Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

AMORPHIS

AMORPHIS

"Naše nejlepší album teprve přijde", sdělil nám v rozhovoru kytarista a zakládající člen AMORPHIS Tomi Koivusaari. Kromě něj hovořil též o aktuálním rozpoložení kapely a věnoval se i vzpomínkám na minulé desky.

Je tomu již několik měsíců, co vyšla vaše poslední deska "Skyforger". Jak jsi s ní v tuto chvíli spokojený? Sledujete ohlasy z medií a od fanoušků?

S naším aktuálním počinem jsme velmi spokojeni, zní přesně tak, jak jsme chtěli a dostáváme velmi dobré ohlasy od fanoušků i od médií. Přestože jsme měli možnost vyzkoušet nové písně naživo pouze na letních festivalech, zdá se, že fungují velmi dobře.

Jak důležitá je pro vás jako pro kapelu tato zpětná vazba? Necháte se ovlivňovat názory lidí okolo vás?

Při společném skládání se na prvním místě snažíme dosáhnout vlastní spokojenosti a z této pozice pak nezklamat naše fanoušky. Takže se vlastně v žádném případě nenecháváme ovlivnit žádnými názory zvenčí, stačí pohledy nás šesti v kapele. Zpětná vazba je pro nás ale důležitá v momentě, kdy je vše uděláno, jak nejlépe jsme uměli, a nás zajímá, co na to fanoušci i kritika. Rozhodně to neovlivňuje tvorbu samotnou.

Jak vlastně u AMORPHIS probíhá proces skládání a jak vznikala novinka "Skyforger"?

Od doby, co se k nám připojil Tomi Joutsen, stoupla výrazně naše kreativita a každý z nás skládá nové písně, takže teď máme z čeho vybírat. Když někdo doma napíše nějakou skladbu, pořídí pomocí ProTools nebo nějaké jiné technologie demonahrávku a s ní pak dále pracujeme ve zkušebně. Každý se pokouší "přeskládat" svůj nástroj. Nejprve tedy vytvoříme instrumentální podobu celé skladby a pak teprve následují vokály. Ty nabírají jasné obrysy až v momentě, kdy vstupujeme do studia a všechny ostatní nástroje jsou již nahrané. Skládání a nahrávání nových desek miluju, člověk totiž nikdy dopředu přesně neví, co stvoří.

Měli jste při tvorbě a nahrávání nové desky nějaký cíl, kterého jste se snažili dosáhnout?

Znali jsme zhruba téma, kterým se bude zabývat, což možná nějaký vliv na výslednou podobu písní mělo, ale žádné konkrétní cíle, kterých jsme chtěli dosáhnout, jsme neměli. Soustředili jsme se pouze a jen na hudbu.

Obal "Skyforger" je práce Travise Smithe. Jak s ním probíhala spolupráce a jak jste s jeho prací spokojeni?

Velmi! Travis dělal už obaly k našim předešlým deskám "Eclipse" a "Silent Waters", oba dva miluju, ale ten nový je, řekl bych, ještě o něco lepší. Spolupráce s ním je vždy velmi hladká, protože chce znát naši představu a nápady, jak by měl obal vypadat. Ve své práci je skutečným odborníkem, kupříkladu obaly, které dělal pro OPETH či PORCUPINE TREE, jsou také velmi pěkné. Většinou to zabere zhruba stovku emailů v obou směrech, než se dobereme k finální verzi.

Od příchodu Tomiho Joutsena a od desky "Eclipse" se čím dál více přibližujete období svých nejznámějších alb "Elegy" a "Tales from the Thousand Lakes"...

Nemyslím si, že je to vědomé. V době, kdy od nás odešel Pasi, jsme měli možnost se zastavit a podívat se zpět na naší dosavadní práci. Když se k nám pak připojil Tomi, téměř ihned jsme jeli krátké turné po USA a na jeho přání jsme hráli mnoho písní z našeho raného období. Byla to velká zábava a myslím, že nás to v některých věcech určitě ovlivnilo. Myslím, že tak či onak bereme inspiraci ze všech částí naší kariéry.

Myslíš, že se v budoucnu od AMORPHIS dočkáme nějaké výraznější změny zvuku a stylu? Tak jak tomu třeba bylo mezi deskami "Elegy" a "Tuonela"?

Uvidíme, možná to nebudou tak velké změny, ale myslím, že po třech dost podobných albech bychom něco nového, osvěžujícího potřebovali. Konečně jsme našli svůj styl, ale rozhodně to neznamená, že jsme přestali pátrat po něčem novém.

Vaše tvorba se již od počátků vyznačovala přítomností motivů národního dědictví. Vlastně se dá říci, že jste vašimi prvními deskami položili základy dnes tolik populárního pagan/folk metalu. Jak se na tuto moderní vlnu kapel díváš a jak na tebe působí?

Zní to velmi hezky, jestliže jsme vytvořili něco vlastního, něco, z čeho si dnešní kapely berou inspiraci. Je to opravdu čest. Mnoho jsem z nové vlny folk metalu neslyšel, ale někteří z nich dělají hudbu velmi zajímavým způsobem.

Čím si vysvětluješ popularitu a respekt, který si finské kapely ve světě získávají? Úspěchy slaví nejen NIGHTWISH, ale i zástupci odlišných větví metalu jako BEFORE THE DAWN, AMORPHIS, ROTTEN SOUND, MANZANA nebo malé projekty AARNI či JÄÄPORTITT.

Myslím, že mnoho finských kapel zní velmi originálně, specificky a nesnaží se moc kopírovat ostatní kapely. Velmi často hledají inspiraci v jiných hudebních žánrech. Může to být také tím, že v dnešní době je finská metalová scéna tak velká, že se prosadí pouze ti nejoriginálnější. Když jsme začínali my, probíhal právě boom švédského death metalu, možná je teď na řadě Finsko. Uvidíme, co přijde.

AMORPHIS se v současné době nachází v ideální situaci. Vydávají stabilně kvalitní desky, mají zázemí velkého labelu a po příchodu Tomiho Joutsena neprodělali žádnou personální změnu. Je toto situace, které jste vždy chtěli dosáhnout?

Ano! Procházeli jsme vždy spoustou různých změn a řešili různé problémy, ne však rázu hudebního, ale spíše chemie mezi členy v kapele. Poprvé za celou dobu to vypadá, že tato podoba je konečná. Nyní se můžeme plně koncentrovat na hudbu a užívat si dobrých časů.

Čeho bys chtěl s AMORPHIS ještě dosáhnout?

Možná to bude znít nudně, ale neklademe si žádné cíle až na jediný a to skládat lepší a lepší hudbu. Víme, že úspěch se projevuje i finančně, ale i přestože je toto naše zaměstnání, na prvním místě je bezpochyby vždy hudba. Myslím, že už jsme za naší kariéru dokázali mnohé, přesto si však myslím, že naše nejlepší album teprve přijde.

Když se podíváš zpět do historie kapely, jak bys s odstupem času hodnotil jednotlivá alba a jaké jsou tvé vzpomínky na období jejich vzniku?

The Karelian Isthmus: Za nahráváním našeho prvního alba jsme se vydali do Švédska, kde jsme bydleli v chatce v kempu. Bylo to skvělé, bylo nám okolo šestnácti, pili jsme hodně piva... Celou desku jsme nahráli za jeden týden v legendárních Sunlight Studios a Tomas Skogsberg ji pak i celou smíchal. Když se na náš první počin podívám zpět, tak jsme ji mohli zahrát určitě lépe.

Tales from the Thousand Lakes: O rok později, opět Sunlight Studios s Tomasem. Bylo to podobné jako s "Karelian Isthmus", ale tentokrát jsme již měli jasnější představu o našem stylu. Tomas si z nějakého důvodu nebyl jistý, jak ho přijme naše firma, ale nám to bylo jedno. Zakomponovali jsme klávesy, čisté vokály, "techno" pasáže a tak dále. Když si toto album poslechnu dnes, má trochu zvláštní zvuk, který však zároveň vytváří hezkou atmosféru.

Elegy: Do třetice Sunlight Studios, ale tentokrát již bez Tomase, nýbrž s Fredem z DISMEMBER. Nahráli jsme tam celou basu a bicí, část kláves a kytar, ale v polovině nahrávání jsme se museli kvůli rekonstrukci ve studiu vrátit zpět do Finska. V té době jsme do kapely hledali někoho, kdo by nazpíval čisté vokály a nemohli ho najít, takže zastavení nahrávání ani tolik nevadilo. Když jsme konečně našli Pasiho, pokračovali jsme ve Finsku s Mikkem Karmillou a Kajem Hiilesmou. Album pak bylo smícháno Petem Colemanem v Londýně. Přestože byl nahrávací proces tohoto alba hodně rozkouskovaný, tak mám toto album velmi rád. Hudebně jsme se totiž hodně posunuli a deska zní docela čistě.

Tuonela: Po vydání "Elegy" jsme hodně koncertovali a to byl důvod, proč jsme před samotným nahrávání desky "Tuonela" naopak asi rok nekoncertovali. Nové písně, které jsme připravovali, začaly být více progresivní a hodně byly ovlivněny orientálními melodiemi. K nahrávání jsme pozvali saxofonistu Sakariho Kukka, jehož kapela PIIRPAUKE ze sedmdesátých let byla pro nás velkou inspirací. Nahrávali jsme v Helsinkách ve Finnvox Studios, opět s Mikkem Karmillou a Simonem Efemeyem. Tou dobou bylo ve Finsku velmi sněžné a mrazivé počasí, proto když si dnes poslechnu toto album, vyvstane mi na mysli onen chlad a zima. "Tuonela" je jedním z mých oblíbených alb, zvuk je opět o něco jiný, ale stále dokáže vytvořit hezkou atmosféru.

Am Universum: Stejná situace jako v případě "Tuonela". Stejné studio, se stejným týmem lidí. Když jsme vstupovali do studia, neměli jsme písně kompletně tolik připravené, takže jsme v dobrém i zlém měli více prostoru pro jamování. Přestože toto album zní možná až příliš "hezky", mám ho rád. Funguje dobře jako celek a je těžké z něho vybrat písně do koncertního setlistu. Myslím, že jsme tenkrát byli jako kapela trochu ztraceni.

Far From the Sun: Toto album bylo nahráno v Helsinkách s Hannu Leidenem v Seawolf Studios, které jsou specifické tím, že leží na malém ostrově Viaborg, kam se můžete dostat pouze lodí. Byla tenkrát pekelná zima, prosinec. Nahrávání bylo hodně ovlivněno Pasiho ztrátou motivace, což ovlivnilo i zbytek kapely a celý proces nebyla žádná velká sranda. Libí se mi, jak toto album zní, ale jednotlivé písně se mi zdají pomalé a Pasiho vokál hodně zeslábnul. Album bylo smícháno Kajem Hiilesmou.

Eclipse: Nahráno v Helsinkách v Sonic Pump Studios, ve velmi uvolněné, bezproblémové a pohodové atmosféře. Sauna ve studiu, správný náboj a nový zpěvák. Byli jsme plní energie dělat hudbu. Zní stále velmi dobře!

Silent Waters: Stejná situace jako v případě "Eclipse", akorát s větší sebejistotou a stejnou sestavou.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube