Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

DROM

DROM

Bylo jen otázkou času, kdy tuzemskou scénu obohatí další talentované post-metalové (resp. post-hardcorové) těleso. Liberečtí DROM dělají čest svému žánru a nejen o debutové nahrávce jsme si popovídali se členy kapely.

Kapela DROM vznikla přesně před rokem a její členové jsou propojeni s dalšími hudebními projekty. Můžete přiblížit toto kapelní podhoubí a především motivace, jež vedly k založení zcela nové formace?

Vladik: Myšlenka založení kapely byla zažehnuta už na Fluff festu 2009, takže vlastně asi tři čtvrtě roku před založením DROM, kdy jsme s Vrablem ještě hráli v ATTIC VANITY. Prostě jsme nebyli spokojení, jak to v AV (ne)fungovalo a chtěli jsme dát dohromady nějaký "emíčko". Půl roku na to jsme v AV skončili a hledali k sobě další členy. Liberec je hodně malý… S Ciganem jsme se znali už z dřívějška ze SIN THE EIGHT, stejně tak s Charliem, který mě tou dobou taky pozval jako náhradu za bubeníka Willa do UNDERGROUND THEATRE. Netrvalo dlouho a měli jsme potřebnou sestavu i chuť. Asi to ani nemohlo dopadnout líp. Rádi bychom ještě třetí kytaru, ale asi už jsme tak uzavřená jednotka, že si popravdě neumím dobře představit, jak se k nám připojuje někdo cizí.

Charlie: Podobný pohled na svět kolem nás, dlouholeté přátelství, slabost pro kapely jako NEUROSIS, AMENRA, YEAR OF NO LIGHT, FALL OF EFRAFA či LVMEN a taky touha dělat věci jinak než doposud. K tomu abychom DROM založili, mě zhruba před rokem a půl přemluvili bubeník Vladik a baskytarista Vrablo, kteří zrovna opouštěli svou předchozí kapelu ATTIC VANITY. Já potřeboval druhého bubeníka pro svou domovskou kapelu UNDERGROUND THEATRE a Vladik s Vrablem zase maníka, který uvíznul v sítích post-metalové scény. Pak už jenom stačilo oslovit bubeníka chrastavských SIN THE EIGHT Cigána, o kterém jsme věděli, že již nějaký čas hraje na kytaru a má podobné hudební choutky jako my. Založení DROMU pak už nic nebránilo. Především proto, že se všichni velice dobře známe a rádi sdílíme společné zážitky (pozdrav pro kluky z ESAZLESA).  

Cigina: Pro mě osobně byla motivací kytara. Nějaký čas hraju na bubny v chrastavských SIN THE EIGHT, ale vždycky jsem tak nějak tíhnul i k melodii. S klukama se známe už z dřívější doby, a tak bylo zformování DROMu celkem rychlou záležitostí.

Nelze se nezeptat na úderný název kapely, který zní jednak podobně jako "drone", což ledacos napoví o povaze vaší tvorby, nebo se též může jednat o český anagram ke slovu "mord" z kultovního hororového románu "Osvícení" Stephena Kinga, kde tedy hledat skutečný význam?

Vladik: V době, kdy jsme kapelu zakládali, jsme zrovna s Vrablem chodili na filmový klub Stanleyho Kubricka, kde se promítala kompletní filmografie od začátku až do konce. Navíc jsem jeho absolutní uctívač a mrazivá atmosféra mnoha jeho filmů nám seděla k tomu, co jsme chtěli hrát, tak jsme si řekli proč se neinspirovat. No a volba padlá právě na DROM z jednoho z jeho nejznámějších filmů "The Shining", takže jde spíš o inspiraci Kubrickem než Stephenem Kingem. Jinak každý název songu z našeho CD má nějakou souvislost s Kubrickem nebo některým z jeho filmů.

Charlie: Jako příznivci tvorby režiséra Stanleyho Kubricka jsme se skutečně inspirovali kultovním hororem Stephena Kinga, k němuž odkazuje i poslední skladba naší prvotiny s názvem "Jack Torrance". Pro každého ale může slovo DROM znamenat něco jiného. Je to spíš o pocitech, které naše hudba vyvolává. Nikdy nepracujeme s doslovným překladem, ani neděláme soundtracky ke Kubrickovým filmům. Je to hodně o volných asociacích. Dobrým příkladem je skladba "I Am Spartacus". Jediné co jí pojí se slavným gladiátorem a Kubrickovým filmem je téma nesvobody. Jinak je o vegetariánství a o tom, jakým způsobem lidé zacházejí s hospodářskými zvířaty. Stejně tak ale může pojednávat o míře naší osobní odvahy, s jakou se stavíme k tomu, když je někde pácháno bezpráví, které se nás na první pohled netýká. Pro co se posluchač rozhodne, je čistě jen na něm. Důležité je, aby měl prostor pro svou vlastní imaginaci. Jen tak bude naprosto svobodný. Nehodláme nikomu nic diktovat. Stejně jako nikdy nebudeme poslouchat ty, kteří budou chtít něco diktovat nám.

Máme DROM chápat jako jednorázový projekt nebo regulérní kapelu?

Vladik: Od začátku jsem chtěl založit plnohodnotnou kapelu a jsem spokojený, že nám to zatím celkem vychází podle představ.

Vrablo: Samozřejmě, že regulérní kapelu. Co to je jednorázový projekt? Není to náhodou urážka?

Charlie: DROM je určitě regulérní kapelou se vším, co to obnáší. Máme před sebou poměrně slušnou porci koncertů a další chystáme, přemýšlíme, kam bychom se v rámci stylu chtěli ubírat na dalších nahrávkách, pracujeme na nových skladbách a koketujeme s myšlenkou využití projekce. Do kapely jednoduše vkládáme příliš mnoho energie na to, aby to byl jen jednorázový projekt.

Cigina: Z počátku jako projekt, dneska už asi jako band! Já osobně jsem příjemně překvapený, jak se to všechno vyvinulo, ani ne rok za námi a placka je venku - ultrafantazie.

Jaké máte s DROM ambice do budoucna?

Vladik: Dělat nové věci, koncertovat se stejným nasazením jako teď a vyjet příští rok na menší evropské turné.

Charlie: Hrát všude tam, kde o nás bude zájem, připomenout lidem, že hudba není jen zábava, ale taky součást pevného životního postoje a dál vydávat nahrávky, které budou přesně takové, jako my v době jejich vzniku. A když si u toho zahrajeme třeba na Fluff Festu v Rokycanech nebo společně s nějakou naší zahraniční srdcovkou, budu spokojený jak malé děcko.

Velmi sympaticky se mi jeví váš DIY přístup - debutový počin vyšel ve stylové papírové pošetce za symbolických 100 Kč nebo ke stažení zdarma z Bandcampu, nechybí samozřejmě ani trika a odznáčky. Jaký přikládáte význam nehudební složce, merchandise apod.?

Vladik: Hudba a její podání je pro nás samozřejmě nejdůležitější. Fanouška chceme ale uspokojit po všech stránkách, takže jsem rád, že se nám podařilo k CD realizovat i trička a placky. A k DIY... v Čechách to skoro ani jinak nejde, ne?

Charlie: Podle mě je téměř stejně důležitá jako ta hudební. Je to další způsob komunikace s vnějším světem. Možnost jak vyjádřit své pocity jinak, než jen hudbou a zpěvem. O výtvarnou stránku věci se stará náš bubeník Vladik. A já se s jeho pohledem plně ztotožňuji. 

Vaše debutové album je, pro žánr atypicky, nazpívané v mateřštině, v čem spatřujete výhodu češtiny nad angličtinou?

Vladik: Otázka asi hlavně na Charlieho. Charlie zpívá česky odjakživa a prostě není důvod, proč těch pár vět překládat do angličtiny. Já osobně nemám s češtinou žádný problém, podle mě je to díky češtině upřímnější. Někomu to možná nesedí, ale to je jeho problém. Dokud bude v naší hudbě zpěv, bude česky.

Charlie: Žádné výhody v tom nespatřujeme. V mateřštině mluvíme, píšeme i myslíme. Angličtina není cesta pro nás. Utvrzují nás v tom i ohlasy z Polska či některých zahraničních serverů. To, že zpíváme česky, řeší paradoxně jenom lidi u nás.

Cigina: Autentičnost a věrnost, si myslím.

Zvukově nemohu debutové nahrávce prakticky nic vytknout, přibližte proces nahrávání ve studiu Althan a následnou postprodukci (mastering apod.).

Vladik: Tak to dík za pochvalu, studio Althan je fakt super. Vrablo a Charlie se s Jirkou Kosařem z Althanu znali už z dřívějška a věděli jsme, že to dopadne dobře. V podstatě šlo hlavně o to, pořádně se secvičit, protože jsme nahrávali všichni v jedné malé místnosti najednou a ještě k tomu bez metronomu. A u songů, které mají od 6 do 10 minut, to není jen tak, zahrát je až do konce bez chyby (a přece jich tam pořád pár je :-). Celý proces trval jen tři dny. Dlouho se zvučilo a hledalo ideální nastavení a pak se jedno odpoledne nahrávalo. Zvuk už byl ale na začátku asi tak z devadesáti procent hotový. Prostě to umí nastavit tak, aby to už na sucho mělo koule. Nechalo se to dva týdny uzrát, abychom to mohli zhodnotit s odstupem času… zvuk se nakonec ještě trochu vyčistil, srovnaly se poměry, přidaly nějaké efekty a rychlý master navrch. Žádná počítačová kouzla neproběhla.

Charlie: Do studia jsme šli se záměrem nahrát skladby tak, jak je hrajeme naživo. Nahrávali jsme proto všichni společně a najednou. Celé to trvalo pouhé tři dny. Bylo to intenzivní, opravdové a bez zbytečných studiových kouzel. Velkou zásluhu na tom měl taky mistr zvuku Jirka Kosař, který nám připravil perfektní setup. Zbytek už byl jen na nás.

Musím ocenit vaše koncertní nasazení, na to, že jste pouhý rok aktivní kapelou, máte za sebou dokonce i zahraniční štace v Polsku. Nakolik je složité získat pro DROM koncertní nabídky a jaké jsou ohlasy na vaše vystoupení?

Vladik: Koncertů nebude nikdy dost. Štěstí je, že za sebou všichni máme pořádání koncertů v Liberci a okolí, takže už máme vybudované nějaké kontakty a s kapelami si akce pořád rádi vyměňujeme. Co se týče polského výjezdu, tak to byla taky celkem šťastná náhoda, že jsme na našem MySpace zaujali člověka z Blindman Records, který si nás pozval do Krakowa a byl ochotný nám domluvit ještě další akce.

Charlie: Po odehrání některých koncertů a také díky nahrávce nabídek přibylo. Takže si nestěžujeme. Kdyby to ale záviselo jenom na mně, jezdil bych koncerty každý den, do konce mého podělaného a krátkého života.

S jakými kapelami byste nejraději absolvovali turné a naopak s jakými nikoliv?

Vladik: Z českých bych rád absolvoval turné s ESAZLESA, což se splní snad v říjnu. Dál třeba RAVELIN 7 nebo LEBAIN DE MAID, ale spoustu dalších pro nás významných kapel jsme ještě nepotkali, namátkou třeba REMEK, NAIADA… Ze zahraničních hypoteticky třeba AMEN RA, RUSSIAN CIRCLES nebo YEAR OF NO LIGHT. A se kterými nikoliv… no, to radši vynechám.

Vrablo: Nikdy s Danem Bártou, Alešem Brichtou a Kryštofem Michalem. Jel bych klidně s kapelami TENGRI, NAIADA, DARJA, taky jsou dobří AVELON nebo LE BAIN DE MAIN, rád bych jel s REMEK a GATTACA. A s ESAZLESA bych jel i na dovolenou. Jmenovat bych mohl dál a dál. V Česku je čím dál tím víc dobrých kapel.

Charlie: Nejen hudbou, ale i lidsky máme velice blízko ke klukům z ESAZLESA. Na podzim proto vyjedeme na společné turné, kde nás doplní ještě naše sesterská banda UNDERGROUND THEATRE. A s kým bychom jet nechtěli? Určitě s těmi, pro které je hudba pouze spotřebním zbožím.

Angažujete se v kampani Good Night White Pride, nakolik jsou pro vás tyto spíše politické aspekty důležité?

Vladik: Nějak jsme nad tím moc nepřemýšleli ani nedebatovali, podpora GNWP mi přijde jako samozřejmost… proti náckům a fašismu jsme přirozeně všichni. Každý máme svůj vlastní, více či méně radikální, postoj ke světu. Z hlediska toho, jak přistupujeme k hudbě a ke všemu okolo, bych nás zařadil spíš do hardcore, než do metalu.

Charlie: Přestože klasický hardcore nehrajeme, svým postojem máme k původním hardcore kapelám blízko. Máme svůj názor na svět kolem nás a je pro nás důležité, abychom si jej nenechali jen pro sebe. Takže ano. Tyto politické aspekty jsou pro nás důležité. 

Cigina: Já osobně se snažím být apolitický. Nejsem aktivista-bojovník. Myslím, že každý by měl začít u sebe. Nevyhledávám "nácky", protože tím je podporuješ. Svět je přece takový, jak se na něj díváš :-). Na druhou stranu, určitá sorta lidí je moc škodlivá a kampaň GNWP a další jsou zřejmě potřeba! 

Přibližte trochu libereckou metalovou scénu.

Vladik: Já asi o žádné metalové "scéně" v Liberci ani nevím, není tu asi žádná scéna. Docela silná základna je okolo grindu a HC/punku. Jinak samozřejmě pop-punk je tu taky populární, ale vyloženě metal je tu zrovna v úpadku, řekl bych.

Vrablo: V Liberci žádná metalová scéna není. Není tady scéna v jakékoli kytarové muzice. Možná máme docela silný techno a hiphop, ale kapely se sdružují maximálně ve stejné hospodě. Když děláš koncert, tak je dokonce problém sehnat i zvukaře, o návštěvnosti se radši ani nebavíš a jen vysíláš pozitivní myšlenky do vesmíru, aby se nemuselo hrát pro deset lidí a nebyla ostuda. Je to asi jako na každém jiném malém městě. I to, že se tady všichni známe. Najdi na Bandzone jakoukoli libereckou metalovou kapelu a já budu nejspíš zrovna sedět s některým z jejich členů u piva a Golem bude balit brko. Máme totiž dobrou huličskou scénu. V tom jsme fakt dobrý.
A tímto všechny zvu v sobotu 3. září na HradbyFest 2011. Neplatí se vstupné, jen je potřeba vypít co nejvíc piva a točené limonády.

Charlie: Rozhodně nebudu tak skeptický jako Vrablo. Jak už jsem říkal jinde. Myslím, že za poslední dobu urazila pořádný kus cesty. Ideální to určitě ještě není, v Liberci ale vyrostla nová generace a už dávno to není mrtvé město pod Ještědem. Lidí pořádajících koncerty je dost a světě div se, občas mezi sebou dokážou spolupracovat. Aktivní je hlavně People z COCK BRUTALITY, Kudlis z FASTERATU, Marek Jezdinský a jeho HARVEST COWBOYS, Rotchiq z DEMAJY a právě Vrabílko. Svým způsobem k tomu přispívá každý z nás. Akce se pořádají hlavně v Azylu nebo na Harcově, v klubu Had. Těch míst je samozřejmě víc. Čas od času bývá otevřená ještě Casta, což je bývalý rockový klub Golet, ale jak říkám, to nejdůležitější se, alespoň z mého hlediska, děje v Azylu a na kolejích v Harcově. Zvlášť v době, kdy město vypovědělo nájemní smlouvu oblíbenému klubu Barandoff.

Vaše plány do budoucna?

Vladik: Z toho, co je aktuálně naplánované: zaplnit všechny termíny říjnového víkendového turné s ESAZLESA a UNDERGROUND THEATRE a realizovat co nejdřív split, na který máme už teď připravenou jednu věc.

Charlie: Stejné jako v otázce tři a čtyři.

Cigina: Vydělat miliony a pořídit si vilu na Fiji, to je jasný :-D

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube