Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

SEPTICFLESH

SEPTICFLESH

Ekonomická krize v Řecku, zhodnocení posledního alba, sólový projekt AENAOS, hudební průmysl a situace na řecké metalové scéně – o tom všem jsem si krátce popovídal s kytaristou a zpěvákem řeckých SEPTICFLESH, kterým je charismatický Sotiris Anunnaki Vayenas.

Zdravím, Sotirisi. Vaše poslední deska "The Great Mass" už je venku přes čtyři měsíce a je tedy ten správný čas na bilancování. Jste jako kapela plně spokojeni s prací, kterou jste na albu odvedli? Kdybys měl tu možnost na desce něco udělat jinak, co by to po čtyřměsíčním odstupu konkrétně bylo?

S výsledkem jsme velice spokojení. Je to určitě nejvyspělejší nahrávka, kterou SEPTICFLESH zatím vytvořili. Pracovali jsme opravdu tvrdě a já nenacházím nic, co by mne štvalo a chtěl bych to změnit nebo vymazat.

Hádám, že jsi četl nějaké recenze. Myslíš si, že deska byla posluchači pochopena přesně tak, jak jste zamýšleli? Proč je zrovna "The Great Mass" tím nejlepším výtvorem kapely? U nás na Abysszine.com dostalo vaše album velice pozitivní hodnocení, 100, 85 a 80 %, a patří tak mezi nejúspěšnější desky prvního pololetí.

Reakce byly ohromné, jak od fanoušků, tak od médií. Cítíme to tak, že ta deska je prostě propracovaná a je slyšet, kolik práce jsme do ní vložili. Za ty roky, co děláme hudbu, jsme se naučili spoustu věcí a ty nejlepší prvky jsme vložili právě do "The Great Mass". Pokročili jsme zas o jeden krok kupředu.

SEPTICFLESH opět spolupracovali při nahrávání desky s českým symfonickým orchestrem, můžeme očekávat to samé i u vaší příští nahrávky?

Odvedli vynikající práci, takže pravděpodobně s nimi budeme spolupracovat i v budoucnosti.

Bonusový disk v limitované edici se jmenuje "The Gerat Symphonic Mass" a je opravdu famózní, skoro jako soundtrack k nějakému epickému velkofilmu. Čí nápad to vlastně byl?

Náš label nám nabídl možnost vydat i speciální edici, kde by Seth Spiros Antoniou (baskytara, zpěv, artwork – pozn. red.) prezentoval své vizuální práce a Christos Antoniou (kytara, samply, orchestrace) by pak prezentoval tu symfonickou část kapely. Takže na "The Great Symphonic Mass" má posluchač možnost slyšet skladby ze symfonické perspektivy, objevovat alternativní aranže a výsledek je tak více pohlcující.

Na produkci alba se z velké části podílel i mistr v oboru, Peter Tägtgren. Jaký je při spolupráci jako člověk a máš s ním nějakou vtipnou historku z natáčení? Byly i nějaké problémy v komunikaci?

Vůbec žádné, všechno probíhalo v pohodě. Peter byl otevřen všem naším návrhům a vizím a projektu věnoval veškerou pozornost. Miluje svou práci a pracuje bez odpočinku. Žádnou zábavnou historku nemám, on není zrovna ten typ, který by si zakládal na vtípcích.

V Řecku je právě hospodářská krize, dotklo se tě to nějak výrazně v tvém osobním životě? A jak je na tom v době krize metal ve vaší zemi, pociťuješ nějaké rozdíly v návštěvnosti akcí a podobně?

Daně, daně a zase daně. Lidé přicházejí o práci. Situace je vážná a na nějaké zlepšení to zatím moc nevypadá. Co se týče koncertů, žádný pokles návštěvnosti jsem nezaznamenal, lidé chodí na akce pořád stejně. Vypadá to, že řečtí fanoušci jsou opravdu oddaní a radši se omezí ve výdajích v jiných odvětvích svého života, než aby přišli o živé vystoupení své oblíbené kapely.

Co tvůj sólový projekt AENAOS? Pracuješ na něčem novém, nebo zrovna není čas? Hudba AENAOS je poměrně odlišná od té, co děláš v SEPTICFLESH. Jak bys tento projekt popsal, případně zařadil do škatulek?

AENAOS má k metalu mnohem přímočařejší přístup než SEPTICFLESH, tam jde spíše o širší hudební experiment. Skladby u AENAOS jsou orientovány hlavně na kytaru, a i když jsou atmosférické, žádné symfonické party tu nenajdeš. Také můj melodický vokál tu dostal velký prostor, pro growling tu není místo, nezapadal by do mého konceptu. AENAOS má ve svých melodiích charakteristický melancholicko-mystický nádech, takže nějaké společné prvky se SEPTICFLESH určitě lze najít, hlavně co se týče starší tvorby kapely. V současnosti je projekt u ledu, protože se věnuji SEPTICFLESH na sto procent. Ale přesto doufám, že v budoucnu budu mít šanci vydat i sólové album AENAOS.

Před pár týdny jsem zahlédl plakát pro tour SAMAEL, KEEP OF KALESSIN a SEPTICFLESH v rámci "Lux Mundi European Tour", avšak v současnosti SEPTICFLESH chybí a nahradili je MELECHESH. Co se stalo? Přišlo vám vhodnější jet na listopadovou tour s AMON AMARTH a AS I LAY DYING? Uvidíme vás i tak dvakrát – na letošním festivalu Brutal Assault a na Zimním Masters of Rock ve Zlíně, ale stejně mne zajímá, zda jsem vaše rozhodnutí pochopil správně.

Vskutku. Byla to záležitost volby a my doufáme, že jsme se rozhodli správně. Těšíme se na vás!

Jak vnímáš současnou situaci v oblasti hudebního průmyslu? Několik umělců je znechuceno, a buď končí kariéru, nebo si dává pauzu. A jaký máš názor na stahování desek z internetu? Jsi si vědom mimo záporů i těch několika kladů, které s sebou stahování přináší?

Pozitivní je určitě to, že hudba se může šířit ohromně rychle, široko a daleko. Někteří lidé také nejdřív desku stáhnou, a když se jim líbí, koupí si ji. S takovým chováním nemám osobně žádný problém, je to i pochopitelné, nekupovat zajíce v pytli. Spousta kapel dnes svá nová alba streamuje na internetu, ale tam chápu, že to často není v dostatečné kvalitě. Na druhou stranu, většina lidí si desku sice stáhne, ale i když se jim hodně líbí, originál si nekoupí. A prodeje desek jsou tak významně ovlivněny. Když si koupím desku, která se mi líbí, považuji to za projev určité podpory kapele za její odvedenou práci. Pro kapelu je to značně jednodušší, protože vydavatelství a média pak kapelu více podporují a ta tak může jet na tour a pracovat na novém materiálu. Jenže pokud si budou desky kupovat jen ti, kteří poslouchají sračky, tak právě tahle hudba bude na očích, bude podporována ze všech směrů a ty kapely, které dělají kvalitní hudbu, nedostanou tolik šancí svou práci prezentovat. A to je špatně. Chceme přece poslouchat kvalitní hudbu!

Jsou v Řecku nějaké mladé perspektivní kapely, které stojí za pozornost?

Pár jich tu určitě je, třeba VALET PAM, MEDEN AGAN, DIRTY GRANNY TALES a další. Koukněte na ně, a když se vám to bude líbit, podpořte je.

Co pro tebe osobně znamená hudba? Dokázal bys bez ní žít?

Má mysl i duše jsou naplněné hudbou a jediná věc, kterou můžu udělat, je vypustit ji do světa. Takže dokud budu mít mysl a duši, budu tvořit hudbu, i kdyby to mělo být jen pro mé vlastní potěšení.

Odkazy:

www.septicflesh.com
www.facebook.com/septicfleshband
www.myspace.com/septicfleshband

Diskuze

Cekem příspěvků: 4

tourDan15.09.11 | 23:35:54
tourOndřej Komáre...16.09.11 | 09:44:42
tourDan16.09.11 | 23:06:44
limitovaná ediceDan15.09.11 | 23:32:58

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube