Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

HEIDEN

HEIDEN

Brněnská kapela HEIDEN, hrající blackened celtic metal, vydala třetí dlouhohrající desku "Era 2". U této příležitosti se uskutečnil rozhovor či spíše popovídání s Kverdem, Einskaldirem a Varnagem.

Zdravím a blahopřeji k vydání nové desky, která už je přes měsíc na světě. Sešly se už za tu dobu nějaké zajímavé reakce?

Kverd: Nazdar, ano několik zajímavých ohlasů se již sešlo.

Einskaldir: Nějaké recenze už jsme obdrželi a myslím, že zatím jsou docela příjemné. Lidé, co si naši novou desku zatím pořídili jsou spokojeni, což mě těší.

Minulé album "Tinne" vydalo Naga productions, zatímco aktuální nahrávka vyšla pod hlavičkou německých Blood Fire Death. Jakým způsobem jste navázali spolupráci a jaký je to pocit, vydávat u známého zahraničního vydavatelství?

Kverd: Pozvali nás na Rock for Roots 4 a chtěli po nás promo CD, hudba se jim asi pozdávala, a tak se rozhodli nám vydat nahrávku.

Varnag: Pocit je to úplně stejný. Jen se přidala jazyková bariéra, zlepšila se distribuční síť.

Kverd: Ano, v tomhle je to trochu jiné

Einskaldir: Blood Fire Death jako takový není příliš známý label, ale je součástí několika labelů, které jsou na německé scéně dost významné. Mě osobně spíš těší distribuční síť Twilight Vertrieb, která rozšiřuje naši nahrávku, kde se jen dá...

Na "Era 2" slyšíme HEIDEN ve čtyřčlenné sestavě, nově s baskytaristou Kalanisem, který s vámi hraje od minulého jara. Můžete zavzpomínat na období před rokem, kdy jste se sžívali s novým členem kapely?

Kverd: Jo, mě to přišlo hodně v pohodě s Einem sme byli sžití v dost krátké době - známe se přece jen roky. Kalanis mezi nás zapadl též v pohodě, byť nám trvalo chvilku dýl ho jako člověka poznat.

Einskaldir: Sžili jsme se překvapivě docela snadno. My tři se známe docela dlouho čili Kalanis přišel mezi lidsky sehraný kolektiv, vše proběhlo v klidu. Je s ním dost srandy.

Varnag: Po pár neúspěšných pokusech obsadit post baskytaristy jsme, myslím, našli optimálního člena, má sice mouchy jako každý z nás, ale patří k nám.

Jste spokojeni s nahráváním v Shaark studiu?

Varnag: Naprosto, tohle studio nám davá více možností než dokážeme zatím využít!

Kverd: Já rozhodně ano - výborní lidé, kvalitní vybavení, fajn přístup - pekelnej hic, fotbálek, legrace - jo, jsem rozhodně spokojený.

Einskaldir: Já naprosto. Kluci jsou profíci a dělají na 100%. Se vším nám moc pomohli... nechali na naší desce spoustu dobré práce.

Byly věci, ktere jste od minulé desky chtěli změnit?

Kverd: Věcí bylo mnoho téměř na všech frontách - chtěli jsme natočit "dospělejší" HEIDEN - tak trochu jiný. Myslím, že se to povedlo.

"Era 2" má stejně jako předchozí album velmi pěkný obal, který je v pěkném souznění s hudbou. Prozraďte čtenářům, kde berete inspiraci ke svému keltskému vidění světa?

Kverd: To je čistě záležitostí osobního citu pro věc. Musí být nápad a pak už jde vše plynule. Práce na obalu je vždy běh na dlouhou trať, ale stojí nám to za to - chceme předat 100% kompaktní celek. S Varnagem pořádáme taková "grafická soustředění" a jejich výsledkem jsou obálky a vůbec grafika HEIDEN. V případě "Era 2" má svůj podíl viny i dalias qelhma, jehož fotky jsme použili na titulní obal a za jehož pomoc mu děkujeme.

Varnag: Na desce se přímo nedržíme "keltského vidění". Používáme nápady, které buď máme předem již vymyšlené, nebo se představa prostě zrodí někde venku.

Kverd: Ano, nejde o žádný "klíč", spíš o vlastní cit - pokaždé se tam ta nit mytologie nějak povede zaplést

Svou hudbu označujete jako blackened celtic metal, přičemž hlavně "Era 2" ukázala, že dovedete pojmout pohanský kov více progresivně a odlišněji než jiné kapely na české scéně. Jak se na toto mírné vybočení z žánru tváří posluchačstvo?

Varnag: Posluchači se myslím ještě více rozdělili na ty, co je to baví a na ty, které to prostě nezajímá a nic v té hudbě nespatřují.

Einskaldir: Já myslím, že vzhledem k faktu že došlo k celkovému zlepšení, jsou lidé spokojeni. Nyní lze nalézt v naší tvorbě daleko více nálad a atmosféry. Současná produkce se člověka daleko více dotýká a je do čeho se opravdu ponořit a zaposlouchat se. Určitě existují lidé, co budou mít raději starší alba. Proč ne? Každý má rád něco jiného...

Kverd: "Era 2" není nahrávka pro každého, ale my ani nechtěli udělat album hitů, jako spíš album pocitů - lidé je buď mohou sdílet, nebo ne.

Jsou kapely, které vaši tvorbu ovlivnily?

Einskaldir: Mě za bicími konkrétně neovlivňuje nikdo. Respektive nikdo konkrétní. Snažím se použít všechno zajímavé, co kde pochytím, ať už jde o pop, metal či black.

Varnag: Určitě, už jenom při vytváření výsledneho zvuku, byly použity nahrávky ENSLAVED a SKYFORGER.

Kverd: Nemluvil bych o nějakém přímém vlivu - hudby, kterou posloucháme je kvantum a z každého si člověk podvědomě něco vezme. Spíš se cítíme ovlivněni přístupem k věci než bychom měli kopírovat tóny a postupy

Koncertujete u nás i v zahraničí, můžete srovnat publikum jednotlivých zemí?

Einskaldir: Myslím, že například německé a rakouské publikum je vůči nám daleko vstřícnější a jsou i komunikativnější. U nás jsou lidé trošku chladní myslím. Já osobně mám zatím vždy lepší pocit ze zahraničních koncertů.

Varnag: V zahraničí na koncerty chodí, řekl bych vstřícnější posluchači. Nestalo se nám, že by lidé stáli a mlčeli, nebo tam třeba vůbec nestáli. Což se u nás děje.

Einskaldir: Občas mi přijde, jakoby lidé u nás měli pocit, že co je české, není až tak hezké, vedle toho, co je ze zahraničí. Což je škoda. My bychom rádi měli podporu doma, ale jak říkám, zatím se nám více daří venku :-) Reakce typu: "hoši hudba skvělá, ale ta image" mě dost pobavily.

Kverd: Jsme v jistém smyslu kontroverzní kapela a myslím, že podobně na nás reagují i lidé - někteří jsou nadšeni, jiní nechápou. Jdeme tak trošku jinam a ne každý je ochoten tenhle fakt příjmout natož podpořit.

To je škoda, vzhledem k tomu, že jinde po Evropě jsou lidé nadšeni ze všeho novátorského, zatímco u nás jaksi stále všichni "ujíždí na klasice" a nedopřejí sluchu novému…

Einskaldir: Já bych to neglobalizoval...i u nás jsou lidé otevření novým věcem, ale není jich mnoho. Ve světě je taky spousta staromilců, jinak by se nedržely kapely jako DARKTHRONE a spol., že?

Zažili jste koncerty, na které rádi vzpomínáte, nebo naopak neradi?

Kverd: Jistě - to podle mě patří k živé prezentaci každé kapely a do značné míry to souvisí i s tím, co jsem napsal k předchozí otázce.

Einskaldir: Já velmi rád vzpomenu na koncerty ve Vídni se SEAR BLISS a LUNAR AUROROU a na koncert na fesťáku v Německu s NEGUROU BUNGET. Nerad vzpomínám na vystoupení před publikem, které přišlo na grind a tedy nebyli vůbec vstřícní :-)

Varnag: Výsledný pocit z koncertu právě určují posluchači. Pokud se jim vystoupení líbí a dokáží nám to dát najevo, tak i my máme dobrý pocit.

Einskaldir: Koncert ovlivní tvůj výkon, zvukařův výkon a pak diváci. Pokud je vše ok pak jsi spokojený. Pokud se však jeden z faktorů pokazí, pak je to špatný.

Kverd: Pro mě jsou příjemné všechny akce, kde jsou vstřícní lidé, kteří nás dokáží podpořit - vážím si každého jednoho z nich.

A máte nějakou vtipnou historku z koncertování?

Einskaldir: Naposledy, když jsem měl vyprávět na rádiu Hey vtipnou historku, tak byla bez pointy...

Kverd: Máme kuriózní příběh o fandovi, který si byl ochoten připlatit za mlhu, a taky o jednom, který po mě chtěl, abych rozhlásil do sálu, že ztratil peněženku, nebo o lidech, kteří se mě snažili přesvědčit o tom, že naše vlastní skladba se jmenuje jinak - než říkám, že se jmenuje. Jsou to takové humorné střípky prostě podléhající daným momentům.

Varnag: Každá cesta na koncert a zpět je velice vtipná, leč neprezentovatelná...

Kverd: Jojo, to by myslím ani nestihli vypípat, my čtyři v jednom autě, to je vždy smrtelná kombinace. Po příjezdu na místo určení nás obvykle bolí břicho od smíchu.

Už jste byli dokonce i v rádiu, koncertujete v zahraničí, vydáváte v zahraničí, to už začínáte být slavní a docela zaneprázdnění. Zbývá čas na práci, popř. studium?

Kverd: Musí...

Einskaldir: Myslím, že zatím jsme spíše neznámí. Čas na studium být musí. Hudba je zatím zábava a živobytí nám neobstará.

Varnag: Je to spíše naopak... zbývá nám občas čas na dělání věcí okolo kapely ... jde to ztuha, ale jde ... musí!

Kverd: Jo, s tou slávou bych taky brzdil - lidé mě na městě nezastavují s žádostí o podpis a nefotíme do módních časopisů, nejezdíme světová tour. Hudba je náš koníček, který se snažíme dělat co možná nejvíce profi.

Vraťme se zpátky k hudbě. Jaké jsou teď vaše plány do budoucna?

Einskaldir: Teď odehrajeme pár koncertů u nás a v Německu a vrhneme se do studia, kde nahrajeme materiál na split s TROLLECH, který vyjde u Naga productions. A pak se uvidí:)

Varnag: Plány jsou i nadále stejné - tvořit to, co nás baví a přistupovat ke všemu co nejvíce profesionálně. Amaterismus nám již nějakou dobu nevoní.

Povězte něco bližšího o splitku s TROLLECH, kdy vyjde, kolik bude skladeb?

Kverd: Z naší strany tam budou 3 zcela nové (opět tak trochu jiné) skladby.

Varnag: Tenhle nápad vznikl už kdysi dávno ... postupem času se však naše tvorba od tvorby TROLLECH značně odklonila, což je pro split jen dobře. Nabídne tak posluchači dvě naprosto odlišné nahrávky.

Einskaldir: Bude to zajímavé split dvou stylově odlišných kapel. TROLLECH mají svůj díl již hotový a jejich fans myslím budou spokojení. Nás, jak řekl Kverd, naše proudy odnesly zase někam trošku jinam než tomu bylo na naší současné novince. Myslím, že vše bude velice přitažlivé včetně obalu.

Kverd: Přitažlivé - to je přesně to slovo - bude to tak...plné... no však uslyšíte...

Opět tak trochu jiné? Už se těším na "Eru 3" :-) Poodhalíte něco konkrétnějšího o duchu skladeb?

Kverd: Ale není to ERA3 - na to pozor!

Varnag: Era 3 se zatím neplánuje, momentálně se soustředíme na split, což jak Kverd naznačil, nejde počítat jako Era 3.

Kverd: Era 2 bylo pro nás ukončení jedné výrazové etapy a začátek něčeho nového. Souvisí to s mnoha věcmi - hudebním, personálním a myšlenkovým vývojem

Einskaldir: Já myslím, že další skladby budou daleko intenzivnější a plnější a docela i pulzují, řekl bych.

Kverd: Ano, náš díl splitu bude "organický".

Natáčíte album s TROLLECH, řekl bych jednou z nejvíce úspěšných českých kapel. Jsou nějaké další české kapely, kterých si vážíte a jsou vám tvorbou blízké?

Kverd: Asi myslíš metalových, co?

Einskaldir: Hudebně si vážím ROOT. Dělají skvělou muziku a jsou to výborní muzikanti.

Jmenujte i nemetalové, proč ne!

Kverd: No, já mám rád třeba SSOGE, ADOR DORATH, vážím si hudby pana Morbivoda, ARAKAIN, hodně poslouchám i KRYŠTOF nebo Dana Bártu, je těžký to všechno vypsat, určo bych na hodně zapomněl.

Einskaldir: LVMEN, SUPPORT LESBIENS a WOHNOUT.

Kverd: Jak řikal Ein - Supporty taky můžu, taky TATA BOJS, Ivu Frühlingovou…

Varnag: Z metalových určitě ROOT, WOHNOUT, Dana Bártu a Kverd mi vyžral dalších pár kapel, které jsem chtěl též vypíchnout ;)

A nějaké zahraniční kapely, které vás v poslední době zaujaly svými nahrávkami?

Kverd: DHG, SOLEFALD, DIMMU BORGIR, SHINNING, ROTTING CHRIST, RED HARVEST.

Varnag: Asi se budeme opakovat, DHG, SOLEFALD, RAMMSTEIN ...

Einskaldir: DIMMU BORGIR, NEGURA BUNGET, DHG, ANAAL NATHRAKH, SATYRICON, ARCTURUS.

Když jsme u toho, co říkáte na nešvar, co se v poslední době rozmohl, tj. názory, že severská blacková scéna, jakožto kolébka tohoto žánru začíná hudebně vyhnívat?

Einskaldir: Já myslím, že severská scéna je právě čím dál silnější :-)

Kverd: Prosím tě, kdes na tom byl? "Koho ste potkali, co vám to nalhali..."

Varnag: Na tohle se nedá moc co říct…

Einskaldir: Hehehe, pagani se hrnou na východ, no...

Řekněme, že jsem se bavil s fanoušky. Abychom si rozuměli, můj názor to není.

Kverd: Nebudu nic vyvracet těm, co jsou toto schopni vyzvracet :-).

To je ode mě vše, děkuji za rozhovor a přeji hodně zdaru v další tvorbě!!!

Kverd: Děkujeme za příjemné, uvolněné a skutečné popovídání a popřeji mnoho čtenářů.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube