Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

Lipno fest – jedinečné setkání u hudby a u vody

Lipno fest – jedinečné setkání u hudby a u vody

Festivalová sezona už je téměř za námi a pořadatelé buď přemýšlí konečně jinak než festivalově nebo naopak plánují další ročník. Jak je tomu u Michala Rolčíka, pořadatele Lipno Festu? A v čem je jeho festival výjimečný?

Máš nyní, měsíc a půl po skončení čtvrtého ročníku festivalu, myšlenky jinde než u něj nebo přemýšlíš, jak bude vypadat další rok?

Už se nějakou dobu pohybuju zase v jiných sférách, ale tu a tam je ještě potřeba něco dořešit ohledně festivalu – znáš to, faktury, nějaká ta stížnost a tak. O dalším ročníku samozřejmě přemýšlím. Zda se místo toho raději nevydám na dovolenou do Thajska, ono to vyjde nastejno. (smích)

Můžeš nám trochu představit Lipno Fest? Co bylo prvním hybatelem pro pořádání této akce?

Myšlenka na Lipno Fest se u mě objevila už kdysi dávno v roce 1997, kdy na festivalu v Trutnově vystupovali mí oblíbení FAITH NO MORE a já musel tou dobou musel dělat brigádu v Černé v Pošumaví a na festival přes celou republiku nemohl dojet. Už tehdy jsem si říkal, že Černá v Pošumaví na břehu Lipna by bylo ideální místo pro letní akci! V tý době mi ale bylo šestnáct let a tak ještě chvilku trvalo, než jsem dospěl k tomu uspořádat něco jako festival, který je hlavně také setkáním s mými kamarády ze všech mých cest. Prostě taková párty pro kámoše.

A jsem jedině rád když program osloví i širší veřejnost. Což se nám v posledních letech daří a mě osobně to velmi těší. Taky je vtipný, jak do roku 2006 bylo Lipno prakticky mrtvou oblastí co se festivalů a podobných akcí týče, a proto jsem se do toho pustil a letos už má festival každá okolní vesnice.

Stylově se festival tento rok pohyboval kolem reggae a ska, ale byly zde ke slyšení i tvrdší kapely jako NEOSOUND, LOCOMOTIVE a THE POOH nebo rockové a popové spolky. Byla tato pestrost už od počátku pořádání festivalu?

Je fakt, že tenhle rok bylo nejvíc zastoupeno reggae a bylo to taky záměrně. Stylově se festival nikdy nevyhraňoval – už na prvním ročníku v roce 2006 vystoupili vedle sebe metalcoroví CRAWALL nebo DYMYTRY společně třeba s skáčkovými STO ZVÍŘATY nebo folk hrajícími PAPOUŠKOVY SIROTKY.

Já osobně poslouchám všemožné hudební styly a žánrové rozpětí festivalu tak nějak charakterizuje můj hudební vkus. V programu se vždycky objevují kapely, které mě osobně něčím zaujaly a jejich projev naživo si zaslouží větší pozornosti. Každopádně se každý rok snažíme zvát jiné zajímavé kapely. U nás rozhodně neplatí, že se kapely každý rok opakují, jen aby na ně lidi přišli, protože kdybychom to změnili, tak je to risk a co kdyby nikdo nepřišel... V naší billboardové kampani, která letos probíhala v Jižních Čechách jsme si s toho taky udělali srandu.

Letos jsi nevsadil na známá jména z české scény (jako minulý rok na -123 MIN a WOHNOUT), ale odvážil ses pozvat zahraniční hosty, které zde kromě zasvěcených nikdo nezná. Tato volba se nakonec ukázala jako velmi dobrá . Co tě k tomu vedlo? Byl to tvůj osobní výběr nebo tě nezaujalo nic z tuzemské scény?

Popravdě všechny zajímavý a moje oblíbený "větší" český kapely jsme už na festival pozvali, snad kromě TATO BOJS a Holého bandů, kteří byli ještě letos finančně mimo naši realitu. A jak jsem říkal, opakovat se moc nechceme, takže jsme se s velikou radostí pustili do hledání zajímavých zahraničních jmen a myslím, že to určitě byl krok správným směrem. B SEITEN SOUND, THE CAR IS ON FIRE i U CEE & THE ROYAL FAMILY byly trefy do černého a na všech stranách se to setkalo se super ohlasy.

Myslím, že je stokrát lepší pozvat zajímavá jména ze zahraničí než omílat, tak jak to dělají pořadatelé jiných akcí, pořád dokola stejné rádoby hvězdy českého "showbusinessu", které se za hranice naší malinké země podívají maximálně tak na dovolenou, protože jejich produkce evropské kvality nedosahuje.

o mě osobně velmi příjemně překvapilo, je prostředí letního kina, kde se festival odehrává. Dovedeš si představit, že by se muselo místo konání změnit?

Areál letního kina patří stoprocentně mezi velké plusy této akce hlavně díky skvělé atmosféře, která v areálu panuje kdykoli do něj člověk vstoupí, ale také díky výborné akustice nebo přehlednosti areálu. Určitě si ale dokážu představit i jiné místo konání. Nejen v Černé v Pošumaví je hned několik zajímavých míst, která by byla pro festival tohoto typu vhodná. Už letos jsme vyzkoušeli umístění podia na pláži na břehu Lipna, což se setkalo jak s výkřiky nadšení ze strany návštěvníků, tak výkřiky negativními, které byly bohužel prostřednictvím zapojení policie silnější než ty kladné. Paradoxně však skupina nespokojených čítala jen několik majitelů okolních zařízení.

Velmi mě též překvapil kvalitní zvuk a i hlasitost, která byla snesitelná a člověku druhý den nepískalo v uších. Spolupracuješ s tímto zvukařem již od začátku? Nestalo se ti dříve, že se snažit zvuk spíše "napálit"?

S firmou Generalsound z Veselí nad Lužnicí spolupracujeme již třetím rokem a nemáme žádný důvod toto měnit. Pro mě osobně je zvuk na koncertě tím nejdůležitějším a sám si na festu vždycky hlídám, aby vše znělo optimálně, aby ten, kdo si přišel poslechnout kvalitní hudbu, odcházel spokojen a nebyl hluchý.

Velmi chytře sis poradil s obyvateli Černé v Pošumaví, kde se festival odehrává. Všem jsi věnoval volné vstupenky. Kolik obyvatel tuto možnost využilo a objevila se zde i přes toto opatření nějaká stížnost, ať už na hluk nebo na festival celkově?

Celkem na festival dorazila téměř čtvrtina obyvatel Černé v Pošumaví, což mě potěšilo a troufám si říct, že v tomto ohledu nemáme mezi českými festivaly konkurenci.

Ze strany obyvatel nebyla, pokud vím, žádná stížnost – ty padaly z jiných stran. Ještě měsíc po festivalu jsem řešil oficiální stížnost za rušení nočního klidu právě na pláži, kde byla umístěna DJ scéna. Stěžovatel byl zejména majitel kempu Villa Bohemia, který během pátečního dne žhavil hned několikrát linku 158 a večer proti mírumilovnému davu povolal zásahovou jednotku. Páteční program byl ukončen po jedné hodině ranní a sobotní musel skončit o půlnoci, jinak by na mě zmiňovaný majitel kempu podal trestní oznámení za ušlý zisk, protože mu během pátku odjela jedna holandská rodina. Bohužel ale zapomněl, že mu kemp zaplnili návštěvníci festivalu. Akce byla samozřejmě povolena a nahlášena naprosto na všech možných i nemožných úřadech, takže tato hysterie byla naprosto zbytečná a mně osobně zkazila dojem z jinak výtečného víkendu. Provozovatelé podobných zařízení vždycky brečí, že se v Černé nic neděje, a když se děje tak se jim to nelíbí. Klasika ne?

Lipno Fest není jen o hudbě. Jaké jsou mimohudební aktivity, které se na tam dají provozovat?

Vzhledem k lokaci u Lipna je zde obrovské množství vyžití nejen na vodní hladině, ale také na břehu. Letos bylo v průběhu festivalu k vidění Mistrovství České republiky v jachetních závodech, na břehu pak beach volejbalový turnaj nebo zápas Czech Rugby League. Kdo má rád in-line, cykloturistiku nebo jen romantické procházky po břehu Lipna, ten si v Černé v Pošumaví přijde na své. Možností i v okolních obcích je opravdu nespočet a proto taky Lipno patří mezi nejlepší letní destinaci. Hlavně v období Lipno Festu (smích).

Festival stojí hodně času a peněz. Kolik lidí se podílí na jeho přípravě a chodu?

Hodně času a peněz je přesné (smích). Na přípravě jsme se letos podíleli tři – já, Míša Svatošová a Marek Císař a dobře jsme se přitom pobavili. V té úplně poslední fázi nám pak pomáhají kamarádi a brigádníci za což jim patří můj velký dík, protože letos to šlapalo perfektně.

Pokud se dobře pamatuji, tak většina návštěvníků byli bývalí nebo i současní studenti z Univerzity Pardubice a i tím má festival takovou rodinnější atmosféru. Chceš tuto atmosféru zachovat i do budoucna? A jaké jsou další plány v rámci festivalu pokud je můžeš prozradit.

Jak jsem už říkal – tenhle festival je hlavně akcí pro kámoše, kteří se sejdou v jeden čas právě v Černé v Pošumaví, protože v létě není lepší místo kam se jet pobavit v tom pravém letním duchu. Letos to díky počasí vyšlo stoprocentně že jo.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube