Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

Retrorozhovor s Petrem "Blackie" Hoškem

Retrorozhovor s Petrem "Blackie" Hoškem

Ačkoliv je toto interview s matadorem tuzemské metalové scény Petrem Hoškem, známého pod uměleckým pseudonymem Blackie, již staršího data (jeho realizace proběhla v prosinci roku 2006), nic to neubírá na jeho exkluzivitě.

Původně jsme chtěli vyzpovídat Blackieho v rámci vydání jeho aktuální desky "Savage Blood" (recenze) a též realizovat "Dny s...", ovšem pro jeho pracovní vytíženost jsme sáhli k tomu náhradnímu řešení, které jak doufáme, se stane dostatečnou kompenzací. Blackie totiž nechrlí jedno album za druhým, ale nechává materiál dostatečně uzrát (třeba aktuální CD CALES "Savage Blood" vznikalo již od roku 2003). Tudíž jak se nad jeho alby vznáší aura nostalgie, tak i tento retrorozhovor by měl vzbuzovat obdobnou reminiscenci.

Štěpán Šimek

Když jsem se připravoval na tento svůj první rozhovor, měl jsem odhodlání a zároveň mírnou trému. I když jsem o Blackiem věděl, že je to vysoce pohodový člověk, přece jenom ve mně hlodal červíček, jestli z toho nebude naprosté fiasko. Teď však můžu v klidu říct, že jsem si vybral hudebníka velice shovívavého a s otevřenou myslí, takže i mé jisté profesní nedostatky bral s humorem a nadhledem. Protože jsme na povídání měli spoustu času, vypotřeboval jsem otázky celkem snadno, ale i když Blackie působí jako introvert, tak řeč plynula volně dál, až nás nakonec musel přerušit telefonát čekající Petrovi přítelkyně. Za to zdržení se jí tímto omlouvám :-). Probrali jsme toho docela hodně. Přece jenom uplynulý rok byl pro Blackieho tvorbu šťavnatý a plodný, ať už jde o spolupráci se zkušenými muzikanty z ABBANDu, nebo o přípravu materiálu na další album projektu CALES. V době tohoto rozhovoru (konal se nadvakrát na přelomu listopadu a prosince 2006) už k mnoha labelům putovala promo verze "Hymns of oblivion", na kterém Blackie znovu potvrzuje jeho schopnosti neustálého vývoje v hudebním myšlení a cítění…

Ahoj Blackie, připoj se teď ke mně na virtuální cestě zpět do jedné brněnské hospůdky, abychom oživili náš nedávný pohodový rozhovor, který poznamenala "jen" má menší neschopnost při zacházení s diktafonem, takže se mou vinou polovina rozhovoru nenahrála. Blíží se konec roku (2006, poz. red.), tak bych se rád zeptal, jak hodnotíš zpětně těchto uplynulých, dejme tomu dvanáct měsíců, co se týče tvé tvůrčí hudební činnosti? Můžeš popsat třeba i plodné činnosti mimohudební?

Co hodnotím celkem skvěle, je další posun v mém hudebním vývoji a to, že jsem se přestěhoval na venkov. Na mimohudební plody nezbývá moc času. Dělám trochu do grafiky, ale to nestojí za řeč. Mým prvním výtvorem je grafika pro demo CRUX - "Scream of Death". Demo vyjde v lednu na CD u švédské společnosti I Hate records.

Máš momentálně nějaký svůj dlouhodobější plán, metu, kterou bys chtěl docílit?

Dokončují čtvrté album CALES a chtěl bych aby mělo celosvětovou promotion a distribuci. Nyní jednám o kontraktu s jednou americkou společností a několika evropskými labely, tak doufám že z toho něco vzejde.

Jak ty vnímáš svojí nedávnou spoluprácí s Alešem Brichtou? Dala ti to něco z pohledu muzikanta, producenta, či z koncertního hlediska? Protože nějakou dobu si dokonce i obrážel s ABBANDem česká pódia.

Dalo mi to hodně, ta spolupráce pro mě byla určitě přínosem. Dalo by se říct, že s tak kvalitníma muzikantama jsem ještě nehrál. Aleš je skvělý chlapík a v jeho kapele vládne pohodová atmosféra.

Není ti líto toho, že se originální kapela jako je ROOT, nedostala za dobu svého působení v podstatě dále od hranic ČR?

To není až tak úplně pravda. Nepodařilo se nám sice získat kontrakt se západní firmou, ale jsme uznávaní po celém světě, vychází nám tam alba v licencích nebo jsou distribuována po celé Evropě, i v USA. Něco jsme venku i odehráli. Největší vrchol byl asi ten festival ve Švédsku. Vše je mimo jiné zachycené na DVD "Deep in Root", které co nevidět vyjde. Abych byl upřímný, trošku mě mrzí, že jsme nejezdili žádný pořádný světový tour (určitou satisfakcí se snadstalo letošní evropské turné No Mercy, pozn. Stephen). ROOT je výjimečná kapela, která by si to určitě zasloužila. Odváděli jsme poctivou práci a hodně pro to obětovali. Zřejmě na nás nazírali skrze prsty kvůli bývalému východnímu bloku. Mají tam spoustu kvalitních kapel, ale na druhé straně zas třeba vydávají tunu blbostí jen proto, že ty kapely pocházejí ze Skandinávie, přičemž je jim jedno, že to má ubohou produkci, že chlapci nemají žádnou hudební praxi a že se vlastně kolikrát jedná o výsměch metalu.

Z tvých dřívějších nahrávek CALES jdou místy cítit motivy keltské hudby. Zajímalo by mě, jestli tě oslovuje keltská muzika, jestli posloucháš dejme tomu věci na toto téma?

Poslouchám, i když hodně málo. Keltská hudba bere za srdce, ale když ji chceš hrát, mušíš ji cítit, mít v krvi a být hodně dobrý muzikant. Mám např. rád kapelu CHIEFTAINS nebo český KUKULÍN, resp. houslisty Jana Hrubého. Když jsem se o něco takového kdysi pokoušel, moc jsem o irské lidovce nevěděl. Po druhé jsem to zkusil znovu na žádost Aleše Brichty a vznikla z toho hodně vydařená píseň "Horal". Třetí pokus je vlastně na novém promu CALES, ve skladbě "Volk-Tektosag". Tam je vložená moje představa, jak by asi Keltové hráli metal :-) Keltská hudba skutečně není nic snadného, jsou tam hodně krkolomné a zběsile rychlé postupy. Nedokážu si představit, že bych v tom zašel někam dál.

Jak to vypadá s novým klipem? Proslýchalo se, že chceš jet natáčet klip, k tuším nově složené písničce "Battlefield", do Polska?

A: Tu skladbu jsem přejmenoval na "Depredator" a je i na promo nahrávce "Hymns of Oblivion". Měli jsme to domluvený s bandou, která šermuje, a kterou vede kluk, co nám dělá videoklipy. Byl jsem dohodnutý i s hlavními organizátory International Viking Festivalu ve Wolinu. Byla by to velkolepá podívaná, obrovské hordy, hromady železa, všichni dobově oblečení, fascinující. Vše bylo připravené, ale termín konání tohoto festu se nám nakonec křížil s koncertními aktivitami a navíc jsme už měli roztočený epický klip v tomhle stylu ke skladbě "From the Bosom of Oblivion" z alba "Pass In Time". Tohle téma je zde podané celkem vyčerpávajícím způsobem, tak jsem dospěl k závěru, že už asi nemá cenu nic dalšího točit. Je to hodně náročné a nevyplatí se to. Momentálně mám pózování před kamerou plný zuby. Na nové album dáme právě tenhle klip a nejspíš se nic dalšího konat nebude. Pokud se však na ten festival letos nebo někdy v budoucnu dostaneme, určitě pořídíme nějaké záběry a třeba k realizaci toho klipu nakonec někdy dojde.

Na domovských stránkách CALES ses zmínil, že další album bude ryze instrumentální záležitost. Byl to prvotní záměr, nebo si třeba při skládání narazil na nějaký blok, co se týká psaní textů?

Myslím, že to bylo tak nějak předurčeno. Před třemi lety jsem si koupil počítač, díky čemuž se můj přístup k hudbě hodně změnil. Tím jak jsem se učil programovat nástroje. Nahrával jsem spousty muziky a pracoval se zvukem v kompu. Nezabýval jsem se psaním textů ani zpěvem. Přirozeně vyplynulo, že jsem vlastně vytvořil instrumentální skladby, kterým by mohl zpěv spíš ublížit, než prospět. V bookletu bude ke každé skladbě text, takže žádné bloky se nekonají (bohužel booklet texty neobsahuje, pozn. Stephen). Psaní textů pro mě není žádný problém, ani nevím proč, ale beru to jako méněcennou činnost.

Ty jsi před časem přeměnil CALES z fungující, vystupující skupiny opět do čistě tvého osobního projektu. Můžeš blíže nastínit důvody tohoto rozhodnutí? A také jak tuto skutečnost vstřebali spoluhráči?

Odpověď v podstatě najdeš v odpovědi na předchozí otázku. Jedna polovina kapely to vstřebala tak, že se semnou nebaví a druhé je to jedno. Upřímně, nebyl jsem spokojený s tím, co jsme předváděli a nechtěl jsem pokračovat v tom rock/popovém modelu. Potřeboval jsem dostat CALES zpět k Pagan Metalu. Možná zase někdy spojíme síly. Bavili jsem se i s DeSedem, že bychom mohli zavzpomínat a něco podniknout. Mimochodem v tom klipu ke skladbě "From the Bosom of Oblivion" účinkuje celá kapela, včetně DeSeda.

Tvé nové album plánuješ nahrávat ve svém domácím studiu, jak píšeš na stránkách CALES? Popiš nám vybavení tohoto studia, případně jeho budoucí uplatnění. Jaké výhody či nevýhody spatřuješ při nahrávání doma oproti běžné nahrávací taktice v klasickém studiu?

Výkonný počítač, kvalitní zvuková karta, poslech, kytarový procesor a dobrý mikrofon. Výhoda je, že to máš doma v obýváku a můžeš se své muzice věnovat kdykoliv tě napadne. Když s něčím nejsi spokojený, je stále možnost to přepracovat a máš vše dokonale pod kontrolou. Nevýhodou je, že nemůžeš tak často jako v normálním studiu používat hlasitost. Kromě toho, že slouží mě, pomáhám občas kamarádům s jejich nahrávkami, vyšší ambice ani nemám, od toho jsou profesionální nahrávací studia, kterých je dost.

V jednom rozhovoru, který probíhal s Milošem "Dodo" Doležalem, se tento hudebník ke svému novému instrumentálnímu albu vyjádřil: "Chtěl jsem dát najevo, aby každý věděl, že člověk musí něco umět, pokud nahraje takové album." Připojuješ se k této myšlence, nebo máš na to jiný názor?

Dodo je bezesporu výborný muzikant. Do jisté míry má pravdu, aby to bylo poslouchatelné, měl bys něco umět, i proto abys něco takového vůbec zvládl. Posluchači jsou různí a vím, že většinu z nich nezajímají bravurně hraná sóla, nýbrž dobrý nápad a feeling. Já třeba skoro vůbec nehraji kytarové sóla a taky jsem si troufl vytvořit instrumentální album. Líbí se mi i někteří mladí muzikanti ve vývoji. Ještě toho moc neumí, ale mají dobré nápady a svůj přístup, nezkažený pedantským dohledem. Já říkám, že svobodně myslící hudebník může cokoliv, pokud k tomu má možnosti a odvahu.

Při poslechu tvých nahrávek vždy cítím vliv rockových resp. hard-rockových veličin jmenovitě DEF LEPPARD či AC/DC. Měl bych teda na tebe takovouto otázku, jestli se mé uši kategoricky mýlí a nebo bys mohl připustit, že by skupiny z té doby na tobě zanechali nějakou malou stopu?

AC/DC byli jednou z prvních kapel na které jsem ujížděl a DEF LEPPAD taky můžu, takže proč ne.

Dále bych chtěl zapátrat do tvé minulosti, a to kdy u tebe konkrétně nastal ten zlom, že si ucítil potřebu dělat resp. skládat něco nového, že bys byl schopný své nápady přesně realizovat (zahrát) a vlastně si upustil od zkoušení songů od jiných kapel? K tomu se váže další moje otázka, jak často ještě cvičíš, nebo jestli máš potřebu nadále zdokonalovat svoji hráčskou techniku, cvičit stupnice, běhy, arpeggia a podobné virtuózní "prasečiny"?

Začínal jsem pochopitelně kopírováním skladeb od slavných kapel. Jenže pak jsem nastoupil do kapely VEGA, která měla svoji tvorbu a tam jsem sledoval, jak to probíhá. Big Boss měl vyšší cíle než jen hrát tancovačkový bigbít, já taky a proto jsme založili ROOT. Bylo jasný, že s převzatými věcmi nemůžeš nikdy uspět v širším měřítku (vyjma Heleny Ondráčkové a spol) Měli jsme rádi metalovou muziku, která v té době zažívala obrovský rozmach. Nechtěli jsme hrát podobně jako ostatní kapely, tak jsme se snažili o něco vlastního. Bylo to příšerný, ale lidi to bavilo a nás taky. Dostali jsme nabídku na první album a začali to brát víc seriózněji, včetně skládání hudby.

Arpeggia? honění po krku, docela k ničemu. Všiml jsem si že kytaristi, kteří tohle provozují, nejsou schopní zahrát dlouhé tóny. To oceňuji víc, dlouhý vypracovaný tón, hraný s citem. Cvičení stupnic to samé. Používám úplně ty nejstupidnější na rozehrání a rozhýbání prstů. Já necvičím, skládám a nahrávám hudbu. Mám prověřené, že s hráčskou technikou už se dál nedostanu. Za sebou mám 20 let praxe a s tím si vystačím. Vývoj spatřuji v něčem jiném, než v kytarové onanii.

Měl bys popřípadě nějaký vzkaz pro začínající muzikanty, třeba kytaristy, kteří ve svých začátcích tápou (jako nedávno i já :-), pár slov, které by je mohli nějak motivovat, nabudit a dát jejich hudebnímu vývoji správný směr?

Můžu jim vzkázat, že jestli hudbu a hru na svůj nástroj skutečně milují, ať v tom pokračují a pracují na sobě, dokud je to nepřestane bavit nebo se nezačnou věnovat něčemu jinému. Pokud chtějí něco dokázat, měli by se sbalit a co nejdřív odsud vypadnout.

A co říkáš na různé kytarové školy, ať už ve formě multimediální výuky anebo klasické s učitelem?

Mě tohle sice nikdy nic neříkalo, ale věřím, že to může být dobrá a důležitá věc pro začínající i pokročilé muzikanty.

Jak je to u tebe s muzikálovou hudbou? Dneska je to celkem velký trend. Neuvažoval si též udělat někdy muzikálový projekt?

Teď se proflákne jaký jsem vlastně nekulturní hovado. Já totiž nemám rád divadlo. U každého představení buďto usnu nebo myslím na něco jiného, než mě to začne lézt na nervy a odejdu do prdele. Muzikály? Mám na ně alergii a kýčovitá, muzikálová hudba je mi protivná. Možná je to způsobený tím, že čecháčci tyhle kašparský sračky produkují jednu za druhou.

Ty jsi celou řádku let působil ve skupině, kde se mimo jiné odrážela v textech satanská tématika, démoni a jiná mysteriósní stvoření. Zajímáš se nějak blíže o tento žánr nebo sleduješ filmy zaměřené tímto směrem, kterých se v poslední době celkem dost vynořilo? Jmenujme třeba Satan přichází, Satanic, The Exorcist of Emili Rose...

Mám to rád, ale beru to s rezervou. Rozhodně jsem nikdy nepatřil k těm zamračeným magorům, kteří se v tom vyžívají.

Myslíš si, že se dá nějak efektně a bez rizika skloubit muzikantství a aktivní sport? Já si vzpomínám, že jsem na gymplu trpěl v tělocviku při volejbale, protože jsem měl strach, abych si neporanil prsty na ruce, což by bylo pro kytaristu celkem nemilé.

Podle toho jaký sport. Já se chtěl kupříkladu věnovat historickému šermu. Je to stejně náročné a zajímavé, jako hrát na kytaru, ale po stránce, o které hovoříš, se to vůbec neslučuje. Můžeš sice používat drátěné rukavice, jenže když na to přijde, z prstů je sračka. Když jsem byl v tvých letech, vůbec jsem na ruce nedbal, mám na nich spoustu jizev od zranění. Dvakrát jsem málem přišel o prst. Po prvé kvůli něčí nekontrolovatelné agresi a po druhé kvůli své vlastní. Bylo by příjemné šlechtit si prstíky a hrát jen na kytaru, jenže musím pracovat a navíc žiji na vesnici, kde je často potřeba chopit se motorové pily nebo sekery. Většina kytaristů pochází z dělnické třídy a musí tvrdě pracovat, takže když to jde tady, proč ne ve sportu. Pro kytaristy by bylo ideální, mít buďto bohaté rodiče nebo pracovat v kanceláři a sportovat raději pasivně u piva.

Když se rozhlédneš kolem sebe, myslíš, že by se v našich končinách dalo najít pár zajímavých kapel, které by sis rád poslechl, popřípadě, které by tě přímo inspirovaly při psaní materiálů? A samozřejmě tradiční otázka, jaké album se ti teď prohání v přehrávači nejčastěji?

U nás je celkem spousta kapel, které si rád poslechnu. Inspirace mám dost vlastní a většinou ji čerpám úplně z jiných věcí než z muziky. Nekopíruji západní kapely, natož pak české. Teď poslouchám např. OCEANSIZE, SIKTH, OSI nebo Andrey Horne. Jelikož mixuji hudbu a snažím se tam dostat ty správné frekvence, musím poslouchat věci s kvalitní produkcí. Když si chci vychutnat dobrou atmosféru bez ohledu na kvalitu zvuku, pouštím si třeba BATHORY, CLANNAD, BURZUM a spoustu jiných starých nahrávek.

Vím, že jsme se bavili o českých a moravských zpěvácích (třeba ze skupin DARK GAMBALLE nebo SAD HORMONY) a obdivovali oba jejich netradiční pěvecký projev. Jak je to u tebe se zpěvem, nechtěl by ses přidat třeba mezi zpívající kytaristy typu Joe Satriani, Vai, Zakk Wylde?

Cha cha, maximálně s ENTRAILS a to už bylo. Můj zpěv se dá sporadicky využít, ale zatím jsem se nedostal k tomu, abych na něm důsledněji zapracoval. Zpívaní mě hrozně baví, je to skvělý pocit. Horší je, když svůj zpěv nahraji a pak si ho poslechnu.

Tuším, že hudba v té formě jakou děláš, tě podobně jako většinu muzikantů v naší zemi asi dlouhodobě neuživí. Líbilo by se ti si přivydělávat třeba produkcí pro různé komerční projekty: reklamy, znělky, filmová hudba, kde bys ale musel přihlédnout k tomu, aby to oslovilo široké masy?

Tohle už jsem taky dělal. V 96-tým dokonce běžel můj hudební podklad na nově, v reklamě na dobrou vodu. Dohodil mě to chlápek, kterej chodil s matkou od mé holky, jinak bych se k tomu nejspíš nikdy nedostal. Takový kšefty jsou totiž o známostech a já žádný režiséry neznám. Další věc je, že tyhle koryta mají ohlídaný prominenti a starý struktury. Kdyby se mě ten film nelíbil a nemohl bych na něm pracovat podle svých představ, rozhodně bych nabídku nepřijal. Za ten opruz by mi ty peníze nestály.

A jedna z těch klasičtějších otázek. Mnoho umělců, básníků, malířů ať už v minulosti nebo dnes vedla k inspiraci něžná ženská pohlaví. Skrývá se i za tvojí hudbou obdiv k ladným křivkám dívek a žen, nebo jakákoliv zkušenost, kontakt s nimi?

Krása žen je určitě inspirující.

Díky za rozhovor a tvůj čas a hodně zdaru při tvoření dobré muziky

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

vzkazmira zamek03.01.09 | 13:00:33

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube