Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

Lord Morbivod

Lord Morbivod

Otec skupin TROLLECH, STÍNY PLAMENŮ, UMBRTKA, WAR FOR WAR a QUERCUS vyzpovídán.

Pojďme hned zkraje trochu zavzpomínat - jaké byly tvoje hudební začátky a kdy poprvé (a o čem) jsi složil nějakou skladbu?

Inu, někdy v druhé půli roku 1998 vznikl název Stíny Plamenů, zprvu jsem splácal skladby z různých samplů a naprogramovaných zvuků, takhle bylo vytvořeno šest nultých demonahrávek. Která konkrétní skladba (a zda vůbec je možné tomu říkat skladby) byla první, to už nevím, ale od začátku to pojednávalo o špinavém kanalizačním světě, značně nehostinném pro příznivce náboženství. Po dokončení těchto provizorií se objevil Asura a založili jsme Trollech, kde na demo nahrál kytary on. Pak jsem si jednu příjemnou starou kytaru pořídil a zkusil jsem na to něco zabrnkat, rovnou jsem nahrával další Stíny už alespoň se skutečnou kytarou, to bylo demo s výmluvným názvem Black metalové peklo ve špíně kanalizační vody.

Nevraživost vůči náboženství je hojně slyšet v textech - považuješ některé z nich kladné?

Kdepak, spolu s každým náboženstvím propuká manipulace s věřícími samozvanou mocí, která hlásané ideály příslušného boha stejně porušuje. Věřit může jedinec ve svou vlastní víru a život, a ani to nemusí nikomu říkat a hlásit se k nějakému fanatismu. Náboženské principy zneužívá Umbrtkova tvorba k uctívání vlastního boha, který je mnohokrát přes všechny své klady a zázračné schopnosti nemilosrdně námi samotnými hrubě kritizován za svou neschopnost. Neskrýváme ani, že jsme si ty jeho kladné vlastnosti pouze vymysleli a uctíváme ho pro vlastní potěšení. Cokoli z našich dřívějších či současných tvrzení jsme ochotni změnit, tam či onde polevit či přitvrdit. Patrně se pohybujeme na pomezí fanatického náboženství a kritické recese na jeho známější "kolegy". V naší tvorbě je tato tématika ale jen okrajová, hlavními motivy jsou práce, přátelství, železnice, jaderné strojírenství a láska.

Prošel jsi během své aktivní hudební dráhy už nějakou krizí (osobní, hudební)?

Myslím, že žádnou zásadní krizí ne, snad jen vyloučení Johannese z Trollechu bylo těžké pro všechny strany. Nějaké období jsem měl osobní starosti, tvorba šla pomaleji, ale chuť a zápal, to nikdy nechybělo. Momentálně je lepší situace než kdy dřív.

Budu hádat, starosti = žena.

To sem nepatří, z čehož si jistě hned odvodíte, že ano. Do jaké míry však nevím, jde-li o bydlení, živobytí a podobně. Nemám potřebu na toto téma kamkoli psát.

Co říkáš na dnešní hudební scénu?

To je docela široký pojem, nevím co k tomu napsat :-). Mraky kapel na celém světě, mezi nimi mraky skvělých i mraky slabých...

Česká scéna je hodně o podpoře, kolik máš doma originálních CD (když odečteme minimálně třicet, které jsi sám natočil)?

Těch mám asi 300 až 400, to bych přesně nespočítal, českých je mezi tím velké procento. Rozhodně na originální CD nedám dopustit, ať už mi jde o přímou podporu kapel anebo můj dobrý pocit. Vždycky si těchto věcí víc vážím, než kopií, kterých mám ale samozřejmě také řadu.

Co sis naposledy pustil za hudbu?

Švédské Naglfar, to je mi velmi blízké.

Proč?

Je to přesně ten směr black metalu, který mě strhuje, vždy a v jakékoli náladě přijde vhod. Zajímám se o mnoho kapel a stylů, ale pravidelně se vracím ke kapelám pro mě základním, a Naglfar jsou rozhodně jedni z nich.

Jaká je tvoje nejoblíbenější kapela a co pro tebe znamená?

To je těžká otázka, těch nejoblíbenějších bych vyjmenoval přes deset. Přesto vypíchnu Siebenbürgen, ti mě oslovili před těmi deseti lety albem "Grimjaur" a jeho jedinečnou atmosférou, silně se mi to zarylo do srdce, mám s tím spojené neopakovatelné zážitky, z kterých stále čerpám. Ani jejich další tvorba mě nikdy nezklamala.

Chrlíš jedno album za druhým, jak to vlastně zvládáš? Nejsi z toho trochu unavený?¨

Nemyslím, že bych to nějak chrlil, ale je fakt, že toho vzniká víc, než je u většiny kapel zvykem. Věnuji tvorbě maximum času, co se najde, není to jednoduché, ale žene mě do toho zápal pro věc, ten tu energii dodává. Unavený nebývám, když se podaří udělat nějaký pokrok, cítím, že to má smysl a chuť určitě neuvadá. Také mi samozřejmě dává energii pozitivní ohlas od posluchačů, bez kterého bych sice existoval také, ale energii mi skutečně dodává. Zvlášť potěšující je ohlas od lidí, kteří více proniknou do hloubky a ocení skrytější myšlenky a souvislosti. Nebo v některých případech zhovadilosti.

Není mezi jednotlivými "tvými" kapelami třeba nevraživost pro to, že svůj čas rozmělňuješ mezi více projekty?

To není, věnuji každé z kapel dostatek času, funguje nám všem výborná spolupráce. Je to tedy tzv. "vraživost".

Chvíli se budeme věnovat nejnovějšímu dvoj-CD UMBRTKY, název nese "Páně a Uhelná pánev" a skrývá experimentální až alternativní black metal. Je to cesta, kterou se chceš dál vyvíjet?

Experimentů jsme se dopouštěli od začátku, nebyla to však nějaká snaha nebo záměr, spíše sled přirozených náhod a charakteristické nesvázanosti žádnými pravidly, tady se nám to taky docela nakupilo. V rámci Umbrtky je možné všechno, rozpracované další album bude zase jiné, budou tam skladby téměř celoakustické a romantické, pak extrémní true black metalové masakry, a také nějaké železniční. Budou tam všude programované normální bicí, bude to lépe zahrané a zcela jiný zvuk, podobný jako War For War - "Kovy odjinud". Nemáme žádnou stanovenou cestu, nové album bude takhle už určitě, ale příště třeba budou zase nějaké nové a jiné experimenty, nevím. Když už jsem zmínil War For War, v tom hodlám časem pokračovat a tam je pro experimentování určitě prostoru dost. Zase ale necítím, že bych z toho chtěl dělat úplně něco jiného, stále to bude v první řadě black metal. A pokud jde o Stíny Plamenů nebo Trollech, tam bych to s experimentováním vůbec nepřeháněl, to má obojí nezávisle na sobě nastolený svůj směr a charakteristické nálady. Vývoj a posun ano, ale spíš do hloubky své podstaty než do cizích vod.

Takže u nového War For War můžeme čekat něco nečekaného?

Opravdu nevím, jak se to vyvine, ale v tuhle chvíli mám předběžný úmysl pokračovat přibližně v duchu alba "Kovy odjinud".

Znáš starší alternativní kapely PŮLNOC či PPOTU? Jak případně ovlivnily tvoje hudební vnímání a tvorbu?

Plastiky znám okrajově, Půlnoc vůbec. Znají to ostatní členové Umbrtky, hlavně Strastinen. Některé neuchopitelnosti na Páněti už řada posluchačů k Plastic People of the Universe připodobnila, docela nás to překvapuje, to tam snad opravdu nějaká podoba musí být :-). Nesnažili jsme se o to, bude to asi způsobeno naším specifickým přístupem k tvorbě.

Kde nahráváš svá alba?

Mám svoji nahrávací techniku, kterou postupně doplňuji a rozšiřuji, některé nástroje nahráváme přímo u mě doma, něco ve zkušebně. Bubeník nahrává bicí na Trollech a Stíny Plamenů v Praze zase na svém zařízení. Mix a mastering dělám sám, mohu tomu věnovat tolik času, kolik potřebuji, abych byl v danou chvíli s výsledkem spokojen, což dnes nejsem s ničím jiným než s posledním War For War. Teď už se daří a veškeré nové nahrávky budou znít lépe, na což se těším.

Mohl bych u tebe nahrát třeba i já?

Pokud budu se svými možnostmi schopen poskytnout dobrý výsledek, tak ano.

Tématem textů UMBRTKY je dělný lid, zejména postava pana Umbrtky. Je to nějaká fiktivní postava nebo můžeme nalézt konkrétní předlohu?

Je to skutečná postava, sledujeme a uctíváme ho už dlouho, on o tom ani neví. Jmenuje se Ivo Krátký a dřív nás fascinoval prací ve sběrně surovin s názvem Plzeňský Skart. Pro další přiblížení bych použil jeden citát z alba "Paměti špinavé lávky": "Umbrtko, Pane, za sedm ve Skartu nenaučil ses nic z toho, zač jsi opěvován. Plyne z toho jasné ponaučení: Neustále se myšlenkami vracíme k Umbrtkovi, věčné stálosti a jednotě, což nám přináší neskonalou útěchu v tomto špatném a uspěchaném světě".

Texty písní jsou nedílnou složkou tvých skladeb. Neuvažuješ o přepsání a rozšíření některého příběhu z audio stopy na papír?

V rámci Umbrtky jsme si mockrát říkali, že by to už vydalo na knihu, zvlášť Wellovy básnické skvosty by si to zasloužily. Uvidíme, kdyby to někdo chtěl vydat, byli bychom pro.

Co jít tomu trochu naproti?

Máme jiné priority, sami nemáme příliš času a síly ještě na snahu se někomu vnucovat s takovým nápadem.

Tvoje alba se málokdy setkají s kritikou, jak to děláš?

Dělám, co mě naplňuje, a snažím se o to tak, abych s kvalitou výsledku byl spokojen. Moje vlastní nároky stále stoupají, hlavně na zvuk. Názory na mou tvorbu jsou různé, pomáhají mi ty pozitivní i negativní.

U skupin TROLLECH a STINY PLAMENŮ používáte oblečení a vizáž ladící k textům. Nepřijde ti upjatost na image u některých kapel povrchní?

Dle mého cítění to v těchto případech je nedílnou součástí kapely. Black metal je určitá magie a jeho atmosféra má více otevřené brány právě skrz onu vizáž, nebylo by to bez toho zkrátka ono. Vedle toho je fakt, že v řadě případů to může působit komicky, pokud z kapely není cítit stoprocentní pocitový a estetický soulad.

Víš, že nošení holínek je zdravé pro chodidla? Pevně drží na noze a je to prevence proti úrazům...

Záleží, jak jsou holínky kvalitní, ty moje nové sedí dobře, staré byly horší. Já spíš občas na koncertech musím ocenit dobrou pryžovou ochranu na záchodech, kde je na podlaze nablito a mokro od moči.


spolupráce: Tomáš Holub

Diskuze

Cekem příspěvků: 5

jakub U.08.09.08 | 15:55:29
Bull.Nulla08.09.08 | 22:09:58
Vimrt Pase09.09.08 | 10:42:45
Jakub U.09.09.08 | 23:00:09
Mates (nuke.cz)...29.08.08 | 08:11:21

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube