Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

CALES

CALES

"Bez disciplíny se žádný tvůrčí proces neobejde", uvádí přední muž české metalové scény Petr "Blackie" Hošek k příležitosti vydání jeho nového díla s názvem "KRF".

Název desky "KRF" vychází čistě z anglického překladu, který znamená "zářez". Chtěl jsi tím naznačit, že tohle album bude opravdu tím zásadním v diskografii CALES?

Sám už přesně nevím, proč jsem zvolil zrovna tenhle zvláštní název. Je striktní a nekompromisní. Něco jako zářez na pažbě po další bitvě. Album vznikalo za dost komplikovaných okolností, tak možná proto. Taky jsem nechtěl žádný dlouhý zavádějící název.

Deska už je venku několik měsíců. Myslíš, že za tu dobu stihla zarazit pořádný hrot do podvědomí posluchačů, a že si CALES našli novou vlnu příznivců anebo cítíš pořád největší masu podpory z dob v čele s velice vydařeným a mysteriózním albem "Pass in Time"?

Na Google je hafo downloads. Nevím, kolik lidí si to mohlo stáhnout. Vím jen, kolik se zhruba prodalo CD. Předpokládám, že ta už kupují převážně jen true fans, kteří mají komplet sbírku.

Pokud zůstaneme u přijetí hudby CALES, jak je to s médii? Jsou hlavně tuzemské mediální reflexe podle tebe adekvátní a ztotožnitelné?

V tuzemsku vyšlo pár recenzí. V zahraničí zatím něco kolem čtyřiceti. Možná máš na mysli, jestli se ztotožňuji s jejich obsahem. Většinou ne, ale moc to neřeším. Je potěšující, když pochválí moji práci a když napíšou něco blbého, většinou to vytěsním. Pokud je tam věcná kritika k zamyšlení, snažím se něco si z toho vzít a třeba zlepšit to, co podle nich dělám špatně nebo je nedotažené ... Nebo to ignoruji a dělám si dál své, podle sebe, klidně i furt stejně špatně.

Nové album "KRF" je už tvým pátým počinem vzniklým ve spojení s produkcí CALES, čímž se pomalu ale jistě dotahuješ k diskografii tvé dřívější domovské kapely ROOT. Dokázal sis v dobách, kdy jsi vypouštěl do světa "Bonds of Togetherness", alespoň částečně představit, že s pohansky načichlou muzikou CALES urazíš tak dalekou cestu a že se vše vyvine do podoby, v jaké se teď CALES nachází?

V té době jsem byl celkem naivní, ale zároveň měl velké ambice, takže asi jo. Spíš dnes ve svém věku se tomu divím.

Narozdíl od valné většiny dnešních rádoby folkmetalových spolků jsi na "KRF" s typicky folkovými nástroji pracoval hodně střídmě, přitom možnosti digitálních výdobytků jsou v současnosti takřka neomezené, takže umné muzikanty na podobné nástroje ani není třeba. Nejsou tedy folkové nástroje v tvých představách jedním z klíčových prvků?

Album "KRF" se bez těchto pidlikátek úplně v klidu obešlo. Hodně těchto amatérských hudebníků si neuvědomuje, že tyto nástroje do soundu zkreslených kytar a vůbec k hlasité muzice absolutně nepatří. Na desce udělají skvělý zvuk, ale na živém koncertě jim neladí a nejsou slyšet. Navíc nikdo netvrdí, že je CALES striktně folkmetalový projekt. Je nádhera pracovat s těmito nástroji, ale pokud je použiji, nejspíš to nebude ve spojitosti s metalovým zvukem a pokud jo, tak jen decentně. Navíc jedině hrané, nikoliv programované. Programování je pro mě naprosto nezáživné, nehledě na to, že simulace nejsou nikdy stoprocentní.

Mimochodem většina kapel, které tam tyto nástroje naprosto prvoplánovitě a neumětelsky cpou, jsou mi buď k smíchu nebo si říkám, že by zasloužily pořádný kopanec do zadku.

Řekl bys tedy, že k zachování hudební osobnosti a identity je potřeba vyvarovat se momentálních trendů?

Tak to zní taky dost prvoplánovitě. Naprogramovat si, že nebudu nic poslouchat a díky tomu budu originální génius a určitě vymyslím něco úplně nového? Celkem směšné. Hudebníci buďto svůj vlastní potenciál mají nebo nemají, bez ohledu na to, jestli se vyhýbají trendům nebo ne. Spíš si myslím, že když ten potenciál skutečně vlastní, tak se o nějaké trendy vůbec nezajímají.

Z materiálu na "KRF" mám trochu pocit, jako by ses zčásti vracel k tomu, co jsi dělal s ROOT, čili syrovému hutnému metalu. Zároveň ovšem zachováváš stále to stěžejní z předešlé tvorby CALES. Cítíš opět tu chuť po tvrdé razantní hudbě, kterou jsi produkoval dříve a na které jsi začínal?

Já ale nemám pocit, že bych někdy nějak moc vyměkl. Tvrdší a řekněme i ty jemnější polohy kombinuji už pěknou řádku let, akorát někdy víc a jindy míň. Rozhodně necítím chuť dělat dlouhá alba ve stylu thrash nebo black metalu, na kterém jsem začínal, ale mám to stále rád, to ano. Akorát už to pro mě není tak záživné, protože jsem se někam vyvinul a mám širší muzikantský záběr. Rád použiji ty nejextremnější prvky, jaké snad vůbec mohou existovat, ale doby, kdy jsem dokázal poslouchat deathmetalové nahrávky až do konce, navíc několikrát po sobě, jsou dávno pryč. Můj pohled na tvrdost se během let dost změnil. Co někdo považuje za brutální (třeba blackové sypačky) je pro mě jen zbytečná křeč a bordel, v němž nic nevynikne. Většinou v tom není ani žádná razance a absolutně žádný prostor pro hutnost a dynamiku. Melodie je pro mě úplný základ a priorita. Až na pár výjimek mě monotónní brajgl a chrochtání už nic neříkají. Někdy jsou tam fakt nabušení kytaristi, ale spíš mi kolikrát připadá komické, jak hrají zbytečně komplikovaně.

Na novince v podstatě hudebně navazuješ v místech, kde jsi skončil u "Savage Blood", ale zároveň jsi částečně vštěpil materiálu náladu bujarosti a veselí (pitky, hodování, noci strávené v dívčí náruči). Je to teď cesta, kterou bys chtěl kráčet dále, máš v plánu rozvíjet tuhle představu i na dalších nahrávkách?

To fakt nevím, nepřemýšlím nad tím. Dělám muziku a jednotlivé skladby podle momentální nálady a nemám pořád chuť jen se radovat a pařit. Tohle třeba čtu v recenzích na "KRF", že je to o keltských chlastačkách, až mám pocit, že si možná poslechli akorát tu první skladbu, která je jediná taková.

V textech se hodně vracíš k hrdinným válečníkům, bojovníkům a jejich životních poutím. Je tato fascinace nebojácnou historií pouhou uměleckou stimulací nebo ti dodává sílu pro všednodenní životní nástrahy?

Těžko říct, možná jo. K hudbě CALES se to ohromně hodí. Mám to rád od klukovských let a co se týče dnešní reality, sociální témata a jiný sračky, ve kterých žijeme, mě vůbec neinspirují. Musel bych být hodně bezduchý a nemít o čem psát, abych k tomu klesl.

Na "KRF" ses chopil hodně důležité role a to pěvecké. Byla to pro tebe velká výzva, nebo jsi cítil, že za ta léta hudební aktivity tvé hrdelní schopnosti přece jen dospěly do stádia, kdy se není za co stydět a můžeš jimi svou tvorbu obohatit?

Zas tak velká ne, ale výzva to samozřejmě byla. Skládám muziku už hrozně dlouho a před každou načatou prací se potřebuji nakopnout něčím novým. Použít něco, s čím jsem ještě moc nepracoval, abych získal nové nadšení. V tomhle případě to byl zpěv, který mi vlil do žil novou energii. Tam vím, že jsem ze sebe ještě zdaleka nevytáhl maximum a že je na čem pracovat. Zpívat jsem uměl vždycky, ale svůj hlas jsem skoro vůbec nepoužíval. Netvrdím, že jsem kdovíjak dobrý zpěvák, ale mám svůj výraz. V některých recenzích píšou, že zpívám falešně. OK, nevadí mi to. Mám takřka absolutní sluch, takže něco vyloženě falešného bych tam nepustil. Dlouho jsem se zpěvu nevěnoval a vůbec ho necvičím, takže intonace je místy nedotažená a nedbám ani na to, aby byly fráze dokonale rytmické. Ovšem kdybych chtěl, tak se s tím budu takzvaně srát a výsledek by nebyl tak neupřímný. Zpívám vyřvaným vokálem a to tak, že úplně do plných, skoro na hranici možností. Hlasivky se tak velmi snadno unaví. Nazpíval jsem třeba jednu stopu v tahu a pak do druhé znovu opravoval místa, kde nebyla intonace úplně v pořádku. Jenže výraz už nebyl tak dobrý, takže jsem to neřešil a raději zanechal prvotní záznam s lepším feelingem. Stejné nedostatky slyším u slavných a uznávaných veličin a nikdo to neřeší.

Hned na to by se dalo navázat otázkou, jestli už zpěv zůstane nadále pro příští počiny na tvých bedrech nebo pokud se najde vhodný kandidát, předáš tuhle štafetu dál?

Sice nemám moc v lásce lidi, co odpovídají na dotazy stylem "asi a možná". Jenže v tomto případě fakt nevím, co bude a nebude. Třeba už se nedočkáme žádného dalšího počinu. Pokud jo, je více než pravděpodobné, že to bude opět na mých bedrech. Chtěl bych ze sebe dostat víc. Můj hlas k tvorbě CALES maximálně sedí a fakt nevidím důvod, proč zatěžovat průběh nahrávání přítomností někoho jiného. Tvář CALES by se mohla snadno změnit, jak tomu bylo třeba v období po "Uncommon Excursion" nebo by se to díky jinému vokálnímu projevu mohlo dostat někam, kde CALES nechci mít. Na to už si dávám trochu pozor. K perfekcionismu neinklinuji tolik jako dřív, našel jsem si svoji cestu a jsem s tím stavem poměrně spokojený.

Nelákala by tě také třeba vidina ženského pěveckého hosta? Přece jen má v sobě tohle spojení také své kouzlo.

Abych byl upřímný, ženský vokál v metalu mi moc neimponuje. Navíc je takových kapel až až. Možná na nějakou klidnou pasáž, ale spíš s tím nepočítám.

Ty jsi zastáncem přirozenosti a syrovosti. Je pro tebe důležitější, abys na desku zanesl spíše pocity a nálady tak, jak by ji mohl třeba člověk vstřebávat při živé produkci i za cenu puncu undergroundovosti a nestandardnosti?

Když kapela jezdí koncerty, tak rozhodně. Ono to jde vždy, jen je ta realizace někdy složitější po technické stránce. Některé kapely třeba přecení své hráčské schopnosti a při skládání ani nepřemýšlí nad tím, jestli budou schopni to, co nahráli horko těžko ve studiu, vůbec předvést naživo.

Zvukově se poslední deska vyšplhala na určitý stupeň a míru kvality, což je určitě zásluhou mnohaleté práce a laborování. Máš dojem, že v domácích podmínkách lze zajít v produkci ještě dál, nebo narážíš na překážky, které dokáží zdolat už jen profesionálně vybavená studia?

Profesionální studia se od těch domácích odlišují především tím, že byla kdysi analogová a válí se v nich spoustu zbytečných krámů, které už nevyužívají, protože přešli na digitální záznam. Vždycky se dá zajít dál, protože se vyvíjí technologie a s tím i naše znalosti. Myslím, že to platí bez rozdílu jak pro domácí, tak i pro profesionální studia. Jediný problém je s prachama, protože třeba fakt dobrý hardware na mastering stojí ranec, který si buď nemůžu dovolit nebo nejsem ochotný takovou částku vůbec investovat. Pro profesionální studio to není problém, protože si na sebe vydělá.

Šikovný kejklíř tyhle věci obchází tím, že stráví nad laborováním se zvukem mnohem víc času, než takzvaně profi zvukař v profi studiu, který pracuje s luxusním přednastavením od výrobce.

Často uvádíš, že se nebojíš na nahrávkách sem tam něco odfláknout, přitom patříš mezi hudebně produktivní dříče. Považuješ stěžejní míru disciplíny v hudbě za důležitou a užitečnou?

Bez disciplíny se žádný tvůrčí proces neobejde. Každá vytrvalejší kapela, která něčeho dosáhla a vydržela na scéně víc jak deset let, o tom něco ví.

Co se týče výsledného zvuku, tam si nic odfláknout netroufám. Jako hráč jo, to už jsem, myslím, vysvětloval v našem starším rozhovoru. Sázím na prvotní feeling, který je vždy nejupřímnější, bez ohledu na to, jestli jsi věc nahrál s chybami. Některé chyby jsou v pohodě přijatelné nebo dokonce žádané, protože dají nahrávce život.

Už delší dobu pracuješ na deskách výhradně sám, bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Co pro tebe zrod takové desky znamená, jak to vše vnímáš? Je pro tebe skládání v jistém smyslu rituální záležitostí nebo spíše odreagování a relaxace?

Od všeho trochu. Hlavně je to senzační záležitost. Netrpím depresemi, jak to furt řeší třeba lidi, co nemají do čeho píchnout a jen tak posedávají v hospodách nebo u televize.

Pro tebe je stále aktuální příklon k přírodě. Dokážeš si představit, že by ti byl kontakt s naturalismem odepřen a musel se podvolit technickým výdobytkům a modernímu až konzumnímu způsobu života?

Tomu se chtě nechtě podvolujeme všichni. Osobně mi vyhovuje být blíž k přírodě a zároveň to mít kousek do města. Když chci rozruch, mít kolem sebe lidi, sednu na šalinu a hrnu do štatlu. Navíc to mám blíž do práce i na úřady. Pokud chci do lesa, stačí ujít pár metrů nebo sednout na kolo. Být úplně odříznutý někde na venkově může být fajn po určitou dobu, ale na furt si to taky nedokážu představit, stejně jako bydlení v centru města.

V podstatě od té doby, co jsi dal zrodit CALES, jako by sis udržoval odstup a nadhled nad podobně zaměřenou hudební scénou. Přece jen neláká tě nějaký bližší kontakt s podobnými tuzemskými nebo zahraničními spolky, ať už by to bylo třeba v podobě sdílení společných koncertních pódií?

Když chci, tak zajdu na koncert nebo do hospody, kde pokecám s klukama z kapel, se kterými kamarádím. Můžu mít dejme tomu odstup od jejich muziky a stejně tak i oni od toho, co dělám já, ale s těmi, co se znám, se navzájem respektujeme a máme v pohodě vztahy. Jinak s těmi zahraničními jsem v kontaktu na MySpace, ale je mi to celkem fuk.

Když jsem s tebou vedl rozhovor před třemi lety k tenkrát aktuální placce "Savaga Blood", vyjadřoval ses ve smyslu celosvětové promotion a distribuce. Nastartovalo se to tenkrát do té podoby, že se i s "KRF" daly podnikat výpady za hranice naší malé mateřské země?

Udělali jsme za tu dobu celkem pokroky. Je to běh na dlouhou trať a tyhle věci jsou stále v procesu.

Je všeobecně známo, že v dnešní době vychází nepřeberné množství různých nahrávek různé kvality. Jaké máš ty osobně měřítko kvality, díky němuž rozeznáváš umění od pseudomuzikantství a hraní si na umělce?

Tak poznám hned po prvním taktu, zda se jedná o dobré nebo hodně špatné hudebníky. Nemusí být třeba extra hráči, aby mě jejich hudba oslovila. Stačí když umí obstojně zvládat nástroje a jejich hudba mi něco řekne a osloví mě dobrými nápady. Je spoustu kvalitních muzikantů a nahrávek s výbornou produkcí, ale to pro mě nic neznamená, pokud mě ničím neosloví.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube