Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

DARK GAMBALLE

DARK GAMBALLE

10 - Šanci vidím v crossoveru různých žánrů

Zdravím vyškovské DARK GAMBALLE! Hned v úvodu se zeptám, jaké máte pocity z nedávných křtů nového kotouče "Perpetuum Gamballe", který jste na svět přivedli po docela krátké pauze od koncertního DVD.

Zdravím Propasťáky! Otázek je požehnaně, takže vzhůru do toho… Pocity z křtů jsou velmi radostné. Ve Vyškově jsme zaplnili klub B-29 dva dny po sobě a to u mě vyvolává lehkou pýchu. Mám radost z každého koncertu, na který přijde spousta lidí a proběhne zde takové to /pozor klišé/ "vzájemné jiskření". Kdo by nebyl rád :).

Nakousněme krátce vaše první DVD. Většinou už jste ostřílení muzikanti, kteří mají odjetou hromadu koncertů, ale přesto: cítili jste během natáčení nervozitu, cítili jste se při koncertování před kamerami jinak než jindy?

Člověče, řeknu ti, že jsem v životě nebyl nervóznější. Je to velmi svazující pocit vědět, že každé tvoje zaváhání bude zaznamenáno a není to nic příjemného. Navíc jsem byl ponořen do organizace celé akce až po krk a to ti na klidu nepřidá. Faktem je, že když jsem pak viděl první náhledy, říkal jsem si "svět se z nás neposere, ale není to špatné". Zkrátka dělali jsme, co jsme mohli. Dnes už mám jen pozitivní pocity. Mám z DVD radost.

Měli jste celou režii nahrávání DVD pevně ve svých rukách nebo jste prostě dorazili na koncert jako pokaždé, akorát s tím rozdílem, že tentokrát bylo vše nachystáno pro natáčení záznamu? Dokázal bys přiblížit základy interakce všech zúčastněných?

Snažili jsme se připravit, co se dalo. A, jak to tak bývá, narazíš během akce na menší i větší problémy a detaily. Je třeba si uvědomit, že musíš mít naprosto perfektně zvládnuto "sejmutí" /nahrání/ koncertu, včetně snímání lidí, ruchů a šumů. Dál samozřejmě mít rozvrhnuto rozmístění kamer, osvětlení pódia sladěné s programem. Sejmutý zvuk je třeba namixovat, ošetřit masteringem a tak dále. Na práci kamer a střihu jsme najali šikovného Johnyho Vee.

Takže v kostce neskutečná hromada práce, která se díky právě Johnymu, Jehlářům, Valáškovi, Andrejovi, Fobovi, Tiemu, Zdenkovi Alturbanovi, Jay Kayovi a dalším podařila zvládnout. Vím určitě, že finanční prostředky vynaložené na realizaci DVD se nikdy nevrátí, ale co bychom byli za skupinu bez vlastního DVD. Je to klišé jako prase :), ale tohle je náš dárek fanouškům.

Během Tvého pěveckého účinkovaní v DARK GAMBALLE jsi vystřídal tři jazyky. Ze začátku angličtina, která se potom přetransformovala na gamballštinu a nakonec jste zakotvili u mateřského jazyka. Míval jsi někdy s angličtinou problémy? I když je všeobecně známo, že napsat dobrý český text je mnohem složitější než napsat anglický, přesto jste nakonec zvolili cestu s češtinou...

Úplně na začátku existence DARK jsem zpíval, teda řval, česky, poté jsme byli firmou Monitor přemluveni na angličtinu, jakože budeme světovější a po druhém (převratovém, změnostylovém) CD začaly velmi chudé roky pro DARK. Na koncerty se nikde a na nic nechodilo. Poté jsme došli do stádia, že si vlastně můžeme dělat, co chceme, protože je to vlastně jedno a stejně bude stát situace za hovno.

Prvotní nápad vlastního jazyka přišel od Robba, no, a já začal psát příběhy a makat na gamballštině. Byla to doba absolutní svobody a hravosti. Tak spatřilo světlo světa CD "Dark Gamballe". Křivka zájmu o DARK mírně stoupla, ale stále nešlo o nic převratného.

No, a abychom se moc nesmáli, udělali jsme CD "Robotory" a křivka se opět posunula směrem dolů, až téměř na dno. Proto mě dnes udivují redaktoři různých zinů, kteří mluví o "Robotory" jako o svatém grálu.

Takže jsme opět na startu a to máme za sebou dvanáct let hraní. Po jepičím projektu SCHWEINERAIN, kde jsem si vyzkoušel zpívání česky, jsem se do češtiny zamiloval. Láska to nebyla oboustranná, občas mě shodila ze sedla, ale já se snažím udržet :). Ten boj trvá dodnes.

Poslední dobou jezdíte docela velké množství koncertů. Připadá Ti i v dnešní internetové a multimediální době stále jádrem úspěchu a proslulosti intenzivní koncertní aktivita?

Rozhodně ano. Koncertování je nenahraditelné. Pokud kapela vydrží a má co říct, lidé si ji najdou. Ale také jsme si vědomi síly mailového-internetového světa a tuhle prezentaci nepodceňujeme. Troufám si tvrdit, že máme jedny z nejživějších stránek v této republice.

Chodí za vámi ještě fanoušci a hlavně fanynky po koncertech, aby se s vámi rozdělili o své bezprostřední zážitky, nebo už se tak dneska neděje a odezva v tomto duchu je spíš laxnější?

Určitě chodí stále více a my s nimi velmi rádi pokecáme. Ti, co nás znají, to potvrdí.

Když si to tak sesumírujeme, tak "Perpetuum Gamballe" je vaše devátá řadová deska, čili podeváté v nahrávacím studiu. Podle toho, co je slyšet na albu, bych řekl, že opět panovala harmonie... Anebo zdání klame?

Ve studiu to bylo na klid, tak jako vždy. Takové ty třenice a výměny názorů probíhaly před nástupem do studia a někdy nebyly malé. Je nás v kapele pět osobností, pět pohledů a názorů. Zatím ale vše funguje, takže se nebijeme :).

Při poslechu textů na "Perpetuum Gamballe" mám pocit, že oproti dřívějším počinům dostaly více konkrétnější a reálnější fazónu. Postrádám různé metaforické slovní hříčky, spíš se u každé písničky věnuješ určitému tématu jakoby zpříma, na rovinu. Změnil jsi nějakým způsobem náhled na lyrickou složku? Jak je to? Dokázal bys popsat svůj vývoj v tomto směru?

Tak tady si dovolím nesouhlasit, asi sis příliš nelámal hlavu ze čtením textů :). Přímočarý je "Výprask", ale jinak si myslím, že je spíše přemetaforováno. Například "Astronauti", "Psí víno", "Oceán"… Ale možná máš pravdu ty a já ji nevidím, protože jsem ponořený moc hluboko uvnitř. Spíš si ale myslím, že ne.

Jistým znamením textů je v mnohých případech opakování slok, což mně přijde docela škoda, že se kolikrát určitá myšlenka odehrává pouze v pár větách a pak se zbytek písničky opakuje. Je tohle něco, na čem si po textové stránce zakládáte, nebo jsi prostě jenom už nechtěl v takovýchto případech texty více rozvíjet a rozhodl jsi se zachytit myšlenku pouze ve fragmentech?

Ano, refrény se opakují, tak jako u 99% kapel na světě, ale snažil jsem se vyhovět hudbě tak, jak mi byla dodána.

U nás je totiž vždy hudba hotová jako první a pak teprve přichází text. Někde jsem cítil, že je třeba téma rozvinout a někde ne. Prostě přistupuji k textům spíše instinktivně. Jestli je to dobře nebo ne, ukáže čas a hlavně fans.

Jak moc si vlastně DARK GAMBALLE zakládají na textech, stavíte je do stejné roviny s hudbou? Mě osobně vaše texty vždy bavily, i když je pravda, že člověk si na jejich styl musí trochu zvyknout...

Já osobně stavím texty na úroveň hudby. Své texty nebudu hanit ani vychvalovat, připadal bych si jako idiot. Jsou za nimi dva roky práce a dělal jsem, co jsem mohl, s nejlepším vědomím a svědomím. Lépe nebo jinak to prostě neumím.

Ještě si nemůžu odpustit jednu poznámku k textům. V některých skladbách se totiž propírají lidské sexuální pudy, sem tam i v ostřejší podobě (kupříkladu "Baletky v hlavě" nebo aktuální "Výprask"). Jaké jsou pohnutky pro vnášení těchto témat do vaší tvorby?

Sex je určitě nedílnou součástí života a mě vyloženě baví si hrát s touhle mozaikou a taková ta "ujetější" témata mě prostě baví víc. Je tu vesmír možností.

Vraťme se zpátky k hudbě. Z nové desky "Perpetuum Gamballe" je cítit, že jste se oprostili od převažující tvrdosti a přímočařejších postupů předchozí "Bonboniery" a zabrousili jste i do jiných hudebních rovin. Některé momenty mi navozují dokonce hudební atmosféru začátku 20. století, čemuž možná pomáhá také stylově laděný booklet. Snažili jste se dát nahrávce vědomě mírně nostalgický nádech?

Je zajímavé, kolik mají lidé různých pohledů na "Perpetuum". Obecně jsme chtěli tvorbu D.G. posunout zase dál a spíše si udělat radost, takže ten přístup byl takový hravější než u "Bonboniery". Také jsme chtěli CD opatřit odlišným zvukem, než má "Bonboniera". No, a pokud se podařilo dostat na CD tzv. verneovskovou atmosféru, jsem moc rád.

Na předchozí desce "Bonboniera" jsem měl právě trochu pocit, jako by nahrávka tolik nezachytila dynamiku nebo energii vašich písní, vezmeme-li v potaz vaše koncerty, které mi připadnou daleko dravější a šťavnatější. Přemýšleli jste někdy nad tímto problémem? Uvažovali jste třeba o změně nahrávacího studia?

Ono zachytit koncertní energii opravdu není žádná sranda. Máš pravdu, že mi dnes "Bonboniera" proti "Perpetu" připadá taková sterilnější. Pozor, nevytrhovat z kontextu. CD "Bonboniera" mám moc rád.

Co se týká studia, tak mě zatím nikdo nepřesvědčil, že volba Stáni Valáška a Studia Šopa byla špatnou volbou. Navíc u nás je to i srdcová záležitost.

Hrajete převážně modernější metalovou či rockovou muziku, myslíš, že by se u vás daly vystopovat inspirace dřívějšího hudebního vývoje? Dejme tomu různých hard rockových veličin jako AC/DC nebo třeba i z jiného soudku vzatí PINK FLOYD? Odráží se nějak třeba i vědomě velikánové rocku ve vaši tvorbě?

Určitě ano. METALLICA, DEPECHE MODE, NIN, SLAYER, FEAR FACTORY, THE CURE, PRAŽSKÝ VÝBĚR, THE PRODIGY, OOMPH, BEATLES a tuny dalších.

Už nějakou dobu s vámi jako host spolupracuje na deskách osoba říkající si Nasty. Můžeš ho nějak více představit fanouškům? Má Nasty při tvoření materiálů na desky nějaký zásadnější vliv nebo dělá jenom to, co mu nastíníte, a naplňuje vlastně pouze vaše představy?

Nasty je bez nadsázky celebrita vyškovské hiphopové scény a také zajímavá postavička. Spolupráce s ním funguje naprosto bez problému a v pohodě. Své gramofony roztáčí vždy do hotových fragmentů a je takovým malým poznávacím znamením éry od alba "Superstar". Nabízí nám své podněty, nápady a poté se některé z nich použijí. Je to taková relaxační záležitost. Hudební dort je hotov a on je takové to ozdobné posypání.

Snažíte se vtisknout kapele nějakou vlastní image nebo tomu necháváte volný průběh? Jaký ty máš názor na to, že si kapela vybuduje umělou image, která je mnohdy kýčovitá a přesahuje její hudební kvalitu?

Teď nevím, jestli míříš přímo do našich řad nebo ne. Image může určitě hrát svou nezanedbatelnou roli a vyvolávat souhlasné nebo nenávistné reakce. Obojí se hodí více než šedivé nic, alespoň pro mě. Zažil jsem samozřejmě i spousty směšné image, ale je to spíš otázka úhlu pohledu.

Někomu se třeba MARILYN MANSON nebo SLIPKNOT líbí a někdo raději Cobaina ve svetru ze sekáče. Já patřím k těm prvním. Faktem je, že pokud nemáš co sdělit, samotná image ti může pomoci jen na chvíli. Pak to lidé prokouknou. Pevně věřím, že DARK GAMBALLE má stále co říct.

Nedávno oslavili vaši jihomoravští kolegové ROOT 20. výročí fungovaní kapely, k podobnému jubileu už dospěla také formace INSANIA a k DARK GAMBALLE se ta dvacítka blíží pomalu taktéž. Uvažujete už nějak dopředu, jak tyto dvě dekády završíte, zda budete připravovat fanouškům nějaký ten bonbonek? Koncertní DVD už jedno máte, takže je na řadě třeba výběrovka. A neuvažuješ o tom, že by ses potom z 10 přejmenoval na 20? :)

Na to máme dva roky čas, ale vidím to spíš na CD, které se bude jmenovat 10! :)

Dočkají se fanoušci někdy toho, že oprášíte na koncertech starší vály, třeba i z období DARK? Je jejich takřka neustálá absence v setech jen otázkou technických nároků?

Kromě "Sex'n'Death" a "Zyezn Gamballe & Mental World" hrajeme zástupce každé z desek. Pokud bychom uvažovali o prvních dvou albech, potřebovali bychom další čtyři kytary a určitě bychom se neobešli bez pódiových techniků, bedňáků a na to nemáme peníze.

Spousta kapel před vlastním vydáním desky vypouští prvně jakési promo CD. Všiml jsem si, že jste naposledy promo CD zrealizovali tuším před deskou "Merizo Nanen". Berete to už dneska tak, že jsou pro vás takovéhle věci zbytečné, nebo máte dojem, že jsou mnohem výhodnější jiné cesty, jako rádia anebo různé internetové hitparády?

Nechápu, k čemu by to bylo dobré. To raději pošlu plnohodnotné CD se vším všudy a nemusím nic ošidit. Určitě forma email, TV, rádio je rychlejší a mnohem účinnější.

Troufl by sis říct nebo třeba nastínit, jestli někdy v budoucnu budou DARK GAMBALLE šokovat něčím novým, zatím nepoznaným, nebo už tak nějak cítíte, že jste se dostali do šlépějí, které se vám jeví nejschůdnější? Můžeš otázku uchopit i tak, že pokud by se DARK GAMABLLE hypoteticky stali politickou stranou, která by chtěla u fanoušků uspět, měla by mít nějaký program: co by to podle tebe bylo? Chovali by jste se spíš jako konzervativci nebo liberálové?

Nemyslím si, že by kdokoliv na světě ještě něčím šokoval. Vše tu už bylo. Možná si v přímém přenosu při hraní sóla na harfu amputovat penis. To by asi týden vydrželo :). Určitou šanci vidím v crossoveru různých žánrů. V D.G. se budeme určitě snažit najít si jiné cestičky, než ty vyšlapané. Otázka je, jestli se to ještě povede.

Je podle tebe žádoucí, aby byl hudebník či umělec ke svým příznivcům upřímný, nebo stojíš za názorem, že ať již má kolem sebe vytvořenou smyšlenou nebo pravdivou auru, image, tak je důležité, aby upřímnost byla cítit hlavně z jeho díla?

Těžká odpověď. Podle mě by měl být, ale samozřejmě jde u velkého množství kapel i o peníze. Na začátku jsou upřímní téměř všichni, ale po objetí světa a s tím spojených trampot je to vše jinak. Je to práce jako každá jiná. Musíš vyjít s lidmi, se kterými se vidíš neustále, mít náladu na fanoušky, i když máš problémy a posledních pět nocí si prokalil.

Bylo by hezké, kdyby upřímnost v hudbě byla samozřejmostí, ale.. Nevím, jestli je Paul McCartney upřímný člověk, a přesto THE BEATLES poslouchám!!! Ty znáš lidi, které posloucháš, nebo si jen tvoříš domněnky?

Možná jste o tom už někde mluvili, ale nedávno jsem brouzdal důkladněji po vašem webu a narazil jsem po dlouhé době opět na povídku Dark Gamballe. Nepromýšlel jsi někdy tu variantu, že bys napsal třeba povídkovou sbírku, nebo rovnou knížku o civilizaci Gamballe a jejich hrdinech Gambim a XuXu?

Řeknu ti, že přemýšlel, ale nemám už absolutně žádný volný čas. V momentě, kdy píšu tyhle odpovědi, se mi nakupilo asi patnáct věcí k řešení. Možná až půjdu do v důchodu, tak se do toho pustím.

Jak vůbec člověk nebo textař dospěje k tomu, že si vymyslí vlastní národ, a propůjčí mu i vlastní smyšlený jazyk? Hádám, že tato inspirace má kořeny u komiksů, jsi jejich čtenář?

Spíš jsem čtenář obecně, i když dnes už čtu jen beletrie. Není čas a večer jsem unavený. Vždycky jsem si představoval různé věci, když jsem poslouchal hudbu. Téměř okamžitě se mi začínají vybavovat různé asociace, jen s věkem se mění druh představ i způsob jejich vyjádření.

Blíží se opět léto a s ním i doba hudebních festivalů. Řekl bys, že DARK GAMBALLE více sedne klubové klima nebo máte pocit, že se dobře chytáte i na velkých podiích?

Já mám raději kluby. Na velkých podiích se někdy cítím nervózní. Ale byly i akce na velkých podiích, kde jsem se cítil přímo euforicky.

Vřelé díky za rozhovor a trpělivost s otázkami!

Děkuji za poskytnutý prostor. Doufám, že jsem nebyl příliš nudný. Zdravím Abyssáky i jejich čtenáře. Mějte se fajn, 10

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube