Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

THE SQUIRM

THE SQUIRM

THE SQUIRM patří bezesporu k nejpozoruhodnějším hudebním tělesům v České republice. Elektronika i tvrdé rockové pasáže zde tvoří přirozenou symbiózu podepřenou tajemnou potemnělou atmosférou. Prozatimním vrcholem tohoto svérázného projektu je poslední deska "In a Decadent Apathy", kterou kapela tradičně nechala volně ke stažení na svém Bandzone profilu. Nejen o ní jsem si popovídali s frontmanem Aleshem A.D..

Ve spárech dekadentní apatie

Před nedávnem jsi dokončil čerstvé album "In a Decadent Apathy". Stejně jako předchozí počiny je volně ke stažení na Bandzone profilu THE SQUIRM. Máš přehled o tom, kolik lidí už si desku stáhlo? Zaznamenal jsi na ni už nějaké reakce?

Aktuální mp3 album THE SQUIRM "In a Decadent Apathy" bylo uvedeno na svět prostřednictvím internetu 11. června 2010. Za tak krátký čas bylo album staženo asi dvěstěpadesátkrát. S velkým potěšením musím přiznat, že názory a reakce na novinku jsou prozatím ze všech stran velice pozitivní. To je pro mě bezesporu velice stimulující.

Novinka je opět o něco experimentálnější a pestřejší než předchozí počiny. Tvorbu samplů jsi tentokrát svěřil pěti různým lidem a objevují se zde i zajímavé ženské hlasy, což na předchozích deskách nebylo zvykem. Jak velký vliv měli hosté na finální podobu nahrávky a jakým způsobem jsi se k těmto poměrně neznámým jménům dostal?

Počin "In a Decadent Apathy" je od předchozího alba "Hidden Deep Inside Bitter Thoughts" (2009) v jistém směru odlišný, přesto si myslím, že svůj rukopis jsem nijak nezměnil a zachována zůstala i potemnělá nálada, která je pro tvorbu THE SQUIRM typická. Tvůrčího procesu nového alba se krom mé maličkosti (kytary, zpěv, programming, baskytara) a pana kolegy Paraghuse  (baskytara) zúčastnilo i několik hostů; spřízněné duše Mallory (zpěv, texty) a Q.rty (programming) budou s THE SQUIRM spolupracovat i do budoucna. Dále se na albu podíleli Psyek, Karbiq, P67K, Bi5hop (všichni programming), Lintraxx (rap), Päty (doprovodný zpěv), Anyes (zpěv), Fractal, Blackosh, Bob Kramoliš, Libor Šlachta (všichni mix), Jiří Bialík a Poly (text). Účast všech byla jistě velkým přínosem, za což všem patří velké díky a skláním tak poklonu, že to se mnou vydrželi, i když to mnohdy není vůbec snadné.
S některými aktéry jsem spolupracoval už v minulosti a některé oslovil až nyní. Tato forma spolupráce je opravdu zajímavá. Většina jsou mí dobří známí, ale je pravda, že některé z hostujících jsem objevil na portálech Bandzone.cz nebo MySpace.com a osobně se vůbec neznáme. O to je taková spolupráce zajímavější.

Novinka kromě několika rychlejších skladeb nabízí i jemnější, ale o to potemnělejší a psychedeličtejší odstíny. Připadá mi, jako by se ti v pomalejších pasážích dařilo vybudovat mnohem intenzivnější stísněnou atmosféru. I tvá kytarová hra častěji inklinuje k takřka pinkfloydovskému vyznění. Můžeme do budoucna očekávat, že se z tvorby THE SQUIRM ráznější pasáže vytratí úplně?

V mém případě je to jako vždy o pocitu a momentálním rozpoložení. Muziku a ani texty neskládám za nějakým prvoplánovým účelem nebo trendem. Tvorba THE SQUIRM proplouvá jak v klidnějších, tak i agresivnějších náladách. Tyto dvě polohy zůstávají nevyvážené a tak tomu bude i do budoucna. Osobně si netroufám posoudit, která ze zmíněných poloh je pro mě nosnější a která by měla převažovat.

Velmi zdařilé jsou i texty, jejichž autorem jsi převážně ty, a které jsou velmi melancholické a potemnělé. Vycházíš z osobních prožitků? U mě poezie svého času fungovala trochu, jako psychoterapie a umožňovala mi zpětnou vazbu. Jak moc důležitá je pro tebe textová složka?

Díky za kompliment. Texty byly a jsou pro mě velmi důležitou stránkou. Psaní textů je můj očistec. Jak už jsem snad v některém rozhovoru zmínil, jde o jakési vnitřní zrcadlo, které odráží mé pocity, myšlenky a touhy. Hudební stránkou se je pak snažím podbarvit, aby celek vytvořil něco jako pomyslný soundtrack k emocím. Je to tak, psaní textů je v podstatě takovou osobní terapií, která zaručeně funguje.

Velmi mě zaujal francouzský rap ve skladbě "Cruelty of Severance". Jak tě tohle zpestření napadlo?

Tahle příležitost se naskytla zcela náhodou. Jednoduše, v danou chvíli se vyskytla správná osoba na správném místě. Skladba "Cruelty of Severance" je společnou prací mě a Psyeka, který momentálně žije v Manchesteru. Francouzský rap má na svědomí jeho známý, Lintraxx. Osobně jsem neměl čest se potkat ani s jedním z nich. Ale "anglické" slovo dalo "francouzské" slovo a výsledek je jasně patrný. Spokojenost na všech stranách.

Již od počátků THE SQUIRM inklinuješ spíše k elektronické hudbě. Kdy tě tato scéna vlastně začala zajímat a kteří interpreti tě ovlivnili nejvíc?

Už od počátku mé hudební kariéry jsem inklinoval k atmosféričtější a náladovější hudbě. Nikdy mě nepřitahovaly typické metalové pózy, ale spíše vyjádření niterných emocí. I když jsem svého času poslouchal a tvořil metalovou hudbu, tak na druhou stranu jsem neměl problém a ani se nebránil poslechu DEPECHE MODE, BJÖRK či THE CURE. Postupem času jsem čím dál víc tíhl k alternativnějším vodám mainstreamové scény. Takto jsem se dostal ke kapelám NINE INCH NAILS, MUSE, RADIOHEAD, DAVID BOWIE, GARBAGE nebo THE PRODIGY. Ortodoxní metalista jsem nikdy nebyl a nikdy jsem neřešil hudební škatulkování. Muzika je buď dobrá anebo špatná. Nepopírám, určitě mě ovlivnila spousta interpretů. Necítím se však být plagiátorem. Muzika, kterou poslouchám, má na mě zajisté vliv ať chci nebo ne. Na tom však nevidím nic zlého. Řekl bych, že je to všechno součástí zdravého hudebního zrání a přirozený vývoj. Ten, kdo tvrdí, že není ovlivněn ničím a nikým, je lhář!

Když jsme u elektroniky, jsi znám svou zálibou v remixech. Můžeme se tedy v dohledné době těšit opět na nějaké minialbum remixů z aktuální desky?

Ano, jistě. Co nevidět vypustíme remixové mini-album skladby, které bude opět volně ke stažení. Mini-album bude obsahovat krom původní verze skladby "I Am the Alien Girl" čtyři remixy a videoklip. Remixy vytvořili Fractal, Psyek, Karbiq a já. Naši příznivci se mají určitě na co těšit. Obzvláště pak na videoklip, ten bude jistě pikantní, ne-li na hranici cenzury.

Právě videoklip se stal tvým oblíbeným médiem. Nedávno jsi dokonce zmiňoval, že bys rád udělal desku s videoklipy ke každé ze skladeb. Láká tě hodně propojení hudby a vizuálna?

Je to přesně tak. S touhle myšlenkou si pohrávám nějaký čas. Pokud všechno vyjde, tak bychom rádi příští album udělali ve formě videoklipů. Nebudu prozatím tohle téma nějak obsáhle rozpitvávat. Na to je ještě spousta času. Každopádně by bylo moc fajn, kdyby nám chystaný plán vyšel. Nebude to ovšem vůbec jednoduché.

Novinka se opět pyšní profesionálním zvukem a produkcí. Výčet všech studií, ve kterých probíhalo nahrávání, mix a mastering je poměrně obsáhlý a liší se skladbu od skladby. Zdá se, že jsi v tomto směru perfekcionista. Přiblížil bys trochu jak celý proces nahrávání a závěrečných úprav probíhal?

Proces nahrávání probíhal v určité časové paralele a na několika různých místech. Myslím si, že je zbytečné tady dlouhosáhle vypisovat a vyjmenovávat všechno, co si každý může přečíst v pdf bookletu, který je součástí mp3 alba. Snad bych pouze dodal, že nahrávací proces celého alba "In a Decadent Apathy" byl určitě zajímavou záležitostí a stejně tak zkušeností pro všechny zúčastněné.

Pokoušíte se nahrávku nějak protlačit i za hranice?

V tom jsem dost pohodlný a navíc se hrozně nerad podbízím. Doufáme, že na tom zapracují publicisté! Tvorba THE SQUIRM si to každopádně zaslouží. Nedostatek koncertní aktivity je v tomto případě největší kámen úrazu, na kterém hodláme do budoucna zapracovat. Jsem si vědom, že bez koncertní podoby je složité a nejspíš i zbytečné nabízet se producentům a hudebním vydavatelstvím.

THE SQUIRM fungují zatím striktně jako studiový projekt. Budou tedy mít posluchači možnost tě v budoucnu aspoň výjimečně spatřit někde naživo?

Už od vzniku THE SQUIRM je koncertní podoba "velice mlhavé a nejisté téma"! Opravdu nevím, jak odpovědět. Chtěli bychom do budoucna odehrát snad dvě nebo tři vystoupení ročně. Více určitě ne. Zaleží na okolnostech. Snad jednou na koncertování nakonec dojde, ale slibovat raději nic nebudu.

Ohlédnutí

Tvá hudební dráha se táhne prakticky od tvého dětství. V řadách kdysi výrazné black/death metalové bandy TERROR jsi začínal v roce 1990, kdy ti muselo být, pokud správně počítám, nějakých dvanáct let. Jak dnes vzpomínáš na své začátky a jak se stalo, že se dvanáctiletý kluk těsně po revoluci dostal k extrémně metalové hudbě?

Na své hudební začátky vzpomínám samozřejmě velmi rád. Všechno to vypuklo už na základní škole. Nikdy jsem neměl vztah ke sportu, ba naopak. Muzika už od mého dětství znamenala mnoho, ne-li všechno! A tak, když si moji vrstevníci šli zahrát fotbal nebo provádět různé průsery, já doma drtil tátovu kytaru a pokoušel se o vlastní tvorbu. Později jsme založili seskupení TERROR, se kterým jsem prožil naprosto skvělou pubertu plnou zážitků. No, a co bylo dále? To už je známá historka.

Po rozpadu TERROR v roce 1996 ses stal kytarovou posilou brněnské metalové legendy ROOT a zanechal jsi skladatelský otisk i na jednom z nejpovedenějších alb této formace "The Book". Už v období vydání desky jsi ale ze sestavy odešel a nedlouho předtím založil THE SQUIRM. Mohl bys popsat, co se uvnitř tebe tehdy odehrávalo? Nebylo ti líto opustit kytarový post v zavedené kapele? Jak na tvé rozhodnutí reagovali ostatní členové?

Začátkem devadesátých let, v období, kdy jsem začal fungovat s kapelou TERROR, byli ROOT můj "favorite band"! K jejich tvorbě jsem vzhlížel s obdivem. Byl jsem také členem fanklubu ROOT. TERROR v roli předskokanů odehráli společně s ROOT několik koncertů. Když jsem pak v roce 1996 dostal od Big Bosse nabídku posílit sestavu ROOT, neváhal jsem ani chvíli a s radostí a ctí jeho nabídku přijal. Na postu kytaristy v průběhu zhruba tří let jsem s ROOT odehrál několik desítek koncertů. Některé byly zdařilé, některé naopak nestály za nic. Podílel jsem se na vzniku materiálu pro album "The Book". Působení v této bezesporu temně metalové legendě bylo pro mě obrovskou zkušeností po všech stránkách. Ale to nadšení ze mě časem vytěkalo a začínal jsem mít pocit, že je něco špatně, že chci jít jiným směrem, že chci dělat svoji muziku - jinou, být nespoutaný a být tak výhradně svým pánem. Tady se zrodil nápad pro vznik THE SQUIRM. Tak jedné krásné noci, bylo to tuším po výročním koncertu 10 let ROOT, jsme se v klidu dohodli, že z kapely odejdu. Můj odchod od ROOT byl tak vlastně úleva pro obě strany. Rozešli jsme se v dobrém a bez výčitek. S klukama jsme zůstali dobří přátelé a rádi se vídáme dodnes. Vzpomínám, že můj odchod tehdy nějak nekomentovali a ani neprožívali. Našli si za mě náhradu a pro mě šel život dál. ROOT jsou fajn, ale nelituji svého odchodu.

Souběžně s působením u ROOT jsi založil ambiciózní projekt GALLERY OF DEAD BATTERIES, se kterým jsi stačil vydat zajímavý debut. Proč jsi ho vlastně nakonec rozpustil?

GALLERY OF DEAD BATTERIES byl projekt, ve kterém jsem realizoval své nápady, které se časem nahromadily v takzvaném "šuplíku". Pod názvem GALLERY OF DEAD BATTERIES jsem společně s několika lidmi, sporadicky v rozmezí šesti let vyprodukoval dvě alba "There's Coming the Time of Lunatics" (1998) a "Šílenství v balónu" (2002). Poté jsem GALLERY OF DEAD BATTERIES uložil k věčnému spánku a věnoval se výhradně THE SQUIRM.

Spolupracoval jsi také na deskách projektů ex-kytaristy ROOT Blackieho ENTRAILS a CALES. Pokud vím, i on se podílel na některých tvých počinech. Vaše projekty se přitom diametrálně liší. Zatímco Blackie s CALES směřuje spíše k syrovější kytarové tvorbě, ty naopak hojně experimentuješ s elektronikou. Naprosto odlišné jsou i vaše názory na stahování hudby. Zatímco ty tomuto trendu vycházíš vstříc, Blackie ho tvrdě kritizuje. Co vás dva tedy spojuje?

Mr. Blackosh je kapitola sama o sobě! Blackie patří řadu let k mým nejlepším kámošům. V mých hudebních počátcích byl mým kytarovým vzorem. Za těch dvacet let, co se známe, jsme k sobě našli jakýsi bratrský vztah. Společně jsem s touto zajímavou personou prožil neskutečné zážitky, které raději nebudu ani zveřejňovat (smích). K Blackiemu mám velký respekt a muzika, kterou dělal, dělá a do budoucna určitě ještě vyrobí, je úžasná. Je pravda, že máme na určité věci odlišné názory, ale je spousta jiných věcí, které nás spojují.

Brno, Česko i širé dálavy

Jsi spjat s brněnskou scénou, která je stabilně v rámci alternativní a undergroundové scény možná nejzajímavější a nejrozmanitější v celé České republice. Předpokládám, že se s většinou těchto hudebníků často setkáváš. Jací lidé tě na této scéně zaujali nejvíc?

Ano, je to tak. V Brně se pohybuju od svých čtrnácti let. Za tu dobu jsem potkal velkou spoustu zajímavých lidí, se kterými jsme kámoši a vždy je rád vídám. Nemůžu říct, kdo mě zaujal nejvíce. Přátele mám jak v hudebním kruhu, tak i mimo něj a všechny mám moc rád a jejich přátelství si vážím. Muzika v tomhle směru nehraje žádnou roli.

Jaký máš k Brnu vztah?

"I love it"! Brno je pro mě nesmírně fascinující město. Vždy se tam cítím naprosto skvěle a spokojený. Brno je místo, kam se rád vracím a je to častěji a častěji. Do budoucna není vyloučeno mé překořenění ze Severní Moravy do jihomoravské metropole.

Sleduješ trochu dění na české scéně? Které kapely tě u nás poslední dobou zaujaly?

Abych se přiznal, tak dění na české hudební scéně mě moc nezajímá. Neříkám, že vůbec, ale jde to fakt mimo mě. Určitě se tady najde řada kvalitních kapel jako například ILLEGAL ILLUSION, CALES, SLOW TENSION, ROOT, CRASHPOINT, INSANIA nebo DARK GAMBALLE.

Co podle tebe české scéně jako celku nejvíc chybí?

Podpora méně známých kapel, vstřícnost pořadatelů, vydavatelství a vůbec medializace undergroundové scény.

Myslíš, že v naší malé zemi, která není příliš nakloněna alternativnímu umění, máš šanci prorazit s experimentálním projektem, který přece jen vyžaduje specificky naladěného posluchače?

Osobně si myslím, že šanci má každá kapela, která jde do tohoto naplno a bere to naprosto vážně. V tom případě je zcela jedno, o jaký hudební styl kráčí. Sto lidí - sto chutí.

Když jsme se spolu před časem bavili, zmiňoval jsi, že uvažuješ o odjezdu do Anglie a rád bys s THE SQUIRM zkusil štěstí tam. Ještě pořád ti tahle myšlenka hlodá v hlavě?

To je stále otevřené téma. Uvidíme, jak to všechno nakonec dopadne… Neříkám ani ano - neříkám ani ne! Každopádně mě tato myšlenka hlodá!

Jaká hudba ti momentálně nejčastěji zní v přehrávači? Máš nějaký objev, o který by ses chtěl podělit?

Od svých devíti let jsem zamilovaný do IRON MAIDEN, kterým jsem zůstal věrný dodnes. Samozřejmě poslouchám a mám rád řadu dalších kapel, ale není den, kdy by IRON MAIDEN v mém přehrávači nehráli.

Když odbočím od hudby, jak jsi vnímal letošní dění kolem voleb? Neznechutilo tě to? Zajímá tě politika aspoň okrajově?

Politické dění? Oh, ne! O politické dění se opravdu nezajímám. To, co se odehrává v České republice, je hodně smutný cirkus, vážení!

Sotva jsi dokončil desku aktuální a už připravuješ materiál na další. Můžeš aspoň naznačit, kudy se bude hudebně ubírat?

Ano, začínáme pozvolna pracovat na nových věcech. Momentálně jsme na úplném začátku. Připravované album THE SQUIRM bude opět mírně odlišné od předchozích dvoualb, ale "ksicht" THE SQUIRM si zachováme. Tentokrát nebude na dílo přizvána taková drtivá horda hostů jako minule. Materiál bude vznikat v sestavě: Paraghus (baskytara), Q.rty (programming), Mallory (doprovodný zpěv) a já (kytary, zpěv). Spoluproducent příští desky bude Ondra Fractal Grzegorz, který bude mít odborný dohled nad průběhem nahrávání a finálním výsledkem alba jako takovým. Nechte se překvapit.

odkaz: bandzone.cz/thesquirm

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube