Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

UNSUN

UNSUN

Při poslechu alba "The End of Life" Poláků UNSUN jsem se za každou cenu snažil přijít na to, zda (a pokud ano, tak jak) se kapela snaží vymezit vůči jiným podobným spolkům, které svou hudbu staví na (přinejmenším vizáží) výrazné zpěvačce a stokrát použitých kytarových háčcích. Nepodařilo se mi to ani tehdy, ani po realizaci rozhovoru s kytaristou Mauserem (ex-VADER) a zpěvačkou Annou "Ayou" Stefanowiczovou.

I podobně zpěvní krajané DELIGHT (neřkuli DARZAMAT) jsou oproti UNSUN výkvětem originality, nemluvě o tom, že takovou kumulaci klišé v odpovědích, jakou předvedl vrchní skladatel Mauser, by jeden pohledal.

Negace ve jménu kapely naznačuje něco nežádoucího, nepříjemného. Celkový zvuk vašich písní je ale o poznání optimističtější. Odkud přišel nápad pro vaše jméno a jaké poselství se UNSUN snaží šířit?

Mauser: Vznikli jsme pod názvem UNSEEN (Nevídané), ale jelikož v USA už existovala kapela stejného jména, změnili jsme ho. Při hledání nového názvu jsme chtěli, aby zněl podobně. A UNSUN nám přišlo jako skvělá volba, protože obnáší stejný kontrast, jaký nese naše hudba. Jméno to je znělé, zajímavé, nikoliv úplně zřejmé a hlavně si ho snadno zapamatujete. Kontrast v tom jméně obsažený je pro naší hudbu dokonalý.

Konec u VADER – posun u UNSUN

Mausere, není to až tak dlouho, co jsi opustil zřejmě stále nejslavnější polskou kapelu VADER a své soustředění zaměřil jen na UNSUN. Co si od svého plného odevzdání-se UNSUN slibuješ? A co na to říkali ostatní členové kapely?

Mauser: V prvé řadě všichni chceme společně hrát naši hudbu. A užívat si ji. Myslím, že jsme dokázali něco speciálního. Opravdu se k tomu stavíme jen takto. Do UNSUN dáváme hodně naší energie a práce a vše, co najdeš na desce, je opravdové a vychází z našich srdcí. Bereme to vážně a už se nám to začalo vyplácet. Já sám jsem chtěl dělat něco, za co budu odměněn, něco osobního a pravdivého. Chtěl bych, aby se lidé při poslechu mých skladeb cítili stejně jako já, když jsem je dával dohromady.

Aya: Nikdy jsem nechtěla, aby Mauser přestal hrát s VADER. Bylo to jeho rozhodnutí a já ho respektuji. Udělal to, co považoval za nejlepší a byla to dobrá volba.

Jak bys tedy popsal svůj přínos kapele ještě v době, kdy jsi dělil čas mezi VADER a UNSUN?

Mauser: V UNSUN jsem hlavním skladatelem a spolu s Ayou se také staráme a všechny naše obchodní záležitosti. Takže toho máme hodně na práci. Když jsem nebyl na turné s VADER, pracovali jsme s Ayou opravdu tvrdě na naší desce. Být ve dvou kapelách bylo opravdu těžké, a proto jsem si vybral jen UNSUN. Nechci být neustále na turné, potřebuji i čas se svou rodinou a mou vlastní kapelou. A tak se nyní chci soustředit pouze na UNSUN.

Podíváme-li se na věc z druhé strany, zbývající členové VADER tě spolu s bývalým bubeníkem Darayem označili za "nájemné muzikanty". Mohlo to mít co do činění s tvou zaneprázdněností s UNSUN?

Mauser: Je mi jedno, co řekli. Už nejsem členem té kapely.

Soudě podle četných recenzí, ale i fanouškovských ohlasů, nedočkala se deska "The End of Life" zrovna oslnivého přijetí...

Mauser: Vždycky může být lépe, to ví všichni muzikanti. Není to poslední deska naší kariéry, pořád se učíme, získáváme zkušenosti. Ani já nejsem s tou deskou 100% spokojený. V době jejího vzniku jsem ale do ní dal vše. Člověče, vždycky může být lépe! Každopádně já mám naši desku rád a nestydím se za ni. UNSUN je skvělý tým a mám v něm skvělé muzikanty. Můžeme si dělat, co chceme – bez mantinelů, bez kompromisů.

Když už jsem označil VADER za nejslavnější polskou kapelu, prozraď, které další kapely vedle nich a BEHEMOTH si zaslouží srovnatelně velkou pozornost?

Mauser: Zapomněl jsi na DECAPITATED, ti jsou skvělí. Máme v Polsku hodně dobrých kapel, ale mimo naši zemi jakoby neexistovaly. Vyzkoušej RIVERSIDE, ti jsou zasraně dobří...

Na svém MySpace jste kolonku "zní jako" vyplnili názvem UNSUN. V čem si myslíš, že je váš zvuk jedinečný a odlišuje vás od podobných kapel?

Mauser: To se z mého pohledu těžko říká. Vím ale, že se naše deska líbila hodně lidem a máme hodně fanoušků. Nevím, co je na naší hudbě zvláštního, ale při nahrávání se ze sebe snažíme vydat to nejlepší. Jsem rád, že se to lidem líbí. Vše je to čisté a přímo z našich srdcí. UNSUN jsou naší vášní. Rozhodnutí ať dělají fanoušci. Není moc dobré, když skladatel hovoří o své hudbě, je to triviální.

Naše zpěvačka má na fotkách vztyčené bradavky, ale její krása pro nás není promo-nástrojem

V posledních pěti i více letech se vynořila obrovská vlna metalových kapel se zpěvačkami. Odkud se vzala? A čím bojujete proti tomu, aby jste se v ní – coby jedna z takových kapel – neztratili?

Mauser: Nedívám se ani zpátky, ani na jiné kapely. Chceme jen hrát a zbožňujeme to. Nezajímají mě ostatní. Nezajímají mě trendy. Náš styl je kompromisem mezi tím mým a tím od Ayi. Snažíme se skloubit naše vášně v jednu. Jsme UNSUN a chceme být dobrou kapelou. Pokud se ti líbí, fajn, pokud ne, nic se neděje. Ale za nic se nebudu omlouvat.

I tak se ale pokusme představit vaši zpěvačku. Ayo, jaké je tvé hudební zázemí? A dokázala bys ty pojmenovat, v čem se odlišuješ od jiných metalových zpěvaček ze stylově podobných kapel? A čeho bys ve své oblasti chtěla dosáhnout?

Aya: Zpívám od dětství, jako náctiletá jsem ve svém rodném městě vystupovala na malých koncertech, zpívala jsem něco ve stylu Jewel nebo Amy McDonald.
Určitě nezpívám jako Tarja, nemám ten styl ráda. Nikdy jsem se s žádnými zpěvačkami nesrovnávala, takže nevím. Mezi mými vlivy nikdy nebyly metalové zpěvačky, spíše rockové. Promiň, ale obecně si myslím, že srovnávání je hloupost.
A čeho bych chtěla dosáhnout? Mám silný, hlasitý hlas. Většina jiných metalových zpěvaček má spíše operní zabarvení a tou cestou nejdu.

Počítali jste s tím, že budete muset čelit jistému odstupu proto, že poutáte pozornost zejména atraktivní zpěvačkou v čele?

Mauser: Hehe, ale no tak! To je vtip? Bez komentáře.

Ve svých skladbách jen ojediněle pracujete s kombinací mužského a ženského zpěvu. Jsou ženské pěvecké linky něčím, s čím pracujete raději než s, řekněme, growlingem? Může to být i proto, že je pro tebe novinkou pracovat s ženským zpěvem?

Mauser: V naší hudbě growling není a nechci to měnit. To nechám na jiných kapelách. Obyčejný ženský zpěv se mi opravdu líbí. Pracoval jsem mnoho let s growlujícími zpěváky a opravdu cítím potřebu změny. Ano, je to pro mě nová zkušenost a opravdu si ji užívám.

Co pro tebe samého ženský zpěv v metalové hudbě symbolizuje?

Mauser: V metalových kapelách je více zpěváků než zpěvaček a já mám rád, když ženy zpívají, to je vždy dobré (smích). Ale vážně – vždy jsem v kapelách pracoval s muži a toto je poprvé, kdy tomu tak není. Ayu, doufejme, dobře znám a nebojím se s ní pracovat. Znám její vášně a vím, jak oddaná je naší hudbě. Je profesionálka. Je diamantem na koruně UNSUN a pro mě osobně velmi důležitá osoba. Je také nováčkem v hudebním byznysu a má velký potenciál. Je pro mě ztělesněním nového začátku, nové éry.

V kapele máte i Heinricha, mimo jiné člena VESANIE. Jaký je vůbec život aktivního muzikanta v Polsku?

Mauser: Je to těžká dřina. Hodně lidí si myslí, že máme snadný život. Když jsem hrál s VADER, byl jsem nesmírně zaneprázdněný. Byl jsem tolik času pryč od domova, od rodiny. Někdy je z toho člověk pořádně smutný. Ale pokud nekoncertuješ, nevyděláváš. Taková je naše práce. Já jsem ale hudebník a to je můj život. Nepláču nad tím, byla to má volba.

UNSUN se upsali pod label Century Media. Jaký praktický přínos to mělo? Myslíš, že je možné, že by k této smlouvě nedošlo, kdybys nebyl spjat s VADER?

Mauser: S Century Media máme moc dobrou smlouvu. Do začátku nám dali skvělou promotion a slušné peníze. Což je pro kapelu, která sotva začala, nesmírně důležité. Díky tomu je naše deska doslova všude. Lidé z labelu UNSUN opravdu věří a to je dobré znamení. Měli jsme opravdu štěstí, VADER už s tím nemají co dělat, můj čas s tou kapelou je u konce.

Ke skladbě "Whispers" jste natočili stylový klip – jaké naděje jste do něj vkládali? A proč jste si vybrali zrovna zámek Rydzyna, který mimochodem evokuje místa, kde BEHEMOTH fotili promo-snímky v době desky "Apostasy"...

Mauser: Ale no tak, kde fotili BEHEMOTH fakt netuším. My jsme si ten zámek vybrali proto, že je tak skvělý, atmosférický. Byla to dobrá volba a moc jsme si to užili. Vše probíhalo profesionálně, velký zámek, nové zkušenosti s milými lidmi... Byl to náš první klip, navíc jsme měli slušný rozpočet a konečný výsledek je skvělý.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube