Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

THE SQUIRM

THE SQUIRM

O tom, jak se navzájem ovlivňují protichůdné hudební styly, jak k tomu přistupovat po stránce skladatelské i posluchačské, a o tom jak se dá vlastně s fůzemi rockových postupů a elektronických prvků experimentovat, jsem si vykládal s ostravským multiinstrumentalistou Aleshem A.D.. Ten všechny své bohaté hudební zkušenosti, které načerpal mimo jiné v kapelách TERROR, ROOT, GALLERY OF DEAD BATERRIES či CALES, rozvíjí dále v projektu THE SQUIRM. Tomu vyšlo v nedávné době nově mini CD "Symbol of Outburst", ale především je v těchto dnech před vydáním DVD, které nám Alesh rád představil.

Čau, Aleshi, v naší končině nastalo opět podzimní počasí, pro někoho depresivní část roku, pro někoho zase inspirující... Jak je to u tebe? Podlehl jsi kromě nachlazení :o) i melancholickým náladám, nebo tě naopak nakoply múzy a vrhl jsi se do následovníka poslední desky "Symbol of Outburst"?

Ahoj. Tuhle depresivní část roku, jak ty říkáš, já mám osobně velice rád. Podzimní melancholické nálady jsou pro mě inspirující. Opravdu. S příchodem podzimu jsem se pozvolna pustil do přípravy materiálu pro další desku THE SQUIRM. Ta se bude jmenovat "Hidden Deep Inside Bitter Thoughts". Přípravy nového alba jsou v úplných začátcích, takže je ještě příliš brzy něco prozrazovat. Termín 2.listopadu 2007, je určen k uvedení DVD THE SQUIRM "Dark Dictatorship of Freedom and Honesty" na světlo světa.

Pro THE SQUIRM je natáčení klipů asi jediný způsob, jak se dostat mezi lidi. Dříve jsi ale s THE SQUIRM také hrával naživo - umístíš na DVD i záběry z některých koncertů?

Prezentace formou videoklipů je opravdu jediný způsob, jakým můžu THE SQUIRM vizuálně propálit mezi lidi. DVD bude obsahovat veškeré dosavadní videoklipy THE SQUIRM (tedy "Nothing Can Change This", "Firecracker", "Reflection", "Liquid Religion", "The Day Will Die And The Night Will Too", "Symbol of Outburst"), dále pak záznam akustického koncertu "Divine Acoustic / 2004" a jako bonus fotogalerie a zajímavá videa z mé hudební minulosti.

Ty vlastně pracuješ na hudbě výhradně v pohodlí domova, znamená to, že jsi tolik zpohodlněl nebo jsi už přeci jenom více usazený a na nějaké ponocování a řádění ve zkušebnách nemáš energii ani chuť?

Trefil ses v obou případech (smích).

Budeš dále pokračovat v nastoleném trendu THE SQUIRM, tedy spojování moderní elektroniky s rockovou tvrdostí, nebo máš tendence zamíchat žánrovým rozpětím ještě více progresivněji, než tomu bylo doposud?

Chystaná deska "Hidden Deep Inside Bitter Thoughts" bude opět ve znamení elektroniky promíchané s rockovou tvrdostí. Tentokrát to však bude více experimentální elektronická tvorba. Rozhodně neupustím od melancholické a temné nálady, která je pro THE SQUIRM charakteristická. Na novém materiálu se mnou spolupracuje "starý-známý" Lukáš LKD Zavadil (nto_morrow). Bude to hodně temné album, snad nejtemnější jaké jsem dosud nahrál.

Ovlivňuje tě vůbec ještě nějak při skládání rocková hudba, nebo se spíše zaměřuješ na moderní elektronický sound a kytary bereš jenom jako doplněk? Máš v tomhle směru nějakého hudebního favorita?

Musím se přiznat, že už nějakou dobu neposlouchám muziku v takovém množství, jako jsem ji konzumoval kdysi. Mám svých oblíbených několik málo favoritů, kterým jsem věrný už léta a jejich desky věrně poslouchám. Miluji muziku IRON MAIDEN, NINE INCH NAILS, PRAŽSKÉHO VÝBĚRU (2), DAVIDA BOWIEHO nebo například DEPECHE MODE. Nejsem si úplně jistý, jestli jsem těmito interprety ovlivněn, ale určitý impuls mi nějakým způsobem jistě dávají. Snažím se tvořit naprosto nespoutaně a nechávám naplno ventilovat své myšlenky a emoce.

Už dříve jsi se pohyboval v temných metalových vodách, jmenujme třeba skupiny ROOT či TERROR, a i tvůj nynější projekt vykazuje prvky spíše připomínající doomové odvětví, než naivně jásavé hity. Snažíš se navazovat tam, kde jsi hudebně začínal, nebo to z tebe prostě vychází samovolně?

THE SQUIRM je stylově úplně někde jinde a já se ani nesnažím svoji současnou tvorbu směřovat do stylů, ve kterých jsem se kdysi pohyboval. Kompatibilní je snad ta temná nálada. Jak už jsem se zmínil, jistý patos, který mám uvnitř sebe, je pro mé hudební nápady samovolným ventilem. Nezpronevěřil jsem se metalové hudbě, ale je mi dnes už vzdálenější. Za ty roky jsem se hudebním vývojem dostal jinam. Já se nikdy hudebními styly nezabýval. Hudba je buď dobrá nebo špatná, nic jiného mezi tím nemůže být. Pro mě je podstatný výsledný pocit ze skladby a textu. Musím ze skladby cítit upřímnost. Jakmile tam není a chybí tomu emoce, všechno je špatně. Tvorba THE SQUIRM právě o těch emocionálních stránkách je. Za tím si pevně stojím, ale tento názor nikomu nenutím. Taky proč, že ano... Dělám si vždycky to, co chci, a ostatní názory jsou mi ukradené. Ale to jsem odbočil.

Všechna hudba v rámci THE SQUIRM je čistě tvá osobní záležitost, věnuješ se i textům z osobního hlediska? Čímž chci naznačit, jestli v lyrice vyjadřuješ pouze své vnitřní pocity, názory a postoje?

Ve většině případů ano. Říkám ve většině případů, protože jsem v minulosti krom svých textů použil pro THE SQUIRM také texty z dílny jiných autorů. Pokud jde o mé texty, tak ano. Jsou to takové moje abstraktní vnitřní zpovědi, které hudbou umocňuji.

Chtěl bych se teď na chvíli pozastavit u tvého zpěvu. Abych se přiznal, byl jsem docela v šoku, když jsem se dozvěděl, že jsi kromě svých vlastních válů, nazpíval také celou skladbu "Unknown Reason" na třetí desce Blackieho CALES "Uncommon Excursion". Cítíš, že zpěv je tvoje silná stránka, trénuješ nějak hlasový projev, či vždy využíváš svůj hlas jenom intuitivně a v rámci svých možností?

Hlas utužuji cigaretami (smích) ... to je snad jediný způsob, jakým trénuji hlasový projev (smích). Snažím se zpívat tak, jak říkáš ty, v rámci svých sil a možností. Za excelentního zpěváka se v žádném případě nepovažuji.

Máš také nějaké další zdroje inspirací (literatura, filmy, hudba, poezie..třeba s hororovou tématikou)? Libuješ si v takovýchto žánrech? Jestli ano, co tě na nich nejvíce přitahuje, třeba skutečnost, že existují různé stinné stránky lidstva a podobně?

No jistě. Už od dětství je mi velice blízké všechno ponuré, tesklivé, nádherně melancholické, smutné a vše, co má temnou náladu. Tohle je asi svým způsobem pro mě inspirativní. Miluji černou a červenou barvu. Společnost mi nevadí, ale nevyhledávám ji. Zkrátka, jsem takový divný pavouk (smích).

No, a jako poslední věc ti jakožto "temnému diktátorovi" přenechávám slovo, a můžeš zde ještě doplnit pár myšlenek, které v rozhovoru nezazněly, říct pár slov o sobě, nebo pozdravit čtenářstvo Abyssu... a díky za rozhovor.

Já myslím, že jsme toho probrali tak akorát (smích). Díky za fajn rozhovor a posílám pozdrav všem čtenářům Abysszinu.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube