Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

INSANE

INSANE

Existují kapely, o kterých je přes jejich nesporné kvality méně slyšet. Aby se tato situace změnila aspoň pro jednu, nabízíme vám rozhovor s INSANE, kterým v těchto dnech vychází nové album "Finite Number of Exits!?" a musím říct, že opravdu stojí za poslech. Na otázky odpovídal kytarista Marek Olšovský.

K tomuto rozhovoru se setkáváme v době, kdy vychází vaše nové album "Finite Number of Exits!?". Navzdory tomu, že je již šestou položkou vaší diskografie, mám pocit, že vaše kapela není příliš v povědomí metalového publika. Takže se nabízí ideální prostor k co nejvýstižnějšímu představení INSANE.

Je pravda že jsme spíše působili coby lokální kapela a až s naší novou nahrávkou se daly věci do pohybu. Jinak spolu muzicírujeme už asi jedenáct let. Asi před dvěma lety jsme se dostali do stádia, že skončíme jako INSANE a nebudeme dál hrát. Vše pramenilo z pocitu frustrace a jakéhosi nenaplnění našich představ, jak by mělo dění kolem kapely vypadat. Měli jsme pocit, že musíme udělat nějaké změny nebo skončit. Nakonec to dopadlo tak, že jsme si vyjasnili sami mezi sebou, jakou hudbu vlastně chceme dělat, a kam bychom se měli hudebně posunout. Všichni v kapele teď táhnou za jeden provaz. Konečně se nám podařilo najít si vlastní ksicht a ta muzika, kterou jsme udělali na "Finite Number of Exits!?", je toho jasným důkazem. Pokud by chtěli čtenáři vědět o naší historii víc, tak se můžou mrknout na náš web www.insaneband.cz - tam najdou všechny informace o INSANE.

Opravdu byla vaše nahrávka zachycena ve zkušebně, jak tvrdí promo CD? Vysvětli nám tajemství, jak jste dosáhli v podmínkách zkušebny tak kvalitního zvuku.

Ano, je to tak, všechno jsme si nahráli sami na naší zkušebně. Samozřejmě, že jsme museli investovat do studiového vybavení, ale vyplatilo se to. Řeknu ti, proč jsme to řešili tímto způsobem. Jde o to, že nahrávky, které jsme nahráli ve studiu, nebyly podle našich představ. Vše bylo děláno v rychlosti a stresu, protože nás tlačil čas a taky peníze. My když nahráváme, tak spoustu věcí měníme a tvoříme přímo u nahrávání, experimentujeme a hledáme tu nejlepší variantu, abychom do té dané věci dostali to, co tam opravdu chceme mít. Mám tím na mysli určitou náladu, emoci. Co se zvuku samotného týče, tak na tom má největší zásluhu náš basák Vena, který se těmhle věcem intenzivně věnuje a má schopnosti nahrávku vyprodukovat. Samozřejmě, že nám k tomu dopomohly moderní technologie, bez kterých by to nešlo.

V souvislostí s novou nahrávkou se nabízí otázka na zvolené způsoby její propagace a šíření - jaké cesty volí INSANE a jaká byla a je odezva?

Víš, my jsme si po nahrání "Finite Number of Exits!?" řekli, že bychom chtěli, aby to někdo vydal jako oficiální CD, což se povedlo. Nejprve jsme si udělali promo CD, které jsme posílali, kde se dalo, a musím říct, že pomocí internetu se dá udělat spoustu práce, co se proma týče. Snažíme se častěji vystupovat živě, což se daří. Odezvy na nové CD jsou až překvapivě pozitivní a recenze, které vyšly, nás velmi potěšily. V rámci proma jsme natočili video ke skladbě "Scars of the Past", které je jak na naších stránkách, tak na Bandzone a na You Tube a bude i součástí oficiální verze CD. Proběhla jednání s TV Očko a pokud se vše podaří, tak bychom se tam měli objevit v pořadu Madhouse. Kontaktovali jsme taky ČT 2, ale tam se nám vůbec neozvali. Tam mají svoje Chinaski, Dana Bártu a pomerančové kokotí minuty!

Nabízí se i dotaz, jak se INSANE staví k recenzím a kritickým ohlasům na své počiny, a jak obecně vnímají pisatelskou scénu u nás?

Víš, nikoho nepotěší, když ho v recenzi setřeš, ale jde o to se z toho poučit a udělat na další nahrávce maximum pro to, aby se odstranily ty nedostatky. K novému CD jsme zaznamenali jen samé pozitivní recenze, ale v minulosti tomu tak nebylo. Když mluvíš o pisatelské scéně, jde o to, že dnes je těch zinů, webzinů a časáků tolik, že né vždy ti lidi ví o muzice tolik, aby jí opravdu rozuměli. Každý člověk slyší jinak a má rád trochu jinou muziku, nemůže zarytý grinder psát recenzi na nějaký hard rock. Nám se třeba stalo, že si s naší nahrávkou nevěděli rady a nevěděli, kam to zaškatulkovat. A to nás potěšilo, jsme rádi že naše muzika nutí lidi přemýšlet.

Nabídne vaše CD oproti promo verzi i něco nového? Bonus v podobě videoklipu, MP3 a podobně? Myslíš, že má takové šperkování CD cenu? A jak je to se zvukem, snažili jste se již tak dobrý zvuk ještě posunout někam jinam?

No jasně, na oficiálním CD bude video, jak jsem o tom už mluvil, nějaké starší mp3 a spousta fotek. Muzika bude tak, jak je na promu, nic měnit nebudeme, jsme s tou verzí 100% spokojení. S Pavlem z Pandamusic jsme domluvení na tom, aby bylo oficiální CD maximálně napěchované, ať lidi dostanou co nejvíc INSANE.

Jedna z obligátních rozhovorových formulek, proti níž ale nelze mnoho namítat, je, že hudebníci si často nedokáží představit život bez hudby - jak jsi na tom ty?

Je fakt, že pro mně je muzika asi ta největší věc, co v životě mám, ale nemůžu říct, že to tak bude vždycky. Chápu lidi, že to omezí kvůli rodině, dětem, ale pokud tě to opravdu chytne, tak se od toho jen tak neodtrhneš. Mě taky muzika někdy tak zahltí, že nemůžu poslouchat vůbec nic a mám rád jen ticho. Mám taky někdy dost metalu. Ne jen té hudby, ale i lidí, černé hadry a všechny ty pičoviny kolem. Každý si hraje na tvrďáka a někdy to lidi berou moc vážně .Trochu se zapomíná na to, že muzika je hlavně zábava. Hlavně mladé děcka, co vidím na akcích, berou image kapel a jejich filozofii zbytečně vážně. Jen tak z prdele jsme na akci u vstupu dávali razítko s Ježíšem, tos měl vidět, jak se ty mladé holky vztekaly, když jsme je znesvětili takovou svátostí. Ne, INSANE nejsou žádní křesťouši - spíš naopak. V minulosti jsme se do toho v textech dost opírali, ale dnes na to serem. Máme v hlavách určitý koncept nebo téma, které se pokusíme zpracovat, myslím, že mnoho lidí bude překvapeno.

Chtěl by ses živit muzikou profesionálně? I kdyby to znamenalo, že bys hrál, protože musíš, abys měl kde bydlet a co jíst?

Představa je to pěkná, ale v našich podmínkách asi nereálná. Pokud se to dostane do takového stádia, tak musíš hrát i proto, aby ses uživil. Je to prostě práce jako každá jiná. V mém případě by to bylo tak, že bych měl tu nejlepší práci. Práce by byla mým koníčkem, ideální stav!

Hodně kapel - zejména těch, které vidí živé hraní více jako vlastní kratochvíli než nabízení něčeho publiku - si vypomáhá před výkonem na pódiu alkoholem. Jak je tomu u vás s alkoholem při vystoupení? Hlídáte se, abyste se zbytečně před koncertem "neunavili"? Jaké jsou podle INSANE v této otázce mantinely zodpovědnosti?

Ty mantinely jsou asi 2 - 3 piva před. Když je toho víc, už to stojí za hovno. Každý z nás to myslím dobře ví a podle toho se i zařídí. Víš, my se vždycky snažíme na podiu odvést maximální výkon. Někdy to je sice limitované tím, že nejsou ideální podmínky jako odposlechy nebo nazvučení, ale s tím my někdy nemůžeme nic dělat.

Přiznám se, že o vaší kapele neregistruji přílišný nával informací, spíše docela žádné. Jak jste na tom s propagací kapely? Bude se konat promo turné u příležitosti vašeho nového počinu?

Jak jsem říkal na začátku, INSANE vlastně začínají od nuly. Až s novým CD se rozjela propagace naší kapely. My nevydáváme u velké firmy a nemáme na promo statisíce, jsme prostě banda, která se rozjíždí a uvidíme, kam se to dostane. Máme v ruce nahrávku, za kterou si 100% stojíme a jsme silnější, než jsme kdy byli. Myslím, že nejsme jedni z davu, máme svůj styl. Neříkám, že jsme objevili neobjevené, ale děláme věci tak, jak to tady zas tak moc kapel nedělá. Teď jen to dostat mezi lidi.

Takřka každý má nějaké své (hudební) vzory či osobnosti, ke kterým vzhlíží, byť třeba nevědomky. Shodnete v kapele se na některých nebo je to u každého individuální?

No jasně, že se shodneme na nějakém základu. Jsme staří metalisti a máme rádi klasické thrashové věci. Ale je spousta nových věcí a třeba mě baví nové kapely, které se do toho snaží dát trochu něco jiného. Myslím že nejsme ortodoxní vyznavači jednoho stylu, to spektrum je hodně široké. Napíšu ti několik kapel, co tvoří ten základ, ať si každý udělá představu. NEVERMORE, FEAR FACTORY, SOILWORK, TESTAMENT, IN FLAMES, DEVIN TOWNSEND, STRAPPING YOUNG LAD a dál už nepůjdu, to bych mohl jmenovat milion kapel a bylo by to pořád málo.

V současné době se kapelám nabízí možnost účastnit se vyhledávacích soutěží, aby o sobě daly vědět. Jak jste na tom se soutěžemi vy? Účastníte se jich? Pokud ano, zaznamenali jste na nich nějaká příjemná umístění?

No, my moc nesoutěžíme, ale vyhráli jsme hlasování na I Opavso, kde byly zastoupeny kapely z regionu. Tam lidi hlasovali pro jeden song. Ale máme tam nějakou soutěž už domluvenou, tak uvidíme, jak to dopadne. My to bereme jako další koncert a pokud uchvátíme odbornou porotu, tak jenom dobře. Po novém roce se chceme zúčastnit několika soutěží, tak uvidíme jak budeme úspěšní. Každopádně je to další příležitost ukázat se.

Svá alba jste dosud vydávali sami za sebe. Nyní jste pod Panda Music. Změnilo se pro vás jako kapelu tímto přestupem něco zásadního?

Víš, všechno je to čerstvé, takže zatím je brzy to soudit. Vše je ve fázi očekávání, a tak se uvidí, jestli se stane něco zásadního. My víme jen to, že nás čeká spousta práce. Přesně víme, co chceme, a uděláme maximum pro to, aby si lidi INSANE pamatovali.

Label-nelabel, myslíš, že jsou cesty, jakými dostat originální nosič INSANE k víceru fanoušků tvrdé hudby? A jak jsi na tom se stahováním a nákupy CD ty sám - jaká nahrávka ti v nedávné době udělala největší radost?

Samozřejmě, že jsou cesty, hlavně musíš udělat muziku, která bude lidi bavit a zajímat. Pokud budeš mít tohle v ruce, tak je to o to snazší. Je to o managementu, schopnostech se cpát. Prostě musíš lézt do prdelí, aby se to někam dostalo, bohužel, je to tak dnes, je tady tolik kapel, že musíš být něco extra, aby si tě pamatovali a věděli. Největší radost mi udělalo "Finite Number of Exits!?" od neznámé kapely INSANE. S těmi CD je to tak, pokud se mi to opravdu líbí, tak si to koupím, ale když dostanu tip na kapelu, tak si ji omrknu na netu a potom se uvidí.

foto: INSANE

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube