Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

NEGATIVE FACE

NEGATIVE FACE

Kapela Matěje Lipského patří přinejmenším v rámci tuzemské metalové scény mezi nejdiskutovanější interprety letošního roku. "The Garden of Wishes" je zase albem, které navzdory své nesmírné pestrosti oslovilo i nejednoho metalového konzervativce, kterého jinak znervózní každá odchylka od tradiční riffovačky. V rozhovoru u příležitosti zmíněného alba došla řeč na pozměněné koncertní plány, zajímavou evoluci zajímavé desky i profesi muzikoterapueta. Může metal léčit?

Málokterý interpret přizná, že tvoří s posluchačem na mysli a často tomu tak opravdu není. Zeptám se tedy z druhé strany – jak si představujete osobu, kterou zjitří "The Garden of Wishes" a stane se jejím "typickým" posluchačem?

Matěj: V podstatě upřímně nevím. My jsme to řešili až po natočení desky v rámci jakéhosi marketingu, pro koho je nové album NEGATIVE FACE určeno. Nakonec padly nápady typu "lidi co hledají víc než jen běžnou muziku; muzikanti, kteří jsou zvědaví, jak náš projekt zní nyní; fanoušci našich hostů (ale s otevřenou hudební myslí a duší)". A nakonec nám z toho vyšlo, že NEGATIVE FACE nikdy nebudou výrazný prodejní artikl, protože těchto lidí bude asi málo... Což jsme věděli i bez marketingu.

Takže opravdu nevím. Paradoxem pak je, že se album docela dobře prodává a pomalu začínám mít dojem, že ačkoliv je dosti experimentální, je přístupné všem, co ještě hledají nové hudební cesty.

Budeme-li se bavit o nadžánrovosti vaší desky, těší vás více jednoznačné přijetí určité žánrové komunity anebo spíše neutrální přijetí široké hudební veřejnosti? A jak to lze vztáhnout konkrétně na aktuální album a ohlasy na něj?

Maťo: Osobně mám radost z faktu, že album "velmi vřele" přijalo dosti široké spektrum posluchačů a to i vcelku náročných. To nám jen potvrzuje fakt, že tvořit hudbu (nebo cokoliv jiného) tak, jak to v danou chvíli cítíte a jak je vám přirozené, je opravdu správná cesta.

Matěj: Já se už opravdu dlouho, narozdíl od Maťa, pohybuji spíše v tom hard'n'heavy undergroundu a byl jsem zvyklý, že nahrávky mých kapel a projektů se drží spíše v pomyslných hranicích této komunity. Proto mě opravdu mile potěšilo, že album zaujalo i úplně jiný okruh posluchačů, muzikantů a kritiků a zároveň bylo kladně přijato i tam, odkud jsem vzešel.

Řečeno obecně, jaká jsou tedy pro NEGATIVE FACE měřítka uznání?

Matěj: Víš, já jsem si léta přál vydat oficiální album a dlouho se mi to nedařilo. Nakonec jsem se na hledání vydavatele vykašlal a začal si skládat muziku pro radost. Najednou se vše otočilo a otevřela se mi cesta vydávat oficiální nosiče u firmy, což jsem bral jako veliké uznání. Navíc nám náš vydavatel Vojtěch a jeho Élysion nyní umožnili realizovat ten překrásný digipak, což mě (v době, kdy klesají prodeje CD) opravdu překvapilo a bral jsem to jako veliké potvrzení toho, že cesta, kterou jsme se vydali, byla správná.

Další metou uznání byla spolupráce s muzikanty, kterých si nesmírně vážím. A konečně to bylo uznání v podobě velmi dobrého prodeje alba a milých e-mailů a vzkazů od fanoušků až po neuvěřitelně vstřícné recenze z řad hudebních publicistů.

Precizní práce bez hranic

Dá se v souvislosti s albem hovořit o nějakém prvotním impulsu, který dal vzniknout jeho konceptu?

Matěj: Upřímně řečeno, je to lidské nevědomí. Nebo spíš moje osobní nevědomí, neboť jsem začal psát texty pro nové album a najednou zjistil, že na sebe navazují a objevilo se téma cesty muže k jeho vnitřní ženě. Mimochodem téma jak vyšité z analytické psychologie, která se nevědomými mechanismy zabývá. Pak už jsem měl jasno v tom, že budu muset ten příběh z prvotní symbolické roviny dotáhnout do reálného konceptu. Jinými slovy, když jsem zjistil, že texty na sebe navazují, chtěl jsem aby tomu tak bylo i v hudbě. Aby "Zahrada přání" plynula jako film, jako jedna dlouhá skladba. Což bylo docela těžké, protože muzika, kterou jsem pro album složil, byla velmi rozmanitá. Ale nakonec se to díky spolupráci s Matěm a Danem Kroftem (koproducent alba) povedlo.

Ale ještě se podělím o jednu zajímavost. Tentokrát jsem napsal nejdříve texty a poté je přeložil do angličtiny (až na pár refrénů, které byly rovnou psány anglicky) a hudbu jsem psal odděleně. Nezávisle na příběhu či textu. Pak jsem si sednul a začal vše dávat dohromady. Aby nálada textu odpovídala náladě skladby. A pak nastal "zázrak" neboť to sedlo! Prostě jsem nemusel nic opravovat. Jako by byla skladba psána na text nebo text na skladbu. Byl jsem z toho paf a ve studiu, když jsem pak Maťovi řekl, jak jdou skladby po sobě, tak ho to také překvapilo. Prostě to sedělo.

Kus práce pro radost

MAŤO MIŠÍK odvedl na "The Garden of Wishes" mamutí objem práce – vedle grafického konceptu stál rovněž za pečlivou produkcí alba. Více se o jeho kreativní činnosti dozvíte na webu MAŤoMATIC. http://www.matomatic.com/

S NEGATIVE FACE spolupracuješ už dlouhé roky. Jak bys obecně charakterizoval svůj všestranný podíl na "Garden of Wishes"? Jako "přátelskou výpomoc"?

To každopádně. Ale především jako velmi harmonickou a (minimálně mne) obohacující spolupráci. A to nejen s Matějem, ale i s většinou zúčastněných.

Dala by se vymezit situace, kdy jsi sám pocítil, že ses právě teď stal, řekněme, členem kapely a "povýšil" tak z pozice "spolupracovníka na autorské vizi" někoho jiného?

V podstatě během prvních pár dní bylo jasné, že se jedná o rovnocennou spolupráci. S Matějem jsme si vymezili své role a pak už jen hurá do toho. Ve chvíli, kdy děláte tak velký objem práce na daném projektu (produkce, hudebník, výtvarník, grafik, marketing, webmaster, filmař a já nevím co ještě), se to opravdu nedá brát jinak, než společný projekt.

Jak vidíš svůj budoucí podíl na tvorbě NEGATIVE FACE?

To se ještě uvidí. Toto natáčení bylo opravdu náročné a je nám oběma jasné, že příští krok by měl být zase kus dál. A to nejen po stránce hudební, ale i z hlediska celkových podmínek a možností. Uvidíme, jak se nám v tomto směru bude dařit a z toho vyplyne i má další role.

Některé ze skladeb jsou žánrově vyprofilovanější než jiné, respektive jsou v nich více zřetelné vlivy určitých odnoží. Jakým způsobem padala rozhodnutí, jaký výraz přiřknout té které skladbě (hard rock v "Egu" a podobně)?

Matěj: Těžko říct. Já mám při skládání hudby takový rituál, že si prostě sednu a řeknu si, tak teď skládám pro NEGATIVE FACE a co mě napadne, to použiji. Tady totiž (narozdíl od jiných kapel, kde jsem hrál či hraji) neexistují hudební hranice. Prostě něco napíši a nemusím řešit, že je to hard rock, folk nebo metal. Prostě to tak je.

Maťo: Z mé strany to bylo v podstatě jednoduché. Jelikož jsem k natáčení přistoupil ve chvíli, kdy už písně ve svém základu byly hotové, tak si už každá o svou finální formu řekla sama. Jen bylo potřeba si držet (v rámci možností) neustálý odstup aby nám to fungovalo ještě dohromady.

Matěj: To je pravda. Já totiž původně vůbec producenta neplánoval. Chtěl jsem to natočit sám. Nicméně, když jsme s bubeníkem Richardem Mastejem nahráli bicí a já si to pak poslechl, bylo mi jasné, že jsem překročil hudební hranice a že dál to sám nezvládnu. Takže jsem poprosil Maťa, aby to tak nějak se mnou dodělal.

Jedním z kladů alba je jeho propracovanost a neopomíjení detailů. Jakým způsobem jste desku "dovybavovali" různými drobnostmi, které může posluchač nacházet až s opakovanými poslechy? Anebo vše vznikalo spíš při "prvním jetí"?

Maťo: To je výhoda nahrávání v delším časovém horizontu. Máte čas poodstoupit a pak jasně slyšíte, co to ještě potřebuje. Samozřejmě to nesmíte přehnat, jinak můžete desku točit třeba deset let, ale hlavně se vám může vytratit prvotní impuls a energie. Toto vyšperkovávání vznikalo povětšinou až po položení základních kamenů.

Matěj: Musím říct, že jsem měl tentokrát určitou představu o albu a díky produkci Maťa jsem musel zatnout zuby a třeba ji od základu překopat. A nakonec jsem se nestačil divit, vždy to bylo o 100% lepší, než původní nápad či verze. Různé detaily jsme sice řešili spolu od začátku, ale pak se kolikrát stalo, že prostě něco jednomu z nás nesedělo, a tak jsme se o tom znovu a znovu bavili a zkusili jinou cestu. Například se místo houslí v "Mega Star" nahráli ukulele, místo mého zpěvu v úvodu alba jsme pozvali Honzu Toužimského nebo se někde vyhodily všechny kytary a vznikla silná skladba o base a klavíru.

Pohodová zkušenost

Daniel Kroft (LATITUDE 77 bandzone.cz/latitude77) vytvořil pro "The Garden of Wishes" šestistopý úvod a na albu se podílel i jako producent. Zeptali jsme se ho, jaké kreativní výzvy pro něj představovala spolupráce na albu "The Garden of Wishes" a čím ho obohatila.

V LATITUDE 77, mé domovské kapele, mám své hudební představy a snažím se je vysvětlit ostatním. To byl případ i intra alba "The Garden of Wishes". Matěj chtěl celou desku uvést zvukovou atmosférou, která by se k albu vztahovala, ale nebyla by hudebně úplně identická s albem. Měl jsem naprosto volné ruce. Vytvořil jsem prvopočáteční představu a po vzájemných konzultacích, kterých se účastnil i Maťo, bylo intro po několika úpravách hotové. Kreativní výzva? Skládat hudbu mě velmi baví, je to mým koníčkem, při kterém prožívám pocit euforie, když se mi daří zhmotnit své představy. A byla to ta jednodušší půlka spolupráce.

Co se týče produkce, dostal jsem od Matěje jedenáct velmi různorodých písniček a jeho přání udělat koncepční album. Zprvu jsem byl přesvědčen o tom, že to není možné. To mi však nedalo a velmi intenzivně přemýšlel, jak to udělat, aby to hrálo dohromady. Strávili jsme tím hodně času, několik příjemných seancí (s Matějem a Maťem) až představy pomalu dostávaly jasnější kontury. Vzpomínám si na jedno odpoledne, kdy jsme nad tím s Maťem seděli a najednou to bylo jasný. Písně začaly zapadat do scénáře, který jsme vytvořili. Pak už jsme trávili čas ve studiu při nahrávání a mixu, který měl na starost hlavně Maťo. Co se kreativity týče, dost velké výzvy, hlavně ta první půlka. Vcítit se do představ někoho jiného bývá velmi obtížné.

Zjednodušeně řečeno, na začátku jsem měl pocit, jako když architekt projektuje zcela nový dům (Intro) a v posléze když dostane za úkol přetvořit již postavený dům (koprodukce). Vzájemná spolupráce mě obohatila jejich hudebními zkušenostmi a hlavně obrovským nadhledem. Tvořit při takové pohodě je velmi příjemná zkušenost.

Po práci legrace ...a další práce

Evoluce desky pokrývá několik let. Nebáli jste se, že změny a posuny desku vymknou vaší kontrole? Anebo jste právě naopak díky času nad ní stráveným dostávali úvodní záměr stále více do své moci?

Matěj: Jak už Maťo před chvílí naznačil, největší nevýhodou několikaletého nahrávání byla postupná ztráta energie. A musím se přiznat, že bych to možná vydal již o rok dřív, ale pak by to nebylo tak propracované. Maťo to prostě dotáhl do absolutního maxima v rámci našich energických i finančních možností. Nicméně každá změna, která se až do finálního výlisu udála, byla ku prospěchu věci.

Určitě bychom takhle mohli pokračovat dál, měnit aranže, nástroje, zpěvy anebo zvuk. Ale naštěstí jsme si řekli, že už je album v podstatě hotové a že ho můžeme pustit dál. Ačkoliv je CD plné kompromisů, v rámci našich možností jsme udělali maximum.

A abych navázal na předešlý dotaz: z desky čiší i něco, co bych nazval velice intimním nábojem. Může právě ten být výsledkem přesné artikulace nápadů, k níž došlo díky době, po kterou deska vznikala?

Matěj: Toto album je opravdu velmi intimní. Alespoň pro mě. Strávil jsem s ním tři roky života a dal do něj část sebe, o které navíc nic moc nevím. Je to jako byste dali všanc své sny z hlediska "nevědomí". A navíc téma setkání muže a ženy bývá intimní a o tom naše album také je a to nejen v textech, ale i mezi muzikanty.

Na "The Garden of Wishes" hostuje imponující množství všemožných spolupracovníků. Bylo jejich hledání více vysilující anebo naopak nabíjející?

Matěj: Hledání bylo někdy vysilující, ale poté, co došlo k setkání, byla (alespoň pro mě) práce naopak nabíjející. Hodně jsem se naučil během těch let o pokoře a profesionalitě při nahrávání alba. Každé setkání bylo jiné a každé bylo inspirativní. Víš, já si toho moc vážím, že jsem mohl spolupracovat zrovna s těmi muzikanty, kteří na albu jsou, a už se těším, až zrealizujeme nějaký ten koncert.

Mezi plány na měsíce po vydání desky figurovala i "dotočná" pro všechny zúčastněné. Jak dopadla?

Maťo: Propojili se poslední nitky. Já například poznal konečně Richarda (bubeníka) a byla to fakt prča.

Matěj: To byl přesně okamžik, kdy se většina muzikantů potkala vzájemně a výborně to zafungovalo. Byla to milá oslava, na níž zároveň vznikly vtipné rozhovory pro náš chystaný YouTube kanál a také předobraz živé kapely.

Léčba kvalitní hudbou

Matěji, profesně se zabýváš muzikoterapií. Laická otázka je nasnadě: může metal léčit?

Matěj: Neřekl bych, že metal léčí, ale spíš bych řekl, že jde o celkový kontext, do kterého je ta či ona hudba zasazena. Dám příklad: kdyby se mi do terapie dostal člověk, který hrál v metalové kapele a najednou by z jakéhokoliv důvodu hrát nemohl a nám by se povedlo postupně dostat k tomu, že by se k hraní vrátil. Tak tady bych asi metal použil. Nebo kdyby měl klient v rámci své hudební historie silnou vazbu na metalovou muziku, která by se mu pojila s důležitými životními události, tak bych do toho také šel. Ale jinak metal v terapii nepoužívám. Tedy pokud si ho klient sám při improvizaci nevytvoří.

Ale otázkou je, zda vůbec hudba léčí. Asi ano, ale nevěř hudebním lékárničkám. Podle mě je u muzikoterapie nejdůležitější především vztah s klientem a hudba je jen prostředek či nástroj, abychom se společně dostali k nějakému cíli.

V tuto chvíli už máte v plánu první koncertní předvedení aktuální fazóny NEGATIVE FACE, které proběhne v rámci předávání cen Břitva na jaře 2010. Jaká největší úskalí skýtá příprava živé prezentace vaší spletité novinkové desky?

Maťo: Na to radši ani nemyslet ... to bude zase práce.

Matěj: My jsme si říkali, že bychom to pojali trochu jinak, než následné koncerty v létě. Nechte se překvapit. Jinak bych rád ještě řekl, že v jiných rozhovorech na webu a časopisech jsem mluvil o turné NEGATIVE FACE. Dokonce jsem se dohodl s jedním opravdu šikovným managerem, ale nakonec jsme si s Matěm řekli, zda by někdo na to turné přišel. Přeci jen jsme hodně experimentální a v podstatě neznámí. Takže se naše současné myšlenky spíš kloní k tomu, že uděláme jeden veliký koncert v Praze a kdo nás bude chtít vidět, ten prostě přijede. A aby to zase nebyla škoda, že nazkoušený program věnujeme jen jediné události, rozhodli jsme se pak vyjet na některé letní festivaly a v menší sestavě a kratší hrací době ještě něco odehrát.

A když už jsme u Břitev – třetím nejlepším albem roku 2008 se letos stalo "Lamento" od PRVNÍ HOŘE, které bylo po vydání "The Garden of Wishes" dáváno s vaší deskou do souvislosti. Líbí se vám pozice "čeřičů" českého metalového rybníčku?

Matěj: Já mám PRVNÍ HOŘE hodně rád, ale osobně je pořád vnímám spíš jako alternativu i když je jejich "Lamento" dostatečně tvrdé. Oni opravdu čeří vody, ale NEGATIVE FACE jsou proti nim více písničkoví a tudíž konzervativnější. Nicméně se nám to, co napsal tuším Rock&Pop, líbilo. Pokud čeříme, je to jedině dobře.

foto: Katarína Mišíková (kapela), Maťo Mišík (Matěj Lipský)

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Zahrada EmocíTom11.09.09 | 22:29:46

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube