Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

MANZANA

MANZANA

Kapela MANZANA nedávno vystoupila v České republice v rámci turné Female Fronted Tour. Nejen o něm, ale též o historii kapely a jejích osobních zálibách jsem si povídal se zpěvačkou Pirittou.

Jak hodnotíš právě skončené Female Fronted Tour? Co vztahy s ostatními kapelami a jaká byla návštěvnost na koncertech?

Bylo to opravdu dobré. Hodně legrace a skvělých vystoupení. Měli jsme pár koncertů, kam nepřišlo tolik lidí, ale i tak se jednalo o úspěch. Od fanoušků jsme dostali spoustu emailů a fotek z vystoupení, což bylo moc milé. Další kapely byly taky skvělé. Možná příště vezmeme větší autobus, protože někteří lidé museli spát v sedě...

Jak je to s hudbou ve Finsku? Myslím obecně. Zdá se, téměř každá osoba ve vaší zemi je muzikant. Je to tak?

Ne, není to pravda. Nemyslím, že bychom měli více kapel, než ostatní země, akorát to možná bereme vážněji. Finové jsou docela vážní. Nebo možná to je prostě trend. Nevím. Finsko má málo obyvatel a nemůžeme tam moc hrát, takže spíše cestujeme všude jinde.

A co profesionální kariéra ve vaší zemi? Jak moc jsou muzikanti ve Finsku podporováni?

Skoro vůbec, exportní programy podporují některé velké labely, to znamená pomoc pro asi tak čtyři kapely. Pokud jsi u malého labelu, platíš vše. Všechny kapely, které jsou nyní slavné, musely tvrdě pracovat a cestovat po celém světě po malých zapocených barech na vlastní riziko a nyní jsou slavné. Lidi "od kultury" se pak s nimi fotí – prostě jako kdekoli jinde, aspoň myslím. Naštěstí my milujeme malé bary světa.

Co by měla kapela v České republice udělat, aby byla ve stejné pozici jako MANZANA a cestovala po Evropě?

Naše pozice naštěstí není tak vysoko. Nevím, my moc neplánujeme. Děláme písně, které nám zní dobře a pak je vydáváme. Možná by kapela měla být sama k sobě upřímná. Dát energii do zamlouvání turné, získávání peněz a zařizování milionů věcí, získat styky, spolupracovat s labely a podobně. Energie musí pocházet z vaší lásky k muzice a schopnosti ji hrát pro lidi. Někdo z kapely také musí mít praktické uvažování. Musíte mít nějaké peníze a slušnou techniku. Nepracujte příliš v běžných zaměstnáních. Jen tak, abyste přežili. A pracujte každý den pro kapelu.

Měli jste nebo stále máte svůj label TRC – Records. Pak jste byli u Playground Music International a nyní u Dynamic Arts Records. Jaký byl důvod se připojit k nim?

U Playground International jsme byli, aby uvedli náš debut. Ale debut byl ve skutečnosti vydán naším vlastním TRC – Records a měli jsme docela problém s veškerým papírováním, když první album bylo náhle vydáno ve čtyřiadvaceti zemích. Bylo to vlastně docela legrační, protože ve většině míst jsme neměli žádná vystoupení ani propagaci. Moc toho o byznysu nevím a Henkka dělá jiné věci, které je potřeba, takže jsme uvítali přesun k DAR. Mít další pomocné ruce. Je dobré být u DAR, protože chceme hrát.

Přirozený vývoj

Je pravda, že Ville, váš bývalý baskytarista, byl též členem BOMBFUNK MC'S?

Ano, hrál v MANZANĚ na baskytaru čtyři roky. Je to starý kamarád a výborný muzikant, ale potřebovali jsme někoho, kdo má více času.

Váš současný baskytarista je velmi dobrý zpěvák. Plánujete nějaké duety mezi tebou a jím na dalším album MANZANY?

Možná! Když přišel do kapely řekla jsem si: "Do pr..., ten basák zpívá líp než já." On už zpívá dost na "Babies of Revolution“ v Cherry Pit a také v dalších písních. Mít silný doprovod v pozadí se naživo moc hodí. On se zpěvem v cover bandech v podstatě živí.

Každý z vás je velmi zručný instrumentalista a co ty, Piritto? Hraješ na nějaký nástroj?

Hraji na klavír a trochu na kytaru, ale velmi špatně. Hraji na klavír, když píšu. Mám doma taky bicí a baskytaru. Možná se na ně jednou naučím.

Členové MANZANY hrají i v dalších kapelách, že? Jde to spolu dohromady?

Mívali jsme nějaké problémy s Villem, protože měl hodně DJských vystoupení, ale s ostatními ne. Klaus a Tomi hrají převážně vystoupení s cover bandy a Henkka a já v současnosti nemáme žádnou jinou kapelu. Píšu pro VILLIELÄIN, ale nezpívám tam a Henkka mixuje hodně kapel, ale MANZANA je pro všechny číslo jedna. Kvůli MANZANĚ jsme vypověděli jiná zaměstnání. Denní zaměstnání by byla více náročná, nyní můžeme pro kapelu pracovat i přes den.

Pojďme zpět do dob, když se MANZANA formovala. Bylo studio, které Henkka vlastní, velkou pomocí při tvorbě vašeho stylu a zvuku?

Ano, vedlo nás to, přinejmenším mě, k novému stylu tvoření písní. V ostatních kapelách jsem hodně jamovala s akustickými kytarami, dělala linky a pila pivo, ale s MANZANOU jsme začali okamžitě materiál nahrávat a Henkka to pak rozdělil na části, přidal další materiál a nahrál znovu.

Pustil mi smyčku dal mi sluchátka a já zde seděla asi tři hodiny s mikrofonem a něco do něj zpívala, psala příběh a potom k tomu někdo přidal kytaru. Je to různé. Stále měníme postup. Dokonce jsem se naučila nějaké první základy nahrávání. Je to hodně v pohodě a člověk se naučí dívat na písně z jiného úhlu. Navzdory této metodě jsme totálně živoucí kapela. Jamování je nejdůležitější věcí při aranžování.

Nerevoluční, ale od srdce

Na vaší nahrávce "Babies of Revolution" můžeme slyšet hodně různých druhů rocku. Jaké jsou v současnosti tvé nejoblíbenější kapely. Jakou hudbu poslouchají ostatní členové MANZANA?

Právě jsem si pořídila SPOTIFY a totálně mě to chytlo. Mívám období, kdy poslouchám vše, co jsem dříve měla ráda: ALICE IN CHAINS, PJ HARVEY, THE DOORS, SOUNDGARDEN, DEPECHE MODE, BJÖRK, FAITH NO MORE, NEIL YOUNG, SKUNK ANANSIE ... Z novějších STOLEN BABIES, BLACK REBEL MOTORCYCLE CLUB. Tomi je blázen do HELLOWEEN, Henkka do grunge a metalu devadesátých let a Klaus do všeho od Zappy po MÖTLEY CRÜE a také poslouchá hodně jazzových věcí.

Pokud se nepletu máš také ráda GUNS 'N ROSES. Líbí se ti jejich poslední album?

Ano, líbí se mi, ale musím připustit, že už nemám žádný důvod je tolik poslouchat. Je to smutné, ale některé kapely ti prostě už daly, co ti mohly dát, když jsi byl mladší. Ale jo, je to dobré album a on je stále výborný zpěvák.

Mluvili jsme o rockové muzice a co nějaké metalové skupiny?

Miluji OTEP, OPETH, SOULFLY a samozřejmě staré dobré gotiky TYPE O NEGATIVE. Groove metal a gotické věci mi asi říkají nejvíce. Nemusím moc hodně brutální věci nebo totální fantasy a válečné texty. Hledám materiál, který má lidské emoce, srdce – dokonce i černé.

Někde jsem četl tvé vysvětlení názvu alba ("Babies of Revolution"), ale otázka je odlišná. Vidíš MANZANA jako hudebního revolucionáře? A který hudební nebo kapela jsou pro tebe hudebními revolucionáři?

Ne, nevidím nás jako hudební revolucionáře, proto jsou v názvu ty "děti". Dítě není velké. Hudebními revolucionáři by mohli být lidé jako Jimi Hendrix, Janis Joplin nebo v metalu Angela Gossow, Mike Patton a samozřejmě další. Někdo, kdo dělal něco, co nikdo předtím neudělal ve velkém měřítku. My se chceme držet svých uší. Žádní producenti, žádné peníze, žádná nenasytnost pro slávu. Jen naše vlastní uši, naše srdce a naše vlastní alba. To je naše malá revoluce proti průmyslu.

Vaše album "Babies of Revolution" je tvrdší než to první. Jistě jste obdrželi jak pozitivní, tak i negativní odezvy. Preferujete negativní kritiku, pokud je konstruktivní?

Co preferuji, je recenze, kde mohu vidět, že osoba skutečně poslouchala písně a ví o muzice a má myšlenky. Není důležité mít rád album, o kterém píšeš. Je důležité zdůraznit věci, popřípadě některé vytknout a analyzovat. Když čtu recenzi jako, že vypadám jako Courtney a zpívám jako Tarja a album je komerční sra..., tak jsem z toho smutná, protože to znamená, že to album vůbec neslyšel. Koho balamutí? Plýtvá časem všech.

Abych byla upřímná kašlu na to, co píšou, pokud píšou. Zajímám se o fanoušky, o náš vlastní rozvoj a o radost při hraní. Ano, album je tvrdší. Po debutu se stalo hodně věcí. Veškeré ty záležitosti s médii, hodně koncertů, zklamání v lidech a množství hovadin okolo, ale také velká věc. První turné za hranicemi, skvělí fanoušci, noví přátelé ... tohle všechno ovlivňuje. Ale komerční změna není dobrá. Mnoho lidí jako ty se nemění. Ale to není umění.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube