Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

Martin "Marthus" Škaroupka

Martin "Marthus" Škaroupka

Brněnský rodák Martin Škaroupka známý pod uměleckým pseudonymem Marthus, absolvent hudební konzervatoře Leoše Janáčka, je vzorovým příkladem člověka, jenž získal věhlas pouze díky svému talentu a neutuchající píli. Vyjmenovat všechny skupiny, v niž usedl na bubenickou stoličku, by vydalo na pěkně dlouhý odstavec a nepočítám-li jeho nejvýznamnější angažmá u britských upírů CRADLE OF FILTH, působil mimo jiné též u MELANCHOLY PESSIMISM, PANDEMIA, GALACTIC INDUSTRY, SYMPHONITY, INNER FEAR, EQUIRHODONT, MANTAS (projekt bývalého kytaristy VENOM) či ENTRAILS.

Ahoj. Na začátku listopadu 2007 skončilo turné CRADLE OF FILTH po USA a Kanadě (první z 35 koncertů 19. září 2007 v kanadském městě Quebec, poslední 3. listopadu 2007 ve Worcesteru ve státě Massachusetts, USA). Jeli jste celou šňůru společně s GWAR, CKY, VAINS OF JENNA, nebo se složení kapel v průběhu měnilo?

Složení kapel bylo stejné po celé turné, ale posledních pár koncertů už jsme jeli bez CKY, kteří z turné museli odstoupit. V některých městech se k nám ještě připojilo pár místních kapel.

Která z kapel se ti líbila nejvíc hudebně, a která kapela ti nejvíc sedla po lidské stránce?

Odpověď na obě dvě otázky = GWAR. Mají perfektní show a opravdu jsem koukal, jaký profi team lidí pro ně pracuje. Navíc jsou to velmi příjemní lidé.

Hráli jste všude stejné skladby, nebo se lišily podle jednotlivých štací nebo třeba podle atmosféry koncertů?

Vždy máme pevný setlist, který zkoušíme před začátkem turné. Většinou nakonec nějaká skladba vypadne a tu časem zařadíme zpět, abychom to trošičku obměnili. Na "Viva La Bands 2007 tour" jsme měli dva pevné setlisty, které jsme pravidelně střídali.

Vím, že dnes je u metalových kapel pořádání takovýchto náročných koncertních šňůr běžné - ale přeci, nedocházely ti na konci turné síly, nebo se dá taková koncertní zátěž v pohodě zvládnout?

Ke konci turné už je každý unavený, ale já s tím (kupodivu) nemám nějaké větší problémy. Většinou mívám klasické bubenické úrazy už během turné a snažím se ve volných chvilkách relaxovat tak moc jak to jenom jde. Přeci jenom, na turné je toho spousta k vidění, různé státy/města, památky a taky člověk vždy rád ochutná místní pochutiny.

Název turné byl "Viva la bands" a hlavním sponzorem byl Rockstar energy drink. Můžeš nám neznalým říct, jak ten drink rockových hvězd chutná?

Tak to vůbec netuším, jelikož nepiju žádné energy drinky (nepiju například ani kafe). Pokud ale vím, tak například Paul si tento drink docela oblíbil.

GWAR jsou pověstní svými pódiovými show, někdy až za hranicí vkusu (či nevkusu). Co vyváděli na společném turné?

Sekaly se hlavy, ruce, nohy a různé další údy všemožným světovým osobnostem, papežem počínaje a Hitlerem konče. Lidé odcházeli postříkáni různými barvami a byla legrace pozorovat první řady během našeho koncertu, kdy lidé vypadali jako děti ve školce při hodině malování. Jinak se ale jednalo o vcelku normální rockovou show.

Měli i COF nějakou speciální úpravu pódia na tomto turné?

Ne, my jsme si na tomto turné pro fans připravili "pouze" velkou nálož extrémního heavy metalu. Nějaké ukázky je možné vidět například na mém webu www.marthusmusic.com.

Navíc jsi si zahrál 9.11.2007 na anglickém festivalu Hard Rock Hell v Cardiffu s kapelami FINNTROLL, MY DYING BRIDE, TWISTED SISTER, TIAMAT ad. Můžeš nám přiblížit atmosféru tohoto festivalu?

Festival byl dvoudenní, takže jsem viděl kapely, které hrály pouze v ten stejný den jako my a to ještě ne všechny. Moc se mi líbili MY DYING BRIDE, které jsem už ale několikrát viděl, takže jsem věděl, co můžu očekávat. Moc fajn lidi mimochodem.

COF potom pilně pracovali na novém CD, které by mělo v tomto roce vyjít. Můžeš trochu nastínit jeho obsah, co můžeme od nového CD čekat - nebo bude deska zahalena do poslední chvíle tajemstvím?

Doposud nepojmenovaná nahrávka bude koncepční a po textové stránce bude pojednávat o sériovém vrahovi z 15. století jménem Gilles De Rais. De Rais, francouzský šlechtic, bojoval po boku Johanky z Arku a díky tomu si nahromadil ohromné bohatství, což bylo ještě před tím, než se z něho stal satanista, sexuální deviant a vrah. Po hudební stránce bych si troufnul tvrdit, že se jedná trošičku o návrat ke kořenům kapely, jak rychlostí/techničností, tak atmosférou. Oproti předešlým deskám je na albu výrazně více kláves a také můžete čekat například vypravěče a nebo ženský sbor. CRADLE OF FILTH se s každou deskou mění, každá deska je jiná a svým způsobem originální v jejich bohaté a rozmanité diskografii.

Jak se podílí jednotlivý členové na tvorbě COF, a co tvoje skladatelská role v této kapele?

Většinu hudby skládá Paul Allender a já mám na starosti veškeré bicí party. Na zkouškách se pak mohou zapojit do tvůrčího procesu další členové.

Podle fotek na kapelových stránkách můžu říct, že máte moc pěknou klávesačku. Ty hraješ rovněž na klávesy - mluvíš ji třeba někdy do klávesových partů?

Ne, Rosie je pouze živý hráč na koncerty a pokud je mi známo, nepodílí se na skládání hudby.

Mluví ti někdo do komponování bicích k novým skladbám, nebo používáš svoje nápady a hráčskou intuici?

Nemluví, používám svoje nápady a hráčskou intuici.

Teď k videoklipu "Tonight in Flames". Je to tvůj první videoklip s COF, jak se natáčel, nějaké veselé historky z natáčení?

Není to můj první videoklip s COF. První video bylo k "Temptation" a žádné veselé historky nemám, protože se točilo od rána do večera a byla to docela dřina. Stejně tak při natáčení videoklipu k "The Foetus Of A New Day Kicking", kdy jsme byli nuceni strávit několik hodin mezi hořícími a doutnajícími barely kdesi na poli a navíc uprostřed ničeho. Video bohužel nakonec nedopadlo podle našich představ. Klip k "Tonight In Flames" byl natočen na několika koncertech, takže se jedná spíš o živý videoklip. Video dělal celé sám Paul Allender a dopadlo nad očekávání skvěle.

Vím, že před kamerou už máš nějaké zkušenosti. Můžeš čtenářům popsat tvoje DVD MarthusMusic Vol.1 (Studio Barbarella 2004) a MarthusMusic Vol.2 (Studio Šopa 2006)?

První DVD "Vol.1" sloužilo jako taková moje malá vizitka, abych měl něco v ruce, když jsem jel studovat a hledat novou kapelu do UK. Myslím, že posloužilo ke svému účelu víc než výborně, na základě této nahrávky jsem se dostal nejen k MANTAS (dnes DRYLL) Jeffa Dunna (ex VENOM), ale i ke CRADLE OF FILTH. Na DVD se nachází dvě skladby INNER FEAR nahrané živě ve studiu Barbarella a bubenické sólo. Na "Vol.2" jsou k vidění tři nové skladby, které byly původně složeny pro novou desku INNER FEAR, natočené opět živě, tentokrát ve studiu Šopa, a další bubenické sólo. Jako bonus je navíc přidaný dokument z různých zkoušek, koncertů a studií, které jsem absolvoval se SYMPHONITY a nebo MANTAS. Ani jedno z DVD nebylo nikdy oficiálně vydáno, oba dva nosiče sloužily pouze k propagaci mé osoby a pro kamarády.

Když zabrouzdám do hluboké budoucnosti - přemýšlel jsi někdy o tom, že budeš mít bubenickou školu?

Až přijde ten pravý čas, chuť a možnost, proč ne. Zatím mám ovšem před sebou ještě dost práce, protože zastávám názor, že člověk by měl učit především až sám dosáhne určitých kvalit. V dnešní době platí pravý opak a učí kde kdo, což není dobře.

Kromě bubnování v COF jsi nezanevřel ani na brněnskou scénu. Symfonická power metalová kapela SYMPHONITY v tomto roce vydává CD "Voice From The Silence" a natočení CD chystá po odmlce (konečně!) i HAPPY DEATH. Můžeš něco k těmto počinům říci?

Album "Voice From The Silence" jsem natočil se SYMPHONITY ještě předtím, než jsem se stal členem COF. Nahrávku jsme pořídili v německém studiu "House Of Audio", členem kapely je Olaf Hayer (Luca Turilli, DIONYSUS) a finální mix měl na starosti Sasha Paeth (RHAPSODY, KAMELOT, AVANTASIA...). Deska vyjde v srpnu tohoto roku u německých Limb Music a určitě stojí za pozornost!!! Kluci jsou skvělí muzikanti a užili jsme si spolu strašně moc srandy. S HAPPY DEATH máme hotovo několik demo skladeb a uvidíme co nám budoucnost a společné zkoušky přinesou. Zatím je vše na dobré cestě a demo nahrávky zní velmi slibně.

Co dál plánuješ do budoucna?

Právě dokončuji mé vlastní album, které bude nahráno celé se symfonickým orchestrem a zároveň se na něm představí hned několik zpěváků a kytaristů. Na tomto materiálu jsem pracoval několik let a průběžně pořád pracuji.

Co teď posloucháš za hudbu, které z novějších CD tě zaujalo?

Jednoznačně debutové CD HAIL OF BULLETS - "...of frost and war"! Jinak jsem už odmalička velký fanoušek KING DIAMOND, IRON MAIDEN, RUSH, YES a k těmto unikátním kapelám se v 90. letech přidali EMPEROR, DREAM THEATER, DEATH, YEARNING, ORPHANAGE, STRAPPING YOUNG LAD a další. Poslouchám toho opravdu hodně a ne vždy to musí být metal nebo rock.

Jak je u nás špatným zvykem, úspěchy s sebou přináší i závist. Setkal ses i ty s něčím podobným v ČR nebo i venku?

Ne. Nicméně za sedmero řekami a osmero horami jsem zjistil, že si tam povětšinou váží lidí co něco umí a tvrdě na sobě pracují. Tam je mi to sympatické.

Co všechno se změnilo díky tvému účinkování v COF (nemyslím jen nesrovnatelně větší popularitu)?

Především se změnilo to, že se můžu věnovat většinu času hudbě s lidmi, kteří se chtějí věnovat naplno právě hudbě. Ale tím nemyslím pouze moje hraní s COF. Vždy jsem se chtěl živit tím, co mě baví a to byla, je a doufejme i nadále zůstane metalová hudba. To byl vždy můj sen, a jelikož jsem byl odmalička vedený k hudbě (za což patří rodičům obrovský dík), nedovedu si představit, že bych dělal něco jiného. I když se musím přiznat, že jsem měl možnost vyzkoušet mnoho různých zaměstnání a určitě bych si mezi nimi uměl vybrat.

Nemohl jsem si nevšimnout na tvých internetových stránkách www.marthusmusic.com v sekci "galerie" tvých fotek se známými bubeníky, mj. i Gene Hoglanem. Kterého setkání si vážíš nejvíce?

Všech setkání si vážím stejně a vždy jsem byl velmi rád, že se tihle lidé přišli podívat na náš koncert. Pořád mám ale na seznamu několik důležitých lidí, se kterými bych se chtěl přinejmenším alespoň setkat a prohodit pár slov.

COF bude hrát na letošním festivalu Brutal Assault. Jak se těšíš na hraní před "domácím" publikem a zdržíš se třeba na celý festival?

Na BA se těším stejně jako na další festivaly či koncerty, které na mě čekají. Bohužel se nebudu moci zdržet, jelikož hned druhý den hrajeme na festivalu Summer Breeze v Německu.

Víš o tom, že by COF měli naplánováno více koncertních zastávek v ČR, třeba v souvislosti s turné k vydáním nového alba, kde by tě naši fans mohli vidět v akci?

První turné po Evropě k nové desce je naplánováno na prosinec 2008, ale ČR na seznamu prozatím chybí. Tak snad někdy jindy...

Kolem bicí soupravy máš na koncertech omotaný ostnatý drát. Kdo tuhle lahůdku vymyslel? A už jsi se o něj ty nebo někdo z kapely zranil?

Čtyři technici už se škaredě pořezali a dva z nich dokonce přišli o oko! :o) Dělám si samozřejmě srandu, nejedná se o pravý ostnatý drát, ale o velmi dobrou napodobeninu (stejný materiál byl použitý například ve filmu "Zachraňte vojína Ryana"). S nápadem přišel tuším můj technik, ale už si nejsem 100% jistý.

Už se ti na nějakém koncertu s COF stalo, že jsi při některé skladbě zlomil paličku (případně rozbil činel či protrhl blánu)? Docela by mě zajímalo, co v takovém případu děláš - u některého bubeníka jsem dokonce viděl, že měl na zádech toulec s náhradními paličkami a vypadal jako Robin Hood.

Zlomená palička je naprosto běžná věc, speciálně u bubeníka jako jsem já. Paličky mám připraveny v rezervě hned na několika místech. Ani blány a činely moc nešetřím, takže se občas stává, že měníme během koncertu třeba i prasklý činel. V tomhle mi pomáhá můj technik, který je vždy celý koncert schovaný za mými zády. Stačí mu dát domluvený signál a hned ví co se děje a snaží se co nejrychleji vyřešit daný problém/situaci.

Díky za rozhovor a ať ti to pořád tak dobře (a ještě lépe, je-li to možné) hraje!

Díky moc za rozhovor a ať ti to pořád tak dobře (a ještě lépe, je-li to možné) píše! :o)

Diskuze

Cekem příspěvků: 15

???bizzaro.:.maras...04.07.08 | 13:52:23
???Doctor21.07.08 | 13:20:57
???bizzaro.:.maras...22.07.08 | 11:36:19
???Allegor10.07.08 | 00:42:14
???klimmah21.07.08 | 17:57:56
???Allegor22.07.08 | 01:53:25
???Štěpán Šime...22.07.08 | 09:58:43
???Tomáš Holub22.07.08 | 06:19:10
???Allegor22.07.08 | 18:10:05
???Štěpán Šime...23.07.08 | 11:03:31
???Allegor23.07.08 | 14:27:42
???bizzaro MJC10.07.08 | 21:36:18
???bizzaro.:.maras...21.07.08 | 10:32:45
???Tomáš Kouřil...04.07.08 | 14:46:07
???Kody05.07.08 | 16:49:38

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube