Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

MALIGNANT TUMOUR

MALIGNANT TUMOUR

Ač veterány UG scény, teprve minulá deska "Burninhell" nominovaná na hard'n'heavy Anděla a oceněná Břitvou za třetí nejlepší album roku 2005 navedla Ostraváky MALIGNANT TUMOUR na dálnici rock'n'rollové slávy. Na pódiu nezaměnitelní, na první poslech rozpoznatelní pánové srší vtipy s kadencí a úrovní Petra Čtvrtníčka. S otázkami týkajícími se nejen nového alba "In Full Swing" se potýkali Bilos a Šimek.

Pro začátek kompliment za "In Full Swing", která člověka rozhýbe jak "Thriller" páně Jacksona…! Kdekoliv se zjevíte, zvedá se nálada. Když jste před rokem přijeli natáčet do Prahy Madhouse, hlásili jste už od dveří záměr zinscenovat v souznění s tehdy novým klipem "Saddam Hussein Is Rock'n'Roll" scénku únosu moderátora Michala Husáka, vámi zvaného Gustav. Kam na ty nápady chodíte? Napadá vás tohle průběžně nebo jsou to produkty usilovného kolektivního brainstormingu celé kapely?

Šimek: Heheheh, díky za kompliment... O "Thrilleru" mi ani nemluv! Podle mě to je nejlepší deska minulého století! Jsem příjemně potěšen za toto srovnání! Kolektivní brainstorming rozhodně neprovádíme… Veškeré veselé inscenace, které produkujeme, a které nás napadají zcela spontánně, jsou jen odrazem vynikající pohody uvnitř současného MT, která je nevídaně optimální!

V titulním rozhovoru pro časopis Pařát se vesele řehníte na fotografii z nemocnice, která na rozdíl od té ze sauny nepůsobí jako fotomontáž. Existuje vůbec něco, k čemu by MALIGNANT TUMOUR přistupovali s nepředstíranou seriózností?

Šimek: Ano, je několik věcí, které bereme smrtelně vážně. Hluboce jsme zarmouceni problematickou geopolitickou situací na Vanuatu, zvýšeným výskytem plevele na moravskoslezských zahradách a rovněž se hluboce rmoutíme z nedostatečného světového pokrytí pivem Ostravar… Jsme přesvědčení, že léčivé účinky Ostravaru by všem lidem na celém světě pomohly přečkat i ty nejobtížnější okamžiky.

Jméno, které se okolo vaší aktuální tvorby točí nejčastěji, jsou neopomenutelní MOTÖRHEAD. Dostali jste se někdy do diskuze s nějakým zarytým fandou Lemmyho a spol.? Mají tihle lidi smysl pro humor nebo jsou spíše z ortodoxnějšího těsta jako ultra-hevíkáři, kteří si na své modly nenechají sahat?

Šimek: Je sice pravdou, že nás lidé k Motörhead přirovnávají, ale já osobně z toho až takový přesvědčivý pocit nemám… Bych nás spíše pasoval do nějakého mixu crustu, metalu a rock'n'rollu. Jistěže má každý potřebu všechny kapely (obzvláště pak ty české) nějakým způsobem označkovat (dělám to i já), a tak nám nalepili na čela Motörhead…
Na druhou stranu se musím přiznat, že se mi toto označkování velice líbí… Je pro nás čest být v těsném závěsu za mega kapelou našich srdcí. A co se týče těch zarytých fans, tak k žádnému konfliktu (ani sebemenšímu) nikdy nedošlo a jsem přesvědčen o tom, že ani nedojde… Ani nevidím důvod, proč by mělo.

Ze vašeho způsobu komunikace cítím, že máte hodně blízko k fanouškům. Jaká je jejich odezva na vaše "cestopisy" (DVD "Europe Football Championship") či záznamy ze studia, jaký jste vydali v Pařátu?

Šimek: Odezvy jsou pouze kladné, takže z toho máme velice příjemný pocit a je to jistý druh odměny za složitosti a útrapy, které byly především s vytvořením zmíněného tour DVD. V prvé řadě děkujeme Danovi Kumperovi, který na DVD není moc vidět, ale o to více jsou vidět jeho záběry a hlavní dík patří Ondrovi Podešvovi (Pode), který točil jak ďas, následně stříhal a následně exportoval do konečné podoby.

Zmíněný Lemmy Kilmister v mnohém ztělesňuje zemitou stránku Velké Británie - dokáže si užívat života, aniž by ale ztrácel gentlemanskou důstojnost. Na "In Full Swing" se o Británii, respektive Anglii otíráte opakovaně. Jaký je váš vztah k této zemi a prošel za všechny ty roky nějakým zásadním vývojem?

Bilos: Za prvé bych rád zdůraznil, že mistr Ian Kilmister žije od roku 1990 v Los Angeles, takže pro mne osobně to zosobnění Velké Británie moc není. Pravda ovšem je, že na "In Full Swing" můžete vliv staré dobré Anglie slyšet. Byli jsme v Britanii dvakrát na turné a to poslední mělo opravdu úspěch. Máme tam hromadu skvělých přátel a fanoušků. Navíc já jsem tam půl roku žil, takže můžu říct, že Angličani nejsou zase až tak odtažití, jak se říká, i když výjimky se najdou. Skvěle si umí užívat, ale mají velmi zvláštní humor, který nechápu. Navíc vaří skvěly božsky nápoj, Cider. Shrnuto, Velká Britanie je fajn, a rádi se tam budem vracet... Ovšem to samé můžu říct třeba o Holandsku.

Když jsme u té Británie a tamních fanoušků - řešíte nějak distribuci na ostrovech?

Bilos: Směle můžu řict, že máme na ostrovech úspěch... Skvělé koncerty byly třeba ve Skotsku nebo Dublinu v Irsku a obvykle skvělý je Londýn. A to nejen pro početnou českou komunitu tam žijící. Lidi na naši muziku reaguji většinou velmi živelně a to je skvělé, neboť dochází k přenosu energie mezi kapelou a publikem. Chemie funguje.
Co se distribuce týče, vše funguje na undergroundové bázi. Určitě desku seženeš u některých větších undergroundových distribucí, se kterýma Insane Society mění tituly. Na jména se mne ale neptej. V obchodech jsi ovšem bez šance. Ovšem v Anglii ti jsou obchody s muzikou schopny objednat tu nejobskurnější nahrávku, takže pokud víš, co chceš, neměl by byt problém to sehnat.

MALIGNANT TUMOUR se v minulosti dočkali ohlasů i coverů v nejedné exotické lokaci. Vidíte příčiny téhle skutečnosti v povaze scény, z níž jste vzešli? Proč nikdo v Mexiku nepředělává Citron, a proč se v Malajsii neplánuje tribute Arakainu?

Bilos: Povaha scény... Hmm, dobře řečeno. Ano, tato skutečnost, že grind/crust scéna je mezinárodně velmi provázaná, dává možnost tobě poslechnout si nahrávky kapel z nejrůznějších koutů planety a třeba těm z Mexika poslechnout si tebe. Toto je tak zkurveně skvělá věc. Diky tomu české kapely jezdí na tour až někde do Guatemaly a já nevím kde ještě...
Kapely typu Citron nebo Arakain nemají vůbec ponětí, jak taková scéna funguje. Pro ně je stěžejní trh v České Republice a dost dobře si nedovedu představit, kdo by na Arakain šel například v takové Belgii a hlavně, kdo by jim zaplatil takové peníze, jako dostávají tady. Já mrdám na kapely tohoto typu, kteří profitují jen z toho ze existuji 342 let a hrají dnes na zábavách… toto není metal!!!

O labelu Insane Society, u kterého vydáváte řadové desky, se mluví jen v dobrém: kapely jsou spokojené, boduje v anketě Břitva (Hardcore firma roku), má respekt fanoušků… Jak bys pojmenoval zkušenosti MALIGNANT TUMOUR s tímto vydavatelem a dočkali jste se od Barváka nějakého překvapení třeba v podobě nějaké neočekávané iniciativy?

Bilos: Tvrdím, že Barvákův Insane Society je pro nás v této pozici nejlepším možným labelem. Vše, na čem jsme se domluvili, funguje na výbornou a máme radost, že Barvák jde do těch šílených návrhů obalů po hlavě. Distribuce funguje skvěle, ovšem Barvák je většinově zaměřený na punk/crust/grind, a i když máme v této branži základnu a poměrnou část nakupujících fanoušků, chtěli bychom do budoucna oslovit také většinovou obec metalovou. Zatím to zvládáme společnými silami, ale my chceme víc.

Když jsme zmínili fungování labelu - ve skladbě "Smack the Fools", Bilosi, vyřváváš o bláznech hudebního průmyslu. Je tohle stejně adresné jako "Renault Star"? Máte s nějakým vydavatelem či promotérem podobný problém, jako měli svého času NAPALM DEATH s Earache a "na truc" pak vydali "Enemy of the Music Business"?

Bilos: Ne, toto není adresný text. Je to všeobecně o hudebním byznysu, který je prohnilý do morku kosti, ale pokud chceš něčeho dosáhnout, musíš v tom umět chodit. Nejšílenější je, že praktiky hudebního byznysu se dostávají do undergroundu, většinou teda do toho metalového. Ale spíš než o peníze tady jde o závist. Taky se stáváme terčem všelijakých pomluv a tématem různých "fundovaných" debat. Máme výhodu, že fungujeme už sedmnáct let a umíme v tom chodit. Myslím, že nějakou mladou kapelu by útoky na ni mohly velmi vykolejit a vedlo by to k rozpadu. My si to, co někdo vypotil, vytiskneme a předčítáme na zkušebně a parádně se bavíme.

Za obalem alba "In Full Swing" stojí Martin Hudák. Řekněte nám něco o osobě zodpovědné za tak mimořádný design!

Šimek: Ale samozřejmě, jsem rád, že se o tohoto pána zajímáš, protože si to přinejmenším zaslouží. Je to fakt MOZEK! Martin "Canibal" Hudák je hnědooký, hnědovlasý, stoosmdesáticentimetrový sympaťák (trochu mi připomíná Waldemara Matušku s dlouhými vlasy). Je svobodný, bezdětný, heterosexuál… Myslím, že má 28 let a živí se jako grafik a návrhář. Jeho specializace je navrhování a realizování interiérů hospod, barů a sportbarů. Mnoho klubů na Stodolní ulici v Ostravě je jeho dílem…
Martin Hudák je náš dlouholetý kamarád a kolega. Malignant Tumour s tímto géniem začal spolupracovat již v roce 2003 a spolupracuje s ním dodnes. Od této doby jsou veškeré produkty MT (obaly CD, LP, MC, 7'' včetně bookletů, trika, nálepky, nášivky, plakáty, ale i nová podoba loga MT) výtvorem tohoto maniaka. Martine, děkujeme!

Když jsme u těch jmen: "Joxxah, Jelle a Robin", které uvádíte jako autory dvou vašich textů, jsou Bilosovi holandští přátelé? Za jakých okolností spatřily tyhle texty světlo světa?

Bilos: Je to velmi jednoduché. Joxxah byl vždy excelentní textař a dovedl v pěti minutách sesmolit skvělý text na jakékoliv téma. Požádal jsem ho o jeden či dva texty, a když šli kluci na pivo, napsali text na pivní tácek. Druhý den jsem ho měl v mailu. Jinak Joxxan a Jelle jsou bratři, kteří se mnou v Malignant Tumour hráli v letech 2002-2003. Dnes mají společně kapelu MAGNETRON, kde hraje i Robin.

Bilosi, na Baníku jsem patnáctkrát za sezónu, ale ještě nikdy jsem tě tam neviděl. Jak to? Sedáváš snad na tribuně? A seriózně: jaký je tvůj největší zážitek s Baníkem po mistrovské sezóně? A jak se to má s fotbalem a ostatními členy MT?

Bilos: Na Baník chodím samozřejmě jen když mám čas. Protože kapela hraje čím dál tím více, stihnu ročně tak tři až pět kol. Na tribunu nechodím. Jsem většinou tam, kde to není daleko pro pivo...cheche.
Každopádně bylo skvělé, když Baník vyhrál ligu, ale zas bych z toho až tak neomdlíval. O moc víc se mi líbilo, když vyhrál na Letné... orgasmus pičo!!! Cely MT fandí Baníku. To je snad jasné, když jsme z Ostravy.

Mimochodem - které je to nejlepší místo, kam se vydat zapít zápas Baníku? A stojí za to vydávat se tam i před zápasem, nebo je tam natolik blaze, že hrozí "propití" mače?

Bilos: Moje a vlastně "celokapelní" hospoda se jmenuje "U Peciválů" a chodíme tam celkem pravidelně zapít jak fotbal, tak i cokoliv jiného. Ale je prakticky jedno, jakou hospodu si vybereš, za předpokladu, že tam čepujou to nejlepší pivo, OSTRAVAR!!!

Na závěr bych rád rozluštil jeden rébus: že je závěrečný text "Zo is het maar net" asi holandsky, si lze vzhledem k tomu, žes, Bilosi, dva roky v Holandsku dělal, domyslet. Co to ale, k sakru, znamená?

Bilos: Znamená to "that's it" v angličtině, v češtině něco jako "a je to...", ovšem neplést prosím s tím skvělým seriálem... checheche...

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

M.T.-maštalárna!!!...Hrob27.07.08 | 15:21:58

Související články

Zobrazit více

Zobrazit méně

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube