Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

SLOW TENSION

SLOW TENSION

Progresivní kvartet ze Studénky SLOW TENSION nás na festivalu Beseda u Bigbítu natolik zaujal, že pořízení rozhovoru bylo jen otázkou času. Odpovídal kytarista Jirka.

Zdravím SLOW TENSION. Nemohl jsem si nevšimnout určité podobnosti názvu vaší kapely a uskupení LIQUID TENSION (projekt muzikantů DREAM THEATER a Tonyho Levina z KING CRIMSON); i první dvě písmenka názvů alb jsou stejná ("Experiment" 1 a 2 z let 1998 a 1999 a vaše CD "Exit" z roku 2007). Když jsem vás viděl (a hlavně slyšel) naživo a pak poslouchal zmiňované (mimochodem fakt skvělé) CD "Exit", je mi jasné, že podobnost nebude čistě náhodná. Byl poslech alb LIQUID TENSION nějakým hnacím motorem pro vznik vaší kapely, řekli jste si třeba - tak něco takového chceme hrát?

Ta podobnost názvů je nám jasná a nejste první, kdo se na tuto otázku ptá, nicméně tento název se tak nějak začal používat ze začátku pouze pro pojmenování jakéhosi zárodku tvorby, jenž spočíval v realizaci víceméně scénické hudby pro brněnský školní divadelní soubor k Bergmanově divadelní hře Sedmá pečeť. No a tento název nás už potom neopustil i s vědomím určité podobnosti s názvem LIQUID TENSION Experiment a co se týče podobnosti prvních dvou písmen v názvu desky „Exit“, tak toho jsem si všiml až teď. :o))) Nedá říct, že by nás LIQUID TENSION v raném počátku nějak neinspiroval, ale těch kapel bylo mnohem víc.

A když už jsme v době vzniku kapely - zavzpomínejte, kdy vznikla a vybavujete si svůj první koncert?

Kapela, tedy jako funkční hudební soubor, vznikla koncem roku 2003, ale základní myšlenka se datuje už k roku 1999. To jsme byli ještě malí smradi a ty představy byly trochu zkreslené, ale s věkem se to docela vytříbilo :o))). Náš úplně první koncert jsme zahráli tady u nás ve Studénce zhruba po roce od začátku tvorby repertoáru a v podstatě se tímto malým vystoupením otevřely dveře další spoustě odehraných akcí.

Bylo těžké - zvlášť s přihlédnutím k tomu, že pocházíte z menšího města - dát dohromady partu lidí ochotných a taky schopných hrát progresivně rockovou instrumentální hudbu? Myslíte si, že je to složitější než hledat členy do "klasické kapely"? A může nemuzikantská situace u nás - a tedy i popularita instrumentální hudby obecně - lišit od té v zahraničí?

Těžké to nebylo. Byla to parta lidí, kteří prostě chtěli hrát a samotný obsah tvorby se formoval průběžně, stejně jako muzikantské kvality každého z nás. Řekl bych, že najít člena do kapely je často nelehký úkol, protože záleží na tom, jaký je to hráč a taky jaký je to člověk a to platí vždy a všude, ať už je hudební žánr jakýkoliv.

Jaké jsou reakce lidí při koncertech na vaši produkci? Já vás viděl na festivalu Beseda u Bigbítu 2007 v Tasově, kde někteří fans jen kouleli očima (obdivně, samozřejmě) a ihned po vystoupení udělali frontičku na vaše CD… Pravidlo nebo výjimka? A setkáváte se s tím, že návštěvníci koncertů takříkajíc ví, do čeho jdou, anebo se s kapelou teprve spíše seznamují?

Beseda u Bigbítu 2007 pro nás byla především skvělým zážitkem a zmiňovaní fans tam byli naprosto perfektní! Celkový temperament festivalu na nás zapůsobil strašně pozitivně, nebál bych se říct, že to byla jedna z nejlepších akcí, kterou jsme zahráli. Za tu dobu, co jezdíme po koncertech jsme se setkali s různými reakcemi publika. Záleží dost na lidech samotných, kteří na koncert jdou a co od nás očekávají. Určitě nejde zavděčit se všem, ale vždy se najde partička lidí, kteří jdou za námi po koncertě pokecat a to potěší. Je to moc fajn, když naše muzika dokáže někoho oslovit.

Už jsme nastínili téma instrumentální hudby v českém prostředí. Sledujete podobné spolky (a ne třeba nutně instrumentální) a koho považujete u nás za svoji "konkurenci"?

Českou undergroundovou scénu se snažíme sledovat nehledě na to, jestli jsou nám kapely stylově podobné nebo ne. Myslím, že je u nás spousta kvalitních kapel, které si zaslouží pozornost. Slovo „konkurence“ bych raději nepoužíval, protože to nebereme jako boj o lepší pozici na pomyslném žebříčku popularity a vždy když s námi někde hraje nějaká zajímavá kapela, tak si ji se zájmem poslechneme.

Možná zbytečná otázka, ale přeci - které kapely patří k vašim oblíbeným?

Ten seznam by byl asi na hodně dlouho :o))) Ale když se to pokusím zkomprimovat tak ve výčtu budou figurovat tyto názvy kapel a interpetů (nehledě na pořadí): PLANET X + Derek Sherinian, DREAM THEATER, LIQUID TENSION, SPOCK'S BEARD, PORCUPINE TREE, BLACKFIELD, Devin Townsend, Dave Weckl, Peter Gabriel, RUSH, YES, Jiří Veselý, PRAŽSKÝ VÝBĚR… v podstatě od jazzu až po nářez, je toho opravdu dost.

Co říkáte na tvorbu brněnských kapel FORGOTTEN SILENCE a z dřívějších třeba na V.U.V.R.?

Pokud budu mluvit za sebe, tak brněnští FORGOTTEN SILENCE a jejich deska "Kro Ni Ka! patří z česka k tomu nejlepšímu, co se ke mně za poslední dobu dostalo, bohužel jsem kluky něměl to štěstí vidět někde na koncertě, ale doufám, že je brzy někde zkouknu. V.U.V.R. bohužel neznám.

A když už jsme u konkrétních jmen - jak se díváte na to, že ze Studénky, města o desetitisíci obyvatel - pochází vedle vás hned několik perspektivních uskupení (THE SQUIRM či CRASHPOINT)?

Co Studeňák, to muzikant :o))) Studénka s přilehlým okolím měla vždy hudební potenciál a jsem rád, že je tomu tak i nadále.

Po nahrávání CD "Exit" proběhly v kapele, jak už to tak chodí, personální změny (na postech baskytaristy a bubeníka). Je už sestava stabilizovaná a tudíž slibující kontinuitu a záruku kvality?

Vše vypadá OK. Pracuje se na nových skladbách, začínáme plánovat nové CD a koncerty na příští rok. Řekl bych, že kapela od alba "Exit" stále pozvolna krystalizuje, takže uvidíme jak se to projeví na dalším CD.

Jste muzikanti - samouci nebo jste odkojení nějakou konzervatoří či jinými hudebními institucemi? Odpověď můžete spojit s představením jednotlivých členů kapely.

V podstatě samouci. Já jsem kdysi hrál na housle. Kuba taky strávil pár let docházením na hodiny výuky hry na klávesové nástroje a je to jeden ze zakladatelů SLOW TENSION. Marcel (basa) studuje lidovou konzerovatoř v Ostravě, prošel několika hudebními tělesy, napříč širokou žánrovou pestrostí a Aleš (bicí) působil například v kapele ASYMETRIC. Toť stručně o nás.

Kolik hodin dřiny (a jak náročné) se skrývá za vašimi muzikantskými schopnostmi?

To je dost individuální. Doby, kdy jsem fakt cvičil i 5 hodin denně jsou bohužel pryč, protože toho času už tolik není, ale snažíme každý věnovat i nádále svému rozvoji. Řeknu to, co už řekla spousta lidí přede mnou, že záleží především na přístupu.

Jak je to u vás se skládáním hudby? Tvoříte společně na zkouškách anebo patříte k tomu typu spolupracovníků, kteří si po internetu posílají hotové věci jenom k docvičení partů?

Věci vznikají vždy na zkouškách, doma si maximálně něco předchystáme, ale komplexní tvorba skladby vždy probíhá na zkouškách za účasti všech. Myslím, že se tento způsob osvědčil, takže nebudeme měnit.

CD "Exit" je - jak už musel každý pochopit - instrumentální, bez zpěváka. Budete pokračovat dále v hraní instrumentálních skladeb, nebo plánujete do budoucnosti zapojit i jedince za mikrofonem?

Zpěv - to je kapitola sama pro sebe. S touto otázkou se potýkáme relativně často. Ze začátku nebylo vůbec v plánu vytvořit instrumentální kapelu, ale kvalitního zpěváka se nedařilo sehnat, takže kapela začala tvořit instrumentálně a po určité době se ztotožnila se statusem instrumentální skupiny a zpěváka přestala hledat. Tato skutečnost nám všem vyhovuje, takže to vypadá tak, že co se týče další desky, bude určitě zase instrumentální.

Hlásíte se k progresivnímu rocku, přitom vaše hudba zůstává stravitelná pro širší záběr fans. Budete ve vašem stylu pokračovat, nebo jste si na CD "Exit" jenom oťukali recenzenty a fanoušky a příště je překvapíte složitějšími kompozicemi?

Ta progresivita vychází víc, než z tvorby jako takové, spíše z onoho čistě instrumentálního přednesu. Nějaké všobecné představy o novém CD už určitě jsou. Ovšem otázkou zůstává nakolik se jich budeme držet, či nikoli. Odrážíme se od alba "Exit" jako od prvopočinu, na kterém se objevily skladby i 3 až 4 roky staré, při jehož realizaci jsme se dopustili několika více, či méně závažných nedostatků, které bychom nyní rádi elmininovali. Rozhodně se budeme snažit více se zaměřovat na celkovou náladovost a proaranžovanost skladeb. Chceme nabídnout vyzrálejší desku, vždy je co zlepšovat a posunovat dopředu.

Tomáš Holub, Viktor Palák

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nezávislý | 20.11.07

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube