Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

HAIL OF BULLETS

HAIL OF BULLETS

Zástupci legendární holandské deathové scény HAIL OF BULLETS se v tom nejlepším světle ukázali i na letošním Brutal Assaultu, a tak jsem si pro další rozhovor vybral jejich kytaristu, Stephana Gebédiho.

Zdravím, Stephane, jak jde tour? Jste spokojení s vaším vystoupením na Brutal Assaultu? Zkus ho porovnat s koncertem na Obscene Extreme festivalu z roku 2009.

Ahoj Ondro. Za poslední měsíc jsme absolvovali hodně festivalů, Wacken Open Air, Rock Hard, Brutal Assault, Party.San, Summer Breeze, Moshfest a další a zatím jsme opravdu spokojení s reakcemi, které dostáváme od fanoušků. Poznali jsme tak hodně lidí v krátkém čase a já si myslím, že za ty otravné kilometry, které jsme tento měsíc najezdili, to určitě stálo. Brutal Assault byl skvělý. Bylo poměrně brzy, když jsme hráli, slunce ještě slušně pálilo, takže fanoušci nebyli příliš divocí. Ale vypadali, že si naše vystoupení opravdu užívají. Jediná věc, co se pokazila, byly ceny našeho merche. Došlo k nedorozumění s pořadateli, takže naše trička stály 500 korun namísto 350, jakou cenu jsme určili my. Bohužel jsme na to přišli příliš pozdě, až když jsme v noci vyzvedávali zbytky merche. No jo, posrat se může všechno.

Když porovnám se zážitkem z Obscene Extreme, Brutal Assault byl lepší, protože jsme měli v backstage k večeři maso, haha. OEF byl také skvělý, ale v kapele jsme všichni masožravci, takže jen veganské jídlo bylo na festivalu jediným zklamáním. Ale jinak, skvělí fanoušci, skvělí pořadatelé (zdravím Čurbyho), hehe.

Co je u HAIL OF BULLETS nového? Děláte na novém materiálu nebo podobně?

Ne, zatím nic takového. Poslední album vyšlo asi před rokem a od té doby jsme hráli hodně koncertů. Právě teď Ed (Warby – bubeník) pracuje na nové nahrávce 11TH HOUR a Paul (Baayens – kytary) s Martinem (Van Drunen – zpěv) mají plné ruce práce s novou deskou ASPHYX. Myslím, že nový materiál začneme psát někdy na podzim, pár nápadů už máme.

Všichni z kapely jste tedy dost vytížení i ve vašich ostatních kapelách jako ASPHYX, THANATOS, 11TH HOUR… je pro vás HAIL OF BULLETS tím hlavním projektem?

Podle mě je HAIL OF BULLETS víceméně hlavní kapelou pro všechny, protože hrajeme víc koncertů s HAIL OF BULLETS, než třeba s ASPHYX a THANATOS. Ale ASPHYX, 11TH HOUR a THANATOS jsou pro nás stále velmi důležité. Hlavně ASPHYX hrají taky hodně koncertů a dělají na nové desce, takže každá kapela je důležitá, i když musím říct, že u THANATOS je teď docela ticho a já s Paulem se teď soustředíme hlavně na HOB.

Holandská deathmetalová scéna je jedna z nejrozvinutějších v Evropě, je u vás spousta skvělých kapel. V čem je to kouzlo?

Podle mého je na holandských deathových kapelách dobré to, že každá má svůj odlišný styl a že si nejsou vzájemně podobné. Kapely jako HAIL OF BULLETS, SINISTER, PESTILENCE, GOD DETHRONED, SEVERE TORTURE, ASPHYX, LEGION OF THE DAMNED, všechny znějí naprosto odlišně.

Co si myslíš o současné tvorbě PESTILENCE?

Martin od nich odešel někdy v roce 1992 nebo tak. Naštěstí tak už nemáme nic společného s tím jejich podivným osmistrunným jazzíkovým bordelem, který vytvářejí v současné době.

A co konec GOD DETHRONED? Už je čeká jen jedno vystoupení v Holandsku někdy v prosinci, pak na jaře festival 70,000 Tons of Metal a konec. Myslíš si, že to znamená skutečný konec této legendy, že nastal ten správný čas odejít ze scény?

Pokud vím, tak po tom vystoupení skutečně skončí, a proč taky ne? Pokud si Henri (Sattler – kytara, zpěv GOD DETHRONED) myslí, že už to stačilo a je lepší přestat, než se držet zuby nehty a nahrávat alba bez inspirace, plně ho v tom podporuji. Poslední album GOD DETHRONED bylo opravdu povedené a k jeho propagaci odjeli několik koncertních šňůr, takže je to pěkný způsob, jak to celé zakončit.

Nejstarší deathová kapela v Holandsku THANATOS je tedy v období útlumu. Naposledy jste udělali split s ASPHYX, jak to tedy vypadá s novým materiálem do budoucna?

Těžká otázka. THANATOS měl dost smůlu ve své kariéře. Změny v sestavě, příšerné nahrávací společnosti, zrušené tour, idiotské chování některých členů atd. právě teď připravujeme vydání některých starších desek na vinylu. "Justified Genocide" z roku 2009 teď vyšla na LP u Mechanix Records ze Švédska, "Undead. Unholy. Divine." Bude následovat později v tomto roce. Konqueror records ze Singapuru nedávno vydali naší klasickou nahrávku, oficiální kazetu z roku 1987 hodili na CD.

Plánujeme letos několik vystoupení, včetně Way of Darkness festivalu v Německu. Pokud jde o album, žádné konkrétní plány zatím nejsou, ale nikdy nevíš, třeba na něm začneme pracovat příští rok.

V Holandsku je několik poměrně známých "femal-fronted gothic metal" kapel. Co si o nich myslíš, má ta hudba smysl?

Tenhle typ muziky opravdu nesnáším. Některé z těch kapel mají pěknou holku, na kterou se dobře dívá, jako třeba Simone z EPIKY, ale hudebně se mi to příčí. Ale myslím si, že celý ten pirate/folk/pagan/viking metal se všemi těmi směšnými klauny v kostýmech, samé housličky a dudy, to je jen hromada sraček a je to mnohem horší, než nějaký gothic holčičky.

"Of Frost And War" se zaměřila na východní frontu, "On Divine Winds" pak na boje v Pacifiku. Bude i další album HAIL OF BULLETS o druhé světové válce? Kterou epizodu si vyberete tentokrát? Nebo nějaký moderní válečný konflikt?

Zatím ti můžu říct jen to, že se nová deska bude opět zabývat válkou, ale nebude mapovat určitou epizodu, bude napsána z jiného pohledu. Prostě si počkej a uvidíš.

Zatím to vše bylo o druhé světové, jak jste v této historické etapě osobně zainteresováni?

Martin píše texty, takže je to spíše o jeho osobních zájmech a pocitech, ale všichni si myslíme, že téma války a historie všeobecně sedí našemu stylu hudby nejlépe. Jasně, mohli jsme si vybrat třeba gore nebo horror, ale podle mě HOB jsou jedinou kapelou, která proniká do válečných témat takto detailně. Samozřejmě, třeba BOLT THROWER také zpívají o válce, ale ne tak podrobně a zaujatě, jako to děláme my.

Co si vlastně myslíš o současných neo-nazi skupinách? Nemyslím jen ty hudební, spíše jako politická hnutí.

Jsou to zasraní idioti. Nechápu je a nechápu ani extrémní levici. Obě strany mají naprosto nerealistický pohled na svět. To je asi tak vše, co k tomu můžu říct.

Vaše hudba je popsána jako death metal, ale je dost atmosférická a cítím z ní tu krutost války tak jasně a intenzivně, jako se mi to jinde nestává. A nejde jen o texty. Jak se vám podařilo dosáhnout tak realistického zvuku? Není to jen obyčejný death metal, má to i nějakou přidanou hodnotu.

Díky moc, to je pro nás velký kompliment. Opravdu se snažíme zachytit válku jak v textech, tak v hudbě a v artworku. Když nám lidé řeknou, že je ta atmosféra skoro vtáhla do sebe, když poslouchali naše skladby, tak je naše mise splněna! Když píšeme skladbu jako "Tokyo Napalm Holocaust", chceme opravdu vyjádřit utrpení a krutost toho bombardování a totálního pekla, které Tokio postihlo. U songu jako "Kamikaze" jsme se snažili zhmotnit chaos, intenzitu a zběsilost okamžiku, kdy jsi pod útokem kamikaze letadel. Chceme vykreslit celistvý obrázek pomocí hudby i textů, namísto pouhého přidávání slov do hudby.

Kdo v HAIL OF BULLETS píše hudbu? Je to spíše kolektivní práce, nebo si každý udělá to své a pak se to spojí v jeden celek? Jak takový nahrávací proces probíhá?

Na prvním albu napsal většinu songů Ed a Martin se postaral o všechny texty. Paul a já jsme přispěli pár skladbami, ale jinak byl tím nejproduktivnějším právě Ed. Na druhé desce to byl stále Ed, kdo napsal většinu skladeb, ale tentokrát jsem já udělal tři ("Tokyo Napalm Holocaust", "Kamikaze" a "On Coral Shores"), namísto jen jediné. Paul napsal "Full Scale of War".

Spolupracujete s Metal Blade Records. Proč zrovna tento label? A jste spokojení?

Je to dobrý label se skvělou metalovou historií. Fajn lidi, všechno jde rychle a hladce, super propagace. Takže si určitě není proč stěžovat!

V tvém osobním životě, co tě trápí a proč? A co tě naopak dokáže kdykoli rozveselit?

Tak to je osobní, haha.

Vím, že máš náctiletou dceru. Poslouchá pořádnou hudbu, nebo jen MTV sračky? Ona je součástí nové generace, měl bys ji udělat silnou, nebo při tom zemřít! Haha.

No, má ráda metal, ale kromě starších legend jako IRON MAIDEN, AC/DC a trochy SLAYER, je to především samá novota. BRING ME THE HORIZON, dost deathcore, crapcore a emo-sračky. Aspoň hraje nějaké dobré věci, nedávno se jí začali líbit ALTER BRIDGE. Ale ne, není metalistka.

Jsi schopný si hudbou vydělat, abys zaplatil účty a zbylo i na nějaké to pivko?

Většina z nás má (částečný) každodenní pracovní úvazek, aby se ty účty daly z něčeho platit. Je to pořád jen Death metal, chápeš. Z toho rodinu neuživíš. Leda bys začal hrát "banging hardcore radikult" (narážka na MORBID ANGEL – "Radikult" z alba "Illud Divinum Insanus" – pozn. red.), tak potom by to možná i šlo, haha.

Fajn, díky moc za rozhovor, pozdravuj kluky v kapele a měj se fajn. Jen tak na závěr, co bys vzkázal českým fanouškům?

Díky za vaší podporu na Brutal Assaultu a doufáme, že se do vaší země vrátíme příští rok na nějakou tu klubovou show. Mějte se!

Odkazy

www.hailofbullets.com
www.myspace.com/hailoffuckenbullets
www.facebook.com/hailofbulletsofficial

Diskuze

Cekem příspěvků: 4

-krusty-25.08.11 | 08:22:42
Ondřej Komáre...24.08.11 | 23:35:25
Thrashator24.08.11 | 12:17:31
nu cožvader24.08.11 | 10:14:15

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube