Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

Roman Kýbus

Roman Kýbus

Rozhovor s kreslířem, grafikem a ilustrátorem Romanem Kýbusem.

Máš rád Českou republiku? Podle mého mínění nejsme příliš tolerantní k umění.

V České republice žiji od narození a měl jsem myslím hezké dětství, takže k naší zemi mám kladný vztah. Mám tu ženu, rodinu, známé a mám je rád, jsou tu krásná místa, která mám také rád. Je tu samozřejmě zároveň mnoho věcí, se kterými nejsem spokojený, ale tak by to bylo i kdybych žil v jiném státě. Česká republika má ale oproti jiným zemím pro mne jednu obrovskou výhodu – až na výjimky se tu bez problémů domluvím.

Tolerance k umění – nevím. Je fakt, že dřív jsem si pročítal nějaké diskuze na internetu a respekt k odlišnému názoru (nejen) na nějaké umělecké dílo nebyl zrovna převládající jev. Ale když člověk opustí anonymní digitální prostor a diskutuje o umění osobně (třeba u piva), není to zdaleka tak horké (zvlášť když je dobře vychlazené).

Tvé malby velmi inklinují k nadpřirozenu a často objevují zajímavé bytosti z bestiáře. Kde čerpáš obecně inspiraci?

Tak to budou mít na svědomí asi filmy, knihy, hudba a vůbec celkově má celoživotní záliba ve fantasy, sci-fi a dobrodružné tématice. A tuto zálibu ve mně velmi pravděpodobně zažehla (nebo jen pořádně rozfoukala) naše paní učitelka Kubíčková, která nám na základní škole v hodinách dějepisu vyprávěla úžasným způsobem klasické fantasy knihy, které četla. Takže by se dalo říct, že nejzásadnější inspirací pro ta různá nadpřirozena a bestie byl pro mne dějepis na základní škole.

Jaká je tvá nejoblíbenější fantasy kniha?

Nedokáži říct jednu fantasy knihu, která by byla mou nejoblíbenější. Ale co si tak vybavuji, tak hodně se mi líbilo například "To" od Kinga (tu považuji za nejlepší knihu, co jsem od něj četl), Zákon vlků od Hlaváčka (to je pro mne prokletá kniha, kterou jsem několikrát pracně získal, pokaždé půjčil a zároveň nenávratně ztratil…), vše o Zaklínači Geraltovi od Sapkowskeho (i když obliba jednotlivých částí ságy má u mě sestupnou tendenci) a v poslední době například Harry Potter (první dva díly mi sice dělaly problém svým "dětským" stylem, ale pak se to rozjelo a řádně potemnělo ).

Pán prstenů, Barbar Conan nebo Zeměplocha?

Tak příběhy odehrávající se na Zeměploše jsem četl myslím jen dva a tenkrát mě moc nezaujaly. Možná bych to ale dneska viděl jinak. Co se týče tohohle fantasy sranda stylu, tak se mi hodně líbí Stopařův průvodce (sice je to spíš sci-fi, ale já to zas tak nerozlišuji).

Barbar Conan mě naopak velmi bavil a pokud mi nic neuniklo, přečetl jsem všechno, co o něm Robert E. Howard napsal. A v tomto případě jsem přesvědčen, že dneska bych to určitě viděl jinak. Mimochodem hudba z filmového Conana, kterou má na svědomí Basil Poledouris, mě přivedla k další mé oblíbené činnosti – poslechu orchestrální filmové hudby.

Pána prstenů jsem samozřejmě četl také. Příběh je úžasný a hlavně naprosto určující pro další vývoj západní fantastiky, ale nikdy mi moc nesedl styl, kterým byl napsán.

A opět bych zmínil hudbu od Howarda Shora k filmové verzi Pána prstenů, která je opravdu skvělá (stejně jako film).

Z té temnější strany fantasy - H. P. Lovecraft nebo William King a jeho Warhammer? A proč?

Tak bohužel z těchto autorů znám jen Lovecrafta, a to jen nějaké povídky. Možná jsem měl smůlu na jeho slabší kousky, v každém případě to, co jsem četl, mne natolik nezaujalo, abych si sháněl něco dalšího.

Hraješ nějaké fantasy počítačové hry? Například serii "Heroes of Might and Magic" či "Warcraft"?

Počítačové hry všeobecně moc nehraji. A když už, tak většinou nějaké starší kousky, které mi stíhá můj počítač.

Například už mnoho let mám v PC nainstalované první Diablo, které si tak jednou ročně přehraji. Viděl jsem ukázku z připravovaného třetího dílu a vypadá to slibně. Tak musím doufat, že to nebude moc náročné na hardware.

Big Boss o tobě mluví jako o svém dvorním malíři. Jak probíhá spolupráce s metalovými kapelami? Nějaká vtipná historka o tom, jaký odstín barvy vložit do pozadí? Nebo máš v tomto volnou ruku?

Je pravda, že jsem za posledních několik let dělal asi všechny obaly pro alba, kde BigBoss zpívá (ROOT, EQUIRHODONT a teď jeho sólovka). Spolupráce probíhá často tak, že se mi ozve nějaká kapela a chce vědět cenu, za kterou jim obal udělám. Já jim odepíšu a tím naše spolupráce skončí.

Jsou ale kapely, které jsou buď majetnější nebo prostě víc ochotné do svého díla investovat a tam spolupráce pokračuje. Většinou tak, že mi buď pošlou text(y), demo nebo jen popíšou buďto přímo konkrétní scénu, která má být vyobrazena, anebo jen nějaký dojem, kterým to má působit.

Já si to nechám nějakou dobu uležet v hlavě a pak něco stvořím. Skici dělám nerad, protože od skici k výslednému obrázku bývá dlouhá cesta a já sám nevím, kam mě zavede. Takže bych se musel sakra snažit, aby se ve finálním obrázku dala vysledovat nějaká souvislost s původní skicou (kvůli tomu je pro mě právě nejtěžší varianta, kdy má zadavatel naprosto jasnou představu, co a jak má být na obalu vyobrazeno a já sloužím jen jako jeho nástroj).

Na výsledný obraz se pak po několika dnech ještě podívám, abych získal jakžtakž nějaký odstup a když jsem s ním i potom spokojený, pošlu ho kapele a ta mi buď pošle připomínky (někdy jsou mi změny proti srsti a tak se snažím alespoň o nějaký kompromis) nebo ho bere tak, jak je.

Tvoje nejnovější věc zkrášluje desku "BIG BOSS - Doomy Ballads". V naší anketě "Kouzlo metalových obálek II" výrazně vede nad aktuálními EPHEL DUATH, METALLIKOU či FLOWING TEARS. Jak na ni koukáš s odstupem času – jsi s ní spokojený?

To, že ve Vaší anketě vede zrovna má obálka, mě moc těší. Koukal jsem na ty ostatní obálky a hodně se mi líbí obal nové Metalliky. Je stylově dokonale čistý a jednoduchý, má význam, nad kterým se může diskutovat a kompozičně se mi taky líbí. Pro mě osobně je to ideální ukázka rčení "v jednoduchosti je krása." Ale samozřejmě to je subjektivní pohled každého jedince, co se mu líbí a co ne.

Co se týče té obálky pro Doomy Ballds, tak já s ní jsem pořád ještě spokojený. A reakce Jury, když jsem mu jí posílal, mě taky hodně potěšila. Je to velmi dobrý pocit, když dokážu svým obrazem splnit představu toho, pro koho to maluji. A když je z něj nadšený, pak jsem dobře zvládl svůj úkol a má práce má smysl.

Pro jaké další kapely jsi něco vytvořil? Ilustruješ například i knihy?

Kromě zmíněných BigBossových kapel a projektů jsem obal zatím vytvořil kapelám BAST, SEPSIS, BE FADING FAST a B.B.R. A pak ještě na různé kompilace. Několik knih jsem také už ilustroval (a vytvořil k nim obálky).

Mohl bys nám nastínit průběh výroby? Používáš ještě papír a tužku? A když ano, tak kolik procent tvorby jí z výsledku přísluší?

Tužku a papír jsem naposledy držel někdy vloni, když jsem ukazoval malé neteři, jak se kreslí prase. V současné době všechno dělám výhradně na tabletu v PC. Zpočátku, když jsme si s tabletem ještě tak nerozuměli, jsem kreslil nejdřív takový základ tužkou na papír, ten oskenoval a pak dál pokračoval v PC. Po pár letech jsem ale papíry i tužkami přestal plýtvat úplně. Takže dnes si otevřu Photoshop, v něm nový dokument, vezmu pero, tablet, vyberu "štětec" a začnu.

Co si myslíš o Photoshopu? Který je určitě třetí rukou pro všechny kreslíře komiksů, malíře nebo ilustrátory.

Jelikož já ve Photoshopu maluji, tak pro mě je to skvělá věc. I když je hodně rozsáhlý a člověk se v něm musí dlouho učit (alespoň já) a i když s ním pracuji mnoho let, pořád objevuji další a další pro mě nové funkce.

Studoval jsi umění nebo sis kreslil pod lavicí?

Uměleckou školu ani kroužek jsem nikdy nenavštěvoval a těžko posoudit, jestli je to pro mě dobře nebo špatně – asi od obojího v různých směrech trochu. A kdybych prolistoval své sešity napříč předměty, tak by je skutečně "zdobily" malůvky různého druhu - tématicky by se pravděpodobně výrazně lišily na předpubertální a ty ostatní. Ale samozřejmě jsem se vždycky snažil, aby i ta témata, která tenkrát ve třídě přinutila vzít do rukou pastelku a papír i naprosté umělecké ignoranty, měla úroveň.

Jako malý jsem měl velmi rád malby Luise Royo? Jak jeho tvorbu vidíš ty?

Tak zřejmě asi jako ty. To byl jeden z mých velkých (nedostižných) vzorů. I když jsou jeho obrazy poněkud monotématické a taky klišé, jsou úžasně namalované. A taky se mi na něm líbí jeho vývoj. Zato například Vallejo (můj druhý dětský vzor) maluje už desítky let pořád stejným stylem.

Jaký je tvůj nejoblíbenější fantasy malíř?

Můj nejoblíbenější fantasy malíř je, byl a bude Zdeněk Burian. A vůbec mi nevadí, že "fantasy" vlastně nemaloval.

A umělec obecně?

"Umělec obecně" je hodně velká množina. Když se zaměřím na podmnožinu malířů, tak rozhodně před chvilkou zmíněný Zdeněk Burian, pak např. před trochu větší chvilkou zmíněný Royo, dále pak Andreas Marschall (malíř obalů heavymetalových desek převážně v devadesátých letech), Leo Hao (současný malíř heavymetalových desek), Gustave Doré, Frank Frazetta... A pokud bych měl určit jednoho jediného umělce z celé té velké množiny, asi by to byl génius a multitalent napříč mnoha uměleckými a vědeckými obory - Jára Cimrman.

Posloucháš často hudbu u vytváření obrazů? U jakého žánru, skupiny, skladby se nejlépe pracuje?

Na hudbě jsem tak trochu závislý a poslouchám jí, pokud to jde, neustále. Takže i při malování. Ale u jakého stylu nebo interpreta se maluje nejlépe, to asi nelze říct. Prostě poslouchám to, na co mám zrovna náladu. Může to být třeba RAMMSTEIN, DIMMU BORGIR, FEAR FACTORY, RAGE, NEVERMORE, ICED EARTH, IRON MAIDEN, METALLICA, MEGADETH, VADER..., může to být Zimmer, Poledouris, Shore, Badelt, Goldsmith, Horner, Williams..., může to být třeba Nohavica, Hradišťan nebo PINK FLOYD, QUEEN, VANGELIS či ENYA...

Opakovaně si zmínil METALLIKU, co říkáš na "Death Magnetic"?

Pro mě výborná deska. Nejvíc se mi líbí "The Day That Never Comes", "All Nightmare Long", "The Unforgiven III" a "My Apocalypse".

Jaké album tě v poslední době nejvíce oslovilo?

Z metalové hudby například DARKANE – Demonic Art a JUDAS PRIEST – Nostradamus, z našich pak BigBoss – Doomy Ballads a jako úplnou novinku mám ARAKAIN – Restart.

Pracuješ teď nad něčím dalším?

Momentálně dělám obálku a vnitřní ilustrace ke dvěma fantasy knihám, dále vnitřní ilustrace k jedné rozsáhlé sbírce povídek, mám rozdělaný jeden obal na CD a asi největší momentální projekt jsou ilustrace k připravované učebnici pro základní školy od nakladatelství Didaktis.

Internetové stránky Romana Kýbuse - www.romankybus.cz

Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Kyby07.04.09 | 20:07:44

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube