Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

DEKADENCE

DEKADENCE

Odkrývání bohatého plzeňského metalového podhoubí jsme započali s Jakubem "Maxou" Marxem z DEKADENCE a právě okolo těchto dvou subjektů se točí následující rozhovor.

V první řadě prozradíme čtenářům, s kým mají tu čest. Takže - jméno, pohlaví, číslo bankovního účtu a podobně…

Narodil jsem se jako Marx a bylo mi přisouzeno jméno Jakub, ale nikdo mi neřekne jinak než Maxa. Pohlaví? No, nějaký mám. Bankovní účet nemám, takže smůla.

Velice mě zaujal tvůj předešlý, u nás ne příliš rozšířený "účes", pověz nám, co této zajímavé pokrývce hlavy předchází, co pro ní potřebujeme a hlavně proces, kterým musíme projít, abychom se mohli touto ozdobou pyšnit i my.

Jo, rasta copánky, tento účes je naprosto dokonalej. Skvěle se s tím paří a hlavně se mi líbí poslouchat ty lidi kolem sebe, jak jsem je hrozně sešvihal do očí a přes obličej:-). Chce to mít každopádně už svůj základ dost dlouhej, aby bylo kam ty copánky naplétat a hlavně vám to během pár týdnů nespadlo. Ta největší výhoda je, že jsem si myl hlavu až když to bylo vážně akutní a nemusel jsem čtyři měsíce sáhnout na hřeben. Všechny ale asi odradím cenou, pokud do toho chcete jit, připravte si kolem šesti tisíc.

Je známo, že také organizuješ plzeňské koncerty. Mohl bys prozradit něco o chuti ostatních skupin spolupracovat a zvýšit tak prestiž metalové scény? Myslíš, že metalové podhoubí rozkvétá či uvadá? A myslíš, že to lze vztáhnout na celou republiku a nebo je to různé region od regionu?

Organizace probíhala vždy v pohodě, nikdy jsem žádné velké problémy neměl, jak s domluvou, tak s ochotou kapel! Zatím jsem zval kapely, s kterými jsme si vždy rozuměli a byli to v pohodě chlapi. Některé kapely, se kterými bych si chtěl zahrát, bohužel z finančních důvodů pozvat nemohu, ale já jsem rád za každé hraní, které se naskytne, ať s méně nebo více známou bandou! Mám v plánu větší akci v lednu 2008, kdy s námi v Plzni vystoupí s velkou pravděpodobnosti FLESHLESS, což pro nás bude velký úspěch.
V poslední době se zakládá mnoho skupin, které za x let možná nahradí momentální české hvězdy. Já považuji naší kapelu také za začátečníky, i když už jsme toho kapánek zažili. A rádi bychom se dostali také někam, kde z nás lidi budou odvázaný. V každé části republiky to žije více či méně, ale metal a vůbec tvrdá muzika je rozšířená všude, takže metal se bude dále rozvíjet a pochybuju, že někdy hrozí jeho upadnutí!

Další otázku už směřuji k tvojí skupině: Jak dlouho DEKADENCE funguje a provázely vznik nějaké zajímavosti či třeba nesnáze?

Historie kapely začala na podzim roku 2004, kdy jsem začínal hrát na bicí a Mephi na kytaru. Našli jsme zkušebnu, kde jsme si jen tak blbnuli, ale po pár zkouškách nás to přestalo bavit. Poté k nám začal chodit na zkoušky Zakk, aby něco Mephiho naučil na kytaru. Postupem času z nás vznikla trojice, která si říkala VOMITS. V červnu 2005 jsme přijali dva neznámé chlapíky Vláďu (baskytara) a Wendyho (kytara). Jenže Wendy byl další kytarista, což byl problém! Neměli jsme žádného zpěváka a jelikož já jsem furt něco krákal za bicíma, tak nastala výměna se Zakkem, který šel od kytary za bicí a já za mikrofon. V této sestavě jsme do dneška a doufám, že dlouho budem! Máme skvělou partu kámošů, do které spadáme i my celá DEKADENCE, takže ani nějaké velké hádky nehrozí. Jsme jedna velká rodina!

Dokázal bys přirovnat hudbu vámi skládanou k nějakému interpretovi či skupině? Jak bys pojmenoval a přiblížil žánr, který hrajete?

O naší hudbě bych řekl, že je naprostý originál. Nedokážu to přirovnat k žádné kapele, co znám - a že jich znám hodně. Ptal jsem se už spousty lidí, ať mi řeknou, co jsme za styl, že já sám to ani pořádně nevím, a nejlépe to asi vystihl jeden kamarád, který řekl - death/punk/HC s death/blackovým zpěvem. A mě to přišlo jako nejlepší určení stylu který hrajeme!

Co posloucháš Ty a členové DEKADENCE za hudbu, že vzniknul tento nezvyklý hudební směr?

Já osobně jsem oproti ostatním v kapele na trochu jiný žánr - ANOREXIA NERVOSA, FINNTROLL, FALKENBACH, TRIMONIUM, BAL-SAGOTH, KATAKLYSM, IMMORTAL, ABSU, BELPHEGOR, GRAVEWORM, MAYHEM, MENHIR, IMMORTAL, DARK FUNERAL, NATTEFROST, TSJUDER, SATYRICON, ARKONA... Je toho moc!! Ostatní mají hlavně menší rozptyl co se kapel týče a co se metalu týče drží se tak na deseti kapelách. Já pořád hledám něco nového, co mě posadí na zadek. Každý z nás je ovlivněn spoustou žánrů - folk, jazz, blues, country a tak dále. Jelikož Zakk hraje v několika dalších folk-rockových projektech, nemáme v srdci jen metal ale i ostatní jemnější styly!
Zakk je na ty melodie, vyhrávky - to on skládá skoro veškerou muziku DEKADENCE, i když je za bicíma. Mephi, to je řezník, který by hrál samé prasečiny, k tomu se přidá Vláďova basa, Wendyho "kejtka", a když se přidám já se svým vokálem, vznikne z toho prostě DEKADENCE.

Jsou těžká rozhodování ve skupině? Jak přistupujete jako skupina k zásadním rozhodnutím? A chtěl by ses v nějaké fázi vývoje skupiny vrátit zpět a zkusit něco udělat jinak?

Zásadní rozhodnutí, jako třeba vyhazov nějakého člena, jsme zatím neřešili... Co se týče rozhodování v muzice, jde o kolektivní záležitost a vzájemná domluva je v pořádku, vždycky se domluvíme. Nic bych nevracel, takhle je to správně...

A zaznamenal jsi rozdílnost nabídky a poptávky po hudebnících na různé nástroje na různých místech?

Všude je to asi stejně. Je hodně kytaristů a nedostatek basáků. A bubeníci ty se shání úplně nejhůře, jak pozoruju kolem sebe.

Máte - ať už samostatně jako přívrženci zdejší UG či jako skupina celkově - nějaký "kariérní" sen?

Každý z nás má určitě nějaké sny, které by si rád splnil! Je už jen na jedinci nebo na nás jako celé kapele, jak moc budeme dřít, abychom těch snů dosáhli. Já mám spousty snů, ze kterých se mi již spousty vyplnilo, ale také ty, které se mi doufám ještě v budoucnu splní! Nejlepší sen mi stále probíhá a to, že jsem chtěl mít kapelu, ve které si budeme všichni rozumět a budeme držet za jeden provaz, ať se stane cokoliv.

Atmosféra koncertů, styk kapely s fanoušky je podle mě nejdůležitější. Jak to vidíš ty? Jste spíše koncertní skupina či studiová? Budete v dohledné době někde živě šířit věhlas své skupiny a naší subkultury?

Naprosto souhlasím! Kontakt s fanoušky je velmi důležitý. Kapela musí vytvořit správnou show a ne stát, zahrát, odejít! Já se přiznám, že taky nejsem zrovna dobrej kecal při koncertech, ale alespoň ze mě vypadne vždy taková blbost, že se lidi zasmějí! Snažíme se spíše koncertovat a tvořit nové věci, aby se skladby neoposlouchaly.
Na podzim jedeme společně s kapelami BELLIGERENCE, BREAKDOWN a ELYSEUM šňůru čtyř koncertů s názvem DISANGELIUM TOUR 2007. Vše odstartuje 21.9 v Praze.
V listopadu se chystáme do studia, kde se pokusíme nahrát naše první demo s názvem "Fire". Křest této desky proběhne pravděpodobně 19.1.2008 v Plzni.

Internetová prezentace je v dnešní době standard. Prozraď tedy čtenářům cestu k vám?

Naše oficiální stránky jsou www.dekadence.ic.cz, informace se také dozvíte na našem profilu www.bandzone.cz/dekadence.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube