Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

X-CORE

X-CORE

Znojemská kapela X-CORE působí na scéně od roku 1998 a za tu dobu ušla pořádný kus cesty, o čemž svědčí i loňská novinka "Life And Stuff". Za kapelu odpovídali bubeník Prema a kytarista Ozyx.

Takže pro začátek by mě zajímalo, co je nového u kapely X-CORE?

Novinek se za poslední dobu stala spousta. Předně - opustil nás náš dlouholetý člen George, kvůli rodině, což byl hlavní důvod. Jinak máme vztahy pořád velice dobré, ale nedokázal slíbit, jak na tom bude z hlediska koncertů atd., tudíž jsme to museli vyřešit takto. Na jeho místo nastoupila nová síla v podobě opravdu energického Kosťáka, jinak jménem Ivo Kostrhoun. Další novinkou je bezesporu nové album "Life And Stuff".

Máte venku novou desku "Life And Stuff". Už podruhé jste natáčeli v zahraničí. Myslíš, že v našich podmínkách nejde docílit takové produkce a kvality? Oproti tomu existují názory, že i u nás doma lze dosáhnout srovnatelného zvuku a za (o hodně) menší peníze…

Ano, již po druhé jsme točili u zahraničního producenta. Myslím, že Roland opravdu umí velice dobrou metalovou produkci a že on je vhodná volba pro tento žánr. Zas na druhou stranu si nemyslím, že umí pop, electro atd. a to narážím na problém zdejších studií, které vlastně točí všechno a nic. Soustředit se na jeden žánr je to, co tu chybí. Být dobrý opravdu v jedné věci a ne dělat všechno, ale na pár procent. Jinak se domnívám, že vybavení a lidé ve studiích co tu jsou, dokážou opravdu divy. Takže zde určitě lze udělat světový sound alba, stačí si přizvat vždy producenta k danému žánru, aby studiového inženýra dobře navedl, potažmo i kapelu samotnou.

Jak se vám s Roladem Grapowem spolupracovalo, jak se mu vaše hudba líbila? Bude se vám snažit třeba pomoct i jinak?

U Rolanda jsme byli první, co u něj natáčeli. A je tomu již skoro pět let. Utíká to strašně. Spolupráce je s ním skvělá, dokáže navést člověka správným směrem a stoprocentně ví, jak vyjde výsledek a jde si za tím. Naše tvorba se mu již od začátku velmi líbila a vše bylo utvrzeno albem "Life And Stuff", o kterém tvrdil, že na lepší tvorbě ještě nepracoval od dob MASTERPLAN a HELLOWEEN. Pomoc z jeho strany byla producentská, vždyť se album míchalo ve studiu známého Andy Sneepa (ARCH ENEMY, EXODUS, TESTAMENT), což byla obrovská pomoc, osobně za ním za tímto účelem letěl do Anglie. Do budoucna máme v plánu dále spolupracovat hlavně z hlediska vydání alba v zahraničí – distribuce atd. Roland je skutečný kamarád a férový člověk.

Zajímavým hostem je Derrick Green, který si zařval v jednom songu. Jak jste se k němu dostali?

Dostali jsme se k němu na společném minitour X-CORE a SEPULTURY. Slovo dalo slovo a vznikl z toho námět na spolupráci. Dotažením je song "I Love My Schizophrenia", kde stačilo počkat na vhodný termín z jeho strany. Vše se natočilo u Armina Effenbergra v Praze pod Vyšehradem, za což mu patří obrovský dík. Zajímavé zhodnocení je pak obrovská radost z Derrickovy strany, song se mu líbí a několikrát psal, jak skladbu poslouchá i zbytek SEPULTURY. Drobná zpráva, ale pro nás radostivá :).

Původně jsem si myslel, že šlo jen o internetovou spolupráci. Jak jste ho přemluvili, aby vás navštívil přímo ve studiu? Hned bylo jasné, že půjde o skladbu "I Love My Schizophrenia" nebo měl na výběr z více songů?

Jak jsem naznačil v předešlé otázce, delší dobu jsme ladili termín setkání v Praze, má zde přítelkyni a s ní dítě. Tudíž vše záleželo na něm, kdy nás upozorní, že je Praze. "I Love My Schizophrenia" se nabízela jako kontrast všech hlasů v kapele vůči Derrickovi, zároveň vyšla jako nejtvrdší skladba. Jinak jsme přemýšleli o songu "Wingless" jako o možné variantě.

Trochu odbočím, co říkáte na SEPULTURU? Já osobně preferuju jejich starší tvorbu (řekněme kolem přelomu 90. let), zatímco ta novější mě moc nebere, stejně jako SOULFLY nebo CAVALERA CONSPIRACY. Myslím, že po odchodu bratrů Cavalerových je to už úplně jiná kapela…

Myslím, že tato otázka je kladená od roku 1996, kdy SEPULTURA skončila. Je to jiné, ale respektuji to. Derrick je jiný, SEPULTURA v tu chvíli také. Nové album "Kairos", zpět ke kořenům thrash metalu – proč ne. Chtěl bych spíš znát názor lidí jinde než v ČR. Co se dívám na koncerty, na tour, tak mají všude plno, někde až moc plno. Myslím, že kapela pořád jede a opravdu nesmíme brát zřetel na malou loužičku, jakou ČR je.

Taky jste si přizvali hráče na klávesy. Ty mi např. ve výše zmíněném songu evokují IN FLAMES, se kterými jste si i zahráli… Zvládáte naživo odehrát ty skladby tak, jak jsou na albu nebo byly pro tento účel přearanžovány? Používáte na koncertech třeba záznam kláves?

Ano klávesy nám aranžoval a nahrál Aleš Weizer, frontman skupiny EBOLA JOY. Aleš by to naživo jistě zvládl, je to špička v ČR, má to opravdu zmáklý a je výborný hráč na klavír. Zde by nebyl problém. Spíš je problém v jeho životě, kdy má rodinu a koncertně se už moc projevovat nechce. Tudíž všechny jeho samplíky, synthézy atd. máme nahrány v recordéru, který nás provází v živém vystoupení.

Další zajímavou kombinací s elektrickými kytarami je přizvání smyčcového orchestru. Jak se na vaši muziku tvářili? Museli jste jim např. pořídit přepis songů do notového zápisu?

Smyčcový orchestr, aranžmá a věci kolem zařídil náš dlouholetý kamarád Jirka Ludvík. Taktéž výborný hudebník, houslový virtuóz, skladatel, pořadatel Jazzového festivalu Znojmo a to bych mohl vykládat tři hodiny, co on všechno dělá. Mimo jiné fanoušek tvrdší hudby. On vše do not přepsal a postaral se o dirigentskou část. Muzikanti hrající pro nás byli většinou mladí lidé a myslím, že si nahrávání užili. I samotné songy jsou měkčí. Byla to příjemná zkušenost, hřejivá na srdci. Nahrávání mělo krásnou atmosféru, prostě ten moment, kdy si člověk řekne, proč muziku dělá.

Velký boom melodických metal core kapel proběhl už před několika lety. Jak se vyrovnáváte s názory, že jste vyměkli, že jenom kopírujete, nebo že to je čistý kalkul? Přece jenom, dnes jsou takových kapel tisíce. Myslíš, že v takové konkurenci má česká kapela reálnou šanci prosadit se směrem ven (už jenom třeba co se týče získání kvalitní smlouvy s velkým labelem)?

Na otázku odpovím asi víc odděleně. Za prvé, čistý kalkul v ČR v tomto stylu neexistuje – to bychom museli hrát něco jako KABÁT, ARGEMA a spol., mít texty v češtině. Těmito názory se opravdu bavíme.
Za druhé, prosadit se v zahraničí chce notnou dávku obrovského štěstí, kde to chytne ten správný člověk a řekne ano, udělám z nich kapelu. ČR je stát, který se v cizině neprodává, není exkluzivní, čím také? Každý o nás ví, že jsme Rusko, komunisti, prostě to vědomí o ČR není valné.
Za třetí to chce mít opravdu plnou peněženku a hlava nehlava uplácet všechny labely, promotéry velkých akcí, aby byla kapela vidět na prestižních koncertech po boku megakapel a ono by to nejspíš asi šlo – bohužel nemáme, zkoušíme to štěstí.
Za čtvrté to chce mít dobrého známého – to platí všude. Pak jde také všechno celkem dobře.

Novinkové album "Life And Stuff" jste si nakonec vydali sami. To ze strany labelů nebyl vůbec žádný zájem nebo se nabídky neshodovaly s vašimi představami a tak jste zvolili tuhle cestu? Určitě to bylo dost finančně nákladné (studio, vydání CD a merchandise, promotion,…). To se asi musí váš management dost ohánět, co?

Tak zde asi doodpovím předešlou otázku. Album bylo blízko vydání u AFM, Nuclear Blast, zde nás bohužel smetla pověst ČR a vlastně proč vydávat českou kapelu. Jinak co se materiálu týče, tak všude uspěl na výbornou, nicméně nemělo to pro tyto lidi vůbec smysl, a jak jsem předeslal, nebyli tam ti praví známí.
Finančně to bylo nákladné, vše jsme pokryli sami, byly nějaké půjčky a dobří lidé, kterým peníze zuby nehty vracíme.

Album vyšlo jako digipak s velkým bookletem a přesto ho prodáváte za směšných 150 Kč!!! Je to cesta, jak se dostat k posluchačům? Takhle vám to ale asi náklady moc nepokryje…

Náklady to moc nepokryje, to máš pravdu. Chtěli jsme prostě udělat tu věc, že když někdo ty peníze nemá, ale chce originál, tak aby si to mohl dovolit a pokrylo to aspoň náklady. Ruku na srdce, lidé peníze nemají. Na desce se vydělat nedá, protože je k mání na internetu na známých stahovacích portálech, druhý den ji mají všichni, kdo nechtějí utrácet za originál. Všichni situaci známe, jak vypadá.

S tím souvisí i časté koncertování, abyste byli lidem co nejvíc na očích. Kolik tak odehrajete akcí ročně? Pojedete i nějaké souvislejší turné na propagaci desky nebo spíš budete vyrážet víkend co víkend pryč? A co výlety do zahraničí?

Byly roky, co jsme hráli kolem 80ti koncertů. Dnes už to tolik nehrotíme, protože jsme již všude po ČR hráli. Věnujeme se dost domácí tvorbě a plánům do budoucna, to také zabere určitý čas. Personální změny taktéž čas trochu úží. Desku propagujeme postupně na různých akcích a na jaro chystáme více koncertů v tomto duchu, tak uvidíme. Cesty do zahraničí chceme vykrýt jen s kapelami, co mají smysl, jako to bylo v poslední době u IN FLAMES. Na léto se rýsují zahraniční festivaly.

V roce 2007 jste odjeli větší tour s PRO-PAIN a dalšími. Jak jste se k tomu dostali? Některé jazyky tvrdí, že jste si za to zaplatili, a to nemalou částku! Takže, kolik vás to stálo? Navíc, zatímco ostatní kapely jely společně tourbusem, vy jste dojížděli vlastním autem. Jak to tedy všechno bylo?

Jeli jsme s nimi v roce 2007 a 2008 dvě tour, západní a východní Evropa. Dostal nás k tomu náš minulý manager Petr Závodský. Jeli jsme vlastní osou, tak nás to stálo pouze naftu. Jelikož se nám na koncertech prodával velmi dobře merch, tak nám pokryl náklady na cestu a i jsme si něco vydělali. Tudíž jsme vyšli s výdělkem, což je potěšující. Co mohu říct a co je věc, která funguje, tak si kapely tour jinak prostě platí. My jsme měli výhodu tu, že jsme mohli jet vlastní dodávkou. Jinak si větší kapely pronajmou tourbus a menší kapely jim ho zaplatí. Tak to funguje, jedou pak společně. To je ten lepší případ. Horší je ten, že si menší kapela zaplatí tourbus a ještě musí něco přihodit do prasátka za exkluzivitu, že mohou jet např. s LAMB OF GOD - je to běžné a zlí jazykové neznají, jak to chodí všude po světě - je to běžné. Jinak nás to stálo hodně úsilí, moc jsme nespali, byly obrovské přejezdy, neměli jsme řidiče, takže jsme ihned po koncertě vždy odjížděli do jiné destinace, abysme se alespoň tam vyspali. Na druhou stranu se těmto zážitkům nic nevyrovná.

O rok později jste jeli s PRO-PAIN znovu. Tentokrát to bylo asi jinačí, když vám Gary Meskil nazpíval i jeden song ("Red Rivers") na předchozí album "In Hell"?

Trochu jsem tě předběhl v odpovědích, ale tour bylo vlastně stejné, akorát si s náma Gary občas střihnul tento song live. Což byla pecka. A byli jsme na východě, v zemích jako Srbsko, Rumunsko – bylo to zajímavé i po geografické stránce. Tak i tak, jestli byl rok 2007 nebo 2008, vždy se k nám lidé z PRO-PAIN chovali velmi dobře a jsou našimi dobrými přáteli.

To věřím, PRO-PAIN jsou pohodoví lidi a obzvlášť Gary a Tom Klimchuck jsou pěkně vypečení týpci. Nemají problém hned po koncertě zajít mezi obyčejný lid a pobavit se s nimi, zavtipkovat... Ten první rok tady objevili becherovku, ten druhý pro změnu kofolu s rumem. Takže i vy jste si s nimi museli užít dost srandy… Přidáš k dobru nějakou historku?

No, nejvíc, co na nás vždy zapůsobilo, tak oni místo nealka mají na pódiu většinou Gin. My jsme je naučili pít borovičku, která Gin vzdáleně připomíná. Ale Gary je schopný vypít flašku až dvě za jejich koncert a nic jiného nepije. Co se nám vždy líbilo a nelíbilo, tak po jejich koncertě začla nějaká ta party a oni po těch deseti dnech už začali dost smrdět a vždy člověka nutili, ať se s nima přátelský objímá, plácá po zádech… No, bylo to něco jako objímat ocet s romadúrem - parádička, hygiena na tour je ta tam. Jinak směšných historek vyloženě moc není. Většinou, když jsme chystali věci, tak oni spali, pak jen přišli nazvučit halu a pak šli zase spát. Spíš to vždy jelo až po koncertě. No a to bylo hlavně o alkoholu - jinak tour je o disciplíně a takovém jakoby drilu.

Co vám tenhle podnik naopak dal? Klišovitou odpověď, že to byla obrovská zkušenost, neberu. Chci vědět víc… Získali jste např. nové kontakty na labely, promotéry atd. a jak jste je nakonec využili?

Dal nám obrovskou zkušenost – ne, dobře. Získali jsme skutečně kontakty na dobré kluby, na skvělé fotografy, na různé TV a rádia. Co nám dal, tak obrovskou hudební souhru. Poznání, jestli se k sobě hodíme a vydržíme několik dní na cestách. Dal nám další výhled, jak věci dělat do budoucna a jak věci skutečně fungují.

Song "Black Market´s Soul" vyšel i na soundtracku k filmu Lidice. Pro mě bylo dost překvapení, když jsem viděl složení interpretů ve srovnání s tématem filmu. Dan Bárta nebo Lucie Bílá mi tam dejme tomu i seděli, ale VYPSANÁ FIXA, DIVOKEJ BILL nebo vy, zboostrované kytary a rok 1942?!? Nakonec je ve filmu ale použita jen scénická hudba a tento soundtrack je úplně samostatný projekt. Jak to tak přijde, že metalová kapela dostane takovou nabídku k účasti na filmu točícího se kolem tématu z 2. světové války?

Vlastně jsi to nakousl. Díky těmto kapelám je to blíže mladším generacím a to byl cíl a záměr soundtracku.
Ve filmu je skutečně pouze scénická hudba a soundtrack dostaly všechny mladší ročníky, co odmaturovaly. Tudíž se o tuto tématiku možná začaly zajímat, nebo si prohloubily více znalosti o událostech druhé světové války.
Dostali jsme se k tomu, protože dramaturgové filmu nás oslovili a poté naši věc vybrali, že se do soundtracku hodí schematicky. Samotný song není tvrdý, je spíše melancholický a vystihuje jakousi pochmurnou atmosféru této události.
Také je o smrti, o smutku a beznaději.

Když už jsi to nakousl, o čem jsou další témata textů na desce?

Je to směs různých myšlenek a názorů. Většinou to obíhá kolem té lásky. Posluchač se může střetnout i s výroky slavných osobností, které jsou vtipně spojené v celek. Najde se i text o schizofrenii a vlastně uvědomění, že ji ten člověk miluje. Je tam něco i o odplatě a božích mlýnech. Většinou jsme se soustředili na vyjádření smutku z rozchodu, touze po lásce. Asi to je ovlivněno tím, že tvůrci textů v kapele prožívali zrovna nelehká období, co se vztahů a věcí kolem týče. V neposlední řadě se najdou podpůrné songy, typu jdi do toho s námi, není to těžké – táhnout za jeden provaz, a vyjádření pocitu, že když člověk je omezen nemocí, cítí se sám, jakoby bez křídel. Mohli bychom to rozebrat na více stran.

Dalším zajímavým projektem byla vaše účast na kompilaci coververzí V+W. Proč zrovna skladba "Nashledanou v lepších časech"? Jak jste se popasovali s českým textem?

To byl projekt Martina Zellera o sjednocení české tvrdé scény a vzdání pokory těmto dvěma bezesporu světovým umělcům. "Nashledanou v lepších časech" je song od W+V a je použitý i originál text. A text je opravdu skvělý, tam není co dodat. Horší to pak bylo s aranžmá věci, jak ji vlastně situovat. "Nashledanou v lepších časech" je i naše přesvědčení a postoj k současné situaci v ČR, k vládě atd. No, moc se nám to tedy nelíbí.

Kdy bude nějaký novinkový videoklip? O kterou skladbu se bude jednat a jak bude vypadat?

Rozhodujeme se, že klipů bude více a budou mít spojitost. Měl by to být průhrn deskou, od tvrdé po měkkou věc.
Celé se to bude prolínat a téma bude, jak jinak, než o lásce a smrti. No, ještě to chvíli potrvá.

Na závěr se zeptám na další plány do budoucna, nebo jestli chceš ještě něco dodat, tak tady máš možnost…

Plán do budoucna je jasný, nezůstat stát na jednom bodě, tvořit pěkné písničky, koncertovat a dělat to, co nás dlouhá léta tolik naplňuje. Také se nabízí tvorba hudby do filmu, čehož chceme určitě využít – takže plánů je mnoho.
Děkujeme za rozhovor, zdraví Ozyx a Prema.

Diskuze

Cekem příspěvků: 8

Fakt blbá výmluvaReaper22.01.12 | 23:10:00
Fakt blbá výmluvaDW23.01.12 | 11:26:28
Fakt blbá výmluvaReaper23.01.12 | 16:33:54
Fakt blbá výmluvaMiroslav Med23.01.12 | 16:47:06
Fakt blbá výmluvaReaper23.01.12 | 21:21:10
Fakt blbá výmluvaMiroslav Med23.01.12 | 23:33:00
Fakt blbá výmluvaReaper25.01.12 | 02:56:37
Fakt blbá výmluvaMiroslav Med23.01.12 | 07:11:40

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube