Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

UP!GREAT

UP!GREAT

Ostravská kapela UP!GREAT hraje energický mix rocku a hardcore, tzv. crossover. Loni jim vyšlo už druhé album s názvem "No!Lies", které určitě stojí za poslech, stejně jako návštěva jejich koncertu. Za kapelu odpovídala zpěvačka Veronica a kytarista Toma.

Čaute! Nejste zas tak moc známá kapela, takže začneme klasicky stručnou historií UP!GREAT.

Veronica: S Tomem se znám už asi deset let, ale dlouho jsme kolem sebe hudebně našlapovali a hledali styl, který bychom společně mohli hrát. Toma mi pak dal nabídku, kterou jsem nemohla odmítnout – připojit se ke kapele HOO HOO COCTAIL, vytvořit nový repertoár a vyjet s ním do Švýcarska. Z jasně cíleného projektu se stala kapela, které se podařilo vydat po roce společného hraní CD "Don't Panic" (2008) a loni druhou desku "No!Lies" (2011). Švýcarsko se nakonec nekonalo, ale dostali jsme krásné možnosti v Německu, kam několikrát ročně jezdíme stabilně.

Žhavou novinkou je nemilá událost v podobě odchodu vašeho silného článku – bubeníka Standy. Proč k tomu došlo a už máte tento problém vyřešen adekvátní náhradou? Přece jenom, bude dost těžké ho nahradit.

Veronica: UP!GREAT vznikl se bubeníkem Kocourem, který po dvou letech odešel z kapely. Docela brzy se nám podařilo spojit se se St. Howadikem, který dal kapele nový sound svou jedinečnou energií a také tím, že vytvářel druhý vokál. V prosinci jsme byli ve studiu Mroš zaznamenat nové tracky a jakmile se dotočila poslední skladba, Standa nám oznámil, že vyhořel, že už nechce hrát živě, že přestal zvládat to drkocání se přes půl světa do klubu pro pět lidí. Je to tak půl na půl. Opravdu někdy hrajem pro hrstku, ale jsou koncerty, které jsou pro velké publikum. A jakmile se nabažíš většího kusu, těžko se pak vrací k vodě a chlebu. Stojí to velké sebezapření, ustát některé koncerty v klubech, kde fakt přijde pět a půl člověka. A Standovi už asi ruply nervy. Takže po dvou letech to zabalil, ale co osud nechce – vrací se k nám Kocour. A myslím, že to je to nejlepší, co se nám mohlo stát – takže díky Bohu!

Debut jste natáčeli ve studiu Citron, loňské album "No!Lies" potom u Mroše. Byla tahle volba lepší variantou (můžeš ta studia srovnat) a byl Mroš přínosem pro kapelu?

Veronica: Už v Citronu s námi točil Mroš, takže jsme se potom vlastně jen přesunuli do jeho studia, které má s Liborem Tománkem. Mroš je pro nás tady na tuzemské scéně tou nejlepší variantou – naší muzice rozumí, má ji rád a ví, jak s ní naložit. Není konzervativní, umí k nahrávání přistoupit dost kreativně, včetně samplů, aranžmá apod. Částečně se tak ocitá i v roli producenta, což nám jen svědčí.

Máte pár měsíců venku aktuální album. Jaké jsou rozdíly oproti prvotině "Don't Panic"? Je dvojka vyzrálejší? Výše zmíněný Mroš si i zahostoval a v závěrech obou alb jsou remixy.

Veronica: Mrošovo hostování je právě spojeno s onou přemírou kreativity, kterou v sobě má. Prostě uvažujeme, co by se do oné pasáže hodilo a Mroš na to: A co tohle? a nahraje tam nějaký svůj nápad, který tam finálně zůstane, a tak se stává hostem na desce. "No!Lies" je určitě vyzrálejší, protože práce na této desce byla jednak mnohem delší a jednak byly skladby vyhranější na koncertech. První deska vznikla po roce společného hraní jako výkřik přemíry invence, s "No!Lies" jsme si mohli rozhodně víc pohrát. A remixy jsou na deskách proto, že prostě máme kolem sebe lidi, kteří je dělají. Deska je pro nás něco jiného než live vystupování – to je syrové, agresivní, nekompromisní. Čas ve studiu je hra, která nemá hranice – takže je dovoleno vše.

Alba si vydáváte na vlastním labelu TTRec. Je lepší mít vše plně pod kontrolou nebo prostě nebyl zájem ze strany oslovených vydavatelství? Existuje i nějaká oficiální distribuce vašich nahrávek, nebo se dají sehnat pouze u kapely a na vašich koncertech?

Toma: Je určitě výborné mít celou produkci plně pod kontrolou, ale to taky znamená řešit v rámci projektu úplně všechny aspekty, které sebou jeho realizace nese. Není to jednoduché a labely se do spolupráce s kapelami našeho typu/žánru moc nehrnou, a proto jsme se rozhodli tímto nezabývat a řešit vše sami pod vlastní značkou. Momentálně s žádným vydavatelstvím nejednáme a ani to neplánujeme. V tomto směru jdeme svou vlastní cestou.
CDčka a další merchandise předměty si fans mohou koupit na koncertech, objednat na webu kapely nebo TTRec., popř. na serveru www.ceske-kapely.cz. V kamenných shopech se CD UP!GREAT moc neobjevují, myslím, že když to CD někdo opravdu chce, tak si k němu cestu určitě najde. Distribuce tedy probíhá téměř výhradně prostřednictvím internetu.

Jak je to s prodejností v dnešní době stahování? Má vůbec smysl vydávat fyzické nosiče? I z tohoto důvodu máte na vašem Bandzone profilu k poslechu v podstatě komplet obě alba?

Veronica: Díky tomu, že máme zkušenost i ze zahraničí, tak se vlastně nestačíme divit, jak to funguje. V Německu jsme schopni bezprostředně po koncertě, jakmile slezu z pódia, prodat třeba 30 desek. V Česku maximálně třetinu – a většinou kámošům. A mnohem více se prodávají trička, což v Německu zase skoro vůbec. Můj přítel mi na to řekl, že trička nejdou stáhnout z internetu… A asi na tom bude velký kus pravdy. Ale pokud máš k muzice vztah, tak chceš mít originál CD do svého archivu. Ale začínám mít strach, že tento přístup zůstává jen muzikantům a tzv. sběratelům. Tak dáváme na Bandzone všechny skladby k poslechu, které nejdou stáhnout. A občas nám přijde mail (většinou ze zahraničí) od někoho, kdo chce poslat CD.

Jaké máte vůbec s kapelou ambice, čeho byste chtěli dosáhnout? Kde máte nastavené mantinely? Jste ochotní jít třeba k velké firmě, změkčit styl, stát se rozhlasově profláklou kapelou atd.?

Veronica: Chceme hlavně hrát. Z ničeho jiného a z žádného pozlátka nejsou takové endorfiny, taková energie a závislost. Naším cílem je dostat se na festivaly, které jsou pro nás prozatím uzavřeny. A dostat se spíš do zahraničí. Změnit styl bychom asi nedokázali, protože skládáme intuitivně a nejde nám to jinak. Trochu handicap.

Co textová stránka věci? Kdo texty píše a o čem jsou? Přikládáte jim velkou váhu?

Veronica: Autorkou textů jsem jenom já a moc se snažím, aby nebyly o ničem. Je to o věcech, kterými se zabývám, a které mě zajímají. Hodně jsou o hledání cesty – duchovní, k lidem, k pochopení věcí kolem nás. A taky jsou dost o lidech, mém vztahu k nim nebo o tom, jak jim bylo ublíženo atp. Asi největší apel se týká lidské necitlivosti – nezvládám lidskou stupiditu, manipulaci, ponižování a lži.

Jaké jsou vaše hudební vlivy, vzory, ke komu vzhlížíte? Ten seznam bude asi dost pestrý, co?

Veronica: No právě. Obávám se, že by v tom bylo snad vše. Metal, hardcore, rocková muzika, ale i funky, rap, jazz… Nemyslím, že někdo z nás je jednostranně orientován a hlavně si nemyslím, že by jakýkoliv muzikant měl být.

A určitě celkem často jste přirovnáváni, díky tvému vokálnímu projevu, ke GUANO APES. Lichotí vám to nebo vás to naopak štve, protože si myslíte, že máte vlastní ksicht?

Veronica: Hey, pokud budu přirovnávaná k Sandře Nasic, tak s tím nebudu mít vůbec, vůbec žádný problém!!! Chápu to srovnání a myslím, že nám nevadí přirovnání k tak velké kapele. Ale obávám se, že stylově jsme v jiných vodách.

Nějaký oficiální videoklip bude? Nebo se to nevyplatí?

Veronica: Na klipu se pracuje. Máme výborný kontakt na Ondřeje Kluse, který studuje režii, ale spíš se nedokážeme časově moc shodnout. Ale vše je vymyšleno, připraveno, stačí jen začít točit.

Na podporu alba jste na podzim vyrazili na turné po českých klubech. Jak celé probíhalo, o kolik šlo akcí a jaký jste sklízeli úspěch? Celé to pak vyvrcholilo křtem v Ostravě.

Veronica: Tour bylo výborné. Stálo to za to, i když se odehrávalo ve vlnách úspěchu i neúspěchu co do počtu lidí na koncertech. Záleželo na velikosti proma i na místě, v němž jsme hráli. Ale celkový pocit z toho máme dost dobrý, určitě to kapelu hudebně sjednotilo a uvědomili jsme si, co vlastně chceme a kam chceme naši muziku směřovat. A myslím, že česká klubová scéna to nebude.

Za sebou už máte i zkušenosti s hraním v zahraničí, takže můžete srovnávat. V čem vidíte podstatné rozdíly? V čem zaostávají organizátoři koncertů u nás?

Veronica: Když jedeš na malý festival do zahraničí, má level velkého festivalu u nás. To, co se u nás odehrává na malých festivalech (zpoždění jednotlivých koncertů, podivná organizace…), je v Německu nemyslitelné. Moc ráda bych řekla, že je to u nás výjimka, ale zatím jsme v oblasti menších festivalů nenarazili na jediný, který by byl udělán kvalitně.

Dost často hrajete před domácím publikem v Ostravě, i několikrát ročně. Myslíte, že to je pro kapelu přínos? Nemáte strach, že zevšedníte? Kde se vám hraje nejlíp? Nějaký nezapomenutelný zážitek, co stojí za zmínku?

Veronica: Zatím to byla vždy náhoda, protože šlo o nabídky, které jsme neodmítli. Námi organizovaný koncert v Ostravě je třeba jeden ročně. Ale rozhodli jsme se od letošního roku ubrat a dávat dva koncerty během roku, abychom se mohli soustředit na jiné projekty. Se zevšedněním zatím nemáme problém, pořád slýchávám dotazy typu, kdy už zas bude koncert. Nejlépe se nám v Ostravě hraje U Peciválů. Fakt, malá zahrádka v létě, vlastně spíš pro zvané, protože akce není promovaná a vždy s úžasnou, úžasnou atmosférou. Asi i proto, že stojím lidem deset centimetrů od tváře. A odsud jsou i ty nezapomenutelné zážitky. Můžeš vletět do davu a pogovat během intra ke skladbě a ostatní členové kapely jen trnou, jestli se na první slabiku stihnu vrátit, protože vidí, jak mě semlel kotel.

V roce 2009 se vám dokonce podařilo zahrát na festivalu Colours Of Ostrava. Mělo to pro kapelu nějaký přínos nebo jste byli jen jedni z mnoha do počtu?

Veronica: Asi jsme dost razili, protože naše muzika byla z úplně jiného soudku, než je program Colours Of Ostrava. Ale nevnímám, že jsme byli do počtu. Navzdory tomu, že jsme hráli proti Ian Andersonovi, tak jsme měli pod pódiem plno a zvýšil se nám i počet fanoušků na stránkách.

Začátkem letošního roku jste opět zašli do studia natočit pár nových skladeb. Ty budou sloužit k jakému účelu?

Veronica: Měli jsme už díky tour výborně vyhrané čtyři nové tracky, takže jsme si je chtěli archivovat a časem dotočit zbytek alba. Ale Standa nás překvapil svým odchodem, tedy uvažujeme, že bychom ty čtyři skladby vydali jako EP s videoklipem na konci tohoto roku.

Všichni členové si prošli hned několika kapelami, v některých stále ještě hrají, některé už jsou minulostí. O jaké bandy šlo/jde a co je u nich nového?

Veronica: Kluci hráli společně v kapele HOO HOO COCTAIL, která má teď pozastavenou činnost. Toma ještě působí ve FILIP M., kterým se moc daří, jezdí koncerty s kapelou NEŘEŽ, nahráli DVD a jsou stále velmi aktivní. Wiki hraje mimo U!G v kapele TEMPLE OF SORROW a zabývá se i svým projektem VOMIT SHIT. Mé bývalé projekty jsou již dlouho minulostí, takže netřeba se k nim vracet.

Nakonec tradiční otázka, co plánujete do nejbližší budoucnosti?

Veronica: V dubnu se chystáme do Drážďan na minifestival, domlouváme koncerty s kapelou HC3, rýsují se nám festivaly na léto a další koncerty v Německu na podzim. Budeme asi řešit naše nahrané skladby a určitě bychom chtěli letos realizovat plánovaný videoklip.

Odkaz: bandzone.cz/upgreat

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Související články

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube