Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

JARBOE

JARBOE

"Raději bych byla mrtvá, než abych nenásledovala svůj sen," říká JARBOE o svém odchodu z konformního života k zásadní kapele alternativního rocku SWANS, který uskutečnila v osmdesátých letech. Setkání s touto americkou hudebnicí představuje zkušenost, na jakou se nezapomíná. Ač se potýkala s nachlazením, které zkrátilo čas našeho rozhovoru, který se uskutečnil po jejím uhrančivém pražském koncertě, byla v jejím hlase slyšet zkušenost i nabíjející energie. Stihli jsme zmínit účinkování Phila Anselma (DOWN, PANTERA) na její nové desce, probíhající koncertní šňůru i způsoby ideální relaxace.

Bylinkový čaj připravoval a do rozhovoru se brzy vmísil i Cedric Victor, který Jarboe na současném turné doprovází na baskytaru a patří mezi její nejbližší spolupracovníky.

Když jsme spolu dělali rozhovor pro časopis Spike, zaujala mě zmínka o tom, že tvou desku "Anhedoniac" někteří lidé odsoudili jako předvádivou, namísto aby se vztáhli k její naprosté otevřenosti. Setkala ses s podobnými dezinterpretacemi i u své novinky "Mahakali"?

Jarboe: Nejsilnější nepochopení jsem zaznamenala u Philovy skladby. Skladba Phila Anselma "Overthrown" je podle mě srdcem desky, je velice "zvířecká", odlišná od zbytku alba. Phil je v té skladbě velice upřímný, byl úžasný a přesně pochopil, co jsem po něm v té skladbě chtěla. Vybrala jsem si ho pro množství důvodů. Některým lidem však unikl význam té písně v kontextu celé desky. Chtěli by opulentnější zvuk a namísto toho dostali akustickou kytaru.
Phil je jedním z největších rockových zpěváků světa a nepotřebuje kolem sebe zvukovou zeď ani další vysvětlování, protože – alespoň pro mě – je jeho hlas definicí "velikosti".

Cedric: Nepotřebuje žádné zkrášlování…

Jarboe: Je pro mě velkou rockovou hvězdou, takže jsme ho umístili do jiného kontextu – kontextu násilí. A pro mě bylo mnohem zajímavější slyšet ho bez bicích a kytar, jak jsme zvyklí. S výsledkem jsem byla moc spokojena a on taky.
První věc, co mi řekl, bylo (napodobuje Anselmův hlas): "Jarboe, nebudeš nahrávat metalovou desku, že ne?". A já na to: "Ne, bude to deska Jarboe, nebude možné ji zařadit." A Philip řekl: "Fajn, protože denně odmítám nabídky lidí, abych zpíval na jejich metalových deskách." Takže jsme probrali naše představy a pustili se do toho.
V té skladbě je v podkladu ženský hlas vyjadřující se k destrukci, v době zpěvu "the elements are overthrown"... Phil je z Louisiany, stejně jako má rodina, a při telefonátech jsme hovořili o hurikánu Katrina. Louisianu opravdu miluje a když jsme si porozuměli v tomto, pochopil přesně, jak má skladbu pojmout.

Když jsem se díval na přehled interpretů, s nimiž jsi spolupracovala, postrádal jsem mezi nimi jedno jméno. Stephena O'Malleyho. Myslím, že vaše spolupráce by byla nejen přirozená, ale i plodná...

Jarboe: Jsme přáteli jen po e-mailu, nikdy jsme se osobně nesetkali, ale máme společné známé. Měli jsme se setkat v Paříži, ale on musel odcestovat. Moc bych s ním chtěla pracovat a naprosto s tebou souhlasím.

Tvé jméno coby vytoužené spolupracovnice zmínil i Andrew Curtis-Brignell z britské one-man blackové kapely CAÏNA…

Jarboe: O ní jsem nikdy neslyšela, musím to napravit. Zní to zajímavě.

Jakou roli vůbec hraje ve tvé hudbě tradiční "písničkářství"?

Cedric: Když jsme šli nahrávat "Mahakali" do studia, říkali jsme si, jak se jedná spíše o meditace než písně. Úspěšnost vystoupení pak hodnotíme podle toho, zda se nám podaří dostat do jistého transu a publikum svým způsobem zmizí, i když jsme s ním nadále v interakci. Po každém koncertě se pak na sebe podíváme a víme, zda se nám to podařilo nebo ne. Nemusíme mluvit, stačí, když se na sebe podíváme.

Jarboe: O hlase raději uvažuji jako o hudebním nástroji, než prostředku, jak zpívat texty. Líbí se mi spíše představa hlasu jako elektrické kytary a tak.

Cedric: Takto lze taky docílit překročení jazyka – náhle nepotřebujete pro pochopení sdělení tlumočníka. To je mimořádně příhodné, když máte publikum rozseté po celém světě. Poselství se tak stává universálním zcela samozřejmě.

A jak si podle tohoto hodnocení stojí dnešní [7. června 2009] vystoupení?

Cedric: Byli jsme vcelku spokojeni. Pro nás je i špatný koncert dobrým.

Jarboe: Na turné jsme se museli potýkat s nějakými technickými problémy…

Cedric: Ale co se týče samotného vystupování, nikdy nejdeme pod 95%. Na dobré koncerty zapomínáme a ty skvělé si zachováme v paměti. A ten dnešní byl skvělý, stejně jako ten ve Wroclawi.

Jarboe: Než jsme vyjeli, říkali nám všichni, že je festivalová sezóna a že nemáme jezdit klubové turné. Pro mě je ale tohle turné velice promyšlené, spějeme k vrcholu na Hellfestu ve Francii a máme tak mimořádnou příležitost vystupovat před lidmi, než k němu dojdeme. Hodně lidí mi řeklo, že nemnoho žen dostává na Hellfestu tuto příležitost, že se jedná spíše o mužskou záležitost, takže se těším až publikum vystavíme něčemu novému. Budeme muset zahrát zkrácený set [i ten pražský měl necelých 50 minut – pozn. aut], ale o to agresivněji ho pojmeme. A to je jeden z důvodů, proč jedeme tuto šňůru. A pak přijde Londýn – jako zákusek.
Navíc nám turné přineslo setkání s ESOTERIC [kteří s Jarboe hráli na některých zastávkách turné – pozn. aut.] – jsou tak úžasní! Měli by mít stejně velké publikum jako NEUROSIS! Naživo jsou naprosto skvělí. Hráli vždy po nás a já chtěla mít to privilegium zhlédnout je po svém vlastním vystoupení a užít si je, bylo to božské.

Původně jste měli jet spojené turné s NACHTMYSTIUM a pak se Blake Judd zranil…

Jarboe: Zlomil si nohu, bylo s tím tolik lapálií... A to byl jen vrcholek ledovce...

Nevyšla ani náhrada v podobě GUAPO. A NAER MATARON se mi zdáli nejméně příhodní…

Cedric: To je otázka. Diskografie Jarboe je ve svém jádru tak otevřená, že bylo těžké přijít s někým, kdo by se vyloženě nehodil. To bychom se museli začít poohlížet v oblasti Britney Spears...

Jarboe: Mi se líbí, mám ráda jejich teatrálnost. Zajímá mě celý ten svět a s jednou takovou skupinou bych rozhodně chtěla spolupracovat. Celé naše turné bylo zamluveno jako turné dvou rovnocenných interpretů – a když jeden vypadl, byla to katastrofa. A od toho se odvíjely další problémy. Třeba v Oslu toužili jen po NACHTMYSTIUM, a tak jsem tam nehrála. Byly tady i další komplikace, s obviněními z nacismu a podobně. Takže jsme ještě před začátkem turné museli odstraňovat tyto následky a nakonec to bylo k ničemu…

Cedric: Přineslo to ale i množství nových možností. Jinak bychom nikdy nehráli s ESOTERIC.

Jaký je podíl organizování a spontánnosti ve tvém životě? Na jedné straně jsi nesmírně tvůrčí, ale na straně druhé z tebe sálá klid, jako bys jen relaxovala…

Jarboe: Nikdy nerelaxuji! Jen medituju anebo utíkám…

Cedric: Jarboe nevěří v dovolené!

Jarboe: Moje představa o relaxaci není polehávání. Nemám televizi, čtu knihy. A občas se dívám na filmy, pečlivě vybrané. Ale pořád mám rozběhnuté množství projektů, zrovna teď dva. Jedním je THE SWEET MEAT LOVE AND HOLY CULT, což je spojenectví muzikantů zejména, ale nikoliv výhradně z jihu.
A tím druhým je AEAEA, výhradně ženský projekt, který připravuje společný soundtrack k zatím neexistujícímu filmu a podílí se na něm Julia Kent z ANTHONY AND THE JOHNSONS či Kris Force AMBER ASYLUM… Bude to velice filmové.
Taky jsem dokončila náročnou práci na počítačové hře "The Path". Je to Červená Karkulka pro dospělé, jako od bratří Grimmů: Karkulku sežere vlk...

Zvyšuje se počet umělců, kteří tě žádají o spolupráci?

Jarboe: Jsou to obrovská čísla. S nástupem internetu je to drtivé. Část mého já by něco z toho chtěla zkusit, ale není dost času. Musím se proto ohlížet, zda alespoň znám někoho, kdo zná danou osobu. Pokud ji vůbec neznám, musím se opravdu zamilovat do toho, co dělá, abych podstoupila to riziko.

Cedric: Je to i otázka osobnostní. A taky konkrétních představ o to, co má spolupráce představovat, které jsou někdy překážkou.

Jarboe: Proto je důležité vědět, s kým budete pracovat, o tom žádná. Já s lidmi problém nemám. Dostávám žádosti, abych hostovala a "jen zpívala" na něčích deskách, což mám moc ráda, ale vždy se ptám, co přesně po mě chtějí. Kdyby nechtěli můj kreativní podíl, mohli by si najmout studiové hudebníky a bylo by to. Moc si to užívám… Práce s různými lidmi je tak stimulující…

Tvé poslední spolupráce s COBALT a CATTLE DECAPITATION byly tvrdé a nekompromisní. Kdybys měla uvést nejoptimističtější skladbu, kterou jsi jako host nahrála, která by to byla?

Jarboe: Optimistickou, co to je…?

Něco radostného…

Jarboe: Už vím! Dělala jsem s norskou zpěvačkou NEBELHEXË. Podílel se na tom i Travis z CATTLE DECAPITATION, s nímž jsme se stali dobrými přáteli. A nahrávali jsme cover skladby "Don't Kill the Animals" od Lele Lovich a Niny Hagen. Je to skladba s popovými beaty, v 80. letech to byl velký hit – a nahrávat tohle byla velká legrace. Ke zpěvu některých veršů jsem se nemohla donutit, tak jsem je přenechala Travisovi. Bylo to ale pro dobrou věc, podporuje organizaci Peta.

 

foto: k-lxm, Jarboe MySpace

Diskuze

Cekem příspěvků: 4

Ondrajs14.06.09 | 15:16:34
Viktor Palák14.06.09 | 15:57:03
Ondrajs14.06.09 | 22:51:19
Viktor Palák14.06.09 | 23:30:05

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube