Poly: To nevím. Asi to, že dosud hrajeme a vydáváme desky. Ale snad nás ještě nějaký úspěchy teprve čekaj. Já nás vážně za starou kapelu nepovažuju :-). Spíš nás berte jako mladou nadějnou našlápnutou partičku :-).

Při zrodu INSANIE jsi studoval filozofii na VŠ. Pyšníš se nějakým akademickým titulem?

Poly: No, já nestudoval filozofii, ale jazyky na Filozofické fakultě MU. Studia jsem dokončil, takže jsem Mgr. :-).

Není-li to tajné - jaká jsou občanská zaměstnání členů kapely?

Poly: Já překládám z angličtiny, především literaturu a filmy pro dabing, Klíma je architekt, Rosťa řídí jednu velkou úklidovou firmu a Tudy je elektronik.

Nahráváte u Miloše Dodo Doležala v Haciendě, tzn. v jednom z nejlépe vybavených studií (ne-li nejlepším) v ČR, zvukově i graficky jsou vaše CD českými hudebními skvosty, na vaše koncerty lidi chodí (a to nemluvím zvlášť o děvčatech), česká média vás obdivuhodně přehlížejí - může si kapela přát ještě víc? Pokud ano - co?

Poly: Tak… pořád je co zlepšovat. Především v aranžích a zvukově. A taky bychom si přáli, aby si CD koupilo víc lidí. Pořád se díky přepalování a mp3 motáme bohužel, stejně jako skoro všechny kapely našeho ražení, kolem hranice, kdy se všechny náklady nezaplatí.

For Black Drum: Na koncertech si divák nemůže nevšimnout lesku Tvých činelů. Jsou evidentně udržovány v perfektním stavu. Jsi opravdu tak háklivý na sebemenší šmouhy a čím činely udržuješ v tomto stavu (je v tom více alchymie nebo magie)?

Black Drum: Snažím se činely udržovat v dobrém stavu a díky své práci mám přístup k mnoha různým chemiím, které jsou k udržování činelů vhodné. Myslím ale, že to zase tolik nepřeháním, je to jen klasická údržba.

Na posledním CD si posluchač vychutnává ve větší míře Tvoje přechody, kontrarytmy a pár techničtějších pasáží. Užil sis nahrávání v bubenické pohodě, nebo tě kapela mučila vymýšlením složitějších bicích?

Black Drum: Nahrávání proběhlo v pohodě, větší trable nebyly a metronom mi ječel celý den do ucha tak, že vždy večer po hraní jsem ve spánku hledal po pokoji miny. Veškeré rytmy se snažím vymyslet tak, aby s kapelou vše dobře hrálo a mám poměrně rád různé rytmy, které moc nevybočují a stále hrnou stejně dopředu. Kdyby záleželo jen na mých spoluhráčích, tak by mi maximálně povolili co se týče bubnových souprav maximálně tzv. dechovkový set. Ten by se jim fakt líbil, takže prosadit těch pár přechodů, co tam mám, byl boj na ostří nože.

Díky za rozhovor

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube