Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

ROOT

ROOT

"Dej člověku klíč od hajzlu a on tam udělá kancelář."
Se třemi pětinami "světové brněnské kapely" ROOT jsme se sešli v neoficiálním rootím azylu - hospůdce Rockin - a probrali evropské turné No Mercy, z něhož se kapela před nedávnem vrátila, možnosti českých kapel prorazit a došlo i na KELLY FAMILY.

Většiny odpovědí se s nadhledem, odporem k české zaprděnosti a oprávněnou sebejistotou ujal Big Boss, který mezi řečí vyřknul i některá hudební doporučení a varování. S radostí vám přinášíme přepis mnohahodinového rozhovoru, z něhož jsme vybrali to nejlepší a pokusili se zachovat i spontánní atmosféru, v jaké probíhal.

U piva, vodky, rumu a vinného střiku, na který má Big Boss v Rockinu patent, jsme čekali na Ashoka. "Ashok napsal, že už je na cestě, že psal, že přijede v sedm.", smál se Big Boss, "Tak já mu napíšu, že už je osm." "Tak začněte! Nebudeme čekat na Ashoka.", nabádal Igor.

Během No Mercy jste nějaké rozhovory dělali?

Igor: Něco málo jo a teď budou nějaké rozhovory a recenze k desce, docela dost jsme toho posílali ven.

Big Boss: Jen mě napadá: když si někdo přečte některé recenze, tak neví nic. Jenom to, že je to excelentní, že pánové vyrobili nádherný, excelentní kousek a spanilá jízda pokračuje, ale vůbec nevíš, o čem ten člověk píše. V jedné recenzi je jedna skladba jmenovaná a pak se píše o poslední skladbě, která je moje, a která je naprosto nejstrašnější na té desce. Třeba já píšu recenze přímo z cédečka. Ale já píšu o hudbě - ne o tom, jak to má bejt a nebo jak to nemá bejt.

Igor: To je chytrej každej.

Big Boss: Já pak napíšu: "Ve skladbě číslo tři, třetí minuta, čtrnáctá vteřina je chyba v bicích." To je masakr. Bubeník z GATE CRASHER to nerozchodil. Já nesnáším lidi, co tvrdí, že recenze musí být objektivní. Když já jsem jeden subjekt, tak jak může být objektivní? Třeba já píšu recenze z pozice muzikanta a zabývám se v nich muzikou. A ty moje recenze jsou na Whiplashi nejčtenější. Lidi serou na to, zda někdo "připlachtí na baskytarovém křídle a zahraje úžasnou sonátu". A já, jelikož to píšu z té pozice muzikanta, tak jsem šíleně přísnej. Můj otec, profesor Janáčkovy akademie, mi na větu "já neumím noty" řekl: "Buď rád, ty čuráku, to by tě svazovalo!". Paní profesorka Kopecká z konzervatoře mi zase řekla: "Jak ty používáš kontrapunkty! A čtvrté viktoriánské hlasy! To jsem v životě neslyšela." A já vůbec nevěděl, o čem mluvila.

Stephen: A jak jste se s novou deskou potýkali bez Blackieho?

Igor: To, že odešel, nás sere všechny, to je jasný.

Big Boss: Ale na jednom členu to nikdy není. Chce mít svý plány, nemůžeš nikoho nutit. Ale ta jeho nová věc - to je nádherná muzika. Na jednu věc jsem mu poslal i text, tak že by se to udělalo třeba jako bonus - jednou se zpěvem, jednou instrumentální. No, uvidíme. On sám zpívá falešně, ale je to jak Dylan. Jak když jsem potřeboval zpívat falešně na Rootech, tak jsem si pozval Blackieho.

Já jsem zrovna tu paralelu s Dylanem použil k tvému zpěvu na "Casildě" - ne teda skrze tu falešnost, ale skrze ty intonační výkyvy.

Big Boss: To jsou záměry, tam to vyprávím. To už je taková lidová, umělecká tvořivost, to ani není nějakej Dylan. Teďka jsem poslouchal zrovna The Traveling Wilburys - sestava nádherná: Dylan, Jeff Lynne, Harrison, Tom Petty - to, co tam předvádí, to je mazec. Jak tam Dylan pěje, to je senzace. Ale úplně nejvíc ho miluju ve filmu "Pat Garrett a Billy the Kid", kde hraje sice epizodku, ale v celým filmu a tam je úplně úžasný. A taky mám teď doma neméně kvalitní DVD "Hammer of the Gods" (Portnoy, Gilbert a další).

Stephen: V tom, co se hraje dneska, ale není vůbec cítit doba.

Big Boss: V hudbě současnosti já necítím nic, to jsou naskládaný noty a zdar. A jak to dělá MTV - ta se vůbec netají s tím, že je nějaká pařba a oni tam vysílají svý agenty. Tam pouštěj nějakou muziku a oni mají přehled a udělají umělou kapelu jako LINKIN PARK - to máš jako když kdysi byli MONKEES - a pak je z toho kapela na inzerát. Ale já to neposlouchám, takže mi to je jedno.

Ona to je taky ztráta času… Ale myslíš, že když dvanáctiletá děcka začínají na TOKIO HOTEL, může přes to vést cesta ke kvalitní muzice?

Big Boss: To je hlavně podle toho, s kým žiješ, vliv okolí, kamarádů, vliv rodičů... Na to by se daly psát sociologické práce. Ale třeba Billy (TOKIO HOTEL) je úplně normální člověk - z něho dělají gaye a lesbu a přitom je to úplně normální kluk. Ta image je, ale geniální a oni v tom musí být, protože to vydělává děsný háky. A vymyslel to jeho mladší bratr, co hraje na kytaru. Já jsem četl nějaký rozhovor a Billy tam říká, že už se na to chtěl vysrat, ale pak měli průlom jak prase a firma jim to dala přímo do smlouvy, že tak musí vypadat.

Igor: To měli třeba KABÁT, že se nesměli ani ostříhat.

Stephen: Otázka je, jestli ty prachy jdou do nich.

Big Boss: Prachy jdou do nich, jistě. Oni si nechali ustanovit právního zástupce, kterej opatruje jejich prachy - teď záleží na tom, jak je opatruje. A Billy není idiot, studuje ekonomii, takže není kretén. On je nikdo neokrade.

Stephen: Na tom skončili KELLY FAMILY, že to rodiče nějak rozebrali.

Big Boss: To byl jejich táta, ale tam byl takový přístup celý kapely. Oni třeba byli za nima na lodi novináři - a oni tam ty háky měli v pytlech - normálně na lodi v podpalubí! V Bravu to bylo vyfocený, hehe. Otci ještě stačili něco ukrást a koupili si hrad, ale nezařízený - tam teď lítají myši a oni. Na víc neměli. Mezitím ten fotr stačil všechno prochlastat. Víš odkud já znám KELLY FAMILY? Já je znám z podchodu v Brna, když ještě hráli jako pouliční kapela. Oni tak začínali, tam ale byli čtyři - bratři a dvě ségry.

Stephen: To je stejně zajímavý, tyhle kapely sebraný z ulice.

Big Boss: Hele, stačí dobrý manažer s prachama, který pomůže kapele jako je SEPULTURA. Já kdybych byl operní zpěvák typu Pavarotti, nejgeniálnější hlas planety, mě by nikdo nedonutil postavit se vedle Cavalery. Když se postavím vedle šlechticů z APOCALYPTICY, to se nedá srovnat. Nebo KING DIAMOND, to jsou šlechtici v hudbě. Ale Cavalera... a pak vylezla ta jeho manželka… Víš, jak se to říká: "dej člověku klíč od hajzlu a on tam udělá kancelář". Když máš něco povolenýho zakazovat, tak to zakazuješ… Ty vole, s tebou si neťukám - vy jste si připili do kříže!

Stephen: To bez obav, ona není křesťanka!

Big Boss: To není o tom, já jsem pověrčivej!

Igor: Jo, a po desátým panáku si ťukáš zásadně do kříže. Ale dál.

Když jsme u šlechticů v hudbě - co Fernando z MOONSPELL?

Big Boss: Fernando, to je šlechtic - ale pozor, u něj to není póza, on je prostě takovej od narození. Dyť ho známe od revoluce.

A to mě právě zajímá - od "Black Seal" je známo, že jste přátelé, neboť na té desce hostoval, ale odkdy se s ním vlastně znáte?

Big Boss: Já se s ním znám od té doby, co založil MOONSPELL, protože mi poslali první demo - mám ho ještě doma schovaný i s dopisem.

Stephen: A ROOT pro ně byli vzor.

Big Boss: A oni to tvrdí dodnes! Na No Mercy bys viděl, jak se všechny kapely rozehrávali skladbami od ROOT, hehe. Masakr… Mitch z NAPALM DEATH zpíval česky "šest, šest, šest", pak přišli BEHEMOTH a rozherávali se A MOONSPELL, ti znají celej ROOT zpaměti, takže ti na každým sound checku hráli nějaký jiný vál. Jen DEW SCENTED nakonec nenáviděli všichni, hehe. Ale BEHEMOTH jsou kámoši a pro mě nejlepší kámoš byl Mitch z NAPALM DEATH. Já už zažil různé situace, ale když jsme se loučili, oběma se nám třepaly brady.

Igor: Hlavně jsme na tom turné poznali, kdo je hvězda a kdo si na ni jenom hraje.

Big Boss: Čím větší hvězda, tím normálnější.

Takže MOONSPELL poslali svou první desku…

Big Boss: A měsíc předtím mně přišla ANATHEMA a stejný dotaz. A oběma jsem napsal: "úžasný". Když se to tak vezme, tak já vždycky říkám, že jsem vlastně zavinil, že vznikly ty dvě kapely. Já jsem jim napsal, že to je geniální a strašně se mi to líbí. Na první desce MOONSPELL jsem měl dělat i producenta. Oni chtěli, požádali firmu a ta nechtěla dát prachy. Oni jim nevěřili - byli nová kapela a budou mi platit letenky, že... Ale oni ten obdiv nijak nezastírají - my když se potkáme, tak já se stydím! Oni se přede mnou klaní a já se stydím. Ale u nich to je asi normální věc, jen já se s tím nedokážu srovnat. Oni se přede mnou vždycky tak ukloní a já stojím jak debil - přede mnou stojí ukloněnej borec. Fernando mě líbal ruku na jevišti, já jsem ucukl a dodnes se za to stydím - až pak jsem se dozvěděl, že to je výraz nejvyšší pocty. A já jsem si říkal, že to je trapný.

A osobně jste se poprvé viděli kde?

Big Boss: Když tady byli poprvé, což bylo nevím kdy…

Igor: Asi 1996, Na slévárně…

Big Boss: Jo, tak tam jsme se viděli poprvé. Byli se sprchovat v Mersey a pak jsme se ožrali u mě.

A ten plášť, který jste Fernandovi dali v Praze na zastávce No Mercy, používal i na dalších štacích?

Big Boss: Nene, on měl k tomu show připravený oblečení a pak byl za mnou a ptal se, jestli mi nevadí, že to nepoužívá. A pochopitelně, že ne - to byl osobní dárek ode mě a firmy Nosferatu a mi je úplně jedno, jestli ho používá na jevišti, doma, v klipu nebo na příští desce. On třeba ví, že já MOONSPELL neposlouchám a nosí mě poctivě každý digipack a říká: "já vím, že to neposloucháš, ale ať to máš do sbírky". A na té nové desce firma zakázala, aby tam byla sloka, kterou zpívám, tak tam zůstaly jen ty sbory.

Stephen: A ještě hostuješ v HELLHEIM.

Igor: To je skvělá deska - já jsem myslel, že je to nějaký kanál a on to není kanál!

Big Boss: Proto jsem do toho šel. Oni byli úplně vyvalení, že zpívám norsky. To mě naučil můj kamarád a já je překvapil. Mají osm alb a doma jsou kult.

Igor: Oni jsou z Bergenu - to stačí napsat, že jsou ze stejnýho města jako IMMORTAL a je hotovo.

Big Boss: A pak jedni Američani chtěli použít "Casildu" a Andy La Rocque to měl produkovat. Dostali povolení, ale z toho sešlo.

A jak to bylo se sestavou na No Mercy?

Igor: Třeba v Holandsku bylo ještě daleko víc kapel - jako třeba v Praze byli SUFFOCATION navíc, tak tam jich bylo ještě víc. My jsme hráli jakože na béčku, ale to byl obrovský sál a přes chodbu malý klub. Ale i když jsme hráli první, tak nebyl problém, protože tam chodí lidi už na začátku.

Big Boss: V Dánsku jsme přišli na jeviště a tam stáli tři lidi. Začali jsme hrát a během půlminuty tam bylo plno až po strop. Kotel jak prase.

Takže ve srovnání s Prahou, kde na ROOT nespěchalo moc lidí…

Big Boss: Doma není nikdo prorokem, kdo se bude dívat na ROOT, že jo. V tom kontextu tý šňůry byla Praha nuda, ale ne že by byla nuda hrát!

Igor: Pár měsíců předtím bylo na nás v Martixu pět set lidí.

Big Boss: Jinak jsme dělali tour report, který teďka vyjde v papírovým Whiplashi. Mimochodem, na západě všude říkali, že díky té pestrosti to byla nejšpičkovější sestava No Mercy.

Igor: Ale jinak nejlepší bylo Dánsko a Londýn i západní Německo.

Big Boss: Tam se to pořád rozlišuje na východní a západní. A je co rozlišovat! A třeba na vzpomínání pro mě je nejlepší Lichtenfeld, kde nepřišel nikdo, hehe - hala pro tři tisíce lidí a přišlo jich asi sto na všecky ty kapely. Takže všechny kapely to fuckovaly, byla to obrovská prdel. Nergal (BEHEMOTH) jim polsky nadával a anglicky je chválil, hráli covery od NAPALM DEATH. Hřbitov jsem mohl ohlásit jako "Šla Nanynka do zelí, trhala tam lupení" a ti dva lidi, co tam stáli, dělali rachot. Ale největší mazec byl, že jediní dva věrní fans měli na sobě trička ROOT a pečlivě celej koncert třepali lebkou, tak jsme speciálně jim dvěma poděkovali a pak jim děkovaly všechny kapely. Ovšem after party ta byla největší…

A byla šance někam vyrazit v těch městech?

Igor: Ale jo, byla šance, kdo nebyl shnilej, ale když se někam přijede ve dvanáct, v jednu a ve čtyři se zvučí, u čehož musíme asistovat…

Big Boss: A v sedm se hraje - tak to máš tak aby ses navečeřel…

Igor: A ty kluby bývaly na periferiích. Všude jsme hráli u nádraží.

Big Boss: V Lyonu to bylo jako Brno - Řečkovice. Ovšem v Paříži - tak levný tága! Z Montmartru k Eiffelovce za dvanáct Euro - to je jak za dvanáct korun, zadarmo…

Takže plánované návraty?

Igor: Okamžitě bych tam zase jel.

Big Boss: Ne všude je ale tak hezky. Londýn je smetiště Evropy. Whitehall, Westminster - tam to je vyčištěný. Ale když projíždíš jinde: špína, smrad a hromady odpadků. Já nesnáším špinavého bělocha tak jako černocha. A tam to byly hrůzy. Zato v Paříži šel černoch, oblek, prostě diplomat, perfektní… V Paříži jsme hráli přímo v Moulin Rouge a majitelkou toho šantánu byla Češka ze Zlína, ale žila tam tak dlouho, že už uměla jenom francouzsky a anglicky. Ale poznala že mluvíme česky… "Piča" poznala… Ale bylo vidět, že to je krásná, bohatá lady. Holt z Francie. Pořád chodila za náma, jestli něco nepotřebujem a tak dále.

A co péče o kapely v zahraničí a u nás?

Big Boss: Já konkrétně vyzdvihnu Brutal Assault, Noc plnou hvězd i tu pražskou zastávku No Mercy turné.

A když jsou, já nevím, třeba do Českých Budějovic pozváni ROOT?

Igor: Zrovna v Českých Budějovicích to dělá kluk, který se na tom zadluží, rodiče mu na to dají peníze, které nikdy nevrátí a uprostřed prosince sám lepí plakáty, aby na to přišli lidi. V Německu je to jedno - mu to zaplatí město. Já si svým způsobem vážím lidí, kteří u nás dělají koncerty.

Big Boss: To chci říct - u nás se o tebe daleko lépe postarají ti, kteří na to nemají, než ti, kteří na to mají.

Igor: Ale, hele, u Havlisa v Praze, což je pilnej kluk, a jakž takž…

Big Boss: Hele, běž do prdele. Vydělal na nás hromadu peněz a dal nám šest rohlíků. U nás si musíš umět sehnat sponzora! Musíš s nimi umět jednat. Když budeš šikovnej, tak do toho jdou - je to o tobě, jak se přesvědčíš. No, jinak Nergal vymyslel pro všechny přezdívky z českých filmů a seriálů: to byl Mekota, Blekota… On potom dostal přezdívku Prdota. Ovšem furt nevěděli, co se mnou, ale za dva dny přišel do šatny Nergal a řve: Juž viem! Juž viem! Rumburak! Tak jsme to museli hned oslavit.

Takže rozlámaná záda z autobusu hned méně bolela…

Big Boss: To si piš.

A provoz v zákulisí?

Big Boss: Tam máš opravdu zajištěný klid - což tady nefunguje vůbec. To není o hraní si na hvězdu. My vždy po koncertě chodíme a kalíme s lidma. Ale nejméně půl hodiny až hodinu po koncertě potřebuju klid. Ale ne - já si sednu po koncertě, mokrej, někdo zaklepe a "mohl by ses mi podepsat?". Ten člověk tam vůbec nemá co dělat! Všude to funguje. Tady ne.

Takoví EXODUS onehdy v Brně slezli z pódia a s ručníky kolem krku valili mezi fanoušky…

Big Boss: Jasně, ale tyhle kapely mají naprosto dokonalý harmonogram. Na No Mercy jsme to poznali. Tam ti visí v šatně přesně na minutu, co se bude dít.

Ashok: Tam jsou přejezdy jak prase - a stíhá se to tak, tak!

Big Boss: Třeba MOONSPELL letěli do Norska na jeden koncert - a to byla palba! Ti odjeli zpocení a přijeli zpocení.

Stephen: Některý kapely ale mají hvězdný manýry…

Big Boss: Mě by zajímalo, co bys dělal, kdyby přijeli SLAYER. To bys čuměl na hvězdy.

Má vůbec česká metalová kapela z UG šanci se tou muzikou živit?

Igor: Takoví BEHEMOTH odjezdili X takových šňůr a do konce roku mají na dvě sta koncertů! V tomhle se s nimi nemůžeme rovnat. Česká kapela a zahraničí - to vyžaduje racionální uvažování. A hlavně, když česká kapela přijede do zahraničí, tak tam na ni nikdo nečeká. Což se ale nevylučuje s výtečnými koncerty, spíš naopak. No Mercy proto byla výtečná zkušenost. I když bylo málo lidí, nikdy bychom to publikum nepodvedli. Třeba v Berlíně bylo skoro ticho…

Big Boss: A pak si přečteš na netu: "ROOT - absolutní bomba." A na koncertě ticho. A v tom Švýcarsku, když nám decentně zatleskali, tak došel tour manager NAPALM DEATH a říká: "Ty pičo! To jsem neviděl! Oni vám tleskali!". Německo už je ale všeho přežrané. V rozhovoru, který máme natočený s Fernanadem, se ho Igor ptá, co říká na tour. A Fernando na to: "kromě Německa skvělý!". On tam mohl mystikovat, jak chtěl, a lidi stáli. Přemlsaní jsou. Ale my už si dávno ujasnili, že nejsme čeští Honzíci, co hrajou za rohlík a chrápou na hajzlu. V cizině na tebe nikdo nečeká, ale záleží, jak se k tomu postavíš.

Do jaké míry třeba koordinujete setlisty a jiné koncertní záležitosti?

Big Boss: Tak třeba zrovna ty setlisty mění i během koncertu.

A co to koncertní líčení? Co červený otisk ruky na tváři, s nímž jsi vystoupil loni na Brutal Assaultu?

Igor: Lidem se to docela líbilo a dokonce se to ani nerozteklo. Máme to i na DVD záznamu.

Big Boss: To byl takový nápad… Ale nejlepší image mají BEHEMOTH. Oni to mají do detailu vymyšlené. Když točí hlavou jeden, točí všichni. A navíc dokáží strhnout i bez jasného frontmana a já se jim klaním. Ale jinak se tady bavíme o jiné muzice, než hrají ROOT - s námi a tou mystikou by to nešlo dohromady.

A co prodejnost CD, kopírování a sdílení? Může být cestou ven zatraktivňování nosičů - digipacková vydání, DVD bonusy…

Ashok: Zatraktivňovat to sice můžeš, ale ve chvíli, kdy to lze převést do digitální podoby, tak jsi v koncích. Lidi začali brát kompakty jako něco, co zabírá místo.

Další ze jmen, které se v poslední době s ROOT skloňují, je Roman Kýbus - jak došlo k jeho spojení s kapelou?

Big Boss: Na webu jsme měli soutěž, kterou organizovali naši webmasteři. A on nevyhrál, ale nám se líbil ze všech nejvíc. Spojili jsme ho se Shindym a tak to začalo.

Hovoří se i o osobě Jakuba Ruska…

Big Boss: Potkali jsme se úplně náhodou v Matrixu. Je to vynikající grafik, který to studuje, je výborný zpěvák kapely THIS CUNT a udělal i svou verzi skladby "Corabeu Part I.". A je výborný i malíř.

A dobře vypadá, tak ho máte v klipu.

Big Boss: No jasně. A na konci klipu kromě Jakuba ještě hrají moje dvě ruce.

A klip vám zase dělal Roman Matýšek jako "In the Heart of Darkness"?

Big Boss: Ne. Tohle dělal Hawlis, úplný amatér, který natočil moje myšlenky, přihlásil se s tím do soutěže a vyhrál tu soutěž. Teď spolupracuje se Shindym a natočil i náš set na Brutal Assaultu. My si hledáme úplně mlaďoučký neotesaný talenty a až budou slavný, tak nás už to nezajímá. Bývalý bubeník EQUIRHODONT bubnuje u CRADLE OF FILTH, druhej bubeník EQUIRHODONT Sixty teď bubnuje u Brichty v AB BANDU. A já si říkám, kde skončí Marek? U SLAYER nebo někde? ROOT je líheň muzikantů, což jsem rád.

Před ROOT byla zábavovka VEGA, což se vcelku ví, ale kromě toho jsi hrál ještě v deseti jiných kapelách

Big Boss: Jedna z těch, kterou si pamatuju, byla velmi známá, protože nás honili i policajti po střechách, a jmenovala se STRAKA, ale hodně známá byla RHYTHM AND BLUES INTERNATIONAL (RBI), která hrála jen blues a já tam zpíval. To bylo tak 1973 - 5. Zpívali jsme všecko anglicky. Mimochodem, já nenávidím český bluesmany, to tam napiš! Jsou to idioti, kreténi, zmrdi. Jmenovitě Lipa, to je největší blb planety. Toho bych poslal do New Orleans zazpívat blues, aby ho tam zabili.

A nějaký pozitivní příklad česko-slovenské scény? Klidně i z dřívějších let.

Big Boss: Kdysi to byl BLUE EFFECT (Mišík a spol.) nebo PROGRESS a Emanuel Sideridis.

Když už jsme v té minulosti, mám tady zajímavou reminiscenci ze zinu Bažina. V jednom jeho čísle se píše: "V lednu 1991 v Olomouci proběhl seminář 'Atheismus a víra', na kterém mimo jiné vystoupili satanista Valter a dominikán Dominik Duka, kteří oba působili suverénně do té doby, než první jmenovaný pod vlivem Fernetu a Startek odvrávoral pryč."

Big Boss: Tam byl i Egon Bondy, když ještě žil, a sedělo tam několik kněží. Smetl jsem je všechny a neodvrávoral jsem pod vlivem Fernetu, protože ten vyžahl Bondy a ne já. A já zvedl a odešel, protože už nebylo o čem diskutovat. A toho dominikána jsem smetl větou, že jeho bílé roucho nevidím bílé, nýbrž rudé, zbrocené krví, neboť řád dominikánů založil inkvizici. Neodvrávoral jsem, ale to ani Bondy, protože ten nemohl ani chodit. A před aulou jsem rozdával podpisy studentům.

A možnost spatřit tě na nějaké takové přednášce dnes?

Big Boss: Není. Dostávám nabídky a odmítám nabídky. Poslední jsem měl tady v Brně u profesorky Černoškové. Tam jsem byl velmi tvrdej - hned jak jsem došel do auly, řekl jsem, ať ihned odejdou všichni křesťani. Dva se zvedli a odešli a já jsem řekl, že ještě nejméně dva cejtím, tak se zvedli ještě další - a byli fakt dva. Byla to sice skvělá debata, ale už jsem toho nechal - nebaví mě to. Nejsem tady proto, abych tady něco prosazoval - to bych se dostal na jejich úroveň. A já jsem tady sám za sebe - těm studentům jsem odpovídal a diskutoval s nimi. Sám za sebe. Jsou to jinak nekonečné debaty. On ti tvrdí, že Bůh je všemocný - a když se ho zeptáš, když je tak všemocný, tak proč neudělá tak obrovský balvan, aby ho sám neudržel, tak končí veškeré debaty.

Ono i v hudbě se třeba u Beethovena mluví o "božském vnuknutí". Ale o "pekelnou inspiraci" člověk nezavadí…

Big Boss: To je prostě nadání. Ale řeknu ti něco jiného - tady se dennodenně dějí vraždy. Jednou za rok někdo někoho zabije a policie najde v jeho knihovně Satanskou bibli. V tu chvíli je z něho satanista, co zavraždil babičku. Takže v tom případě, proč nepíší novináři, že sedmadvacetiletý křesťan zavraždil padesátiletou křesťanku? Křesťani se vraždí mezi sebou, ne satanisti. Více v Knize lží a nenávisti. Není co dodat.

foto: Elizabeth

Diskuze

Cekem příspěvků: 13

Vzpomínka na starej...pheber10.12.07 | 19:21:45
Allegor12.11.07 | 13:24:16
pepek22.11.07 | 14:14:19
!!!skullcrusher10.11.07 | 17:09:40
Lyenn Halle21.10.07 | 16:50:56
Human22.06.07 | 16:51:27
BigBosssubeer21.06.07 | 03:10:29
BigBossOpica21.06.07 | 09:56:58
FUJ!Opica19.06.07 | 17:11:53
Max Cavalera18.06.07 | 23:56:18
Viktor Palák19.06.07 | 00:03:54
venca14.06.07 | 10:40:20
blackidea14.06.07 | 08:38:23

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube