Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

NEUROTIC MACHINERY

NEUROTIC MACHINERY

Před dvěma roky se výtečně uvedli albem "Catalept". Po dvoučlenné personální rošádě vyměnili i nahrávací studio a pod křídly Pařátu spatřilo světlo metalového světa jejich druhé CD s názvem "Opsialgia". Řeč je o NEUROTIC MACHINERY, s jejichž čtyřmi pětinami jsem si povídal nejen o novém albu.

Většinou kapelám trvá, než vydají zvukově i hudebně dobré album. Vy, jako kapela založená teprve před čtyřmi roky, jste se vyhnuli vydávání demonahrávek a rovnou sevrhli do studia, přičemž obě vaše alba nejsou zvukově i hudebně nijak zanedbaná. Je to tím, že jste nechtěli dělat věci napůl a chtěli jste již od začátku vše dělat bez kompromisů, a že jste již měli s nahráváním a vydáváním alb s jinými kapelami své zkušenosti?

Sir: Ano, přesně tak.

Bart: Tak pár zkušeností z minulosti by se určitě našlo. Demo nahrávky jsem si zkusil už s dřívější kapelou a tudy cesta opravdu nevede, vydávat každý půl rok čtyři songy jako demo a takhle to pořád opakovat. Když už, tak pořádně.

Majkl: S tímto záměrem NEUROTIC MACHINERY také vznikli, nedělat nic polovičatě. Poučeni z chyb minulých u předchozích projektů jsme se rozhodli neponechávat nic náhodě pokud možno už od samého začátku.

Oproti minulému albu "Catalept" (2008) se mi zdá "Opsialgia" vyzrálejší, zvukově útočnější, přesto stále progresivní a hravá, pohybující se v posluchačsky vděčnýchvlnách melodického death metalu. Chtěli jste při komponování skladeb a při studiovépráci, aby bylo novinkové album melodičtější, chytlavější a (dá-li se to tak nazvat)líbivější, nebo je to spíše výsledek různých kompromisů či větší práce na celkovémsoundu skladeb?

Majkl: Žádný kalkul v tom rozhodně nebyl. Jde o přirozený vývoj našeho soundu, kapely, ale i "technických" možností každého z nás. Tomu všemu byl nápomocen i dostatečný časový úsek na přípravu a zrání celého materiálu.

Bart: Při skládání alba mi to zas tolik melodický nepřišlo, takže jsem byl po natočení desky hodně překvapen. Jelikož jsme na desce dělali bez mála dva roky, tak jsme měli opravdu hodně času vše vypilovat. Svou úlohu měla i obměna sestavy na postu basáka a druhého kytaristy.

O mix a mastering prvotiny se postaralo studio Hostivař, teď jste nahrávali ve studiu Šopa. Proč ta změna a můžete z vašeho pohledu srovnat obě studia?

Bart: Při natáčení "Cataleptu" bylo s natáčením dosti problémů a díky studiu Hostivař to dopadlo tak, jak to dopadlo. Studio Šopa jsme vybrali na základě dobrých referencí a myslím, že volba to byla víc než výborná.

Majkl: Myslím, že jen těžko lze srovnávat dva zcela odlišné procesy. Díky studiu Hostivař dostal "Catalept" aspoň nějakou tvář a kdybychom tam nahráli toto CD komplet celé, mohl být výsledek úplně jiný – samozřejmě lepší. V případě "Opsialgia" jsme chtěli vyzkoušet zase jiný pracovní postup a přístup a myslím, že se to vyplatilo.

Od vydání debutového alba "Catalept" uběhly dva roky. Za tu dobu se vám trochu proměnila sestava. Můžete tyto změny popsat a alespoň trochu okomentovat?

Bart: Tak jak si už zmínil, nový materiál je progresivnější a melodičtější a nejslabší článek vždy táhne dolů celek. Takže, proto abychom mohli naplno pokračovat, bylo nutné udělat tuto změnu, i když to nebylo příjemné ani pro jednu stranu.

Majkl: Tyto změny byly bohužel nevyhnutelné. Určitě to nebylo nic příjemného pro nikoho z nás, ale kdyby se tak nestalo, ovlivnilo by to následný chod kapely a nepochybně i samotný album "Opsialgia". Zní to možná tvrdě, ale tak to je…

Miloň: V červenci 2009 nahradil tehdejšího baskytaristu Shortyho Jakub Uhlík, který po odchodu kytaristy Hanse o pár měsíců později doporučil mě jako nového kytaristu. V takové sestavě kapela pokračuje.

Četl jsem, že většina členů NEUROTIC MACHINERY jsou velkými milovníky fast foodů. Dost kapel si zakládá na pravém opaku, na vztahu k přírodě, netají se podporou organizací bojující třeba za práva zvířat. Je proklamovaná obliba fast foodů z vaší strany legrace, rebelie, nebo prostě vyplývá ze současného rychlého životního tempa a stylu?

Bart: Já osobně bych to řekl takhle. Dnešní trend. Hraju deathcore, metalcore – musím být vegan, vegetarián, budu bojovat za lidská práva a podobný "píčoviny". Takže ano, je to trochu rebelie.

Majkl: Nevím, kdo si na čem jak zakládá a co podporuje. Upřímně, mě to nezajímá. Pokud se objevíme na cestách a je v dosahu jakýkoliv z fast foodů, neváháme ho navštívit většinou z důvodu hladovění a že nám tam prostě chutná. To, že jsme to veřejně zmínili, bylo bráno jako recese, ale určitě se za to nestydíme.

Miloň: Stačí říct, že nám to prostě chutná!

Jak je to u vás s komponováním skladeb? Podle bookletu je vaše muzika v dikci kytaristy Majkla. Je při realizaci svých hudebních nápadů nekompromisní, nebozbytku kapely občas dovolí nějakou vlastní invenci či změnu?

Sir: Michal je sice výhradní skladatel, ale co se týká ostatních nástrojů a vokálů, nechává nám volnou ruku, takže my ostatní Michalovy skladby svými aranžemi dovytváříme. Jinak je ale zpravidla každý song kapelou konzultován, než je považován za hotový a stane se součástí našeho playlistu.

Bart: Míša má vždy poslední slovo, i když samozřejmě do toho kecáme všichni. Většinou se ale shodneme. Myslím, že je to dobře, protože díky tomu "Opsialgia" zní tak, jak zní.

Miloň: Doposud vše skládal Majkl, ale prostor pro úpravy rozhodně je. Některé vyhrávky a sóla jsem dělal já. Je dosti možné, že na novém materiálu budeme pracovat už společně.

Jakou úlohu hrají ve vaší hudbě texty? Snažíte se o nějaká sdělení, držení se nějakých témat či vyprávění příběhů nebo je text ušit až na míru podle jednotlivýchskladeb?

Sir: V tom mohu mluvit pouze za sebe, na "Opsialgii" jsem přispěl pouze částí textu do "Mechanical Angel" a tato část textu má zcela jasné sdělení.

Majkl: I když textům věnujeme stejnou péči jako hudbě, nesnažíme se o žádná "hluboká" poselství. Spíš jde o vyjádření našich pocitů a reakcí na určité věci, které se nás bezprostředně dotýkají – aspoň třeba v mém případě. Když píšeme texty dohromadys Andrewem, přidáváme do nich jistou dávku "zvrácenosti", která je schovaná mezi řádky.Povětšinou píšeme texty nezávazně k hudbě a teprve pak přiřazujeme ten daný příběhk určité skladbě. Ale také už máme zkušenosti se psaním hudby k textu. Takže tento procesje u nás dost individuální.

Na albu máte i hosty, kteří vypomáhali se zpěvem. Proč padla volba i na Blackoshe?

Majkl: Příležitost spolupracovat s Blackoshem se vyskytla zcela náhodou, kdy byl osloven mým otcem v jedné z jejich diskuzí a on nabídku přijal. Samozřejmě se tak stalo až na základě poslechu našeho materiálu, který ho podle všeho zaujal. To nás samozřejmě potěšilo, neb kdo by si pomyslel, že budeme moci spolupracovat s někým, kdo formoval naše "útlé dětství" prostřednictvím alb ROOT. I když vše probíhalo prostřednictvím internetu, spolupráce byla v naprostým klidu a pohodě, bez jakýchkoliv problémů.

Asi v kapele posloucháte velmi rozmanitou hudbu, že? Jaká alba vás v poslední době zaujala? A narazili jste při toulkách světem či netem na nějakou exotickou či u nás méně známou kapelu, kterou byste čtenářům doporučili?

Sir: V poslední době mě zaujali poslední počiny WHITECHAPEL, SYLVER, UNTERNULL, PANTHEON I, C-LEKKTOR, ANOTHER PERFECT DAY, a zne zas tak "provařených" jmen bych doporučil: OBJECT, THE PROPHECY, JUNIUS,DARKSPACE, PZYCHOBITCH, staré dobré BRUTALITY a především AVERSE s jejichčerstvou prvotinou "The Endesque Chants".

Bart: Tak určitě nová deska SOILWORK – "The Panic Broadcast", ION DISSONANCE pro milovníky technických masakrů. Z českých kapel bych zmínil MOMA KNOWS BEST, což jsou takový malý český THE DILLINGER ESCAPE PLAN. Nyní dokončují jejich debutovou desku, na kterou se dost těším.

Majkl: No, já nemůžu nezmínit moji srdcovku ANATHEMA – "We 're Here Because We're Here". Jinak v poslední době mě uchvátili PERIPHERY s jejich debutem, ION DISSONANCE – "Cursed", IHSAHN – "After", THE OCEAN – "Heliocentric", KRUGER – "For Death, Glory And the End of the World", KLONE – "Black Days", THE PINEAPLE THIEF – "Someone Here Is Mising", WHITECHAPEL - "New Era of Corruption", SHINING – "Blackjazz", KHOMA – "A Final Storm" či KINGS OF LEON – "Only by the Night", tak nový OZZY OSBOURNE. Taktéž mě uspokojila novinka SOILWORK – "The Panic Broadcast". Těch kapel a desek by se našlo víc. Z našich luhů a hájů mě překvapili OBJECT, kteří opravdu umí.

Miloň: Rozmanité posluchačské směry u nás rozhodně jsou. Ale asi i každý u nás sám osobně poslouchá od více hudebních stylů něco, takže nikdo není ortodoxní. Mě osobně za poslední dobu asi nejvíc zaujalo album "Prevail" od KATAKLYSM a "Sumerian Daemons" od SEPTIC FLESH.

Máte nějaké hudební vzory, ke kterým byste chtěli vlastní kapelu hudebně posunout?

Sir: Doufám, že NEUROTIC MACHINERY půjdou vlastní cestou, stejně jako dosud.

Majkl: Jak už nastínil Sir. Hodláme směřovat vlastní cestou. Vzory by se našly, ale upínat se "jedním" směrem, neboli k určitým kapelám, nehodláme. To by bylo pro nás svazující a demotivující.

Album "Opsialgia" bylo vydáno magazínem Pařát. Můžete popsat, jak k tomu došlo? A je možné sehnat CD i na vašich koncertech?

Majkl: K tomuto bodu jsme došli díky našemu známému, který nás o této možnosti informoval a dopomohl k ní díky svému kontaktu. Pařát nám poskytnul distribuci, díky níž se nám dostala šance oslovit opravdu široké spektrum nových posluchačů, což by se nám myslím u žádné jiné tuzemské firmy nepoštěstilo. Finanční stránka se má tak, že veškeré technické věci spjaté se vznikem CD jsme si hradili sami. Určitá částka směřovala i Pařátu, ta se nám ale po prodeji našich vlastních kusů vrátí. CD je samozřejmě možné sehnat jak na všech našich koncertech, tak webových stránkách.

Mátě nějaký "domovský" klub, kde vystupujete nejčastěji a nejraději?

Sir: My nejsme doma nikde.

Majkl: Já bych řekl, že jsme všude zdejší. Ale mám pocit, že v poslední době nejvíc hrajeme v Plzni.

Miloň: Takový klub je asi v Plzni – Divadlo pod lampou. Tam nám to vždycky nějak "sedne" a je tam fajn publikum.

Na který koncert či festival jen tak nezapomenete (v pozitivním i negativním smyslu)?

Sir: Já raději zapomínám na všechny koncerty...

Majkl: Určitě bych vyzdvihnul akci v Holýšově, kde jsme se poprvé představili komplet v nové sestavě. Lidi super, zvuk v podstatě taktéž a my odehráli téměř bez chyby. Pak bych vzpomenul Plasy 2008. Hlavně naše následná after party byla opravdu výživná. Vyloženě negativní akci si nepamatuju – radši.

Miloň: To je těžký. Vždycky je něco super a něco neklapne – a člověk má tu vlastnost, že neúspěchy si pamatuje víc, takže bych to asi nerozebíral.

Asi si hodně zakládáte na zvuku. Jaké používáte nástroje a aparaturu?

Sir: Zesilovač Hartke, box Hartke, basa ESP-LTD a když jsme hráli ještě bez Miloně, používal jsem krabičku na zkreslení ODB3 od Bosse, kterou již nepotřebuji, a je na prodej, takže pokud by ji někdo chtěl, nechť mi napíše vzkaz na Bandzone.

Bart: Na konci roku jsem si pořídil zbrusu nové bicí značky Mapex, oplechováno činely značky Paiste. Míša to je Marshallista a Mili to je socan co hraje na moje Peavey 6505+. Jakub basuje přes Hartkeho. Tato krásná zvuková kombinace to je "Opsialgia".

Majkl: Jsem staromilec. Už od samého začátku používám aparaturu značky Marshall, která splňuje všechny mé nároky na zvuk. Co se týče nástroje, hraju na kytaru značky PRS a jako záložní mám Ibanez.

Miloň: Já mám kopii zesilovače Marshall 2204 od Rudolfa Rožďalovského, který je momentálně ve stadiu opravy, takže hraju na Bártovo Peaveye – na kterého jsem nahrával i CD. Kytaru mám vyrobenou z mahagonu a "šitou na míru" pro mě. Jako inspirace posloužila kytara Aria pro II ZZ Bladerunner.

Patříte k těm šťastlivcům, kteří jsou spokojeni se zvukem svého nástroje a aparatury nebo spíše přemýšlíte o zlepšeních a inovacích?

Sir: Inovace bude.

Bart: Se zvukem aparátů jsme naprosto spokojeni jak ve zkušebně, tak na CD a na podiích je to hlavně o zvukaři. Můžeme mít sebelepší aparaturu, ale výsledná práce je stejně na zvukaři. Takže buď to bude super anebo zvuk jak z "prdele".

Majkl: Jak to vypadá, tak asi patříme k těm šťastlivcům, jež jsou se svými fidlátky spokojeni. S inovací se samozřejmě počítá, neb to je potřeba, ale určitě ne teď.

Miloň: Já jsem naprosto spokojen s kytarou, ale zesilovač mám vyhlídnutý Marshall 2203kk Kerry King. A ten až budu mít, tak bych měl být spokojen.

Hrají někteří z vás i v jiné kapele či projektu, nebo se věnujete pouze NEUROTIC MACHINERY?

Miloň: Asi každý z kapely má něco vedlejšího. Jen já nemám stálou druhou kapelu, jen občas zaskakuju na kytaru v kapele PARADOX.

Sir: Hraju ještě v doom metalové kapele LLYR, která se také brzy chystá vydat CD, s Ondrou a Michalem jsme součástí spolku SUNLIGHT PATH, ve kterém s kamarády Štembusem a Lubošem hrajeme převzaté songy. No, a o PROJEKTU B bych se raději moc nezmiňoval...

Bart: Drtím 7strun v BORN IN PRIPYAT, ale k brutálnímu death metalu se můžu dopracovat jen s NEUROTIC MACHINERY.

Majkl: Občas si vyhodím z "kopejtka" v projektu THE SUNLIGHT PATH, s nímž vzdáváme hold old school schwedisch death metalu. S Andrewem bychom se chtěli dopracovat k "live" vystoupení, a následně i nějakému new materiálu NERON, se kterým jsme kdysi provozovali "černé řemeslo". Ale kdy se tak stane je momentálně ve hvězdách. Prioritou jsou pro mě a taky zůstanou NEUROTIC MACHINERY.

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube