Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

GOD DETHRONED

GOD DETHRONED

Jedna z deathmetalových legend brzy dobrovolně opustí náš svět a nejen holandská scéna tak bude o jednu z dlouhohrajících hvězd ochuzena. Po dlouhých dvaceti letech skupina GOD DETHRONED končí svou kariéru a bylo to jen a pouze rozhodnutí frontmana, zakladatele a právoplatného otce této žánrové stálice, Henriho Sattlera. Budiž to jen náhodou, že po HAIL OF BULLETS a TEXTURES i s GOD DETHRONED zavítáme do země tulipánů, dřeváků, větrných mlýnů a marihuany a strávíme společně pár chvil s milým holohlavým pánem, který spoluutvářel dnešní evropskou deathovou scénu.

Ahoj Henri, GOD DETHRONED už mají před sebou jen posledních pár týdnů života. Bylo to jen a pouze tvé rozhodnutí ukončit působení této legendy, nebo jste se na tom shodli všichni v kapele?

Inu, bylo to čistě mé rozhodnutí. Ostatní by zřejmě moc rádi pokračovali, ale jak můžeš vycítit z mé odpovědi, neptal jsem se na jejich názor. Nechápej mne zle, obrovsky moc si jich vážím. Jako lidí i jako muzikantů a tak podobně, ale toto nebylo otázkou pro celou kapelu a já to chtěl prostě ukončit. Vše se to týká převážně mého zdraví i mého dobrého života celkově. Byli jsme na cestách mnoho let a bylo to skvělé. Ale teď cítím, že potřebuji v životě nový cíl, novou výzvu. A v tomto případě nebylo o čem diskutovat.

Poslední koncert GOD DETHRONDED měl být letos v prosinci, ale dle posledních zpráv máte hrát na festivalu 70,000 Tons of Metal v Karibiku, který se koná v lednu příštího roku. Bude tedy toto vystoupení tím úplně posledním v historii GOD DETHRONED, nebo se můžeme těšit na nějaké další tajné překvapení? A proč jsi vlastně kývl na tuto nabídku?

Původně jsme chtěli odehrát poslední koncert v prosinci, jak správně podotýkáš. Ale jako vždy, nabídky stále přicházely. Nepamatuji si, že bych kdy v minulosti odřekl tolik koncertů a tour, jako za poslední rok a půl. Festival 70,000 Tons of Metal je akce, na kterou jsme se snažili dostat vloni, bohužel to nevyšlo, takže když se ta šance naskytla, nemohli jsme říct ne. Upřímně, originálnější metalový festival na světě nenajdete. Abych řekl pravdu, vás v Evropě asi zklamu, ale v jednání je i pár koncertů pro Jižní Ameriku, stejně jako pro Austrálii a Japonsko. Museli jsme si vybrat, co udělat a co ne, ale někdy příští rok bude definitivní konec.

Máte za sebou devět studiových alb. Dokázal bys těchto dvacet let shrnout v pár větách?

Nedokázal, nelze tolik zážitků vynechat.

Dobře, tak jinak. Jaký byl pro tebe nejlepší a nejhorší okamžik v dvacetileté historii GOD DETHRONED?

Je tu tolik věcí, které stojí za pozornost. Mohl bych o tom napsat knihu. Vlastně mi hodně lidí říká, že bych to měl udělat, takže jednoho dne se do toho možná pustím. Bylo zde tolik skvělých momentů, ani by se do tohoto rozhovoru všechny nevešly. A stejně jako u každé kapely na této planetě, i kapela GOD DETHRONED si zažila své vzestupy a pády. Takže samozřejmě i u nás se najdou tmavší okamžiky. Ale o tom nelze mluvit během jednoho rozhovoru, je to konec konců dlouhých dvacet let. Kdyby to však šlo, strávíme spolu mnoho dní a výsledný rozhovor zabere čtenářům několik hodin, než se jím prokoušou. A to přeci nikdo z nás nechce. Ale kdyby se nám to podařilo, bylo by to srdceryvné a poutavé čtení pro každého z vašich čtenářů. Asi bych se měl do té knihy opravdu pustit, což?

Budeme jedině rádi. Vaše předposlední album "Passiondale" patří mezi má nejoblíbenější deathmetalová alba vůbec. Sám jsem měl tu možnost před několika lety navštívit belgické město Passchndaele a toto místo je vskutku plné historie, emocí, ztracených životů, bolesti a smrti. Musím uznat, že při psaní desky jsi odvedl skvělou práci, protože album tuto náladu přesně vystihuje. Při poslechu desky si dokážu představit každý metr belgických plání včetně událostí, které se zde odehrály, a cítím se naprosto totožně, jako když jsem sám tato místa navštívil. Měl jsem i tu možnost při slavnostním ceremoniálu u Meninské brány položit spolu s veteránem z Velké války věnec padlým vojákům české národnosti a byla to pro mne pocta, kterou si budu pamatovat do konce života. I díky tomuto zážitku pro mne "Passiondale skýtá mnohem hlubší prožitky. Tímto ti chci tedy i poděkovat za vámi vzdanou čest padlým, protože lépe už to zřejmě ani udělat nelze.

Moc ti děkuji. Obdržel jsem mnoho mailů, které se týkaly tohoto alba, a byly z celého světa. Po několikaleté odmlce jsem schopen říci, že tato deska otevřela oči mnoha lidem, kteří tuto válku viděli až příliš jednostranně z učebnic dějepisu. Mnoho lidí tato deska inspirovala k závratným činům a tímto jim chci vzdát svůj obdiv. První světová válka je trochu válkou zapomenutou a právě toto téma bylo pro metalovou desku více než vyzývajícím.

Za svou kariéru jsi s GOD DETHRONED navštívil mnoho zemí, měst a pódií. Kde jsi za tu dobu hrál nejraději? Je v té dlouhé šňůře nějaký koncert, na který nikdy nezapomeneš? Osobně jsem vás viděl naposledy v roce 2009 na malém festivalu Metalgate Open Air v Mnichově Hradišti, kde nebylo více než 200 lidí. Dáváš tedy přednost velkým pódiím, před kterými se tísní desetitisíce fanoušků, nebo máš rád i ty malé akce, kde je atmosféra spíše rodinnější a semknutější?

Upřímně, miluji hraní ve Spojených státech. Dle mého je zde to nejbláznivější publikum na světě. Miluji tu zemi v mnoha směrech a nikdy nezapomenu na jedinou show, kterou jsme zde odehráli. Festival Metalgate jsme vůbec neznali, ale nakonec to nehrálo roli, protože jsme si ho užili náramně, A pokud jsi to byl ty, kdo tam pobíhal s japonskou válečnou vlajkou a lil do nás ten zákeřný český rum, tak si tě moc dobře pamatuji! (pozn. red. … ano, byl) Jinak samozřejmě velké festivaly mají přednost, ale na ty malé jsme se nikdy nedívali s despektem. Atmosféra na malých akcích je také skvělá, připomíná nám naše začátky před dvaceti lety. I když, kdo z návštěvníků si tu dobu pamatuje, haha.

Takže, co teď? S GOD DETHRONED je konec, budeš i nadále pokračovat s tvorbou hudby? Nějaký nový projekt, nebo teď budeš potřebovat pár měsíců přestávku a budeš se věnovat něčemu naprosto odlišnému?

V prosinci nebo lednu bych rád spustil vlastní obchod s kytarami a opravdu se na to těším! Možná někdy budu hrát v nové kapele, ale v nejbližší době nemám v plánu pouštět se do něčeho většího. Rád bych to udržel jako svůj soukromý koníček.

Pokud by některý z tvých spoluhráčů později chtěl kapelu GOD DETHRONED obnovit, provést dnes tolik populární re-union, ať už s tebou či bez tebe, nechal bys ho? Ta kapela je tvé dítě, takže hádám, že bys nikomu adopci nepovolil.

GOD DETHRONED bez mé osoby? Jednoduše nemyslitelné. Ale všichni z kapely to chápou, takže v tom v budoucnu problémy nečekám.

Letošní rok se může pyšnit několika opravdu vydařenými metalovými alby. Máš i ty mezi nimi nějaká svá oblíbená, nebo jako spoustu metalových hudebníků dáváš přednost zcela jiným žánrům?

Musím přiznat, že letošní rok jsem o metalové novinky příliš nezavadil. Tento rok byl u mě převážně o alternativní scéně. Nové věci, staré věci, prostě takový mix všeho možného. Ale metal se tam nevešel. Zřejmě u tebe nebudu první, že?

Stef Broks z TEXTURES na tom byl stejně, haha. Ale tento rok slaví "The Serpent King" (pseudonym Henriho, pozn. red.) 40 let. Na co jiného krom hudby jsi ve svém životě opravdu hrdý? A kdyby zde byla ta šance cokoli v minulosti změnit, co by to bylo?

Hmmm…. Nevím. Ta kapela byla jedinou věcí v mém životě. Vstřebávala veškerou mou energii a na nic jiného prostě nezbýval čas. Kdybych se mohl vrátit dvacet let zpátky, udělal bych vše naprosto přesně tak, jak jsem to udělal ve skutečnosti. Jsem vděčný, že jsem to vše mohl zažít a kdyby i kousek z toho byl jinak, chyběl by mi.

Díky za rozhovor, za všechny alba GOD DETHRONED a i za vaši dlouholetou kariéru!

Díky moc a mějte se, Váš Henri.

Diskuze

Cekem příspěvků: 7

GDWajt06.10.11 | 10:35:32
GDMerrick06.10.11 | 14:05:30
GDOndřej Komáre...06.10.11 | 10:50:40
GDWajt06.10.11 | 13:44:55
tedyvader05.10.11 | 09:39:12
tedyOndřej Komáre...06.10.11 | 10:52:34
tedyVader06.10.11 | 11:32:20

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube