Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

MODERN DAY BABYLON

MODERN DAY BABYLON

MODERN DAY BABYLON je jedním z mála projektů, které se v naší vlasti věnují poměrně novému metalovému subžánru s názvem djent. O jeho projektu, koncertech a hlavně o djentové scéně u nás i v zahraničí jsem vyzpovídal duchovního otce MODERN DAY BABYLON, Tomáše Raclavského.

Ahoj, jak se máš? Zkus nám trošku představit svůj projekt MODERN DAY BABYLON.

Ahoj, tak lehce znaveně, ale jde to. Tak, jedná se o projekt, který jsem začal dělat někdy v listopadu minulého roku. Stylově hraju "djent" - groove ambient instrumental metal (možná už známý styl i tady u nás). Původně to měl být jen one-man "gaučový" projekt, ale nakonec jsem se rozhodl to hrát živě, takže "band" už je na světě.

Proč ses rozhodl pro one-man projekt, co se týče procesu tvoření hudby? Nechceš si nechat do skládání kecat, nebo je za tím něco jiného?

Trefná otázka. Takže, proč one man? Vetšinou, když se tvoří songy, je na to potřeba čas, klid a nápady. Já na tom s časem nejsem moc dobře, takže většina songů vznikala v brzkých ranních hodinách. Dál je to také z důvodu nedostatku kvalitních a stejně zaměřených muzikantů (nejen tady v severních Čechách, ale myslím si, že i v celé ČR), a to hlavně co se týče postu bubeníka. Pak jde dále o to, že všechny skladby jsou psané pro podlazenou osmistrunku, kterou tady moc lidí nemá. Plusy to má takové, že se s nikým nemusím hádat, nikoho poslouchat, jak se mi to líbí, tak si to udělám.

Co tě vedlo k čistě instrumentálnímu směru projektu? Netroufáš si to nazpívat, nebo považuješ zpěv ve tvé hudbě jako nepotřebný, nadbytečný prvek? Když přihlédneme k minulé odpovědi, tak samostatný zpěvák zřejmě nepřipadá v úvahu.

Jediný, co neumím, je vokál. Takže můj nepřipadá v úvahu. V průběhu nahrávání EPka jsem testoval par lidí, ale nebylo to přesně to, co má tvorba vyžadovala. Živě se ale možná představí jedna skladba s vokálem, ale to asi až později. Myslím si, že zpěv by nebyl nadbytečný, ale zase na druhou stranu ho moc ve skladbách nepostrádám, songy mohou fungovat i tak samy o sobě. A také to možná bude i na české scéně originální dvoučlenná instrumentální kapela.

Zmínil ses o EP, kdy a na co se můžeme těšit?

Tak EP se jmenuje "The Manipulation Theory". Najdete na něm 4 songy + intro. Datum není zatím ještě stanoveno, vše bude zveřejněno společně s teaserem, který by měl být venku v nejbližší době.

Není tomu tak dávno, co djent na západě, především v USA a Británii, zažil celkem velký boom a utvořilo se spoustu nejrůznějších projektů od lidí, kteří se od tebe zas tak neliší. S dnešní technikou už může djent tvořit prakticky každý technicky zdatný jedinec, ale i tady samozřejmě platí, že se stoupající kvantitou klesá kvalita. Jak se na ty každodenně vznikající projekty díváš ty? Stíháš sledovat nové interprety, nebo jsi věrný těm zavedeným značkám, jako PERIPHERY, TESSERACT, ANIMALS AS LEADERS, VILDHJARTA, MONUMENTS a podobně a ty nové věci ti většinou nemají co nabídnout?

Poslední dobou toho vzniká nespočet. Zatím stíhám sledovat vše nové, díky "djent stránkám" (tou nejznámější je nepochybně got-djent.com) a ostatním informačním hudebním serverům (jako soundcloud.com, soundclick.com) Samozřejmě i na FB jsme všichni "djentaři" propojení, takže se lehce dostávám k novinkám. Ale také jsem stále věrný svým oblíbencům, ještě mě neomrzeli.

Myslíš si, že pro posluchače, který je v djentu nováčkem, můžou stránky jako got-djent.com a tamější žebříček oblíbenosti pomoci v orientaci na této scéně, co se týče kvality?

Ten žebříček stojí za prd. Možná prvních cca 20-30 míst se dá ještě považovat za žebříček, jelikož umístění v žebříčku určuje počet fans, kteří si vás přidali. Buď jsou fandové tak líní, nebo je tlačítko "Become a fan" opravdu dobře skryté, protože například v tuto chvíli světoznámá kapela ARCHITECTS má pouze 83 fans. Takže mi už zbývá jen 57 fanoušků, abych je dohnal.

Inu, stát se fanouškem obnáší registraci, která vlastně žádné další výhody krom favorizování kapel nepřináší, a i lenost bude hrát důležitou roli. Ale zpět k djentu. Je téměř jisté, že djentová vlna dříve či později dorazí i k nám. Ty jsi tu vlastně takový pionýr žánru, když se to tak vezme. Víš ještě o někom, kdo u nás tvoří kvalitní djent a stál by za zmínku?

Pomalu ale jistě tento styl doráží i k nám. Bohužel, tady v Česku o nikom nevím. Ty ano ?

Bohužel ne. A mám takový pocit, že český fanoušek neznalý djentu se na tento nový styl bude dívat skrz prsty. Metal a rock obecně si vždy zakládaly na živém hraní, a teď vlastně přichází doba, kdy dost práce udělá nějaký počítač a krabičky. To může být z pohledu zvenku celkem problém. A další, co mě napadá, že to lidé budou charakterizovat jako "něco podobnýho Mešu, jen to ten tejpek dělá na kompu"... Pár lidí v Česku už s djentem mělo tu čest, ale hádám, že se budete prát i o další fanoušky.

Ano, jak český člověk slyší něco hodně podlazeného, nedej bože ještě na osmu, tak první, co slyším, je "ty jo kámo, připomíná mi to Meshuggah". Musím se tomu smát. Ano, MESHUGGAH jsou průkopníkem polyrytmiky a polymetriky, v hudbě i stojí za djentovou technikou hry, ale všechno bych nepřirovnával k nim. S tím programováním a krabičkama to není moc pravda. Pokud se jedná třeba o bicí, tak já osobně je nejdřív (ostatně i celou skladbu) píšu do not a pak je generuju do softwaru, ve kterém už dodělávám zbytek (dynamiku na každém úderu zvlášť, barvitosti, breaky atd atd). Všechny samply a synthové poklady si také dělám sám pomocí midi keyboardu. Takže vlastně za mě nic PC nedělá.

Ale víš, jak to myslím.

Ano, pro laika to tak bude.

Djent je vlastně takový metal pro geeky :D

Dalo by se říct :D

Ale až ta doba přijde a začnou se i u nás rojit nové projekty, přijdeš vlastně o tu "národní exkluzivitu" a najednou se tu objeví konkurence. Budeš je brát jako konkurenty, nebo si myslím správně, že to jen uvítáš, protože scéna se má rozrůstat? Plevel se časem oddělí sám, ty máš vlastně jen výhodu (zatím) sedmiměsíčního náskoku a až čas ukáže, jak si vlastně stojíš.

Jako konkurenty určitě ne. Rád uvítám takovéto projekty, protože, jak víme, česká scéna, až na pár výjimek, nestojí za nic (aspoň pro mě).

Myslíš celkově, co se týče metalu?

Přesně tak. Nevím, asi jsem moc zhýčkanej zahraniční scénou. Uznávám jen pár kapel.

Byla by asi hloupost mluvit tak ošklivě o djent scéně, když ta scéna jsi de facto TY :D

Tak teď si mě dostal :D:D

Vrátím se ještě k chystanému EP. V zahraničí je prakticky běžnou věcí, že projekty, jako je ten tvůj, svoje EP a alba dají volně ke stažení nebo jen za dobrovolnou částku. Jaký "obchodní model" chystáš ty? A dočkáme se i CD ve fyzické podobě?

Jak to tak zatím vypadá, tak by mělo být EP jak ve fyzické podobě, tak i na i-tunes. Snad se to i tak nakonec podaří. Chystá se i merch.

Víš o tom, že legální cestou se člověk z ČR nemůže na i-tunes zaregistrovat? Je mu tak de facto zakazováno platit za digitální hudbu, a on je tak nucen si ji pořídit jinak. Co třeba využít i bandcamp.com?

O této možnosti bandcampu jsem také uvažoval, uvidíme jak to nakonec všechno dopadne. i-tunes by bylo hlavě pro zahraniční fans, o EP je docela zájem i v zahraničí.

Když už jsme u toho, o djent se začínají zajímat i velká vydavatelství, třeba Century Media Records má pod sebou TESSERACT a nedávno se jim upsali i VILDHJARTA. Jak se na to díváš ty? Zázemí velkého labelu má určitě nesporné výhody, ale neuškodí to trochu tomu undergroundovému cítění, o kterém dle mého djent tak trochu je? Když se podíváš na deathcore, tak s tím boomem teď velké labely lanaří kapelu za kapelou s vidinou profitu. Nebo si myslíš, že právě kvůli té určité nepřístupnosti djentu tahle masová situace nehrozí?

Velké výhody to má stoprocentně. S tím cítěním to už bude horší. Velké labely to zatím neberou naštěstí masově, protože djent není hudba pro každého. Třeba na sestavě PERIPHERY, MONUMENTS a THE SAFETY FIRE, na které jsem byl v Berlíně, bylo odhadem cca 40 fans. Což docela poukazuje na hudební vyspělost tady v Evropě.

To se celkem divím, já sám bych dal na takovou akci dohromady aspoň 10 lidí. Všechny ty krabičky, efekty, nástroje a udělátka asi stály nějaký ty zlaťáky, čím sebe a MODERN DAY BABYLON živíš?

To se mě ptá mnoho lidí. Mám hodně drahý equipment, proto dělám několik prací. Živím se jako zubní technik, pak bokem ještě dělám v jedné zvukařské firmě.

Takže těch 26 hodin denně je ti na to všechno málo?

Kéž by měl den tak 30 hodin. Nebo aby se dalo zařídit to, aby tělo nepotřebovalo spánek. Poslední dobou se mi hodně stává, že chodím z práce do práce.

Co osobní život, najde se tam chvilka pro nějakou přítelkyni, nebo jsi věrný pouze svým strunným kráskám?

Řekněme, že v poslední době převažujou více ty strunné.

Není zubní technik náhodou krycí název pro zubaře?

Ne, není :D

Představoval jsem si tě, jak pacientovi vrtáš zubní kaz v nalomených rytmech a k tomu to zubařské křeslo posouváš nahoru a dolu, jak šlapeš na pedál...

:DDDDDDDD

Co koncerty? Za pár dní se něco chystá v Praze, řekni nám trochu víc. Bude to tvoje živá premiéra?

Ano, 10.6. V Exitu Chmelnice bude s velmi kvalitním obsazením ostatních kapel (GODLESS TRUTH, THE BLACKSTONE CHRONICLES, MINDWORK, NOOSTRAK) živá premiéra MODERN DAY BABYLON. S bubeníkem jsme měli v úterý první zkoušku a stihli jsme toho docela hodně, tak doufám, že to stihneme vypracovat k dokonalosti. Přece jenom je nutné si přiznat, že hudba není tak lehká, aby se stihla naučit a nacvičit za dvě zkoušky. Já sám živě budu samplovat druhou kytaru a ještě musíme být synchronní s pokladem, který se bude do songů pouštět. Doufám, že vše dobře dopadne a že se zalíbíme posluchačům.

Už jsi někdy předtím hrál v nějaké klasické lidské kapele?

Lidské? :D Samozřejmě, že hrál, stihl jsem projít i pár orchestrů.

Takže úplný nováček na pódiu nebudeš. Míváš s blížícím se vystoupením trému?

Nováčkem určitě nejsem a na trému taky moc netrpím. Spíš se bojím technické stránky, aby zvukař odvedl svou práci, stejně jako technika u nás na pódiu.

Vždycky se něco musí posrat v tu nejhorší chvíli, že? Máš nějaký záložní plán, kdyby selhala technika?

Naše technika je tak připravená a tak do detailů pořešená, že by se stát nic nemělo. Jsme hlavně dost závislí na zvukaři.

Mimo koncertu a EP, co dál máš v plánu v horizontu řekněme jeden rok?

Takhle dopředu nikdy nic neplánuju. Víš určitě sám, že plánované věci většinou nevychází. Takže zatím nic.

Tak jinak, kde bys chtěl za rok s MDB být?

Skromně odpovím, co nejvýš.

Budeme ti přát, ať se dostaneš ještě výš. Díky moc za fajn rozhovor, trochu se nám to protáhlo. Ať se daří, přeju hodně fanynek a fanoušků a uvidíme se 10. června v Praze.

Doufám, že na premiéru MDB vás dorazí co nejvíc. Díky moc a v Praze se uvidíme.

Diskuze

Cekem příspěvků: 30

RiversPindy29.01.13 | 14:08:34
RiversFrantišek Novo...31.01.13 | 16:56:48
RiversVader01.02.13 | 09:42:36
RiversFrantišek Novo...01.02.13 | 17:40:33
danny08.06.11 | 17:22:00
Jirka Jakoubě01.06.11 | 14:16:40
Modern day Baby...01.06.11 | 15:39:12
Pepik01.06.11 | 09:47:37
yago01.06.11 | 17:08:04
spacebender30.10.11 | 18:09:36
DW30.10.11 | 21:09:12
spacebender31.10.11 | 00:08:46
DW31.10.11 | 19:10:29
Ondřej Komáre...31.10.11 | 08:50:45
Ondřej Komáre...01.06.11 | 13:56:14
Modern day Baby...01.06.11 | 13:52:18
Franta01.06.11 | 10:20:50
wes31.05.11 | 13:05:28
Ondřej Komáre...31.05.11 | 13:25:34
wes02.06.11 | 14:37:31
Modern day Baby...02.06.11 | 20:39:33
wes06.06.11 | 14:12:33
Štěpán Šime...03.06.11 | 08:14:49
yago05.06.11 | 23:00:05
yago05.06.11 | 23:00:52
Štěpán Šime...06.06.11 | 07:56:56
yago28.06.11 | 22:31:44
Štěpán Šime...29.06.11 | 08:19:57
koncert Modern Daz B...bizzaro,marastm...31.05.11 | 10:59:01
koncert Modern Daz B...bizzaro,marastm...31.05.11 | 10:59:49

Související články

Top články

MAU MAUS - Fear No Evil

MAU MAUS - Fear No Evil

23.04.16 | 10750x

Night of Wolves

Night of Wolves

23.04.16 | 9735x

Tattoo Convention 2016

Tattoo Convention 2016

24.05.16 | 9691x

IRON MAIDEN - The Book of Souls - World Tour 2016

IRON MAIDEN - The Book of Souls - World Tour 2016

08.07.16 | 9405x

Aerodrome festival 2016

Aerodrome festival 2016

18.06.16 | 9150x

LUCIE

LUCIE

03.07.16 | 8635x

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Top tituly redakce

Top tituly čtenáři

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube