Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

TEXTURES

TEXTURES

Jednou z nejočekávanějších desek letošního roku je určitě i "Duality" od holandských TEXTURES. Bubeník Stef Broks si se mnou ochotně a otevřeně popovídal jak o tomto albu, tak o situaci v kapele a hudbě obecně. Nezapomněli jsme ani na jeho druhou kapelu EXIVIOUS, která vystoupí na letošním Brutal Assaultu a bude to její premiéra na velkém open air festivalu.

Ahoj Stefe. Nové album TEXTURES "Dualism" vyjde za necelé dva měsíce. Co můžeme očekávat a jak bys desku popsal? Zkus ji i porovnat se "Silhouettes" a "Drawing Circles", pokud to jde.

Když jsme pracovali na nové nahrávce, bylo pro nás těžké najít rozdíly mezi předešlými deskami a touto novou. Vytvořit "Dualism" nám trvalo o rok déle než předchozí alba, ale nakonec jsme s tím počítali. Částečně z důvodu, že od nás odešli dva členové (Richard Rietdijk, klávesy a Eric Kalsbeek, hlavní vokál - pozn. red.) a my jsme za ně museli najít náhradu. Ale teď, když je deska hotová, je nám jasné, že ty ingredience, které jsme použili při nahrávání jednotlivých skladeb, jsou mnohem lépe použité, než na starších albech. Velký podíl na výsledku má i fakt, že kluci sice odešli, ale pro kapelu to bylo spíše pozitivní. Vlastně nám to poskytlo více času uvažovat o materiálu, který již byl napsán. A musím přiznat, že kluci odešli v době, kdy byla hotová asi jen polovina alba. A to je fakt na hovno!

Nový zpěvák Daniël (de Jongh - pozn. red.) a klávesák Uri (Dijk - pozn. red) potřebovali nějaký čas, aby si osahali nový materiál. Zapadli mezi nás perfektně. Daniël je neuvěřitelný zpěvák a jeho hlasový rozsah jde ještě dál, než ten Ericův. Obzvlášť ve vysokých čistých pasážích a také při řevu. Je to úžasné!

Artwork k "Dualism" je opravdu nádherný, stejně jako ty předešlé. Na tomhle pracoval právě váš bývalý frontman Eric společně s basákem Remko Tielemansem. Jste s Ericem stále v kontaktu? A co si myslíš o tom coveru ty?

Eric odešel z kapely se vší zdvořilostí. Chápali jsme jeho důvody k odchodu. Kdyby Eric zůstal, kapela by nefungovala správně. Je tu pouze jediná možnost, jak být členem TEXTURES, a to se stoprocentní oddaností. Když tohle nezvládneš, je ten správný čas zkusit něco jiného. Když nám Eric přiznal, že nemůže v kapele působit na 100 %, byl to od něj upřímný úsudek. A po upřímném úsudku musí přijít i upřímné činy.

Eric se ale chtěl nějakým způsobem podílet na nové nahrávce, a tak se nás zeptal, co by mohl udělat. Samozřejmě ne vokály, ale když už je ten odborník přes artworky, usoudili jsme, že by se mohl soustředit na cover alba. Takže cover udělal on, zbytek bookletu pak náš basák Remko. Jsem jim fakt vděčný za tu moderní grafiku. Snažili se udělat to tak málo metalové, jak jen to bylo možné. Oba jsou fanoušci moderního stylu artworků a chtěli vytvořit něco speciálního.

V říjnu pojedete severoamerickou tour s kapelami jako PERIPHERY, THE HUMAN ABSTRACT a THE CONTORTIONIST. Co si myslíš o tom vzrůstajícím zájmu o progresivní metal? Každý týden vznikají mraky nových djent/progressive kapel, z toho spousta jednočlenných projektů. Můžeme říct, že kdokoli má dnes možnost dělat si svou hudbu u sebe v obýváku.

Je to možné, to je pravda. Ale je zapotřebí obrovská dávka muzikantských zkušeností a dovedností s kytarami, bicími, syntezátory a basou. To vše dohromady. A takových, kteří jsou schopni tvořit skvělou muziku, je tu jen pár. Třeba kluci od CHIMP SPANNER a TESSERACT, to jsou prostě týpci. Praví hudebníci s konkrétní představou o tom, jak má jejich hudba znít. A samozřejmě ji tak umí i vytvořit.

Jasně že dneska je celkem jednoduché nahrát bicí v programech jako Cubase nebo ProTools, těch samplů jsou všude mraky, ale stále je zapotřebí mít o tom celkem rozsáhlé znalosti, abys zvládl jednotlivé party poskládat tak, že budou znít jako od živého bubeníka. A stejně, i když se ti to podaří, stále to může znít dost počítačově. Proto většinou tyhle kapely hrají živě s pravým bubeníkem.

Máš pravdu v tom, že těch djentových kapel se líhne každý týden víc a víc. Ale je to vlastně jednoduchá rovnice. Koupíš si sedmi nebo osmistrunku, složíš pár ostrých riffů, k tomu nastavíš nějaký groovy zvuk a je hotovo. S tímhle postupem skládání jsme se rozloučili hned po debutovém albu "Polars" z roku 2003. Na "Dualism" už tolik známek tohoto postupu nenajdeš, pokud vůbec nějaké. Ale vtipný je celkem ten fakt, že první skladba z "Dualism" - "Singularity" - je asi nejdjentovější z celé desky. Zbytek bych nazval progressive, ale určitě ne 100% djent. A právě v tom jsme odvedli dobrou práci, dle mého. Kapely, které teď existují, jako TESSERACT, MESHUGGAH, PERIPHERY, jsou výjimečné skupiny, složené z výjimečných multi-talentovaných hudebníků. Ale celkově se tato scéna musí jednou stát parodií sama na sebe, takovým klišé.

Všiml jsem si, že TEXTURES mají v listopadu několik vystoupení v Británii a v Nizozemsku, můžeme očekávat i další evropské zastávky?

Určitě, i u vás v České republice. Ale nebude to letos, spíš až příští rok. To vám dá více času k naposlouchání nové desky, takže je to vlastně pozitivní věc, doufám. Tento rok se soustředíme na USA, Kanadu a Mexiko, z Evropy pak tebou zmíněné britské ostrovy a naše Holandsko. Taky budeme hrát na německém festivalu Euroblast, to bude paráda. Viděl jsi ten line-up? Neuvěřitelné.

Sedm měsíců letošního roku je již minulostí. Která metalová nahrávka je pro tebe zatím nejlepší a nejhorší? Na které desky se naopak nejvíc těšíš a co posloucháš v poslední době?

Eh, já vlastně nové metalové věci ani neposlouchal, to se musím přiznat. Poslední metalové nahrávky, které jsem si koupil, byly desky od PERIPHERY, "Black Days" od KLONE a "Carnival is Forever" od DECAPITATED. Takže myslím, že se budu muset spolehnout na tvé odborné znalosti, haha. Sakra, to je celkem blbý u chlapa, který hraje v metalové kapele, co?

Většinu času poslouchám ostatní druhy hudby. Rock, soul, soundtracky, fusion a podobně. Metal je jen jedním ze stovky žánrů, které poslouchám, a to platí pro všechny kluky v TEXTURES. Posloucháme téměř cokoliv, dokud ta hudba má v sobě emoce, vášeň a pořádnou energii!

Odskočíme si k EXIVIOUS. Hrajete na letošním ročníku festivalu Brutal Assault u nás v České republice. Jaký máš názor na festival a zdejší fanoušky? Pokud si vzpomínám dobře, naposled jsi tu hrál s TEXTURES v roce 2008, máš na toto vystoupení nějaké vzpomínky?

Můžu tě ujistit, že to místo, kde se festival Brutal Assault koná, je jedno z nejfantastičtějších na celé planetě. Věř mi! Na Brutal Assaultu jsme hráli s TEXTURES třikrát nebo čtyřikrát, a většinou čeští fanoušci vypadali spíše jako old-school metalisté. Ale k nám byli vždycky velice milí, i když jsme hodně moderní metalová kapela. Takže něco ve vás být musí, co vás přitahuje k moderním věcem. Přijetí na třináctém ročníku BA, kde jsme hráli, bylo skvělé. Ten den jsme byli headlineři spolu s DIMMU BORGIR (byli to MAYHEM - pozn. red.).

Jsem opravdu zvědavý, jak fanoušci přijmou EXIVIOUS, protože ta skupina je v porovnání s TEXTURES o dost obskurnější. EXIVIOUS jsou taky hlavně kapelou do klubů, ale možná to bude fungovat i na velkém open air festivalu. Uvidíme, bude to naše venkovní premiéra. Takže, počítám s vámi, fanoušci progu z České republiky!

Co si myslíš o různých anketách o nejlepšího bubeníka roku a podobně? Máš nějaký svůj bubenický vzor, který je ti inspirací?

Co k tomu říct, všechno je to samozřejmě velmi relativní. Není tady nic takového jako nejlepší či nejhorší bubeník. Všechno je to dost individuální. Samozřejmě je to skvělý pocit, být respektován pro svou práci. Vyhrál jsem několik takových ocenění v Holandsku a je opravdu milé být oceněn za umění, ale nakonec to nehraje zas tak velkou roli.

Nemám žádný vzor. Většinu času se soustředím spíše na inspirativní lidi. Můžou to být muzikanti, ale také přátelé. Poslední dobou jsem uchvácen malířem Van Goghem. Žil v druhé polovině 18. století a narodil se nedaleko místa, kde jsem se narodil i já. Veškerá inspirace se pak promítá do naší hudby. Někteří kluci rádi filmy, jiní čtou knížky. Všichni získáváme svou inspiraci z nějakého druhu umění.

TEXTURES jsou ve svém žánru poměrně hodně známou kapelou, řekněme, že jste považováni za takové ikony. Ovlivňujete spoustu mladých hudebníků, a to je obrovská zodpovědnost. Uvědomil sis to někdy? A co bys začínajícím kapelám poradil?

Šli jsme na koncert PERIPHERY a MONUMENTS, je to pár měsíců zpátky. A kluci z obou kapel přiznali, že TEXTURES je hodně inspirovali. Chlape, to je obrovská čest, slyšet to od takových lidí. Tihle kluci jsou skvělí a jejich zapálení do tvorby progresivní hudby je úžasné. Chtějí posunout hranice moderní hudby. Slyšet, že se inspirovali naší hudbou, to je sakra velký kompliment! Ale důležité je, že nekopírují náš zvuk. Přepracovali ho do jejich vlastní hudby a to je přesně to, co bych rád řekl začínajícím kapelám. Bude se o vás vědět a přežijete, jedině když přijdete s vlastním ksichtem. Hodně jamujte, vyhledávejte experimenty. Posunujte své vlastní hranice a rozšiřujte své obzory. Potom nebudete růst jen hudebně, ale i duševně. Tak do toho!

Na závěr trochu filozofie. Proč děláš hudbu, co ti dává, co pro tebe znamená? Co plány do budoucna?

Z části jsem pragmatik. Hudba mne zaneprázdňuje, protože to je věc, která mi jde nejlépe a nabízí mi spoustu příležitostí. Pragmatik a oportunista, haha. Na druhé straně, miluju hudbu, samozřejmě. Z hudby se mi dělá husí kůže a hlavně potřebuji hudbu k vyjádření sebe sama a svých pocitů.

Nevím, zda mne bude hudba zaměstnávat celý můj život, jako je tomu teď. Vím, že mám i jiné schopnosti, takže jednou budu možná stavět nemocnici v Indii nebo tak něco. Nebo budu provozovat kemp v Lucembursku, cokoli. Život je příliš krátký na to, aby se člověk soustředil jen na jednu věc. Od života žádám hodně a až budu mít pocit, že mě něco brzdí, pohnu se jiným směrem. Aktuálně mi tvorba hudby a všechny ty věci s tím spojené dávají dostatek pozitivní energie, abych v tom mohl pokračovat.

Takže, teď míříme do USA, Mexika a Kanady. Uvidíme, co nám ta cesta přinese.
Zdravím všechny a snad se uvidíme na Brutalu!!

Odkazy:

www.texturesband.com
www.myspace.com/textures
www.facebook.com/textures

Diskuze

Cekem příspěvků: 3

Renhule07.09.11 | 14:17:51
Ondřej Komáre...07.09.11 | 17:59:13
Renhule08.09.11 | 09:15:51

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube