Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Rozhovory

Čert a.k.a. Miroslav Čertík

Čert a.k.a. Miroslav Čertík

Dalším ze zpovídaných muzikantů je Mistr bubenický, slyšící na přezdívku ČERT a nejvíc se vryl do povědomí působením v kapele GRIDE. Ale mimo tu působil či pořád působí i ve spoustě dalších, např. RADIOLOKÁTOR nebo nově v AVENGER.

Čau! Rozhovory s kapelama většinou začínají dotazem na jejich historii. Tak se tebe zeptám na tu tvoji. Vyrůstal jsi v hudebně založené rodině? V kolika letech jsi začal intenzivněji poslouchat muziku? Kdy jsi k tomu přičichl a jaká byla ta zlomová nahrávka?

Ahoj. Muziku poslouchám od nepaměti. Měl jsem však tu smůlu, že rodiče byli hudbou takřka nedotčeni a prakticky nic neposlouchali. Tedy kromě TV pořadu "Sejdeme se na Vlachovce". "Jo, Pepíček Zíma, to je muzika," říkali. Asi v té době, ve mně začala kvasit nenávist k české dechovce. Zlom sice přišel, když se domů přivezlo obrovské ruské gramorádio, ale já byl z toho tak odvázanej, že netrvalo dlouho a přenoska mou vášeň nerozdýchala. Hlavní zlom však přišel, když starší bratr dostal kazetový magnetofon a nosil domů bigbeatové nahrávky.

Tak jsem postupně poznával DEEP PURPLE, JUDAS PRIEST, METALLICU, ACCEPT, MAIDENY, ale třeba i PLASMATICS. Byl to neuvěřitelný pocit a já zatoužil po vlastním kazeťáku. Shodou náhod jsem dostal nejdříve gramofon, a tak jsem svou sbírku desek založil poměrně brzy. Rodiče, jak už jsem zmiňoval, kromě dechovky nic nesjížděli ani na nic nehráli. Otec po hře na hudební nástroj kdysi zjevně toužil, a tak si to alespoň kompenzoval tím, že sourozenci i já chodili do lidušky.

Ale zpět k bigbeatu. Největší expanze nahrávek přišla asi v sedmé třídě, kdy jsem se seznámil s partičkou metalistů a začali si intenzivně měnit nahrávky. V té době (bylo mi asi tak 13), jsem poslouchal, co mi přišlo pod ruku. Byla to doba, kdy vyšla kultovní kompilačka "Ultra metal", první desky DEBUSTROL, KRYPTOR, MASTER'S HAMMER…

Za některé nahrávky se platilo zlatem anebo si je dostal pouze výměnou za neméně bytelný tovar. Jak se říká – kurva to byly časy! Za boha si nevzpomenu na zlomovou nahrávku. Bylo jich spousta a neustále se měnilo období, kdy jsem preferoval něco jiného. Nikdy jsem nebyl nějak zvlášť vyhraněnej a poslouchám téměř všechno.

Kdy ses rozhodl, že chceš hrát v kapele a že to budou zrovna bicí? Jaké byly začátky? Jsi samouk nebo jsi (třeba na jiný nástroj) chodil do hudebky?

Od mala jsem chodil do hudebky. Nejprve na flétnu a později na klarinet. Na flétnu mě učil Pan profesor Adamec. Vyučuje hru na bicí nástroje na konzervatoři. Škoda, že si mě nevzal do parády v pozdějších letech. Musím říct, že mě hra na flétnu bavila, ale bylo rozhodnuto jinak. Musel jsem přestoupit na klarinet. Holt v dechovce hrají klarinety první ligu:o). Starší učitel byl dost pedant, a jak někdo hrál špatně, plival za kamna a vykřikoval "Hraješ jako prase". No, v útlocitném chlapci to moc velkou lásku ke hře nevybudovalo, ale zároveň donutilo cvičit. Některé kapely by takový dril potřebovaly jak prase drbání:o). Ke hře na klarinet patřila povinná docházka do dechové kapely, což mě nebavilo takřka vůbec. V té době jsem začal pokukovat po bicích, které mi přišly mnohem atraktivnější. Nakonec jsem se vzbouřil a s hraním na klarinet seknul. Naši to docela těžce nesli, ale co mohli se mnou dělat.

Máma nakonec usoudila, že bude lepší hrát alespoň na bicí, než se poflakovat a chtěla mě na ně přihlásit. Jenže ouha. Pan ředitel si postavil hlavu, že jsem zradil dechovou kapelu a že mě nevezmou. Ať se smaží v pekle, hajzl jeden!

Nakonec mi mamuš domluvila hodiny v hudebce v nedaleké vsi, a tak mému štěstí nestálo už nic v cestě. Místní učitel byl však samouk a na techniku moc nehleděl.
Z dnešního pohledu fatální chyba. Naučil jsem se spousty nešvarů, které dnes jen stěží odstraňuji. V té době se uvažovalo dokonce i o nástupu na konzervatoř. Mohl jsem tam nastoupit bez přijímaček, protože nemohli naplnit ročník, ale já už měl plnou hlavu kapely. V té době (rok 96), se už začínali formovat GRIDE. Nic jiného mě pak už nezajímalo!

S jakou bicí soupravou jsi začínal a kam až jsi to dotáhnul v současnosti? Máš nějakou vysněnou sadu? Dva kopáky nebo dvojšlapka?

Nějaký čas jsem koketoval s bratrovo bicí soupravou (chvíli na ni hrál, ale pak dal přednost studiu na VŠ). To byly Amati Kraslice oděné do zlaté perletě. Tuším 20" kopák, 10" tom, 16" kotel plus nějaké plechy ve tvaru činelu. Jo a byl k tomu takovej pikolík virbl, kterej jsem nakonec nechal Sváťovi z DREAD 101 za singl VIVISECTION.

Amatky vlastně neměly průměry bubnů v palcích, ale centimetrech. Když jsem chtěl na ten stařičký kotel natáhnout blánu Remo, nešla přetáhnout přes korpus.
Pak se mi podařilo něco vydělat na brigádě v Itálii a stal jsem se hrdým majitelem bílé soupravy Pearl – forum. Klasika roměry: 22, 12, 13, 16 dřevo a 14 plechovej virbl.

Hned mi bylo jasný, že chci hrát na dva kopáky, ale ouha, k této základní sadě se nedal druhý kopák objednat. Nakonec mi v prodejně druhý kopák sehnali, ale byl v barvě černé. Nu co, dva kopáky to byly a pořídil jsem k nim na tu dobu luxusní a né zrovna levné pedály, také od Pearlu.

Když pak začalo první vystupování na festivalech, zjistil jsem, že dva kopáky jsou príma věc, ale nikde si na ně nezahraji. Chtě nechtě, musela se koupit dvojšlapka. Taktéž od Pearlu, ta nejlevnější. Když se mi u ní pak později podařilo zlomit pedál, udělal jsem životní chybu a vysolil nekřestanských cca 25.000,- za Axisku. Po letech jsem se pak vrátil zpět k Pearlu. K té nejlevnější jednořetízkové verzi a jsem až na životnost spokojen.

Po nějakém čase jsem zatoužil po menším průměru virblu k dosáhnutí kyblíkovitějšího zvuku. V té době jsme vedli předlouhé hovory, teda spíše jsem poslouchal přednášky od bubenického barona Toma Corna. Dost mi rozšířil obzory a já si koupil 13" virbl Gretsch. S bubínkem jsem byl moc spokojen, Pearly prodal a koupil celou soupravu Gretsch renown maple. 22, 10, 12, 14. Později jsem dokoupil druhý kopák. Doba se moc nezměnila a já si na ty dva kopáky zahraju prakticky jen ve zkušebně a studiu. Jenže ten kdo zažil, jaký z toho lezou úžasně mohutné brambory, mi dá za pravdu, že to za to stojí je mít alespoň v garáži. Poslední větší investice byl hliníkový virbl Pearl – Tico Torres signature model. To je dost solidní zabiják, který doporučuju.

Pod rukama mi popraskalo spousty činelů různých značek a nemá to smysl moc vypisovat. Snad jen kdyby to šlo, rád bych měl na svých stojanech stále Zildjian Z custom. S bicíma jsem spokojen a nemám velkou potřebu je měnit. Snad bych je jen doplnil o 8" tom a 16" kotel. Ono je samo o sobě náročné udržet sadu v chodu. Výměna činelů, blan, hardware, paliček. Dalo by se říct, že bicí jsou vlastně dost blbej nástroj a spíše koníček pro bohatější cápky.

Ale samozřejmě, že také pošilhávám po jiných. Rád bych si zahrál na velkou soupravu Pearl reference. Ta značka mi nějak přirostla k srdci. Láká mě vícero sad ve vyšších řadách, ale jak už jsem psal, jsem vcelku spokojen.

Co tvoje vzory, vlivy…? Jako malý jsi chtěl být jako Lars Ulrich nebo jako Dave Lombardo? Nebo Miloň Nahodil…?

Čeče, těch vzorů už se u mě taky vystřídalo. No, jako dítko bicíma nedotčené jsem se vžíval do pozice kdejakého tlučmistra. Takže jsem si v duchu hrál s Billem Wardem (BLACK SABBATH) jejich hitovku "War Pigs", anebo s Ianem Paicem (DEEP PURPLE) pecku "Speed King". Všechny tebou zmiňované mlátičky byli samozřejmě naprosté modly. Z dnešního pohledu je Lombardo stále neskutečně poctivej střelec, akorát Ulrychovi, se svým bum čvacht stylem, už ujel vlak. No a Nahodil? Co ti budu povídat. To je český klenot. To, co předváděl v SAX, bylo na svou dobu naprosto výjimečné a snad se nebudu rouhat, když řeknu, že tak trochu zastínil zmiňovaného Lombarda. Obdivuji i jeho hru, když působil ve FORGOTTEN SILENCE. Prostě unikátní hráč, na kterého můžeme být hrdí. Další český Lombardo je bezesporu Zdenál. Ten, kdo ho viděl hrát v MASTER, mi dá určitě za pravdu. Svého času na mě taky dost zapůsobil Kostelňák z ROOT na desce "The Temple In The Underworld" a naprosto úžasný zážitek jsem si odnesl z koncertu DEATH v Lucerně. Tuším, že to byl rok 94 a turné k desce "Symbolic". Tehdy s nimi vystupoval maestro Hoglan a brada mi spadla, už jen když jsem uviděl jeho bicí soupravu. Od té doby jsem věděl, že chci mít přechody pokud možno co nejvíce na rovno. V současnosti mi asi nejvíce vyráží dech borec s nejrychlejšíma rukama na světě, Mike Mangini (ten momentálně hraje v DREAM THEATER – pozn. autor). Skvělých bubeníků jsou tuny, ale ti co zásadně ovlivnili můj styl v GRIDE jsou 3. Mick Harris (NAPALM DEATH), Burt (AGATHOCLES), Rich Hoak (BRUTAL TRUTH). Abych nezmiňoval jen metal a grind, tak neskutečnej masér je jazzman Cobham (MAHAVISHNU ORCHESTRA).

Samozřejmě nejvíc si tě lidi spojují s GRIDE, které jste před víc jak 15 lety spolu s Inym zakládali. Pamatuješ na ty časy? Kdy a jak jsi poprvé potkal toho čahouna? Pomyslel bys tehdy, že to spolu vydržíte táhnout tak dlouho a zažijete tolik věcí?

Samozřejmě, GRIDE jsou, byly a budou mojí hlavní kapelou. Začátky byly dost divoký a rozhodně je na co vzpomínat. Myslím, že Inánka jsem poprvé viděl na jedné akci u nás, kde hráli thrashový DETOREX. Nešlo ho přehlédnout. Mohutná postava jak indián z filmu "Přelet nad kukaččím hnízdem", mikina OBITUARY a havraní dlouhé vlasy s šedinami jako melír z nejdražšího kadeřnictví. V té chvíli jsme se ještě nebavili. Seznámil nás až náš "původní" kytarista Kódl. Ty uvozovky jsou tam proto, že s náma vlastně nedal ani jednu zkoušku. Jeho zapálení pro založení kapely však bylo obrovské. Během chvíle nakoupil kytaru a komplet cajk. Mělo to však jeden háček. Kódl velice rád holdoval koníčku, zvanému pivo. A tak vždy, když jsme ho šli vyzvednout cestou na zkoušku, vymlouval se, že byl někde na sudu a že to nezvládne. Nakonec jsme ho tam přeci jen dotáhli i s aparátem. Kódl hodil šavli na hajzlu a bylo po hraní.

Nicméně ten jeho aparát nebyla jediná zásluha, a když jsme sháněli zpěváka, tak mi doporučil Inyho, že neskutečně ječí. Mě to moc zajímalo, a tak když jsme šli jednou do hospody, Kódl vyzval Inyho, ať se předvede. Na sídlišti se rozlehlo hromové "ťa,ťa ťááááá" a z okolních stromů začaly opadávat listy. No a já už věděl, koho chci mít u mikrofonu. V té době jsem kapele věnoval tělo i duši a například kvůli jedné zkoušce málem nestihl svatbu své sestry. Když si vzpomenu, že jsme na všechny akce jezdili vlakem, spali na hlaváku, kde do mě kopali policajti, že chrápu, přijde mi to až neskutečný. Zažili jsme toho spolu už hodně a doufám, že ještě zažijeme!

A co tvůj první koncert? Nezapomenutelný zážitek a velká tréma?

Jo první koncert. To jsem byl, kamaráde, strachy zelenej. Bylo to tuším v Malovičkách, kam nás dotáhli kolegové ze zkušebny ABSCESY. Tréma byla fakt obrovská, ale myslím, že se nám povedl na tu dobu docela solidní set a byla tam fajn atmosféra.

V publiku byl Vlakin z INGROWING, kterého náš bordel zaujal a začal nám pomáhat a dohazovat různé akce. Pro GRIDE tedy v podstatě zásadní akce, co nám odstartovala cestu ke slávě.

Za tu spoustu let jsi byl členem spousty dalších kapel. Můžeš se o všech zmínit, kdy to bylo a jestli, tak na kterých nahrávkách ses podílel? Takže vlastně i taková tvoje diskografie.

Uf, snad to dám do hromady. Moc toho nebylo, tak jdeme na to: LIES AND DISTRUST. První kapela po GRIDE. Tuším, že jsme se na spolupráci dohodli na fesťáku v Belgii. Tuším, že to byl rok '97. Tehdy tam AGATHOCLES slavili desáté výročí. Také tam vystupovali ještě mince corový MALIGNANT TUMOUR a já si s nima zahrál jeden vál. S LIES AND DISTRUST jsem nahrál dva split singly - s GRIDE a EXEKUCÍ a split LP s brazilci DISCHORD.

Jak už jsem naznačil, párkrát jsem vypomáhal i MALIGNANTŮM a bylo to moc fajn!
Dále jsem nějaký čas hrál v BIZARRE EMBALMING a z té doby máme jeden záznam na 3" split CD s CARNAL DIAFRAGMA. Po té jsme se přejmenovali na EXHALE a natočili CD "Festerfiction". Poslední studiový zápich byl nazván "Hyde", který byl určený pro split singl s PIGSTY. Bohužel k realizaci nikdy nedošlo, páč to pacholci z PIGSTY zazdili. Nahrávka se ale dá poslechnout i stáhnout na bandzone.

Pak jsem měl také jeden zajímavý koncertní projekt pod názvem SABBATH 666. Byl to v podstatě revival starých BLACK SABBATH a moc mě to v té době bavilo. Asi nejzdařilejší seskupení se nám povedlo s RADIOLOKÁTOR. Thrash komando složené z borců LAHAR, AVENGER a samozřejmě GRIDE. Máme venku split singl s NUNSLAUGHTER, split LP s BLACK MARKET FETUS a právě jsme natočili poslední matroš pro split singl s CRUCIFIED MORTALS. Možná, že časem znovu vyjde materiál ze split LP obohacený o cover SLAYER – "Black Magic" z posledního studio sejšnu.

Poslední 2 roky hraji s darkmetalistama AVENGER. Nahrál jsem s nimi cover od MASTER'S HAMMER – "Zapálili jsme onen svět", ale to bylo ještě v době, kdy jsem nebyl jejich členem. Tato spolupráce vznikla krátce po koncertě MISTROVO KLADIVA, kde jsem hrál.

MISTROVO KLADIVO, jak samo o sobě napovídá, byla pocta kultovním MASTER'S HAMMER a byl nacvičen set na jedno vystoupení na Open Hell festivalu. Parádní zážitek aneb jak si vychutnat ovace za někoho jiného.
AVENGER si ve studiu nahrává pan kapelník prakticky sám, ale není vyloučené, že se na další desce budu podílet.
Ještě jsem si vzpomněl, že jsem nahrál pro LAHAR cover od NUCLEAR ASSAULT a to je asi vše z mé diskografie.

Máš docela široký stylový záběr (thrash, black, grind, …). Jaká hudba tě oslovuje, co hodně často posloucháš? Co je pro tebe rozhodující, abys přijal nabídku hrát v nějaké kapele? Lidská stránka, druh hudby…?

Jak už jsem zmiňoval, poslouchám kde, co a snad v každém hudebním stylu se najde nějaký interpret, co mě zaujme. Není zas tak důležité co, ale jak se to hraje. Sednu si na prdel třeba ze skladby "Sacrifice" od MOTÖRHEAD nebo z naprostých šíleností jako třeba EPHEL DUATH. Prostě mám rád hudbu, a kdybych měl všechno vypisovat…. Mám rád kapely, co se nebojí experimentovat a snaží se přijít s něčím neotřelým – třeba MR. BUNGLE, ale stejně tak si vážím kapel, co si střeží svůj old school styl. Mám rád třeba českou alternativu UŽ JSME DOMA a PSÍ VOJÁCI. Pro to, abych hrál v nějaké kapele, je ze všeho nejdůležitější, aby mě hudebně oslovila. Prostě mě to musí bavit a hrát s někým jen pro to, že je fajn člověk, bych asi nemohl. Samozřejmě po lidské stránce to musí také fungovat. V jednom rozhovoru s Mike Pattonem jsem četl, že mu nevadí, jestli jeho spoluhráč je naprostej idiot, ale musí hrát jako bůh. No, něco na tom bude, ale tohle může asi fungovat jen u naprostých profíků. V poslední době mě zaujala poslední deska od MESHUGGAH – "Coloss".

Bereš to jenom jako výpomoc, něco jako najatý muzikant, nebo k tomu vždy přistupuješ jako plnohodnotný člen a ke všem těm stylům máš blízko?

Zatím ve všech kapelách jsem to myslel vážně a snažil se to dělat poctivě. Jak už jsem psal, musí mě to bavit a kdybych k tomu neměl blízko, asi bych to nedělal. Jakožto amatérovi mi vynahrazuje nulový výdělek radost ze hry.

Která z těch všech kapel ti je/byla hodně blízko? Máš i nějaké špatné zkušenosti?

Bude to znít asi fádně, ale cítím to tak nějak rovnocenně. Se všema mě to baví, nebo bavilo, a získal jsem díky tomu dost skvělých i špatných zkušeností. Každá zkušenost tě posune dál a já jsem za to rád. A po pravdě, se mnou to taky není vždy jednoduché. Největší svobodu vyjádření se mám v GRIDE, a proto je pro mě mimo jiné na prvním místě.

Když v nějaké té kapele hraješ, zajímáš se o texty? Nebo pro tebe není podstatné, o čem jsou, a muzika je důležitější?

Texty jsou samo sebou důležité, ale nebudu ti nic nalhávat, muzika je pro mě na prvním místě. Chci, aby texty měly určitou úroveň, ale sám nejsem schopnej nic kloudného napsat, a tak do toho nikomu nekecám. Pokud se nějak zásadně neliší od mých osobních názorů, nemám s nimi problém.

Zahrál sis jak na malých pódiích, tak na velkých festivalech. Taky všude možně po světě. Jak vnímáš tyhle rozdíly? Co třeba srovnání ČR-západní Evropa-USA…? Na jakém nejšílenějším místě jsi kdy hrál?

Pohybujeme se převážně v hardcoreových kruzích a rozdíly mezi akcema u nás a v zahraničí nejsou nějak zásadní. Na větším festivalu je fajn, že máš k dispozici zpravidla back stage a můžeš se na vystoupení v klidu připravit. Pokud ale nefunguje dobře komunikace se zvukařem a nemáš na pódiu v cajku zvuk, je to někdy dost nepříjemné. V tomto případě vítězí malé kluby, kde se stačí do bubnů víc opřít, a slyšíš se. I atmosféra bývá v klubech příjemnější, a tak oželíš i případné nepohodlí.

Zažil jsem dobré i špatné akce na obou stranách. Řekl bych, že třeba v Německu jsou na tom lépe, co se výbavy a aparátu týče, ale všude narazíš na výjimky. Důležité je, aby na akci dorazili nějaký lidi, kteří tvé snažení podpoří a pak už je jedno kde hraješ. Na turné ve Státech mě dost překvapilo, že se v nejednom klubíku hrálo na bicí bez nazvučení. Atmosféra ale byla super, tak co řešit.

No a nejšílenější místo. No tak teda dva zážitky z ranných GRIDE výletů. Šílenej byl koncert ve Slaném, kde byly škopky postavené na dlažbě a já během jednoho válu odcestoval s bicíma skoro do půlky sálu. Myslím, že jsme nedali v celku jedinej vál.
Naprostý peklo byla akce na Slovensku s MRTVOU BUDOUCNOSTÍ. Na Velikonoce jsme dorazili do velkého sálu v Sečovcích v odpoledních hodinách. To, co jsem spatřil, bylo jak vize apokalypsy. Ze dveří každou chvíli někdo vyběhl v předklonu a zvracel. Tolik lidí na sračku jsem snad na akci ještě neviděl. Při zvukovce náš tehdejší basák David Zíka rozjel od QUEEN "Radio Gaga", já se přidal a lidi začali okamžitě zvěřit. Byli tam aj vyhazovači, co nám tleskali a i kdybychom hráli sebevětší píčovinu, tak by bylo mohutné pogo. No prostě peklo.

Taky jsi za ty roky navštívil spoustu studií, takže můžeš srovnávat jednotlivé práce, přístup v nich a tak.

Prvních asi 5 nahrávacích sejšnů jsem si odbyl v Havlíčkobrodském Megasoundu. Nevím, jak to mají dnes, ale tehdy jsme nahrávali analogově na osmi stopý pás. Byly to naše první zkušenosti a já tam jezdil moc rád. Komunikace se zvukaři byla naprosto v pohodě a poslední nahrávka z tohoto studia na LP GRIDE – "Možnost volby" se vydařila a já jsem s ní dodnes spokojen. Někdy bych si zase rád analog vyzkoušel. Analogová studia však dnes téměř nenajdeš. Další a první zkušenost s digitálem byla v Českobudějovickém Studiu Prodigy. Tady se nebudu moc rozepisovat. Toto studio mi moc nesedlo jak přístupem, tak výslednou nahrávkou.
Dále jsem měl možnost vyzkoušet studio v Praze v Hostivaři. Profi vybavení a bezproblémová komunikace. Rád bych se tam někdy zase podíval. Studio Šopa jsme navštívili jednou. Spolupráce v pohodě a výsledek snad taky, ale chtěli jsme zkusit zase něco jiného.

Studio Hellsound v Česticích. Zde vládne kapelmajstr Honza Kapák z AVENGER. To už napovídá, že má zkušenosti s nahráváním metalu a tvrdších odnoží. Zde jsem byl mnohokrát a rád se sem vracím. Vybavení sice není úplně hi end, to však vyvažují Honzovo velké zkušenosti se hrou na kytaru a bicí, a tak si dokáže kapelu pěkně pohlídat. Navíc je zde k dispozici kvalitní bicí souprava Mapex – Black Panter.
Studio Shaark v Bzenci. Zde vznikly poslední dvě desky GRIDE. Profi výbava i přístup. V říjnu tam jedeme zase nahrávat a doufám, že se posuneme o kus dál. Tak jako se vyvíjí (alespoň doufám) moje hra na bicí, tak se i rozvíjí nové technologie i zkušenosti zvukařů. Netroufám si soudit, kdo je lepší a podobně. Se svou hrou ani s nahrávkama jsem nikdy nebyl stoprocentně spokojen a myslím, že je pořád co zlepšovat.

Hrát na nějaký jiný hudební nástroj tě nikdy nelákalo? Nebo být třeba frontmanem a ne jenom tím, který sedí vzadu, dělá největší kravál a nikdo ho nevidí…

Jednu chvíli mě lákalo hrát na basu. Ta je po bicích druhej nejlepší nástroj pod sluncem. Ono vůbec naučit se hrát ještě na něco by bylo fajn, ale na to jsem moc línej a taky už nejsem nejmladší. Rozhodně nejsem typ frontmana a být vzadu mi vyhovuje. Hlavně když je mě slyšet.

A co tvoje další koníčky? O vinylech to je jasné, o orchidejích jsi básnil u nás doma…co dál? A co máš vůbec za školu, jakou děláš práci a tak?

Kromě botaniky, jak už jsi zmínil, se zajímám o akvaristiku. Nejvíce pak o americké Cichlidy. Sním o obří, minimálně 2000 litrů velké nádrži pro tyto krasavce. Jiným koníčkům se nevěnuji, teda kromě jídla. Rád jím a je to na mě vidět. Ujíždím si hlavně na ostřejších jídlech a návštěvu v indické restauraci si vždy moc vychutnám.

Jsem vyučen v oboru kuchař/číšník, ale této profesi se nevěnuji. Makám v místní fabrice, zabývající se výrobou elektro součástek. Konkrétně seřizuji hodnoty odporů na laseru, což je docela pohodová i zajímavá práce.

Co třeba sport? Sleduješ, dělal jsi nějaký? Třeba jsi mohl být "slavný" jako tvůj švagr.

Sport mě téměř vůbec nezajímá a fotbal, tak ten už ani náhodou! Ale počkej, třeba na krasobruslení se nechá chvíli koukat. Nejvíc obdivuju sportovce, co čumí na zápas v hospodě, daj si svých deset kousků a pak jsou nasraný, že jsme prohráli. Rád se projdu po lese nebo si zajezdím na kole a tím to končí. Jako sport považuju v podstatě hru na bicí. Vypotím tam litry.

Letos jste byli s GRIDE za desku "Záškuby chaosu" dokonce nominováni na cenu Anděl…jak se stavíš k takovým anketám?

Nominace na Anděla mě potěšila. Vůbec mě těší, že poslední deska se dočkala tak kladného přijetí kritiků. Anketám tohoto ražení však nevěnuji moc pozornosti. Přeci jen se cítím být spíše součástí undergroundu a tam Anděl zrovna moc nezapadá.

Závěr je na tobě…

Já ti moc děkuji za pozornost. Jsi vůbec první, kdo mě takto oslovil. Maj se fajně a ať se daří!

Odkazy:
www.bandzone.cz/fan/czertgride
www.bandzone.cz/gride

Diskuze

Cekem příspěvků: 3

-krusty-24.08.12 | 22:58:14
hoyas21.08.12 | 16:39:33
Jeff18.08.12 | 18:58:14

Top články

Více

Nejnovější diskuze

FEASTEM - World Delirium

Pavel borovička anonym
27.08.18 | 12:30:30

DIMMU BORGIR - Puritanical Euphoric Misanthropia

vlada_t anonym
01.06.18 | 08:03:27

KING SIZE - King Size

Jana Škripová anonym
08.04.18 | 21:37:43

SANTANA - Shape Shifter

Bohumil Mišurec anonym
04.04.18 | 17:26:47

Gary Numan - Pure

Vojta anonym
09.03.18 | 11:35:36

OLYMPIC - Jedeme, jedeme

Péťa Jandodfil anonym
01.03.18 | 20:12:03

LAKE OF TEARS - Illwill

JB anonym
05.02.18 | 04:48:01

FEAR FACTORY - Genexus

stefanos anonym
04.01.18 | 20:19:40

MECHINA - Acheron

Petr anonym
28.11.17 | 14:18:03

DEVIN TOWNSEND PROJECT - Deconstruction

insun anonym
14.10.17 | 11:13:24

Více

Audio

ZNOUZECTNOST - Beat Simplicitas

Čech Orba
Přehrát
Každý věk má hrdiny
Přehrát
Jedeme v autě
Přehrát

Beata Hlavenková - Theodoros

Ιανουάριος
Přehrát
Φεβρουάριος
Přehrát
Μάρτιος
Přehrát
Απρίλιος
Přehrát

DARK GAMBALLE - Zatím dobrý

Bon Pari
Přehrát
Netopýr
Přehrát
Svět za dekou
Přehrát

Více

Video

ARCHEONIC

26.12.16


AWRIZIS

14.10.16


X-CORE

13.10.16


MALIGNANT TUMOUR

20.09.16


SLAYER

07.09.16


Více

Facebook   MySpace   YouTube