Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

LEPROUS

LEPROUS

Norští LEPROUS jsou jednou z nejvýraznějších mladých experimentálně metalových formací na světě. Pánové za sebou mají již dva vynikající a kritikou ceněné řadové počiny, spolupráci s ikonou severské metalové scény Ihsahnem, podpis u velkého progresivního labelu InsideOut a v současnosti se chystají na své první velké turné, na kterém budou vystupovat jako hlavní hvězdy. Využil jsem tedy příležitosti vyzpovídat zpěváka, klávesistu a frontmana kapely Einara Solberga.

Ahoj, Einare. LEPROUS jsou jedním z největších objevů severské metalové scény posledních let. Na to, že jste velmi mladí, jste se dokázali raketově dostat do povědomí metalových fanoušků po celém světě. Jak hodnotíš dosavadní působení kapely?

Díky moc! Ačkoliv jsou někteří z nás ještě velmi mladí, fungujeme už od roku 2001. Nemám ale pocit, že bychom dostali nějak přehnaně pozornosti najednou. Svou současnou pozici na scéně jsme si museli spíš postupně vybudovat. Křivka úspěšnosti a popularity LEPROUS jde neustále nahoru, ale určitě ne nijak strmě. A to je dobře. Věřím totiž, že největších úspěchů mohou dosáhnout právě ty kapely, které mají trpělivost postavit svou kariéru postupně kámen po kameni.

Nicméně přiznám se, že minulý rok byl velmi rušný a hektický, což nás ještě víc motivovalo k tomu, abychom na sobě tvrdě pracovali. Dobře víme, že pokud budeme chtít s naší hudbou prorazit dál, nesmíme se bát výzev a rizik, musíme na sobě tvrdě makat a nikdy se nevzdávat. Nejdůležitější je pro mě ale pocit, že svobodně tvořím to, co cítím a co je mi blízké a neohlížím se na hudební trendy a žánry nebo očekávání fanoušků. Kdybych na podobných věcech lpěl, už by ta hudba nevycházela z mého srdce a přestala mě naplňovat a bavit. A to by asi znamenal konec.

Ve své tvorbě mícháte to nejlepší ze severské avantgardní i progresivní scény. Podobný přístup lze zaznamenat i na sólových počinech Ihsahna, se kterým jste žánrově spřízněni asi nejvíc. Je známé, že je vaším velkým fanouškem, vybral si vás pro svá živá vystoupení a hostuje i na aktuální desce "Bilateral". Jak velký vliv na vás měl po hudební stránce a jak vlastně začala vaše spolupráce? Jaký je Ihsahn člověk?

Ihsahn je nám nablízku již mnoho let a bez pochyb částečně naší tvorbu ovlivnil i po hudební stránce. Myslím ale, že pokud by ses zaměřil na způsob, jakým píšeme hudbu my a jakým Ihsahn, došel bys nakonec k závěru, že naše pojetí je dost odlišné. Právě i díky této rozdílnosti pro nás bylo velmi zajímavé naučit se jeho skladby a hrát je naživo.

Oficiální hudební spolupráce s Ihsahnem začala roku 2009, kdy nás požádal, zda bychom s ním nechtěli odehrát pár živých vystoupení. Byli jsme tehdy sice úplně neznámou kapelou, ale jeho tvorbu jsme všichni velmi dobře znali a byli přesvědčeni, že budeme schopni se ji naučit. Taková nabídka se zkrátka nedala odmítnout a nakonec se z toho stalo vítězství pro obě strany. Ihsahn mohl zkoušet a vystupovat s ucelenou kapelou, která vyznávala podobnou hudební filozofii, což mu ušetřilo spoustu práce, a my zas měli možnost hrát po celém světě po boku jedné z největších současných metalových ikon. Posloužilo nám to jako skvělá propagace a zároveň jsme si užili spoustu legrace. S Ihsahnem je zkrátka fantastická spolupráce. Je sice velmi skromný, ale je to ohromný profesionál a workoholik.

Novinku "Bilateral" jste vydali poprvé u velkého progresivního labelu InsideOut. Jak jste spokojeni s jejich prací?

Pro InsideOut máme jen slova chvály. Po hudební i obchodní stránce jsou pro nás tím nejideálnějším zázemím. Je to label, který nijak nezasahuje do našich hudebních ambicí a cílů, nikam nás netlačí a čím více úsilí vynaložíme, tím víc do nás vloží peněz.

Velkou devízou LEPROUS je tvůj úžasný zpěv, který je desku od desky stále lepší. Jako zpěvák na sobě zjevně tvrdě pracuješ. Kolik času trávíš trénováním hlasivek? Máš nějakého učitele nebo jsi samouk?

Díky moc! V současnosti vlastně sám dělám učitele zpěvu. A to jak sobě, tak i některým dalším zpěvákům. Velký vliv na mě ale určitě měla moje matka, která se profesionálně zabývá výukou zpěvu celý svůj život. Do mých šestnácti let tedy byla mojí učitelkou ona. Později jsem několik let docházel k učiteli jazzového zpěvu, kde jsem také získal velkou průpravu. Díky těmto zkušenostem už se svým hlasem dokážu pracovat sám. Nutí mě to více se zamýšlet nad tím, jak s ním vlastně nakládám, což mi umožňuje mít nad svým pěveckým projevem větší kontrolu.

V čem spatřuješ největší posun, když porovnáš předchozí desku "Tall Poppy Syndrome" s aktuálním počinem "Bilateral"?

"Bilateral" je dle mého názoru mnohem vyspělejší deskou. Písně jsou více strukturované, ale zároveň komplexnější.

Jsi uveden coby spoluautor textů. Mohl bys obecně popsat, o čem pojednávají?

Autorem všech textů na "Bilateral" je náš kytarista Tor Oddmund, takže co do obsahu bych nerad mluvil za něho. Já jen vypomáhal s jejich úpravou a sem tam změnil nějaké slovo, aby text lépe pasoval do hudby. Nicméně pro nadcházející album už jsem napsal některé texty i já, tak uvidíme, jak to dopadne…

Cover alba obstaral dvorní malíř THE MARS VOLTA Jeff Jordan a je vskutku impozantní. Kde jste na tohoto svérázného umělce narazili?

Chtěli jsme dát na obal desky něco hodně surrealistického a zároveň jsme velcí fanoušci jeho prací, které udělal pro THE MARS VOLTA. Náš španělský designér Ritxi Ostáris ho tedy požádal, zda by neměl zájem vytvořit cover i pro nás a Jeff překvapivě nadšeně souhlasil. Spolupráce s tímto velikánem světového surrealistického umění pro nás byla úžasná a doufáme, že bude pokračovat i nadále.

"Bilateral" jste podpořili na turné s finskými AMORPHIS, na kterém jste začátkem roku zavítali i do České republiky. Jak se ti turné líbilo a jak jste si s kluky z AMORPHIS vzájemně sedli?

Bylo to fantastické! Myslím, že málokterá kapela si turné dokáže užít tak jako my a to s AMORPHIS toho bylo důkazem. Hráli jsme na mnoha velkých místech, měli hromadu skvělých diváků, všude ochutnávali místní speciality, potkali mnoho úžasných lidí, cestovali opravdu luxusním autobusem a dostali možnost podívat se na spoustu krásných míst v evropských městech. Kluci z AMORPHIS byli navíc skutečně skvělí a zábavní společníci a velmi vřelé odezvy a podpory se nám dostalo i z řad fanoušků.

V současnosti chystáte podzimní turné, na kterém budete poprvé vystupovat jako headlineři. 6. října se navíc vrátíte i k nám. Jak se na turné těšíš? Připravíte si pro fanoušky něco speciálního?

Jak jsi zmínil, půjde o první turné, které pojedeme jako headlineři, takže jsme za to velmi šťastní. Opravdu nevím, co si mohu slibovat od návštěvnosti a prodeje vstupenek, ale doufám, že přilákáme dostatek lidí. Slibujeme, že přivezeme velkou show se skvělým zvukem a světly a také dalšími vizuálním efekty. Hrát budeme z obou našich desek "Tall Poppy Syndrome" i "Bilateral" a pokud se k nám fanoušci budou chovat hezky, přidáme i jednu úplně novou skladbu.

Věnujete se v současnosti plně koncertní činnosti, nebo už se pozvolna rýsují i nějaké nové skladby?

Poté, co jsme se vrátili ze zmiňovaného turné s AMORPHIS, jsme byli velmi nabytí inspirací a skladatelsky aktivní, takže písně pro nadcházející album už máme téměř všechny hotové. Pro bližší informace sledujte naše oficiální stránky www.leprous.net, kde se brzy dozvíte víc…

Jako Nora se tě nelze nezeptat, jak jsi vnímal v červenci minulého roku situaci, kdy psychicky vyšinutý nacionalista Anders Breivik na ostrově Utoya postřílel desítky mladých socialistů. Jaká je v Norsku situace nyní? Mluví se nyní více o tématech jako přistěhovalectví nebo nacionalismus? Jak celou věc s odstupem vnímáš ze svého pohledu?

Od této tragické události už uběhl téměř rok a většina lidí, kteří v ní nejsou osobně zaangažováni, už se vrátila do normálního života. Cítím, že Breivik zde naštěstí dosáhl pravého opaku toho, o co se snažil. Lidé v Norsku jsou nyní k multikulturalismu a přistěhovalectví mnohem tolerantnější. V posledních dnech jsem věnoval velkou pozornost soudu s Breivikem, který právě probíhá, a pro náš národ je to dle mého názoru potřebný proces hojení. Pomáhá nám to pochopit, jaké myšlení ho k tak hroznému činu vedlo, což nám může pomoci zabránit podobným situacím v budoucnu.

Norsko je dlouhodobě ekonomicky poměrně klidnou oázou, dotkla se vaší země vůbec nějakým způsobem probíhající ekonomická krize? Vnímáš kolem sebe nějaké její důsledky?

Ekonomická krize se Norska určitě dotkla také, stejně jako ostatních evropských zemí. Naštěstí ale v mnohem menší míře, než tomu je u jiných států. Já osobně sice žádnou krizi nezaznamenal, ale mám celkem dost známých, kteří v jejím důsledku přišli o zaměstnání. Ekonomická ani sociální situace se zde ale nijak viditelně nezhoršuje.

Jak se stavíš ke kolapsu hudebního trhu a boji proti internetovým pirátům? Je pro tebe stahování palčivým problémem?

Já rozhodně nesouhlasím s názorem, že je hudební průmysl ohrožen. Mění se jen podmínky a principy jeho fungování. Sice je pravda, že vyžít v současnosti výhradně z prodeje CD je velmi obtížné, ale zase existují mnohem jednodušší a efektivnější cesty, jak svou hudbu dostat k potenciálnímu posluchači. Jsme poměrně mladá kapela a před rozšířením masového stahování hudby z internetu jsme se vydáváním ani prodejem hudby nezabývali, takže to necítíme jako problém. Naopak jsme si byli již od našich počátků velmi dobře vědomi, jak na tom hudební průmysl nyní je, a věděli jsme tedy, co můžeme očekávat.

Jakou hudbu v současnosti rád posloucháš?

Jsem hudební nadšenec, takže je toho opravdu hodně. Namátkou Arvo Pärt, RADIOHEAD, MASSIVE ATTACK, Michael Jackson, THE DILLINGER ESCAPE PLAN, PORCUPINE TREE a mnoho mnoho dalších. Žánry pro mě nejsou důležité, pokud ve mně hudba dokáže vyvolat emoce, které chci sdílet…

Díky za rozhovor a budu se na vás těšit v říjnu v Praze!

I tobě velký dík! Už se nemůžeme dočkat, až se do Prahy vrátíme jako headlineři!

Odkazy:
www.leprous.net
www.facebook.com/leprousband
twitter.com/#!/leprousband
www.myspace.com/leprousband

Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube